Методичні рекомендації застосування інформаційно-комунікаційних технологій навчання при вивченні математики. Тема "Комплексні числа"
Тема: Комплексні числа.
Мета: ознайомити студентів з поняттям комплексного числа, необхідністю його введення в математику, показати три форми (тригонометричну, алгебраїчну та показникову) комплексного числа, вивчити основні поняття та означення, дії над комплексними числами, ознайомити з геометричною інтерпретацією комплексного числа.
Тип заняття: лекція.
План.
1.Постановка проблемного запитання.
Чи існує корінь квадратний з від’ємного числа?
Потреби алгебри вимагають такого розширення поняття числа, при якому здійснюється дія добування корення з від’ємного числа. З розширенням поняття числа ми вже неодноразово зустрічалися. Для того, щоб зробити ділення одного дійсного числа на інше, ввели дробові числа, для можливості віднімання більшого числа з меньшого ввели від'ємні числа, для того щоб мати можливістьзаписати результати вимірювання відрізка несумісного з одиницею вимірювання знадобилися іраціональні числа. Приєднання кожного наступного классу числа до попереднього розширює поняття числа і разом з тим розширює сферу використання данного поняття. Добування кореня парного степеня з від'ємного числа вимагає розширення множин дійсних чисел.
називається уявною одиницею. Числа, що містять уявну одиницю називаються уявними числами. Приклад: 2і, -5і, .
Комплексні числа виникли в математиці на початку XVI століття у зв'язку з рішенням алгебраїчних рівнянь 3-го ступеня, а пізніше, і рівнянь 2-го ступеня. Деякі італійські математики того часу (- Сципіон дель Ферро, Ніколо Тарталья, Джіроломо Кардано, Рафаель Бомбеллі) ввели в розгляд символ √ -1 як формальне рішення рівняння х 2 +1 = 0, а також вираз більш загального вигляду (а + b ∙ √ -1) для запису рішення рівняння (х-а) 2 + b 2 = 0. Згодом вирази виду (а + b ∙ √ -1) стали називати «уявними», а потім «комплексними» числами і записувати їх у вигляді (а + bi) (символ i для позначення √ -1 ввів Леонард Ейлер у XVIII ст.) . Цих чисел, чисел нової природи виявилося достатньо для вирішення будь-якого квадратного рівняння (включаючи випадок D <0), а також рівняння 3-ей і 4-го ступеня.
Математики XVI ст. і наступних поколінь аж до початку XIX сторіччя ставилися до комплексних числах з явним недовір'ям і упередженням. Вони вважали ці числа «уявними» (Декарт), «неіснуючими», «вигаданими», «виникли від надлишкового мудрування» (Кардано) ... Лейбніц називав ці числа «витонченим і чудовим притулком божественного духу», а √ -1 вважав символом потойбічного світу (і навіть заповідав накреслити його на своїй могилі).
Проте використання апарату комплексних чисел (незважаючи на підозріле ставлення до них), дозволило вирішити багато важкі завдання. Тому з часом комплексні числа займали все більш важливе положення в математиці і її додатках. В першу чергу вони глибоко проникали в теорію алгебраїчних рівнянь, істотно спростивши їх вивчення.
Після того, як в XIX ст з'явилося наочне геометричне зображення комплексних чисел за допомогою точок площини і векторів на площині (Гаус в 1831 р, Вессель в 1799 р, Арган в 1806 р), стало можливим зводити до комплексних числах і рівнянням для них багато завдань природознавства , особливо гідро-і аеродинаміки, електротехніки, теорії пружності і міцності, а також геодезії і картографії. З цього часу існування «уявних», або комплексних чисел стало загальновизнаним фактом і вони отримали таку ж реальний зміст, як і числа дійсні. До теперішнього часу вивчення комплексних чисел розвинулося в найважливіший розділ сучасної математики - теорію функцій комплексного змінного (ТФКЗ).
Логічно строгу теорію комплексних чисел побудував у XIX ст (1835 р) ірландський математик Вільям Роумен Гамільтон.
У багатьох розділах математики та її застосуваннях неможливо обмежитись розглядом лише дійсних чисел. Вже досить давно під час розв’язування різних задач виникла потреба добувати квадратний корінь з від’ємних чисел. Щоб ця дія стала можливою, ввели множину нових чисел.
Без комплексних чисел неможливо розв'язати безліч цікавих та непростих на перший погляд задач з механіки, фізики, математики, термодинаміки. Вони доповнюють множину дійсних чисел, використовуючи при цьому власні правила обчислень сум, часток і т.д.
Означення 1. Комплексним числом називають сукупність дійсного числа і уявного числа z = a+bi, де а - дійсна частина комплексного числа, bi – уявна частина комплексного числа, b – коефіцієнт при уявній частині , і – уявна частина.
позначаються символами Re z і Im z відповідно (real - дійсний, imanginerum - уявний).
Приклад:
Комплексні числа a+bi, в яких називаються уявними числами, а числа виду 0+bi, – чисто уявними числами. Множина комплексних чисел позначається C .
2. Запис комплексного числа z у вигляді суми двох чисел – дійсного числа а і чисто уявного числа bi, тобто у вигляді a+bi, називається алгебраїчною формою комплексного числа.
Операції над комплексними числами, записаними в алгебріїчній формі, виконуються таким же чином, як і над звичайними многочленами, з заміною на -1.
Означення 2. Комплексні числа називаються рівними тоді і тільки тоді , коли a=b i c=d.
Означення 3. Сумою комплексних чисел називається комплексне число (a+c)+(b+d)i, тобто
z1+z2 =(a+b)+(ci+di)=(a+c)+(b+d)i
Наприклад: знайти суму комплексних чисел
z1+z2=(2-1)+((-1)i+3i)=(2-1)+(-1+3)i=1+2i
Додавання комплексних чисел має властивості:
- комутативності z1+z2=z2+z1
- асоціативності z1(z2z3)=(z1z2)z3
- дистрибутивності z1(z2+z3)=z1z2+z1z3
Для будь-яких m i n мають місце рівності:
Наприклад : обчислити z-3 , якщо z=1+i.
Геометрична інтерпретація :
Будь-яке комплексне число виду a+bi геометрично зображається точкою на координатній площині з координатами A(a;b) або як вектор з початком в точці (0,0) і кінцем в точці А з координатами (a;b).
в
О а
Площина , точкам якої у відповідність поставлені комплексні числа , називається комплексною площиною . Вісь абсцис називається дійсною віссю ,а вісь ординат – уявною віссю комплексної площини.
Геометричне зображення суми комплексних чисел.
Нехай дані комплексні числа z1=a+bi i z2=c+di і відповідні їм вектори i . На векторах i будується паралелограм ОАDB.
Тоді +=.
Означення 5.Різницею комплексних чисел z1=a+bi i z2=c+di називають число z=x+yi , яке задовольняє рівності z2+z=z1.
z1-z2=(a+bi)=(a-c)+(b-d)i=x+iy=z
Наприклад : Знайти різницю комплексних чисел z1=4+5i i z2=(-2)+3i
Комплексне число 0+0і називається нулем .
Z є С: z+0=z і z*0=0
Означення 6. Числа Виду – a-bi , a+bi називається протилежними комплексними числами .
Наприклад : 3+5і і -3-5і.
Означення 7. Числа виду a+bi i a-bi , які відрізняються знаками перед уявними частинами називаються спряженими комплексними числами .
Наприклад : -7 +2і і -7-2і.
Означення 8. Часткою комплексних чисел z1=a+bi i z2=c+di ≠0
Називається комплексне число z=x+yi , якому задовольняє рівність
z2* z=z1 .
Розглянемо частку:
Для того , що б позбутися уявного числа в знаменнику , чисельник і знаменник домножають на число , спряжене до знаменника.
Наприклад :
Означення 9.Число ,де z0 позначається і називається оберненим до числа z.
,
Приклад: Обчислити число, обернене до числа
Таким чином сума комплексних чисел геометрично зображається сумою відповідних векторів , яка знаходиться за правилом паралелограма.
Геометричне зображення різних комплексних чисел.Нехай дано число . Тоді число геометрично зображається точкою, симетричною відносно початку координат до точки , що відповідає числу .
`
Відмітимо , що взаємно спряжені комплексні числа і Зображуються на площині точками або векторами , симетричними відносно дійсної осі.
Таким чином сума комплексних чисел геометрично зображається сумою відповідальних векторів, яка знаходиться за правилом паралелограма.
Геометричне зображення різних комплексних чисел. Нехай дано число z=a+bi. Тоді число –z=-a-bi геометрично зображається точкою, симетрично відносно початку координат до точки, що відповідає числу z=a+bi.
z1-z2=(a+bi)-(c+di)=z1+(-z2)
z1=a+bi
z2=c+di
-(c+di)
Відмітимо, що взаємно спряжені комплексні числа z=a+bi і =a-bi
Зображуються на площині точками або векторами, симетрично відносно дійсної осі.
3. Означення 10. Модулем комплексного числа z=a+bi
називається довжина (модуль) відповідного йому вектора.
Модуль комплексного числа позначається |z|=r. З означення випливає, що
z: |z|≥0 і |z|=0 → z=0.
За теоремою Піфагора: |z|=.
Приклад: Знайти модуль комплексного числа: z=4-3i.
|z|===5
Якщо r – деяке додатнє дійсне число, то за означенням модуля комплексного числа отримуємо
а) множина всіх чисел z, для яких |z|=r, є коло з радіусом r і з центром в (0;0).
б) множина всіх чисел z, для яких |z|≤r, є круг з радіусом r і з центром в (0;0).
в) множина всіх чисел z, для яких |z|>r, є зовнішня частина круга з радіусом r і з центром в (0;0).
Приклад:
Зобразити на комплексній площині області, що задаються умовами: |z|=5.
Означення 11. Аргументом комплексного числа z≠0 називається величина бідь-якого направленого кута, утвореного додатнім напрямком дійсної осі і вектором, що відповідає числу z.
При цьому значення аргумента додатнє, якщо кут направлений проти руху год. стрілки і від`ємний в протилежному випадку.
Аргумент числа z позначається символом argz або µ=arg z. Аргумент визначається неоднозначно. В якості аргумента можна взяти будь-яке з чисел µ+2πк, де к – будь-яке ціле число. Як правило, через аргумент argz позначається найменше додатнє чи найменше за модулем значення аргумента.
Якщо =arg z, z=a+bi, то cos =a/r, sin =b/r. Звідки маємо: a=rcos , b=rsin . За допомогою цих формул можна перейти від алгебраїчної форми комплексного числа до нового запису комплексного числа.
Z=a+bi=rcos +irsin =r(cos +isin ).
Означення 12. Вираз r(cos +isin ) називається тригонометричною формою комплексного числа.
Приклад: Записати числа в тригонометричній формі
Дії над комплексними числами, заданими в тригонометричній формі.
– Формула Муавра.
Приклад:
Приклад:
4. Добування кореня комплексного числа.
Означення 13. Коренем nо степеня, , , з числа z називається комплексне число U, для якого .
Теорема. операція добування корення n-го степеня, , з числа z завжди можлива і має n різних значень.
Приклад.
4. Крім алгебраїчної і тригонометричної є ще показникова форма запису комлпексних чисел. Розглянемо комплексні числа виду
Нехай
Знайдемо
Продиференціюємо
Введемо в розгляд комплексний показниковий вираз , де – число Ейлера.
дійсне число.
Введемо функцію комплексних змін . Для неї мають місця звичайні правила множення і диференціювання:
Значить , кожному комплексному числу можна поставити у відповідність комплексний показників вираз .
- форма Ейлера.
Нехай дано комплексне число Роблячи заміну маємо .
Означення 14.Вираз виду називається показниковою формою комплексного числа.
Показникова форма комплексного числа зручна для виконання операцій над комплексними числами.
Приклади :
Знайти показникові форму чисел.
Підведення підсумків заняття.