Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика

Про матеріал
Мета: розширити знання учнів про походження лексики української мови, про ознаки споконвічної української лексики, про старослов’янську мову та роль старослов’янізмів у сучасній українській мові; формувати уміння розрізняти власне українську лексику, а також слова, успадковані з індоєвропейських, слов’янських та східнослов’янських мовних спільностей; виховувати любов до рідної мови, зацікавленість походженням рідної мови
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Лексика української мови за походженням. Власне українська лексика

Номер слайду 2

Мета: розширити знання учнів про походження лексики української мови, про ознаки споконвічної української лексики, про старослов’янську мову та роль старослов’янізмів у сучасній українській мові; формувати уміння розрізняти власне українську лексику, а також слова, успадковані з індоєвропейських, слов’янських та східнослов’янських мовних спільностей; виховувати любов до рідної мови, зацікавленість походженням рідної мови.

Номер слайду 3

Закінчити речення. Лексика – це…Лексикологія – це…Лексичне значення слова - це…Лексичне значення слова пояснюється в …Є такі типи лексичних значень слова…Омоніми – це…Неповні омоніми поділяються на…Пароніми – це…Синоніми – це…Антоніми – це…Антоніми використовуються для творення таких стилістичних фігур…12. З погляду стилістичної диференціації лексика поділяється на…

Номер слайду 4

Редактор1. Я хочу спитати у вас лише одне питання. 2. Текст листа має бути лаконічним і стислим. 3. Музичне тріо з трьох виконавців у складі Наталі Марченко, Галини Александрової та Оксани Лихолат чудово виконало сонату Бетховена. 4. Необхідно взаємно допомагати один одному. 5. Ви повинні написати свою автобіографію. (З посібника).

Номер слайду 5

Робота з підручником Вправа 434 Прочитайте текст. Пригадайте, що ви знаєте про склад української лексики за походженням. Чому в нашій мові багато спільних з іншими слов'янськими мовами слів?

Номер слайду 6

Лексика української мови за походженнямІндоєвропейські слова. Праслов’янська лексика. Спільносхіднослов’янські слова. Власне українські слова. Запозичена лексика. Запозичення із слов’янських мов

Номер слайду 7

Власне українська лексика: хустка, свита, держава, людина. Віддієслівні іменники на –ння (вагання, одруження). Відприкметникові іменники на –ість (більшість, рівність, старанність).Іменники – назви людей, за їхньою діяльністю із суфіксами –ник, -ач, -ій (гірник, викладач, водій). Дієслова із суфіксом -ува- (виконувати, закопувати). Дієслова із префіксами перед-, попід-, зне-,су-, по-, прі- (передбачити, попідгортати, знесилити). Чергування [o], [e] з [i]: село-сільський.Індоєвропейського походження – назви частин тіла, тварин, рослин, явищ природи, житла, вимірів часу: мозок, вовк, сонце, двері, день. Праслов'янського походження - слова, наявні в усіх слов'янських мовах: плем'я, кінь, холодний, душа. Старослов'янізми – уро- чиста, церковна лексика:гординя, сотворити, велелюдний, чоло, уста. Споконвічна українська лексика

Номер слайду 8

Закінчити речення1. Споконвічно українська лексика формувалася у такій послідовності…2. Індоєвропейські слова називають…3. Спільнослов`янські слова позначають…4. Спільносхіднослов`янські слова виникли в період…

Номер слайду 9

Я – мовознавець!Зважаючи на фонетичні і граматичні ознаки, доведіть, що подані слова належать до власне української лексики. Початківець, подружжя, височінь, чоловік, освітянин, виріб, жіноцтво, розуміння, чуття, козацтво.

Номер слайду 10

Вибірковий диктант. Випишіть у чотири колонки слова: власне українські, спільнослов’янські, спільносхіднослов’янські, індоєвропейські.

Номер слайду 11

Вибірково-розподільна робота. Випишіть із тексту слова, що належать до споконвічної укра-їнської лексики. Диференціюйте цю лексику на:1) успадковану зі індоєвропейської прамови;2) утворену від спільнослов’янської основи;3) спільносхіднослов’янську;4) власне українську. Слалась у далечінь прадавня річка, несучи в своїх берегах роз-плавлену небесну голубизну, несучи розілляте сонце, переблискийого живі, срібні. Слалась у далечінь вічною незбагненною мело-дією, звучання якої — радісне, урочисте — можна було, здається,почути, тільки слід було тонше наструнювати свій слух. Вода ме-рехтіла, вода світилась різними барвами, вода міняла настрій, девсміхалась по-дитячому щиро, а де стриманіше, вода наче піснюспівала весь час (Є. Гуцало).

Номер слайду 12

Робота з текстом. Старослов’янізми — це такі слова, які до лексичного складу східнослов’янських мов успадковані від мови старослов’янської, що сформувалась в ІХ столітті на основі живих македонськихговорів давньоболгарської мови. Майже всі слов’яни певний час використовували старослов’янську мову в функції літературної, яка мала для них міжнародне значення. У Х столітті з розвитком Київської Русі старослов’янська мова була запозичена й східними слов’янами. В деяких жанрах, головним чином у церковно-релігійній літературі, вона вживалася протягом ряду століть. Старослов’янською мовою, якій була властива певна літературна організованість, складалися самобутні твори, ще більше нею перекладалися книги різноманітного змісту з грецьких оригіналів. У старослов’янській мові були поширені слова для назв багатьох понять, насамперед абстрактних, для якихще не існувало відповідників у живих давньоруських говорах. Такі слова й запозичувалися в давньоруську мову з старослов’янської в першу чергу. Проте серед старослов’янізмів, засвоєних східними слов’янами, могли бути й інші назви, зокрема побутові, що поширилися внаслідок занесення до них від південних слов’ян раніше невідомих речей побуту: плащ, палата, область. Старослов’янізми характеризуються деякими фонетичними і граматичними особливостями. Найголовніші з них такі:1. Сполучення ра, ла, ре, ле відповідно до східнослов’янських оро, оло, ере, еле (храм — хороми, глава — голова, древко —дерево).2. Наявність префіксів воз-, пред-, со-, суфіксів -знь, -тель, -ство (воздати, предтеча, соратник, приязнь, учитель, братство). Вони використовуються й для соціальної характеристики відповідних персонажів художніх творів. Досить часто за допомогою старослов’янізмів створюється високий або урочистий стиль мови. Напр.: Благословенна ти в віках, як сонце наше благовісне. Старослов’янізми виступають й у функції стилістичного засобу, який надає висловлюваній думці зниженого, іронічного або сатиричного забарвлення. Це досягається поєднанням старослов’янізмів із звичайними побутовими словами, а особливо словами зниженими, із значенням згрубілості: Хотілося б зігнать оскому на коронованих главах, на тих помазаниках божих (За М. Жовтобрюхом).

Номер слайду 13

Пошукова робота. Прочитайте речення. Знайдіть старослов’янізми та з’ясуйте їх функції.1. Історія — це святая святих народу (О. Довженко). 2. Гримить! Благодатна пора наступає (І. Франко). 3. Я його трійчакам як блисну! — так воно тільки — іве! —та в ярок, як вихор! І чувала забув. Я, правду казавши, і не помітив, кого я поблагословив (Остап Вишня). 4. Що ти тут, старосто мій, — теє-то, як його — розглагольствуєш з пришельцем? (І. Котляревський).

Номер слайду 14

Назустріч тестуванню Установіть відповідність між словами та їх походженням:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Походження. Слова1)Індоєвропейська лексика. А)Гай, мрія, кремезний2)Праслов'янська лексика. Б)Тато, п'ять, веліти3)Спільносхіднослов`янська лексика. В)Вікно, правда, гнів4)Власне українська лексика. Г)Щока, озима, сивий

Номер слайду 15

Перевір себе!1 – Б2 – В3 – Г4 - А

Номер слайду 16

Підсумки уроку. Мікрофон:«На цьому уроці я…»

Номер слайду 17

Домашнє завдання§37;С.р. і Д.р. – Вправа 438;В.р. – Вправа 439.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Селевко Віра Олександрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Зленко Любов Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
30 жовтня 2020
Переглядів
7218
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку