Урок на тему:"Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, я, ю, є, і; сполучення йо, ьо. Вживання м’якого знака, правопис апострофа"

Про матеріал
Урок допоможе повторити та систематизувати знання учнів про вживання апострофа та м'якого знака, сполучення йо, ьо; удосконалювати їх правописні вміння та навички; удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання; навчити практично використовувати вивчені правила; розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння працювати з таблицями, виділяти головне.
Перегляд файлу

 

Тема: Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, я, ю, є, і; сполучення          йо, ьо. Вживання м’якого знака, правопис апострофа.

Мета: повторити та систематизувати знання учнів про вживання апострофа та м'якого знака, сполучення йо, ьо; удосконалювати їх правописні вміння та навички; удосконалювати уміння знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття її краси як основи естетичного виховання; навчити практично використовувати вивчені правила; розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння працювати з таблицями, виділяти головне.

Обладнання:  Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.; Плющ М.Я., Тихоша В.І., Караман С.О., Караман О.В  Українська мова 10 клас Профільний рівень. Київ, «Генеза», 2010.;   картки, таблиці.

Епіграф :

"Мова наша, мова -
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова."
Ю.Рибчинський

ХІД ЗАНЯТТЯ


І.   Організаційний момент

ІІ.   Ознайомлення учнів з темою та  метою уроку
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників з теми

Виконання тестових завдань

 1. Коли пишеться апостроф після губних приголосних?

 а) на позначення їх роздільної вимови перед я, ю, є, ї;

 б) якщо перед губними немає іншого приголосного, що належав би до кореня;

 в) на позначення їх роздільної вимови перед я, ю, є, ї, якщо перед губними немає іншого приголосного, що належав би до кореня (крім р).

 2. Коли пишеться апостроф після р?

 а) на початку складу;

 б) у кінці складу;

 в) у кінці складу перед я, ю, є, ї.

 3. Коли пишеться апостроф після к та інших приголосних?

 а) у власних назвах у кінці складу перед я, ю, є, ї;

 б) у власних назвах перед я, ю, є, ї;

 в) у кінці складу перед я, ю, є, ї.

 4. Коли ще пишеться апостроф у словах українського походження?

 а) після префіксів, що закінчуються на приголосний перед я, ю, є, ї;

 б) після першої частини складних слів, що закінчуються на приголосний, перед я, ю, є, ї;

 в) після префіксів та першої частини складних слів, що закінчуються на приголосний, перед я, ю, є, ї.

 5. Коли апостроф не пишеться у власних назвах?

 а) у середині складу після к та інших приголосних;

 б) у тих випадках, коли я, ю, є, ї позначають м'якість попереднього приголосного;

 в) коли ці власні назви — прізвища.

 6. Коли апостроф не пишеться після губних приголосних у загальних назвах?

 а) коли перед буквами б, п, в, м, ф, що позначають  губні приголосні, стоїть інша буква на позначення приголосного (крім р), який належить до кореня слова;

 б) коли перед губними стоїть інша буква на позначення приголосного;

 в) коли перед губними стоїть інша буква на позначення приголосного (крім р).

 7. Коли апостроф не пишеться після р?

 а) у кінці складу перед я, ю, є, ї що позначають один звук;

 б) якщо перед р є інший приголосний, що належить до кореня;

 в) після р на початку складу, якщо наступні я, ю, є, ї позначають один звук після м'якого приголосного.

 Ключ: 1 в, 2 в, 3 а, 4 в, 5 б, 6 а, 7 в.

 

4. Викладення та вивчення нового матеріалу (робота з підручником і таблицями на дошці)

М’який знак пишемо:

1. Після зубних звуків - д, т, з, с, ц, л, н, дз - якщо вони звучать м’яко: суть, тінь.
2. Після м’яких приголосних перед О: льон, трьох.
3. У суфіксах - еньк, ськ-, есеньк- та ін. - український, голівонька.
4. Після -л- перед м’яким приголосним: учительський.
5. У дієслівних формах наказового способу: стань, сядь.
6)    6. Р.в. іменників: пісень.
      7. У дієслівних формах 3 особи однини-множини дійсного способу: стоїть, біжить.

М’який знак не пишемо:
1. Після губних і шиплячих: кров, дощ.
2. Після -р- у кінці складу: кобзар (виняток - Горький)
3. Між приголосними: радість.
4. Після -н- перед -ж,ч,ш-: : тонший, менший.
Апостроф пишемо:
1.    Після -б, п, в, м, ф-  перед -я, ю, є, ї-: м’яч.
2.    Після префіксів на приголосний перед  -я, ю, є, ї-, якщо звучить -й-: подвір’я.
3.    Після -р- перед -я, ю, є, ї-, якщо звучить -й-: подвір’я.
Апостроф не пишемо:
     Коли -я, ю, є, ї- лише пом’якшують приголосний -й-нема: свято.
     В іншомовних словах: бюро, бюст - вимова плавна.
НАПИСАННЯ БУКВОСПОЛУЧЕНЬ ЙО, ЬО

1. йо пишеться для позначення звука сполучення й + о:

а) На початку слова і після голосного: його, йому, район, чийого.

б) Після приголосного, переважно на початку складу: бульйон, батальйон, вйокати, курйоз, мільйон,серйозний, Соловйов.

2. ьо пишеться для позначення м’якості приголосного перед о: льон, сьогодні, сьомий, трьох, цього.

IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи

Вправа №1

 Ігрове дослідження-відновлення (робота біля дошки)

  Випишіть слова у дві колонки: у ліву – з  апострофом, у праву – без  нього, щоб дізнатися, що зашифровано в завданні.

 1. В..єтнам, хутор..янин, об..єм, б..юст, б..є, лл..ється, Ілл..я, об..єкт, р..яно,  об..єднання, напам..ять, астрахан..ський, ув..язнений.

 Ключ. Підкресліть у кожному слові першу літеру – отримаєте  назву твору Б. Олійника.

 2. Дит..ясла, духм..яні снопи, ін..єкція, в..яжеться, Р..єпін, св..ятопис, п..ятсот, кров..ю, міл..йони, В..єтнам, бур..як.

 Ключ. Підкресліть у кожному слові або словосполученні передостанню букву – прочитаєте  назву одного з творів Лесі Українки.

 3. Опам..ятатися, бур..як, дев..ять, р..явкати, нев..язкий, електрозвар..ювання, ад..ютант, атель..є, голуб..ятко, духм..яний, об..їзд, вар..яг, Лук..янівка, інформб..юро, об..єкт, кань..йон, верб..я, р..явкнути, арф..яр, авант..юра, дов..янути, щупл..явий, оп..яніти, евол..юція.

 Ключ. Підкресливши перші букви, прочитаєте прислів'я.

 4. Інтерв..ю, ф..юзеляж, різьб..яр, верб..я, ад..юльтер, ад..ютант, н..юанс, к..ювет, нав..язливий, Омел..ян.

 Ключ. Прочитавши перші букви у словах, спочатку в першому стовпчику, а потім у другому отримаєте ім'я та прізвище ″каменяра″ України, автора збірки ″З вершин і низин″, п'єси ″Украдене щастя″.

 Відповіді: 1. «В оборону хліба», 2. «Лісова пісня», 3. Одна голова добре, а дві – краще. 4. Іван Франко.

(Робота з картками)

I.    Вкажіть, у якому рядку допущено орфографічну помилку.
1.    Мар'яна, дев'ять, з'явитися, Стеф'юк, Лук'янівка.
2.    З'єднаний, рум'яний, дзвякнути, свято, цвях.
3.    Без'ядерний, надвечір'я, п'явка, міжбрів'я, кров'ю.
4.    Зоряний, солов'їний, буря, бур'ян, буряк.
5.    Вітряк, духмяний, різдв'яний, торф'яний, морквяний.


II.    У якому рядку всі слова пишуться з ь?
1.    Поділ...ський, домен...щик, черешен...ці, кул...ці, гіл...ці.
2.    Парас.ці, Гал...ці, Натал...ці, т...мяний, веселит...ся.
3.    Приятел...ці, нен...ці, дон...ці, різ...бяр, добровол...ці.
4.    Вел...можа, брех...ня, брен...кати, камін...чик, батьківський.
5.    Батьківщина, бан...ці, склян...ці, бал...зам, баб...ці.


ІІI.    У якому рядку в слові допущено орфографічну помилку?
1.    Свято, буряк, міжгір'я, бур'ян, кур'єр.
2.    З'єднаний, з'їхати, з'явитися, об'єм, під'їхати.
3.    Роз'яснити, дит'ясла, пів'яблука, підв'язати, розм'якшити.
4.    Рум'яний, дзвякнути, цвях, дев'ятнадцять, торф'яний.
5.    М'ясо, м'язи, з'їзд, буря, моркв'яний.


IУ.    Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з ь.
1.    Донецький, чернівецький, Гриц...ко, різ...ко, сон...ця.
2.    Багатьма, кін...чик, міл...йон, ремін..., літ...ні.
3.    Кіл...це, їдал...ня, учител...ство, німецький, доч...ці.
4.    Ручен...ка, джерел...це, Ковал...чук, вуз...ко, лял...ці.
5.    Т...мяний, радіст..., корис.тю, брен...кати, сім...десят.


У. Визначте, у якому рядку допущено орфографічну помилку. 
1. Мар'яна, Лук'ян, Заполяр'я, жираф'ячий, В'ячеслав.
2.    Дев'ять, возз'єднати, надвечір'я, полум'я, ім'я.
3.    Кров'ю, солов'ї, кам'яний, пам'ять, об'їзд.
4.    Дзв'якнути, п'явка, м'ясо, рум'яний, здоров'я.
5.    П'ють, в'язи, торф'яний, черв'як, краков'як.


УI.    Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з ь.
1.    Брен...кіт, дон...ка, нян...ка, кобзар..., с.огодні.
2.    Т...мяний, різ...бяр, радіст..., с.міх, корис.тю.
3.    Снит...ся, косит...ся, лял...ці, виховател...ці, дівчинон...ці.
4.    Київс.кий, с.вято, тіл...ки, здаєт...ся, Натал...чин.
5.    Ган...ба, пісен..., кін..., близ...ко, лікар...


УII.    Виберіть рядок, у якому всі слова слід писати з апострофом.
1.    3...юрмитися, миш...як, верхів...я, п...єдестал, п...юре.
2.    Б...єлгород, Захар...їн, Монтеск...є, Руж...є, В...язьма.
3.    Мавп...ячий, тьм...яний, з...ясувати, роз...яснити, пів...яблука.
4.    Голуб...я, подвір...я, бур...ян, довір...я, дит...ясла.
5.    Духм...яний, прислів...я, полум...я, зв...язковий, Р...ябко.


VІІІ.    Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з ь.
1.    Прияз...нь, вічність, кіл...це, намороз..., Ткач...ов.
2.    Вмивают...ся, присяд...те, майбутнього, миш...як, стан...те.
3.    Кур...йоз, медал...йон, компаньйон, інтерв...ю, тон...ший.
4.    С.огодні, різ...бяр, брен...кіт, ател...є, нян...чити.
5.    Міс..кий, суспільство, т...мяний, сторін...ці, зачіс..ці.


IХ.    У якому рядку всі слова слід писати з апострофом?
1.    Поголів...я, безриб...я, горохВеЯний, В...язьма, п...ють.
2.    Торф...яний, без...язикий, пів...яблука, дит...ясла, пір...я.
3.    Об...ява, обеїзд, мор...як, черв...як, бур...як.
4.    Об...єкт, ін...єкція, св...ятковий, свеятослав, роз...яснити.
5.    Дзв…якнути, р...яст, арф...яр, сузір...я, подвір...я.


Х.    Вкажіть рядок, у якому всі слова слід писати з ь.
1.    Брен...кіт, мід..., тесляр, т...мяний, ред...ці.
2.    НяНеЧити, знан..., дівчинон...ці, стан...те, рибал...ці.
3.    Дон...чин, різ...бяр, місяц..., сердец..., сон...ця.
4.    С.огодні, ган...ба, вос.мий, лял...чин, кул...ці.
5.    Порт...єра, павіл...йон, міл...ярд, на гіл...ці, черешен...ці.


ХI.    Виберіть рядок, у якому всі слова слід писати з ь.
1.    Пал...ці, рибал...ці, кіл...це, ручен...ка, батен...ко.
2.    Тіл...ки, кин...тє, їдален..., пісен..., бал...ці.
3.    Ган...ба, л...он, д...оготь, т...охкати, близ...ко.
4.    Донец...кий, полеський, кін..., Натал...чин, гал...ці.
5.    Тр...ома, дяд...ко, бат...ко, робит...ся, смієш...ся.


ХІІ.    Вкажіть, у якому рядку всі слова пишуться з апострофом.
1.    Кар...єра, комп...ютер, б...юро, б...джет, куп...юра.
2.    Бар...єр, прем...єр, п...єса, інтерв...ю, п...юре.
3.    Інтер...єр, грав...юра, б...юрократизм, кур...єр, п...єдестал.
4.    Ф...юзеляж, Монтеск...є, об...єкт, прем...єра, кап...юшон.
5.    Об...єктив, ар...єргард, ін...єкція, кар...єризм, краков...як.

Вправа №2

Знайдіть третє «зайве» в групах слів.

1) Ковал...ов, з...омка, кол...оровий;

2) бо...овий, с...огодні, баталь...н;

3) ц...ого, утр...ох, триль...он.

Вправа №3

Вставте йо, ьо, обґрунтуйте свій вибір.

Га...ок, ра...он, с...огодні, пол...оти, сл...ози, ма...орить, під...омний, сл...ота, бад...орість, ...одистий, міль…нер.

 

Вправа №4

Перекладіть слова українською мовою. Поясніть уживання буквосполучень -йо-, -ьо-.

Серьёзный, район, батальон, бульон, майор, павильон, миллион, компаньон, курьёз, йод, четырех, Йоханнесбург, ледниковый, седьмой, йогурт, йотированный, сегодня, Муравьёв, Соловьёв, дёготь, лёд, лён, Семёркин, осеннему, у него, ему, трёх, лётчик, йог, клёш.

Вправа №5

Розподільне письмо (робота в групах)

  Замість рисок поставте, де треба, апостроф, поясніть його вживання.

  • 1 група – після  букв б, п, в, м, ф, які передають на письмі тверді губні приголосні звуки, якщо перед ними немає кореневого приголосного (крім р); 
  • 2 група – після р в кінці складу;
  •  3 група – після префіксів, що закінчуються на приголосний: з'єднати, під'їхати, роз'яснити; 
  • 4 група – у складних словах, перша частина яких закінчується на приголосний; 
  • 5 група – після к у слові Лук'ян та похідних від нього).
  •  6 група  - слова, в яких апостроф не вживається.

 Полум/яніти, Амудар/я, різдв/яний, між/ярусний, присв/ята, безвітр/яний, Лук/яненко, бур/ячиння, Солов/йов, Валер/ян, сер/йозний, повітр/я, міжгір/я, пор/ядок, довір/я, забур/янений, вітр/як, валер/янка, б/язевий, сім/янин, зат/ямити, запам/ятати, Дерев/янко, медв/яний, В/язьма, дріб/язковий, взаємозв/язаний, рутв/яний, різьб/ярство, зав/язка, підрум/янений, зм/якшити, львів/яни, поголів/я, перед/осінній, роз/ораний, слов/яни, звір/ячий, роз/ятрений, трьох/етапний, трьох/ярусний, об/їжджати, об/ємний, без/ядерний, необ/їжджений, пів/язика, арф/яр, возз/єднання, в/йокнути, дит/ясла, пів/Європи, кам/яний, безвітр/яний, бур/ячиння, Валер/ян, звір/ячий, Лук/янович, повір/я, сер/йозний, повітр/я, міжгір/я, пор/ядок, довір/я, Лук/янчук, кар/єра, всер/йоз, тр/юм, Гур/єв, підгір/я, матір/ю, Р/єпін, з матер/ями, бур/я, р/ясно, кур/йозний, забур/янений, вітр/як, Гур/ївка, р/яд, від/ємний, без/ідейний, з/організувати, дез/орієнтація, сан/інструк­тор, Із/яслав.

 Дослідження-відновлення

 

  • Запишіть подані слова орфографічно та поясніть наявність або відсутність у них апострофа.

[вjачеисла́ў], [мjа́та], [л'убо́вjу], [подв’íрjа], [бур'а́к], [пjа́тниц'а], [беиза́зикиĭ], [чотир'охjа́русниĭ], [беизгол'íвjа], [з’в’ір'а́чиĭ], [м’іжjеўропе́іс'киĭ], [звjаза́ти], [пjанки́ĭ], [зjі́деиниĭ], [мjа́ч], [погол'і́вjа], [морквjа́ниĭ], [з’іўjа́лиĭ], [розjа́реиниĭ], [ц'в’а́х], [р'а́сниĭ].

 Дослідження-моделювання

  Розкрийте дужки й утворіть з префіксами слова. Запишіть їх.

 Без- (-язикий, -ядерний, -ініціативний);

з-   (-юрмитись, -їхати,  -обов'язаний,  -ясований, -єдна­ний, -явитися, -їсти, -грати, -йомка);

під- (-юджувати, -їжджати, -язиковий, -йом);

об- (-їздити, -явити, -єднати, -ємний, -їстися);

від- (-їхати, -ємний, -ображений, -в'язати).

 V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

VI. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть речення:

«М’який знак пишемо… »

 «Апостоф вживаємо….»

« Буквосполучення -ьо- вживається…»

«Буквосполучення -йо- вживається…»

VII. Домашнє завдання

§     вправа

 


 


 

docx
До підручника
Українська мова (профільний рівень) 10 клас (Плющ М.Я. та ін.)
Додано
2 листопада 2020
Переглядів
3047
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку