Лексикологія. 5 клас. контрольна робота

Про матеріал
Котнрольна робота для учнів п'ятого класу до теми "Лексикологія". Завдання у тестовій формі
Перегляд файлу

Тема.           Контрольна робота  з теми «Лексикологія» (тестові завдання). Контрольна перевірка навичок аудіювання (тестові завдання).

Мета:

 навчальна: перевірити знання учнів із теми «Лексикологія», вміння школярів сприймати й розуміти аудіотекст, виконувати тестові завдан­ня, працювати самостійно;

 розвивальна: розвивати логічне мислення, мовленнєві уміння і навич­ки, навички самоконтролю, збагачувати словниковий запас;

 виховна: виховувати увагу до слова; пильність, любов до рідної землі, її легенд.

Внутрішньопредметні зв'язки: культура мовлення й стилістика, текст (риторичний аспект).

Міжпредметні зв'язки: виконання тестових завдань (формування ключо­вої компетенції), епітети, порівняння, синоніми, характерні для усної народної творчості (література).

Обладнання: роздавальні матеріали (тестові завдання).

Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань за­критої та відкритої форми з мовної теми та аудіювання. Проведення інструктажу щодо їх виконання.

III.  ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

І варіант

1. Розділ науки про мову, що вивчає словниковий склад, це:

А  Орфографія;

Б Фонетика;

В Синтаксис;

Г Лексикологія.

2. Позначте рядок, у якому всі прикметники — означення вжиті в переносному значенні:

А солодкий сон, солодка цукерка, гіркий полин, гіркий смак;

Б білий сніг, білий голуб, біла заздрість, білі скроні;

В гострий погляд, добре серце, тепле слово, солодкий спів;

Г теплий одяг, гострий ніж, гостре слово, тверда рука.

3. Позначте рядок, у якому слово брудні вжито в переносному значенні:

А брудні руки;

Б брудні будинки;

В брудні наміри;

Г брудні вулиці.

4. Позначте пару слів, що є антонімами:

А велетень, гігант; 

Б мужній, сміливий;

В велетень, силач; 

Г велетень, карлик.

5. Позначте рядок, у якому словосполучення є омонімами:

А крило літака — крило лелеки;

Б моторний хлопець — моторний цех;

В палаючий степ — палаюче сонце;

Г радісний погляд — сумний настрій.

6.  Позначте рядок, який є синонімічним рядом:

А недбалий, неакуратний, грубий, поверховий;

Б заперечувати, зацікавлювати, пропонувати, гніватися;

В ніжний, лагідний, ласкавий, заспокійливий;

Г куций, короткий, непостійний, таємний.

7. Слова ввічливість – нечемність це:

А синоніми;

Б антоніми;

В омоніми;

Г пароніми.

8.  Укажіть рядок, у якому всі слова є паронімами :

А ефектний – ефективний, ясний – темний; 

Б адрес – адреса, роздумувати – мислити;

В голосний – голосовий, пам’ятник – пам’ятка; 

Г досвідчений – освічений, добрий - злий.

9.  Запишіть в одну колонку слова, вжиті в прямому значенні, в іншу – в переносному.

 Тепле літо, тепле слово, теплий кожух; дитя сміялося, сміялося сонце; залізний цвях, залізний характер; полетіли думки, полетіли птахи.

10. Установіть відповідність між словами і лексикологічною групою, до якої вони належать.

Слова

Лексикологічна група

гглибокий – мілкий

   а) омоніми;

ссамостійний - незалежний

   б) пароніми;

   Роман, роман

   в) синоніми;

   континент - контингент

   г) багатозначні слова;

 

   д) антоніми

 

11. Відредагуйте речення.

А) Подорож тривала дві неділі.

Б) Мені дуже невдобно просити тебе допомогти.

12. Складіть речення зі словами музичний – музикальний.

 

II  варіант

1.  Укажіть рядок, у якому слова в словосполученнях ужиті тільки в прямому значенні:

А Усміхнене сонце, ляпає язиком, гострий погляд;

Б рожевий шовк, водити за руку, краяти серце;

В усміхнені діти, холодне повітря, дзвонити по телефону;

Г квашена капуста, паперовий літачок, м’який характер.

2.  Укажіть рядок, у якому всі слова є синонімами:

А Лагідний, дивний, сумирний;

Б безмежний, безкрайній, безконечний;

В дбайливий, старанний, жагучий;

Г цікавий, привабливий, привітний.

3.  Укажіть рядок, у якому всі антонімічні пари дібрано

     правильно:

А Сухий — мокрий, знайти — загубити, тямовитий — розум­ний;

Б гіркий — солодкий, балакучий — мовчазний, старанний — недбалий;

В боязливий — безстрашний, сумний — здоровий, замерзлий — розталий;

Г заснути — прокинутись, добро — підлість,

   відкрити — закрити.

4.  Укажіть рядок, у якому всі слова є синонімами слова старан­ний:

А Ретельний, дбайливий, сумлінний, пильний;

Б поважний, серйозний, солідний, статечний;

В лагідний, тихий, смирний, сумирний;

Г запопадливий, добросовісний, працьовитий, уважний.

5.  Укажіть рядок, у якому всі словосполучення є омонімічними:

А Вода з ключа – журавлиний ключ – ключ від дверей.

Б Співає завірюха – співає дівчина – співає сопілка.

В вити гніздо – вити на місяць – вити вовком.

Г накреслити коло - бути коло хати - велике коло.

6. Антоніми – це слова, що :

А вживають мешканці певного регіону;

Б протилежні за значенням;

В близькі за значенням,але різні за формою;

Г мають однакову форму, але різні за значенням.

7.  Укажіть рядок, у якому синонімічною є пара слів:

А спати — відпочивати; 

Б летіти — йти;

В квіти — троянди; 

Г самостійний — незалежний.

8.  Омоніми — це слова, що:

А мають однакову форму, але різне значення;

Б близькі за значенням, але різні за формою;

В протилежні за значенням;

Г вживають мешканці певного регіону.

9.  Доберіть до слів першої колонки антоніми з другої колонки.

1 мовчати; А прощатися;

2 виглянути; Б сховатися;

3 вітатися; В галасувати;

4 нападати Г заглянути.

                                                 Д захищати

10. Утворіть синонімічні ряди зі словами:

Радісний, пестити, гарний.

11. Запишіть в одну колонку слова, вжиті в прямому значенні, в іншу – в переносному.

Гостра суперечка, гостра стріла, гострий розум, гострий меч; золота монета, золота осінь; золотий годинник, золотий чемпіон;  пробіг вітерець, пробіг спортсмен.

12. Відредагуйте речення.

До мами завітали бувші учні.

Якщо одягаєш нову річ, спочатку її погладь.

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Знайдіть і прочитайте твори митців слова, у яких оспівана мо­гутня українська ріка Дніпро. Підготуйтесь до презентації їх у класі.

 

docx
Додано
5 грудня 2021
Переглядів
1257
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку