Підсумковий урок -гра за темою "Будова слова"

Про матеріал
Підсумковий урок -гра за темою "Будова слова" у 5 класі. Повторення вивченого в ігровій формі
Перегляд файлу

 

                                                      Підсумковий урок-гра                                              

                                                     за темою «Будова слова»

Мета:узагальнити,систематизувати знання учнів,удосконалити вміння     розпізнавати форми слова та спільнокореневі слова,навички розбору слів за будовою;розвивати вміння аналізувати мовні явища.

Обладнання:таблиці,картки для групової роботи,схеми слів,таблиці,назви геймів,таблички для рефлексії.

Тип уроку: урок ігрових технологій.

                                                Епіграф:        «До  словечка,

                                                                        до слів’ятка притулися,

                                                                        може,так хоч мови рідної

                                                                        навчишся»

                                                                                  С. Єрмоленко

                                                    Хід уроку

I. Організація класу

- Який розділ науки про мову ми вивчаємо? Які поняття повинні засвоїти під час його вивчення?

На дошці прикріплено картки.

Будова слова                         Основа                        Форми слова

        Значущі частини слова               Спільнокореневі слова     

            Корінь          Префікс          Суфікс         Закінчення

Чи є серед цих понять такі,про які можемо сказати : «Не знаю»?

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні ми ще повторимо та закріпимо всі ці поняття ,щоб з упевненістю сказати: «Я засвоїв це».

Урок проведемо у формі гри. Беруть участь дві команди.

                                   1.Гра «Закінчи правило»

1. Найменша неподільна одиниця мовлення… (звук)

2.Основна одиниця мовлення…(слово)

3.Змінна значуща частина слова…(закінчення)

4.Виражає лексичне значення слова…(основа)

5.Головна значуща частина слова…(корінь)

6.Форми слова відрізняються …(закінченням)

7.Значуща частина слова,що стоїть перед коренем…(префікс)

8.Форми слова належать…(до однієї частини мови)

9.Не мають закінчення …(прислівники)

10. Значуща частина слова,що стоїть після кореня…(суфікс)

11.Споріднені слова можуть належати …(до однієї або до різних частин мови)

12.Словниковий запас мови…(лексика)

                                

 

                                          2. Диктант для капітанів

        Записати змінні і незмінні слова

Знизу ,стілець,стіл,співати,таксі,учень,дошка,дерева,руйнувати,ручка,пензлик,

міркувати.

 

                                                   3.Гра «П’ятий  зайвий»

                                           (на таблицях записані слова)

-1 команда. а)будівля,будувати,будильник,будова,будинок;

2 команда. б)гірський,міжгір’я,гора,погоріле,гірка.

Пояснити, за якими ознаками ми розрізняємо спільнокореневі слова та форми слова?

-До поданих слів дібрати форми слова та спільнокореневі слова.

1 команда. Зима

2 команда. Весна

                                                    Цікавинки

Підраховано,що в українській мові близько15000 коренів,400 суфіксів та їхніх варіантів (у тому числі понад 20 з них іншомовного походження) понад 100 префіксів.

                                                4.Гра «Слово-корінь»

                 Придумати по 10 слів які складаються тільки з кореня

(бик,бак,лак,дах,гриб,жар,кіт,кріт,ліс,бук,дуб,сад,кит,рік,мед,лад,стіл,лист,сир,жир,син,лід,віл,лом,піч,річ,ніч,зір)

                                                  5.Гра «Хто швидше?»

Дібрати слова з різними префіксами

-Їхати,бігти,йти,малювати,носити.

                                                  6.Гра «Назви слово»

1.Слово із закінченням –а.

2.Слово із суфіксом –ник-.

3.Слово із префіксом за-.

4.Слово без закінчення.

5.Слово із нульовим закінченням.

6.Форма слова школа.

7.Спільнокореневе до слова праця.

8.Слово із закінченням –ти.

9.Слово,в якому суфікс стоїть після закінчення.

                                           7.Гра «Мегаполіс дружби»

 Грузія - грузини

 Болгарія – болгари

 Канада – канадці

 Волинь – волиняни

 Польща – поляки

 Харків – харків’яни

 Угорщина – угорці

 Італія – італійці

 

                                              8.Гра «Хто швидше?»

Скласти речення з розрізнених слів

Знаннями, ви, мене,сьогодні,діти,порадували

 

                                               9.Кошик знань

- Закінчіть речення

Ідучи з уроку,я беру з собою…знання про… вміння….

                                              

III. Підсумок уроку.

Ми пройшли всі етапи гри. Повторили і закріпили вивчене.

Давайте ще раз дамо відповідь на питання:

1.Що таке основа?

2 Що називають закінченням?

3.Яким буває закінчення?

4.Які слова не мають закінчення?

5.Які слова називаються спільнокореневими?

6.Що називається коренем?

7.Що називається суфіксом і префіксом?

8.Хто задоволений своєю роботою на уроці?Хто не зовсім?

- Бажаю попрацювати ще,щоб бути впевненими у своїх знаннях.

 

                                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 грудня 2021
Переглядів
1309
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку