Лексикологія. 5 клас. Синоніми, антоніми, синоніми

Про матеріал
ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: СИНОНІМИ, АНТОНІМИ, ОМОНІМИ Урок у 5 класі Мета: · навчальна: закріпити знання учнів про лексикологію, систематизувати й поглибити знання про групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми; закріпити вміння знаходити в мовленні ці мовні одиниці; збагачувати словниковий запас учнів; · розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву, увагу, спостережливість; мовленнєві навички; культуру усного й писемного мовлення; · виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідної мови, виховувати бажання вчитися.
Перегляд файлу

 

                                ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ:

СИНОНІМИ, АНТОНІМИ, ОМОНІМИ

Урок у 5 класі

Мета:

· навчальна: закріпити знання учнів про лексикологію,   систематизувати й поглибити знання про групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми; закріпити вміння знаходити в мовленні ці мовні одиниці; збагачувати словниковий запас учнів;

·       розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до логічного мислення, творчу уяву, увагу, спостережливість; мовленнєві навички; культуру усного й писемного мовлення;

·      виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідної мови, виховувати бажання вчитися.

 

Обладнання: таблиці, картки, підручник, мультимедійна дошка

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

У народі кажуть: «Слова щирого вітання дорожчі частування».

Любі діти ! У наш клас завітали гості. Привітаймо їх посмішкою.

 

Учень 1:   Ми Вам раді, люди добрі,

             І вітаєм щиро Вас,

             І запрошуєм ласкаво

              На урок у п’ятий клас!

Учень 2 Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову,

Що всіх нас навчає й збагачує мову.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ 

А щоб потрапити в цю чудову країну Знань і місто «Лексикологія», ми вирушимо в подорож .

Епіграфом уроку є вислів відомого українського поета Д. Білоуса, який створив декілька прекрасних віршованих книг про мову.

 

 

 

 

Розгортаємо зошити і записуємо :

Сімнадцяте березня

Класна робота

Групи слів за значенням :

синоніми, антоніми, омоніми

 

 

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

        Для того, щоб здійснити нашу подорож, ви поділитесь на три  команди: синоніми, антоніми, омоніми.

 

Правила в команді: ( записані на дошці  або на плакаті )

  1. Умій слухати
  2. Не викрикуй
  3. Не перебивай
  4. Висловлюйся стисло
  5. Будь активним
  6. Будь доброзичливим

 

1. Перша зупинка « Інтелектуальна розминка»

·       Які  розділи науки про мову ви знаєте?     

 

·     Що вивчає лексикологія? (Розділ науки про мову, що вивчає всі наявні в мові слова.)

 

Перевіримо

А що ми називаємо лексикою? (Усі слова, що вживаються в мові, становлять її лексику.)

Про що ви вже дізналися на уроках лексикології? (Лексика української мови надзвичайно багата; слова є однозначні та багатозначні; багатозначні можуть вживатися в прямому та переносному значеннях.)

Кожне слово має лексичне і граматичне значення

·       Яке значення слова називається лексичним? А граматичним?

Раз ми добре знаємо правила, то можна вирушати далі в подорож, але слід відгадати загадку:

Тарасик набігавсь,

примчав із двора.

Уже й за уроки

сідати пора.

Ось віршика вивчив,

задачі зробив.

В щоденник як глянув —

тривогу забив.

Гласить неодмінний

шкільний записник:

«Принести до школи

клумачний словник».

Завдання у класі

він сам записав.

А що за словник то —

і досі не взнав.

Прибіг до бабусі,

що прала рушник:

— А що таке,— каже,—

клумачний словник?

Сестричка сміється,

швидка на язик:

— Сам,— каже,— доклумай,

Який це словник?

 Який саме словник допоможе дізнатися лексичне значення слова? (Лексичне значення слова пояснено в тлумачному словнику.)

 

-А які ще словники вам відомі? (Словник синонімів української мови, словник антонімів української мови, етимологічний словник української мови.)

Ми пригадали, що слова української мови бувають однозначними і багатозначними, а багатозначні слова мають пряме та переносне значення.

 

Усно, не записуючи , розподіляємо слова  в два стовпчики, коментуємо ланцюжком.

-Слово, вжите в переносному значенні, образна ознака предмета, який це художній засіб( троп)? Епітет

-Перенесення  назви з одних предметів, явищ, дій, ознак на інші на основі подібності  ? (Метафора)

 

 

А  за значенням слова поділяють на (антоніми, синоніми, омоніми).      

 ·      

       Вгадавши загадку, ви зрозумієте, яка наша наступна зупинка:

               Хто порівнятися може зі мною:

Я і прекрасний, чарівний, казковий,

Роблю все скоро, швидко, раптово.

Є в мене хата, будинок і дім

І звуть мене… (синонім).

Синонімами називаються...

 

2 зупинка « Поетична «

  Поетична хвилинка від команди синонімів. Уважно слухаємо і визначаємо синоніми.

    Учень читає вірш О. Підсухи

«Ой яка чудова українська мова!»

 

Ой яка чудова українська мова!

Де береться все це, звідкіля і як?

 Є в ній ліс, лісок, лісочок, пуща, гай, діброва,

Бір, перелісок, чорноліс. Є іще й байрак.

 

І така ж розкішна і гнучка, як мрія.

Можна «звідкіля» і «звідки», можна і «звідкіль»…

Є у ній хурделиця, віхола, завія,

  Завірюха, хуртовина, хуга, заметіль.

 

 Учень з команда синонімів  записує спільнокореневі слова до слова ліс.

З команди омонімів – синоніми до слова ліс.

Команда антонімів – синоніми до слова хурделиця.

 

Згадаємо  ще одну поезію про одне й те саме явище природи- метелицю. С.228 впр.496

Назвіть ті синоніми , які ми не записали ( метелиця, пороша, вертелиця, кужелиця, віхтелиця, завійниця)

 

Перевіримо

Усі синоніми стали вряд,

Утворили синонімічний ряд.

Міцно взялися за руки,

Дали лиха закаблукам

 

3 зупинка « Ми-поети»

Щоб зрозуміти, як виконати наступне завдання, подивимось на зразок. Перед вами уривок пісні «Як у нас на Україні»

 

Тече річка ( маленька, невеличка, дрібненька),
Через гори, через (гай, бір, ліс).
Рано вранці небо ( волає, кличе, гукає)
Вставай сонце ( підіймайся, підносься, вставай ).

 

 

Тече річка-невеличка,
Через гори, через гай.
Рано вранці небо кличе,
Вставай сонце, вставай.

 

Римують 1-3, 2- 4 рядки

Перед вами картка 1. Завдання для команди. 

Доберіть такі слова, щоб вони у вірші  Дмитра Павличка «Мрія» римувалися. Спишіть, розкриваючи дужки. Рима- співзвучне закінчення у вірші. Я пропоную вам цікаве завдання. У кожному рядку вірша

Д. Павличка „Мрія” багато синонімів. Хто з вас найбільший мрійник? Тому я пропоную стерти в кожному рядку вірша зайві синоніми і залишити тільки той, який допоможе розказати про свою мрію у віршованій формі.

 

Як виросту, збудую (дім, хату, будиночок),

На хаті колесо (прикріплю, приладнаю, приб’ю),

А там я поселю (крилату, летючу),

Лелечу, клекітну (пару, сім’ю, родину).

Нехай розводиться, (селиться, гніздиться).

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях),

Нехай мені щоночі (здається, сниться, ввижається),

Що я літаю наче (птиця, птах).

 

Наступна наша зупинка схована в загадці

        Три брати жили на світі,

 Був один з них працьовитий,

 Ну а другий хвальковитий,

Третій був ледачий дуже.

Слухай казку про них, друже.

День і ніч брати сварились

І ніколи не мирились.

Все, що перший будував,

Другий миттю руйнував.

Той мовчить, а той кричить,

Той хоробрий і правдивий,

Той брехливий, полохливий.

Дуже горді й незалежні,

Абсолютно протилежні.

У мові вони живуть,

Їх… (антонімами) звуть.

·       Антонімами називаються...

Відгадайте загадки  і визначте антоніми. Перевіримо, наскільки ви кмітливі і спостережливі.

  1. Ходить колом стук та дзень,

Переводить ніч і день. (Годинник)

  1. Два брати старших, два брати менших,

Старші ззаду, а молодші спереду біжать. (Колеса)

  1. Всім розкаже всі пригоди,

А саме мовчить із роду. (книга)

  1. Як живе- лежить, як помре- побіжить ( сніг)
  2. Пропонує завдання „Струмочок”.
    Ділимось на дві групи: одна отримує картки жовтого, інша – червоного кольору. Власники жовтого кольору по черзі виходять до дошки, піднімаючи слова вгору. Власники „червоного” слова, які мають картку-антонім, підходять до суперника і приєднують до його картки свою так, щоб видно було антонім. Наступні стають попереду. Гра триває, утворюючи живий струмок антонімів.

  3. Слова для гри: заснути – прокинутись, відлетіти – прилетіти, немає – є, засмутитись – зрадіти, смуток – радість, дощовий – сонячний, холод – тепло, ніч – день, тихо – голосно, сумний – веселий, зима – літо.

 

Вибірковий диктант.
Я читатиму народні прислів’я, а ви спробуйте назвати у них антоніми. Зробіть це, звичайно, письмово.
1. Зима спитає, де літо було.
2.  Рання пташка дзьобик чистить, а пізня - очиці жмурить.
3. Доброго тримайся, поганого цурайся.
4. Брехня стоїть на одній нозі, а правда на двох.
5. Багато диму, мало тепла.
6. Вдень від спеки ховається, а ввечері від комарів.
7. Далі покладеш, ближче знайдеш.
 

3.Фізкультхвилинка

 Виконуємо синтаксичний розбір речення. ( Розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене ,ускладнене однорідними присудками)

Фонетичний розбір дієслів.

 

 

 

Наступна загадка розкаже, яка нас чекає зупинка    

Розрізнити нас не кожен може –
Звуки всі і наголос в нас той же,
А приглянься, як поміж братами,
Є відмінність і між нами.
(Омоніми).

Омонімами називаються...

 

І

Розгорнули підручник с. 236 впр. 516 Знайдіть в реченнях омоніми.

 

 Зупинка «Лінгвістична задача»  Картка 2

«Якось на засіданні гуртка образотворчого мистецтва вчитель загадав дітям намалювати з пам’яті предмети: учням І ряду — лисичку; II — косу; а третього — лавку. Стежачи за роботою, учитель виявив, що діти малюють різні предмети. Чому таке трапилося? Скільки було членів гуртка, якщо кожен із них малював своє? Що, зрештою, вони намалювали?»

 

► Які предмети були намальовані?

Ось перелік намальованого:

Лисичка — тварина, лисичка — гриб;

Лавка — магазин, лавка — меблі;

Коса — дівоча, коса — піщана коса, коса — знаряддя праці.

Відповідь: 7 учнів було на засіданні гуртка.

 

Запишіть омоніми в такій послідовності:

1- команда (Синонімів)  — слова чи словосполучення, що однаково звучать, але мають різне значення та написання. ( омофони).

2- команда (антонімів)  — різні за значенням слова, що мають однакове написання, але різняться вимовою( омографи).

3- команла( Омонімів) — різні слова, що збігаються за звучаннями тільки в окремих граматичних формах( омоформи)

 

 

 

 

 

 

Групи слів за значенням

 

синоніми                            антоніми            

 

                    

                      омоніми

 

омоформи                     омофони

                   омографи

 

 

 

Картка №1

  1. Заплетена довга й товста коса вільно лежала на плечі.
  2. У темряві тільки коса виднілася на світлому фоні ріки.
  3. Гостра коса легко клала траву в покоси.

 

 

        Картка №2

  1. Рідна мати моя, ти ночей недоспала.
  2. Щоб знання мати, треба багато читати.
  3. У спортзал завезли нові мати.

 

          Картка №3

  1. Ясне сонце! Чи не сон це?
  2. Тітка Надія має надію, що все буде добре.
  3. Дід Мороз приніс мороз.

 

          Картка №4

  1. Ми їздили на екскурсію у Мукачівський замок.
  2. На дверях висів замок.
  3. Дорога ця асфальтована дорога.

 

 

V ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ.

Учитель:  Отже, сьогодні ми працювали над темою: «Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми».

Пам’ятайте, що слід доречно використовувати ці групи слів, щоб не було невиправданих повторень.

  • Якщо в нас виникають труднощі щодо вживання цих груп слів, куди нам слід звернутися? (Учитель показує словники антонімів, синонімів, омонімів)

Рефлексія.

На уроці я:

  • Повторив та узагальнив…
  • Зрозумів…
  • Я не знав, а тепер знаю…
  • Я забув, а тепер пригадав і засвоїв…

VІ ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ТА ЙОГО ІНСТРУКТАЖ (за рівнем складності)

Написати казку про роль синонімів, антонімів, омонімів.

Або дібрати приказки, прислів’я, загадки, де б були визначені групи слів.

Дякую за активну  роботу всім учням.

Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості. Бажаю вам черпати все життя з цієї криниці, щоб у вашому серці завжди знаходилося місце для загадкового, таємного, чарівного.

Абетка побажань

А – активності  творчої.

Б – безхмарності  небесної.

В – віри  розсудливої.

Г – гумору  неміряного.

Г – ґречності  щоденної.

Д – достатку  життєвого.

Е – економії  розумної.

Є – єдності  сімейної.

Ж – життя  безкінечного.

З – здоров’я  безмежного.

І – імені  чистого.

Їїздити на курорти.

К – кохання  доброго.

Л – людяності  щирої.

М – мрії  здійсненної.

Н – наснаги  професійної.

О – обрію  барвистого.

П – посмішки чуйної.

Р – радості всесильної.

С – спокою літнього.

Т – теплоти  родинної.

У – успіху  великого.

Ф – фантазії гармонійної.

Х – хліба  цілющого.

Ц – царини  домашньої.

Ч – чарівності  приємної.

Ш – широти  духовної.

Щ – щастя  невичерпного.

Ю – юності  сердечної.

Я – ясності  майбутньої.

 

docx
Додано
30 квітня 2020
Переглядів
4269
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку