Тема. Не смійся з другого, щоб тобі не було того. Леонід Глібов «Чиж та Голуб».
Мета.
Обладнання. Презентація, портрет Л.І.Глібова, ілюстрації птахів, складова таблиця
Хід уроку
І. Організація класу
Любі діти! У наш клас
Завітали гості щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учні: - Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас!
II. Актуалізація опорних знань учнів.
По традиції ми розпочинаємо урок із артикуляційних вправ
А) Вправа «Потяг
Б) Вправа «Бумеранг»
Ра ро ре ру рі ри
Ра – ра – ра – весела дітво…..ра
Ро – р – ро – в Києві мет….ро
Ре – ре – ре – Маша їсть пю….ре
Ру – ру – ру – купаємось в жа…..ру
Рі – рі – рі – в зоопарку різні зві….рі
Ри – ри – ри – на небі сірі хма….ри.
Голуб, голуб, голубок
Залетів у наш садок.
Ключове слово «Байка» в ребусах визначає тему уроку.
3. Повторення:
● Що таке байка? ( Байка – невеликий , найчастіше віршований твір повчального змісту)
В байках діють різні тварини, але їхні слова та вчинки нагадують людські. Тому висновок ( мораль) байки підказує читачам , як слід чинити в житті. Мораль може бути на початку байки, а може і в кінці.
● Як називають автора байки? ( Байкар – автор байки)
● Над якою байкою працювали на минулому уроці? («Лебідь, Щука і Рак»)
● Хто є автором цієї байки? (Леонід Глібов.)
Гра «Так – ні»
- Діти , на партах лежать цеглинки. З їх допомогою ми перевіримо ваші знання про українського байкаря Леоніда Глібова.
1. Леонід Глібов народився на Сумщині. – ( на Полтащині)
2. Вірші почав писати ще в гімназії. +
3. Твори для дітей друкував у журналі «Барвінок» - («Дзвінок»)
4. Свої твори підписував під псевдонімом Дідусь Кенар. +
- Повторення байки « Лебідь Щука і Рак» (Відповідь даємо по одному з піднятою рукою).
1) Автор байки "Лебідь, Щука і Рак" ....
Леонід Глібов
Езоп
Олена Пчілка
2)За яку роботу взялися Лебідь, Рак та Щука ? (зачитайте)
Співати
Приставити хуру
Працювати
3) Хто з героїв байки рветься підлетіти?
Лебідь
Щука
Рак
4) Хто з героїв байки упирається?
Лебідь
Щука
Рак
5) Хто з героїв байки тягне в воду?
Лебідь
Щука
Рак
6) Яке ставленя автора до героїв байки?
Байдуже
Співчутливе
Жалістливе
7) Яке прислів'я відповідає головній думці байки? (зачитайте)
"Сила та розум - краса людини"
"Дерево міцніше корінням, а дюдина друзями"
"У товаристві лад – усяк тому радіє"
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ИЖЧ - ЧИЖ
Розповідь учениці (супроводжується відео)
Чиж –перелітний, дрібний птах, схожий на горобця, тільки забарвлення - зелене. Живиться переважно комахами, насінням різних дерев, бур'янів.. Птахи корисні, декоративні, знищують багато комах—шкідників. Потребують охорони
ЛОБУГ – ГОЛУБ
Розповідь учня
Голуби – відомі рослинноїдні птахи. Їх раціон складається з насіння, фруктів та різних рослин. Є прикрасою населених пунктів та об’єктом для різних наукових досліджень.
Голуби дуже розумні тварини. Вони вміють пізнавати себе в дзеркалі, знаходити однакових людей на двох різних картинках і пізнавати всі літери алфавіту.
IV. Повідомлення теми
Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з особливостями байки та попрацюємо над байкою Леоніда Глібова «Чиж та голуб»
V. Вивчення нового матеріалу
2. Словникова робота.
Сильці гульк
піддурили лихові
проворненький молоденький
Піддурили біда
Гульк обманули
Лихо раптово
Готуємося до читання вголос, самостійно прочитайте текст і спробуйте вибратися із пастки, яка вам зустрінеться. Що означає це речення, дізнаємося трохи пізніше.
- Коли й де відбувалися події ?
Чиж Голуб
молоденький безсердечний
Неуважний хвалькуватий
Допитливий самовпевнений
Проворний пихатий
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправи на вдосконалення техніки читання.
а) Гра "Доберіть рими". Учні шукають слова, що римуються.
Молоденький – проворненький
Скакав – попав
Б’ється – сміється
Піддурили – хитрили
Оце – сильце
Надійся – смійся.
б) Гра «Розвідники»
- Відшукайте скільки разів в байці зустрічається слово Чижик.
-……. слово з апострофом
- ….. речення, яке показує, що Голуб швидко потрапив у сильце
- ….. речення , яке є головною думкою байки, тобто мораллю
- Як ви розумієте ці слова? ( Не радій чужим невдачам, бо у самого може статися така ситуація)
В) виразне читання байки
- А тепер виразно прочитаємо в ролях байку. Слова автора читає - , а
слова Голуба
VIІ. Підсумок уроку.
Щоб підвести підсумок уроку, я підготувала вам невеличкі конверти із завданнями.
Подумайте і закінчіть, будь – ласка, речення:
Тепер я знаю, що повчальний висновок у байках може міститися ……( і наприкінці, і на початку твору)
Я зрозумів, що в образах тварин, рослин у байках … (зображуються люди, їхні недоліки або достоїнства).
VIII. Домашнє завдання
- Діти , в мене на столі лежить ще один конверт.
- Ви не знаєте, що в ньому?Ні ? Перевіримо?
А в конверті д/з від героїв байки Чижа та Голуба.
С.120, вивчити напам’ять байку, намалювати малюнок.
Завдання на запас
Робота в парах. Складіть народні прислів'я. Яке з цих прислів’їв підходить до нашої байки?
Тяжко тому жить, Згода дім будує,
Не смійся з другого,
а незгода руйнує.
щоб тобі не було того.
хто не хоче робить.