"Лічба в межах 10. Попереднє й наступне числа. Додавання і віднімання. Розв'язування задач"

Про матеріал

Конспект уроку для учнів 1 класу на.тему "Лічба в межах 10. Попереднє й наступне числа. Додавання і віднімання. Розв'язування задач". Стане у нагоді для вчителів, які хочуть працювати креативно

Перегляд файлу

Тема: Лічба в межах 10. Попереднє й наступне числа. Додавання і віднімання. Розв'язування задач.

 

Мета: закріплювати знання нумерації чисел другого десятка; формувати вміння

            додавати і віднімати в межах 10 на основі знань про попереднє й наступне

            число; розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати логічне мислення, увагу;

            виховувати інтерес до математики, бажання вчитися й здобувати знання.

 

Обладнання: підручник, робочий зошит, зошит з друкованою основою;  слайди із

                        зображенням героїв казки, виразами;  телевізор; маски героїв казки;

                        м'ячик; таблиця із скороченим записом задачі.

 

                                            Хід уроку

 

I Організаційний момент.

 

   1. Привітання.   ( Слайд 2)

-  Добрий день!

   У добрий час!

   Радо ми вітаємо вас!

   З миром зустрічаємо,

       Щастя вам бажаємо!

Пролунав веселий дзвоник

Завітали всі у клас!

Будем дружно ми старатись,

Щоб побачити в кінці

Що у нашім першім класі

Діти просто молодці!

 

 

Девіз нашого уроку:

Ми працьовиті і старанні

Ми веселі та слухняні.

Кожен з вас приготувався

На перерві постарався

Є на парті зошит, ручка і дощечка, й олівець

Тож зараз ми часу не гаймо, наш урок розпочинаймо! (слайд 3)

- Згадаємо правила роботи на уроці:

1. Не викрикуй, не крутись,

    На учителя дивись.

 

2. Якщо хочеш щось сказати –

    Треба руку піднімати.

 

  • Сьогодні у нас урок не простий. Сьогодні у нас казковий математичний марафон. Чи чули ви такий вираз: марафонський біг?

 Це було дуже давно. Персидський цар Дарій хотів захопити Грецію. Кораблі висадили персидських воїнів біля маленького містечка Марафон. Військо почало готуватися до походу на Афіни – одне з головних міст Греції. Почався бій, довго він тривав, перси не витримали сили греків і почали втікати до своїх кораблів.

 А нам залишилася така легенда, що після бою одного грецького воїна відправили в Афіни - столицю Греції, з радісною новиною про перемогу. І він після важкого, жорстокого бою та у повному озброєнні пробіг 42 км 195 м - саме така відстань була від м. Марафон до м. Афіни. Воїн вбіг у місто, встиг крикнути:

 „ Радійте! Ми перемогли!” і впав замертво. Серце воїна не витримало такого навантаження.

Пам’ять про воїна, який приніс в Афіни радісну звістку, ожила у спорті . З тих пір в Олімпійських іграх є змагання , обов’язкова дистанція – марафонський біг. Але у ньому приймають участь лише чоловіки.

 

 

II. Мотивація навчальної діяльності.

Метод «Мікрофон»

Починається урок…математики.

До уроку я приготував…підручник, зошит, пенал.

На уроці сидітиму…тихо.

Буду слухати…уважно.

Писатиму…каліграфічно.

Зошит триматиму…правильно.

Рахуватиму…швидко.

Відповідатиму…чітко.

 

  • Як ви знаєте, діти сьогодні у нас незвичайний урок!
  • До нас на гостину поспішає казка.

(Слайд 4)

  • Наш урок цікавим буде!

Казку люблять усі люди!

І дорослі, і малі,

Тобто й наші школярі.

Будемо ми працювати,

Й руку вправно піднімати.

Казка кличе нас усіх!

Починаємо мерщій!

 

Гра «Шифрувальник»

  • Діти, будьте уважними, з ким саме ми поринемо в казку, ви скажете, виконавши завдання.
  • 3 + 2

10 - 9

3 + 3

8 - 6

2 + 1

6 - 2

5 + 2

5

1

6

2

3

4

7

Б

К

О

О

Л

О

К

 

Колобок       ( Слайд 5)

- Молодці виконали завдання.

 

Математичний диктант

  •                   Скільки днів у тижні?
  •                   Запишіть попереднє число до 7
  •                   Скільки кутів у квадраті?
  •                   Назвіть наступне число до 4.
  •                   Яке число більше 5 і менше 7?
  •                   Скільки треба додати до 3, щоб стало 4?
  •                   Скільки пальців на двох руках?

           ВІДЕО-ГРА «Герої казок»

 

III Повідомлення теми уроку.      ( Слайд  6)

  • Ми сьогодні побуваємо у казці «Колобок», але на свій математичний лад.

    Разом з Колобком ми будемо лічити та обчислювати в межах 10, на основі знань

    про попереднє і наступне число, розв'язуватимемо задачі.

Отже, казка починається!

 

IV Актуалізація знань учнів.

( Слайд 7 )

Розповім вам, діти,

Давню казку, ось яку…

Не в болоті, ні в ліску,

Край села стояла хата.

Там  жили дідусь і баба.

Роботящими були, мали свинку,

Пасли гуси, часто пиріжки пекли.

( Слайд 8 )

Дідо: - Навари, бабо, мені вареників!

Баба: - Та з чого я тобі їх наварю, борошна ж немає!

Дідо: -  А ти по засіках помети, по закутках пошкреби, та й набереться трішки.

             Хоч на колобок вистачить.

(Слайд 9)

Учитель: - Спекла баба ввечері Колобок і поклала на вікно, щоб  прохолонув.

                    Колобок  вийшов незвичний, непосидючий, допитливий.

                     Лежить Колобок на вікні, дивиться на небо і зірки рахує.

                    І ви йому допоможіть.

1. Усна лічба.

1). Гра «Продовж».

- Порахувати від 3 до 7,    від 1 до 9,    від 7 до 10,   від 2 до 8.

2). Назвати: - яке число передує числу   5, 9

                     - яке число слідує  за числом  3, 7.

3). Колобок хоче дізнатися які сусіди мешкають поруч.

    - Назвіть сусідів числа:  2, 4, 6.

4) Гра  «Запали зірку»     ( Слайд 10)

- Знайти і обчислити вирази із відповіддю 10.

9 + 1                  7 + 3            6 + 3         2 + 8          5 + 5              6 + 4    

1 + 7                  1 + 9            4 + 3         3 + 7          8 + 2              4 + 6

- Скільки яскравих зірочок нарахував Колобок?   (9)

( Слайд 11)

  • Мріяв, мріяв Колобок і не помітив, як настав ранок. Він стрибнув з вікна і помандрував у ліс.

 

Колобок :   - Я такий гарненький:

                       Щічки рум'яненькі,

                       Ще й біленьке личко.

                       А я все дивлюся,

                       Куди покочуся.

 

5) Каліграфічна хвилинка.

Учитель: -  Вискочив Колобок на каліграфічну галявину.  (Слайд   12)

- Діти, давайте пригадаємо, як треба сидіти під час письма:

 - спинка рівна;

 - ноги на підлозі;

 - руки на парті, тільки лікті виглядають;

 - ручку тримаємо трьома пальчиками;

 - зошит похило.

 

           - Відкриємо зошити.

Зошит свій я відкриваю

 І під нахилом кладу.

 Ручку я ось так тримаю.

 Сяду рівно, не зігнусь.

 До роботи враз візьмусь.

 

-  Потрібно навчити нашого героя писати каліграфічно цифру   8.

Написання  цифри 8 .( Слайд 13)

 

Учитель: -  Котиться Колобок, аж ось назустріч йому Зайчик.     ( Слайд 14)

 

Зайчик: -   Так, стань рівненько, повернись,

                    Ну й круглий ти! Куди не глянеш –

                    Що впоперек, що в довжину.

                    Комусь сніданком в лісі станеш.

                    Тікай, бо зараз дожену!

 

Колобок:   -  Хіба я що тобі зробив?

 

Зайчик:    -  Ось ти повинен що зробить:

                     Якщо розв'яжеш ти завдання,

                     Я тебе без покарання відпущу.

 

Колобок:  -   Але що ж мені робити?

                       Треба все це полічити.

                       А я в школу не ходив

                       Й математики не вчив.

                       Допоможіть мені!

 

6). Математичний диктант

- Колобок просить нас допомогти записати числа.

- Скільки морквинок, якщо їх кількість – 1 дес. 6 од.;

- Скільки бурячків, якщо їх кількість – 1 дес. 1 од.;

- Скільки капустин, якщо їх кількість – 1 дес. 8 од.;

- Скільки  картоплин, якщо їх кількість – 1дес. 9 од.;

- Скільки  яблук, якщо їх кількість  - 2 дес.

7). Самоперевірка.   (Слайд 15)

16, 11, 18, 19,20.

 

V Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Учитель: - Покотився Колобок далі, аж тут назустріч – Сірий Вовк.      ( Слайд 16)

 

Вовчик:  - Я голодний і сердитий,

                    Хочу їсти, хочу пити.

                   В мене повний рот зубів,

                    І ще жоден не поїв.

 

Колобок:  - Не їж мене, Вовчику!

                     Я тобі у пригоді стану!

 

Вовчик:    - Тоді виконай такі завдання.

 

Колобок:   - А я в школу не ходив

                      Й математики не вчив.

                      Виручайте мене, друзі!

( Слайд 17)

- Обчисліть приклади

1 + 1 = 2               2 + 1 = 3               3 + 1 = 4

4 + 1 = 5               5 + 1 = 6               6 + 1 = 7                   

7 + 1 = 8               8 + 1 = 9               9 + 1 = 10

 

- Прочитайте тільки відповіді.

- Що ви одержали?                                              ( Послідовний  ряд чисел).

- Як він утворився?                                             ( Додавали до числа 1 ).

- Тоді, що означає додати до числа 1?              ( Одержати наступне число)

 

- А тепер будемо віднімати по 1.        ( Слайд 18)

 

       10 – 1 = 9                   9 – 1 = 8             8 – 1 = 7              7 – 1 = 6

6 – 1 = 5                    5 – 1 = 4             4 – 1 = 3              3 – 1 = 2

2 – 1 = 11                  1 – 1 = 0

 

- Прочитайте відповіді.

- Які числа одержали?                       ( Попередні)

 

- Отже, додаючи до числа одиницю, ми отримуємо наступне число.

- І навпаки, віднімаючи одиницю, ми отримуємо попереднє число.

- Колобок мандрував і втомився. Потрібно йому і нам відпочити.  ( Слайд 19)

Вправа для очей  ( Слайд 20)

 

VI Закріплення і систематизація навчального матеріалу.

- Покотився Колобок далі, а тут назустріч Ведмідь.    ( Слайд 21)

 

Ведмідь:  - Я – Ведмедик волохатий,

                    Люблю ягідки й медок.

                   Ой, а що це так запахло?

                   Смачний, мабуть, Колобок?

 

Колобок:  - Не їж мене, Ведмедику, я тобі у пригоді стану.

 

Ведмедик:   - Ну тоді, Колобочку, виконай завдання.

 

Колобок:      - А я в школу не ходив

                         Й математики не вчив.

                         Допоможіть мені.

1.  Робота з підручником  с. 97.

1).    Усні обчислення

11 + 1 = 12              10 + 3 = 13              16 – 1 = 15            6 – 6 = 0             4 + 10 = 14

13 + 1 = 14              17 – 7 = 10              20 – 1 = 19           16 – 6 = 10          10 + 4 = 14

 

Фізкультхвилинка «Україно-ми твоя надія».      (Слайд 22)

 

2. Робота в зошиті з друкованою основою.

- Покотився Колобок далі, а поблизу за горбочком, Лисичка  вже його чекає – зустрітись хоче .

( Слайд 23)

Лисичка:   - Чи є в світі молодиця,

                      Краща за мене, Лисицю?

                     Люблю курку, люблю гуску,

                     Можу з'їсти трясогузку.

                     Люблю рибку, люблю птичку,

                     Бо я ж хитрая Лисичка.

 

Колобок:    -  Не їж мене Лисичко.

 

Лисичка:    - Звідки штука ця взялась?

                        І зовсім не пахне м'ясом.

                        Ні, не буду його їсти!

                        Лиш завдання дам йому.

 

1)  Розв'язати задачу.

На дошці скорочений запис задачі.

З.к.  -------     10

З.л.  -------      ?            19

19 – 10 = 9(З.)

 

Лисичка:    -  А тепер візьму швиденько,

                        Відведу назад стареньким.

                        Щоб їм більше не скучать,

                        Буде він за онуча.

  • Не сумуйте йдіть стрічать,

Привела я втікача.

Лиш завдання розв'яжіть,

А тоді його беріть.

 

2)  Самостійна робота с. 24 №4

1 в. – верхній рядок.

2 в. – нижній рядок.

 

Учитель:  -  Колобочка виручаєм,

                      Зараз числа порівняєм.

 

5  < 6             9 < 10              6 = 6

3 > 2              8  > 7              3 < 7

 

Учитель:    У країні казочок

                     Був веселий Колобок.

                     Разом  з ним і дідо й баба

                      Проживали в чудо-хаті.

( Слайд 24)

  • Уважно подивіться на екран.
  • З яких геометричних фігур побудували хатку.

 

VII Підсумок уроку.

 

( Слайд 25 )

Учитель:  -   Всі завдання розв'язали,

                       Перешкоди подолали,

                       Тож, мерщій, часу не гайте,

                       Що робили? Пригадайте!

(Відповіді дітей)

 

  •           Домалюйте смайлик.   ( Слайд 26 )
  •           Якщо сподобався урок – домалюйте посмішку.

 

( Слайд 27 )

Дякую, що Колобка ви

Рятувати поспішали,

Так завзято працювали,

Всі завдання розв'язали.

Скажем дружно ми усі,

Що ви просто: «Молодці!»

Спасибі за старання,

Адже головне – бажання.

Учіться новому щодня –

і отримуйте похвалу зрання.

 

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
24 жовтня 2018
Переглядів
3518
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку