Вчитель КЗ «Ліцей «Надія»
Світловодського району
Жуікова Н.О
2019р
Своє життя я присвятила
школі і не шукала
собі я кращу долю….
Тема: Роман у віршах «Маруся Чурай».Нещасливе
кохання та інші проблеми твору
Мета:допомогти учням осмислити проблеми та ідеї твору
естетичну привабливість;розвивати навички виділення елементів композиції, сюжету,характеризування образів,їх порівняння; поглиблювати вміння висловлювати власне ставлення до вчинків;виховувати тверді моральні переконання,почуття відповідальності за свої вчинки.
Очікувані результати: учні знають зміст твору,виділяють ключові епізоди, вміють їх коментувати, характеризують проблеми й образи твору,висловлюють власне ставлення до них
Обладнання:портрет письменниці,презентація до творчості,дидактичний матеріал., ІКТ (козацькі пісні, презентація Ліни Костенко)
Тип уроку: формування вмінь та навичок
Епіграфи:
Я вибрала Долю собі сама.
І що зі мною не станеться –
У мене жодних претензій нема
До Долі – моєї обраниці
«Ця дівчина не просто так Маруся.
Це голос наш. Це –пісня. Це-душа..»
Хід уроку
1.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
Літературна розминка(контакт з аудиторією)
Пояснити афоризми Ліни Костенко.( інд. робота)
- Любов відкрити важче, ніж Америку
- Оця реальна мить вже завтра буде спомином
- Люди, будьте взаємно красивими!
- Поети - це біографи народу, а в нього біографія тяжка
- Життя іде і все без коректур
- Життя людського строки стислі
Вчитель:
Визначте мистецьке кредо Л.Костенко
Учень:
Митцю не треба нагород,
Його судьба нагородила,
Коли в людини є народ,
Тоді вона уже людина.
Вступне слово вчителя.
Ця дівчина не просто так Маруся.
Це - голос наш. Це – пісня. Це – душа.
Ось рядки, в яких в яких закладено ідейний зміст роману. Чи справедливі ці слова – поміркуємо на уроці.
2.Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу; формування вмінь та навичок.
Повідомлення учнів
(дослідницька робота)
Легендарна піснярка Маруся Чурай
Маруся народилася в сімї урядника Полтавського козацького полку Гордія Чурая 1625 року. Будинок батька стояв на березі Ворскли, недалеко від того місця, на якому 1650 року було засновано полтавський Хрестовоздвиженський монастир , що зберігся до наших днів.
Батько Марусі , Гордій Чурай, був людиною хороброю, чесною. Він палко любив свою Батьківщину і ненавидів її ворогів. Брав участь у походах проти польської шляхти. Під час бою під Кумейками козаки зазнали поразки. Гордій Чурай разом з гетьманом Павлюком потрапив в полон .Полонених привезли до Варшави і там стратили 1638 року
Пам’ятаючи про героїчну загибель Гордія Чурая, народ оточив його вдову та дочку теплом і увагою. Цьому сприяла й обдарованість Марусі –дівчини з чарівною зовнішністю й добрим серцем Маруся мала чудовий голос і майстерно співала пісні, які складала з різних приводів, і часто ніжать у звичайній розмові викладала свої думки віршами.
Учень:
Історична основа роману у віршах «Маруся Чурай»
Роман розповідає про події часів хмельниччини. В основу роману покладено історичні факти про оборону Полтави, а також про життя полтавки Марусі Гордіївни Чурай (за переказами, мешкала у Полтаві 1625-1650 років). Та автор роману цікавиться не тільки фактами суто історичного характеру, а й історією особистого життя уславленої співачки й авторки багатьох пісень Марусі Чурай, пісні якої співала вся Україна. Таким чином, розповідь про долю цієї дівчини подано на тлі історичних подій, сучасницею яких вона була.
Обмін враженнями щодо роману у віршах.
Розгляд любовного трикутника:
Гриць
Маруся Галя
Іван Іскра
Фізкультхвилинка:
«Літній дощ»
Піднімається вітер
(потерти руками)
(постукати пальцями)
(стукаємо по стегнам)
(по стегнах та крокуємо ногами)
(по грудях)
(по стегнах)
(потерти руками)
Робота в групах:
Характеристика образів
Маруся Чурай
Ніжна, добра, віддана. Знає звичаї побут. Ідеалом кохання є подружнє життя її батьків. Дуже кохає Гриця.
Моя любов сягає неба,
А Гриць ходив ногами по землі
Гриць Бобренко
Яким Шибилист зазначає на суді:
То те дитя й на ноги зіп’ялося,
І розуму дійшло у Чураїв
…
Від того кидавсь берега до того.
Любив достаток і любив пісні
Іван Іскра
Син гетьмана Якова Остряниці. Ніде не намагається скористатися славою батька. Головне – що ти сам у житті важиш. Шляхетність духу, вірність у дружбі й коханні, як і вірність Батьківщині – ось найважливіші риси характеру Івана Іскри.
Полтавська Громада
Письменниця не ідеалізує свій народ. Люди, що його складають дуже різні.
Хто - за Богдана, хто – за короля,
А він за тих, которіє не проти
(так сказано про Пана Вишняка і його дочку Галю)
Протилежно характеризуються Галерник, Дяк, Іван Іскра.
Переказ ключових епізодів, складання сюжетного ланцюжка.
Розділи роману:
(Маруся на лаві підсудних)
(Усюди битва…Полтава приголомшена вироком, посилає посланця до Б.Хмельницького.)
(Роздуми Марусі… «Пройшло життя»
I горе – смерть батька.
Гриць: «Затям, любов любов’ю, а життя життям! »
Маруся: «Моя любов сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі»
Вихід – Зілля – «Смерть – Забуття, - Спочинок» )
Отже чому твір є романом?
(Розгорнутий сюжет, великий проміжок часу, багато дійових осіб, присутня лінія кохання.)
Проблемні запитання:
Чому твір не закінчується сценою помилування героїні?
Чи винна Маруся в смерті Гриця? Чи можна їй простити гріх, заради таланту?
Отже, разом формулюємо проблеми твору:
Висновок, оцінювання:
Отже, визначте тему роману
Орієнтовані відповіді:
Домашнє завдання :
Написати твір «Зрадити в житті державу – злочин, а людину можна?»
Література:
1