О.А.Дудик , вчитель початкових класів , Промінський НВК , Снігурівський р-н, Миколаївська обл
Літературне читання 3 клас Ліна Костенко «Шипшина важко віддає плоди»
Ліна Костенко «Шипшина важко віддає плоди»
Мета: вчити учнів правильно та виразно читати віршовані твори, вчити розуміти створений автором образ; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух, уяву, образне мислення учнів; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
Будем добре працювати,
Хороші результати будемо мати.
1Скоромовка
Притрусив сніжок стіг сіна
І санчата притрусив.
Уже снігу - по коліна,
А він сипле з усіх сил!
2 Гра «Анаграми»
Складіть слова. Назвіть найдовше
удб линака гділ
шагру нашипши
3 Розчитування за таблицею складів
III. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
Робота над загадкою
- Квітка пишна, квітка гожа,
На троянду трішки схожа.
На кущах вона зростає.
Хто із вас цю квітку знає? (Шипшина)
Цікаво знати!
Шипшина — чагарникова багаторічна рослина, представник сімейства розоцвітих. Лікувальні властивості шипшини знайомі людям з давніх часів: на Русі її плоди дуже цінувалися, їх уважали чудодійними. Шипшина — як комора з корисними речовинами і вітамінами. Її використовують і для зміцнення організму, і для зцілення від різних захворювань.
Сьогодні ми прочитаємо вірш Ліни Костенко, який вона присвятила цій чудовій рослині.
-Наше завдання :
Розуміти створений автором образ, передавати його голосом про читанні.
Виразно читати вірш, передати настрій голосом під час читання.
1 Біографічні повідомлення про Л.Костенко
2 Огляд виставки книг Л.Костенко
IV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
Опрацювання вірша Ліни Костенко «Шипшина важко віддає плоди»
Послухайте вірш у виконанні вчителя
До кого звертається шипшина зі своїм проханням?
Повторне читання вірша --------------------аудіозапис
Фізкультхвилинка
Шумить вітер, шумить ліс,
Тихо лісом ходить лис.
Заховався зайчик в кущ,
Із куща піднявся хрущ.
Не хитайте ви куща,
Не лякайте-но хруща.
Хай росте угору ліс,
Не чіпа хай зайця лис.
Тільки вітер: «Шу-шу-шу»!
Сядьте тихо, вас прошу.
1 Читання «луною»: плоди хапає важко кричить підожди пташина
2 Читання стовпчиків слів на одному мовному видиху згори вниз і знизу
вгору.
3) Повторне читання вірша учнями.
Чому так схвильовано звертається шипшина до людини?
Чому шипшина важко віддає плоди?
Чи погоджуєтесь ви , що природа потрібна людині ще й для краси?
Який художній засіб застосовує поетеса , описуючи зустріч шипшини з людиною?
4 Гра «Добери рими»
5 Аналіз вірша Ліни Костенко «Шипшина важко віддає плоди…»
Тема: поетична розповідь про те, що природа відчуває ставлення людини до неї.
Головна думка: «Я ж тут для всіх, а не для тебе лиш». Звернення берегти природу.
Художні засоби.
Епітети: була красива, важко віддає.
Уособлення (персоніфікація, метафора): шипшина віддає плоди, хапає за рукава, кричить, пташина просила.
Протиставлення (антитеза): «я ж тут для всіх, а не для тебе лиш», «не всі, хоч ягідку облиш».
Повтори: «не всі, не всі …».
Повтори (єдинопочаток): «Вона людей … Вона кричить …».
Кількість строф: дві.
Рими: плоди – підожди, рукава – ласкава, облиш – лиш, просила – красива.
6 Конкурс читців» Хто краще»
7 Гра « Я хочу бути лікарем(дизайнером, парфумером….)
і я вам пропоную шипшину тому, що …….
V. Підсумок уроку
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто автор цього вірша?
— З яким почуттям Ліна Костенко пише про природу?
— Про що це свідчить?
VI. Домашнє завдання
Намалювати ілюстрацію до вірша. виразне читання вірша Л. Костенко.