Урок літературного читання 3 клас "Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко «Лисичка і Журавель»"

Про матеріал
Урок з літературного читання на тему: Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко «Лисичка і Журавель»
Перегляд файлу

Підготувала

Одімова Інна Володимирівна,

учитель початкових класів

СЗШ № 134

Печерського  району м. Києва

 

Урок літературного читання 3 клас

Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко «Лисичка і Журавель»

Мета: Познайомити дітей з українською народною казкою Івана Франка «Лисичка та Журавель». Вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів. Розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей.  

Обладнання: підручник, презентація «Іван Франко «Лисичка і Журавель»», картки для самостійної роботи.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

1.  Ранкова зустріч

(Діти стають у коло, беруться за руки).

- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться. Для того, щоб  справитися із завданнями цього уроку, будемо працювати старанно, слухати уважно.

Тож завдання нині на уроці такі:

Не просто слухати, а чути .

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати .

Дружно й плідно працювати .

Будемо гарно читати.

2. Настрій.

- На партах у вас є смайлики із різним настроєм ( веселий та сумний ), виберіть той смайлик, який у вас тепер настрій і покладіть його зверху. А також ми перевіримо чи змінився ваш настрій у кінці уроку.

3. Мовна розминка

1.Вправи для дихання

‘’ Задми свічку ‘’,  ‘’ Понюхай квіточку ‘’,  ‘’ Пий чай із блюдця ‘’.

2. Вправи для мовленнєвого апарату.

- А зараз пропоную розбудити ваші язички, щоб вони правильно, чітко, із дотриманням усіх норм читали протягом уроку. Для цього давайте попрацюємо зі скоромовками. Погляньте на екран. Спочатку прочитайте скоромовку у повільному темпі разом зі мною. А тепер давайте прочитаємо її швидше.

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс.

Заздрить білка в лісі лису –

Лис лисички ніс із лісу.

Чистомовка від журавля

Жа-жа-жа – широка межа

Жу-жу-жу – я туди біжу.

Жі-жі-жі – журавель на межі.

Же-же-же – журавель жабу стереже.

Жи-жи-жи – журавлю допоможи.

Жи-жи-жи – жабку подержи.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

  1. Гра «Знайди початок речення» (Слайд 2).

… справжній веселий Казкар.

… і дуже бояться сердитого гамору.

….   і  під вікном казкаря збиралися діти.

  і впускає до хати тишу.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

-  Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. А ім’я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з цих букв: К К З А А

Бесіда вчителя

  • Про яких тварин ми вивчили скоромовку і чистомовку? (Про журавля і лисичку).
  • Які ви знаєте казки, героями яких є ці тварини? («Лисичка та сірий вовк», «Лисичка-сестричка», «Пан Коцький» тощо).
  •      Країна казок безмежно велика. Сьогодні ми продовжимо нашу подорож й ознайомимося з твором видатного українського письменника  І. Франка - його казкою. Про кого казка, хто є її головними героями,ви вже мабуть здогадалися.          2.  Тренувальні вправи для розвитку навичок читання. Гра «Шифрувальник»
  •      А щоб більше дізнатися про одного з героїв казки,  розшифруйте текст.

 

еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. В гоньо гідов яши і дзьоб. р'яПі у ражувля ірес

  • Як називається цей птах? (Журавель).
  • Скажіть, будь ласка, перед вами текст опис, міркування  чи  розповідь? (Опис).
  • Як в народі називають журавлів? (Веселики). 

3. Робота над загадками

- Про іншого героя казки давайте відгадаємо загадку:

 

Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

 Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід (Лисиця).

4. Бесіда

  • Чи відома вам народна казка з такою назвою?
  • Про що в ній  розповідається?
  • Стисло перекажіть зміст казки.
  • Сьогодні ми порівняємо народну  й авторську казки.

 

VI. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

  1. Знайомство з автором
  • Але перед тим, як читати казку, ми познайомимося із самим автором.
  1. Опрацювання статті «Іван Франко» (самостійне читання статті

с. 68)

  • Як називають Івана Франка? (Великим Каменярем).
  • Які твори для дітей він писав? (Казки та  оповідання).
  • Які збірки він створив для дітей? («Коли ще звірі говорили», «Малий Мирон).
  • Казки яких народів були основою для казок  Франка? (Українські, угорські, румунські).
  1. Опрацювання казки Івана Франка "Лисичка і Журавель»

     а) Словникова робота. Тлумачення незрозумілих слів і виразів

Призволяйся — пригощайся;

облизня спіймавши — залишитися ні з чим;

подружилися — можна сказати так: потоваришували, заприятелювали;

почастую- нагодую;

не погордуй  - спробуй;

 пісним голосом – тоненьким, сумним.

     б) читання казки вчителем ;

Тест  -   гра «Чи уважно ти читав»                                                         

1.  Цей твір є ... (оповіданням;      казкою. )                                 

2.  Хто перший запросив приятеля у гості? (Лисичка;   Журавель.)                                                                                                                                         

3.  На що сподівався кожен із гостей?

4.  Чи підійде до казки такий заголовок: "Яке частування, таке й дякування"?

5.  Від чого народ застерігає у цій казці? ( Від скупості;  від лінощів.)

6.  Яка головна думка твору? ( Роби комусь так, як хочеш, щоб робили тобі;

б)  комусь можеш робити як-небудь, аби тобі робили добре.)

г) читання казки «ланцюжком»;

- Якими по відношенню один до одного були Лисиця та Журавель? (Негостинними).

  Чому Лисичка зареклася дружити з Журавлем? (Тому що Журавель до неї був не гостинним).

Фізкультхвилинка

Учні   виконують     танок    під    пісню «Я лисичка, я сестричка»

 

4. Характеристика дійових осіб.

Робота в групах.

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».

- Діти, об’єднайтеся у дві групи

    нещирість, підступність, винахідливість, доброта, довірливість, щирість, хитрість, улесливість, чемність, ввічливість.

                        «Асоціативний кущ» до образу лисички.  

 

                              нещирість                       підступність

                               

            хитрість                  Л И С И Ч К А            

 

                                              улесливість

 

                     «Асоціативний кущ» до образу журавля.              

 

                             винахідливість           доброта         

 

               довірливість       Ж У Р А В Е Л Ь           щирість

 

                                       чемність          ввічливість

 

  1. Інтерактивна вправа «Голосування ногами». ?

  А лисичка наварила кашки з маслом, розмастила по тарілці та й припрошує. (Тупотить ногами ліва шеренга. Діти зачитують правильне речення.)

  Журавель до кашки – стукав, стукав дзьобом по тарілці – нічого не вхопить.

  Помаленьку – помаленьку – тай помив посуд.

  Ох і розгнівалася ж  лисичка!

  Так-то їй журавлева гостинність сподобалась.

  1. Робота в групах.
  •                Діти, обєднайтеся в 2 групи.
  •                Завдання  1 групі.

- Розгляньте малюнки на дошці. Виберіть ті речення з тексту, які відповідають малюнкам.

Завдання 2 групі.

- Складіть прислів’я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.

  а)  зіДру  напізються  в  дібі.                ( Друзі пізнаються в біді.)

  б) труПодись, габіпой а діто жев діайбо. (Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.)

 в) кЯ сополиш, кат і тиїсмеш. (Як посолиш, так і їстимеш.)

7. Виразне читання казки  учнями в особах.

- Діти, спробуйте за допомогою інтонації передати характери героїв казки  «Лисичка та Журавель».

VІІІ. Підсумок  уроку.

Остання сторінка « Поради на згадку»

Діти, які б поради ви дали своїм друзям, щоб вони не потрапили у такі неприємні ситуації, як  герої казки «Лисичка та Журавель»?

 

Інтерактивна вправа. Рольова гра «Репортер»

Можливі поради:  Коли гарно другові, то гарно й тобі.

Як почастуєш друга, так він і подякує.

На добро відповідати добром, а зло вміти прощати.

Пам’ятати народний вислів: «Як посолиш,так і їстимеш»

-Я дуже захоплююсь вашими порадами. Сподіваюся, що ви всі їх взяли до уваги.

 

Гра « Відкритий мікрофон»

  • Яку казку ми прочитали? («Казку І.Франка «Лисичка та Журавель»)
  • Про що в ній розповідається? (Як частували один одного Лисичка та Журавель).
  • Чого навчає нас казка? (Казка навчає бути гостинними та не хитрувати).
  • Яким має бути справжній друг? (Добрим, щирим, гостинним).
  • Тож сподіваюся, що, прочитавши казку «Лисичка та Журавель» І.Франка,ви будете радо, гостинно приймати друзів у вашій оселі.

ОЦІНЮВАННЯ

ІХ. Домашнє завдання.

Переказувати казку від імені журавля чи лисички.

 

doc
Додано
28 січня 2019
Переглядів
800
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку