Лінгвістична подорож до Червоної книги України

Про матеріал
Урок узагальнення і систематизації знань учнів з теми «Прикметник»
Перегляд файлу

 

 

Тема.        Лінгвістична подорож до Червоної книги України

Освітня мета: 

         -   узагальнити  і  систематизувати   знання   учнів   з  теми    «Прикметник»,

         -   розширити  і  поглибити  вивчений  матеріал  про рослини,   занесені  до  

              Червоної   книги  України,  про  раціональне  використання    природних 

              ресурсів  на території України;

          -   з’ясувати рівень знань, умінь і навичок, отриманих при вивченні  даних  

              тем.

Розвивальна мета: 

        -   розвивати вміння самостійно аналізувати вивчений матеріал;

  • удосконалювати практичні навички екологічно правильної поведінки, спостережливість, увагу, пам'ять, логічне і критичне мислення;
  • розвивати  творчі  здібності  школярів, сприяти  розширенню  світогляду;
  • збагачувати словниковий запас учнів;
  • розвивати  пізнавальні  інтереси,  навички  роботи  в  колективі  та  групі;
  • розширювати міжпредметні зв’язки (мова, література, біологія).

Виховна мета:

         -  виховувати  любов  до  природи  рідного  краю ,  бережне   ставлення   до 

             навколишнього середовища, любов до прекрасного;

  • формувати  екологічну  культуру, почуття  відповідальності  за   довкілля;
  • розширювати  українознавчий світогляд на  основі  текстового  матеріалу;
  • виховувати чуття краси рідного слова;
  • здійснювати екологічне, естетичне, патріотичне виховання, соціалізацію учнів.

Обладнання:   таблиці    «Прикметник»,   «Рослини  Червоної   книги   України»,                                 

                           підручники,  Червона книга України, відеоматеріали  з Інтернет – 

                           ресурсів,  енциклопедія   школяра,   ІКТ   та   музичний   супровід  

                           (відеофільм  «Червона книга України», презентація ),  роздатковий 

                           матеріал.

 

 

Вислови:           1. Земля не належить нам. Ми позичили її в онуків.

                    2. Рослина – землі окраса.

                    3. До природи не неси шкоди.

                    4. Природа – це казка, яку треба читати серцем.

 

Тип уроку:                   урок узагальнення і систематизації знань.

Форма проведення:   бінарний  урок – подорож.

Основні поняття:

    українська мова :  прикметник,   розряди  прикметників,  ступені   порівняння, 

                 орфограма, морфемний та морфологічний розбори, стилі мовлення;

біологія:    Червона   та   Зелена   книги   України,   чорний   список,   категорії       

                     зникаючих рослин, екосистема, біосфера.

Міжпредметні зв’язки : українська мова, біологія.

 

Епіграф до уроку:        Вийду в поле, стану серед жита,

                                Задивлюся в небо голубе.

                                Земле рідна, скільки буду жити,

                                Стільки і любитиму тебе.

                                                                 М. Луків

Девіз уроку :                Думати  - колективно,

                               Діяти – оперативно,

                               Сперечатись – доказово,

                               Це для всіх обов’язково!

                                   

                                       Хід уроку

  1. Організаційний момент

         Привітання. Побажання успіхів в отримані знань. Створення сприятливого психологічного клімату на уроці   (музичний супровід )

  1. Мотивація навчальної діяльності

Учитель мови.

          Відомий український поет В.Сосюра в одній зі своїх поезій писав:

«Я знаю силу слова».

 

 

  • А чи знаєте ви її?
  • Прочитайте епіграф до уроку. Поміркуйте над змістом вислову. ( Слайд №2 )

Які почуття викликають рядочки поезії у вас?

Учитель біології.

  • Усі ви любите свою Батьківщину, її природу. А що робить нашу землю такою прекрасною і неповторною?
  • Як ми можемо показати своє ставлення до довкілля?

Проблемне питання:

  • Як ви думаєте, наскільки актуальним є питання охорони довкілля в наш час?

Учитель мови.

  • Діти, а ви любите подорожувати?
  • Подорож  у  нас колективна, тому  працювати  ми  будемо  під таким девізом:

Думати  - колективно,

                    Діяти – оперативно,

                    Сперечатись – доказово,

                    Це для всіх обов’язково! ( Слайд №3 )

  • До кого ж ми завітаємо в гості? Відгадайте.

Учитель мови:

Я веселий і звабливий,

Гарний, милий і красивий,

Несказанний, незрівнянний,

Маю ступінь порівняння.

Я відносний чи присвійний,

А чи якісний незмінно.

Маю ознаку предмета,

Називаюсь я … (прикметник)

      Учитель біології:

У цю книгу ми занесли

Світ неповторний і чудесний,

Що поступово вимирає,

 

 

Давно рятунку в нас благає.

Невже в майбутньому на світі

Не будуть квітнуть дивні квіти?

- Діти, про яку книгу йде мова?

  1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
  • Учитель мови.  ( Слайд № 4 )

        Отже, сьогодні, діти, ми з вами помандруємо до країни Прикметник та завітаємо в гості до Червоної книги України. Подорожуючи, ми повторимо вивчений матеріал про прикметник як самостійну частину мови, пригадаємо його розряди за значенням, ступені порівняння , закріпимо вміння правильно писати і грамотно використовувати прикметники в мовленні.

                     Учитель біології.

         А також розширимо наші знання про рослини, занесені до Червоної книги України,  і з’ясуємо, що робить наша держава і що маємо робити ми, аби зберегти нашу землю красивою і квітучою не лише для себе, а й для майбутніх поколінь

         Маршрут нашої подорожі такий…  ( слайд № 5 )

 

ІV.  Актуалізація опорних знань

Зупинка 1                           Подаруй квітку !  ( Слайд № 6 )

Учитель.

-  У гості завжди йдуть із подарунками. Пропоную виготовити їх власноруч.

                        Метод «Асоціативна квітка» ( завдання за рядами ).

Завдання:

  1. Якими словами – прикметниками можна описати нашу мову? Похожее изображениеПохожее изображение

 

 

( Співуча, гарна, ніжна, милозвучна, рідна, мрійлива, ласкава, дзвінкоголоса, сердечна, чарівна, солов’їна … )

  1. Які поняття розкривають термін «Червона книга»?

( Державний документ, загроза зникнення, зникаючі рослини і тварини, охорона природи, рідкісні рослини … )

 

Зупинка 2.                       Гра  «Так – ні»

                                           Українська мова.

  1. Прикметник – це службова частина мови?
  2. Прикметник відповідає на питання який? чий?
  3. У реченні виступає додатком?
  4. Чи згодні ви з тим, що всі прикметники мають ступені порівняння?
  5. Прикметники мають три розряди за значенням.
  6. Прикметники змінюються за родами, числами і відмінками.

                                               Біологія.

  1. Червона книга – це турбота про майбутнє.
  2. Людина щаслива, коли живе на асфальті, а не серед квітучих рослин.
  3. Рослини – це наші мовчазні і беззахисні друзі.
  4. Дарма, що зів’яв букет – нарву ще.
  5. Кожна рослина – це довершений витвір природи.
  6. Без рослин Земля не збідніє.

( Взаємоперевірка. Виставлення оцінок достатнього та високого рівнів )

                           

                                Дослідження – відновлення

                         (  «Метод недостатньої інформації» )

Завдання: розглянути таблицю,  заповнити порожні рамочки відсутньою інформацією з теми «Прикметник» ( слайд №7 )

 

V. Узагальнення  і систематизація знань учнів

Зупинка 3.                         Перегляд відеофільму

                           «Червона книга України». ( Слайди 8 – 9 )

Учитель біології.

       Червона книга – документ – звинувачення, пред’явлений  людству  природою.

      З 1971 року відомості про види, що зникають, друкуються на червоних аркушах. це підкреслює їх критичне становище. Червоний колір її обкладинки немовби закликає вжити термінових природоохоронних заходів.

     Залежно від стану та ступеня загрози для популяції видів тварин чи рослин, занесених до Червоної книги, вони поділяються на 7 категорій (статуси):

  • зниклі,
  • зникаючі,
  • вразливі,
  • рідкісні,
  • невизначені,
  • недостатньо відомі,
  • відновлені. ( слайд № 10 )

 

 

Зупинка 4.                        «Криниця народної мудрості»

                                     Презентація домашнього завдання.                    (Додаток №1)

Групове випереджувальне завдання:

 відшукати легенди про рослини рідного краю, занесені до Червоної книги України.   

                             ( Оцінювання )

 

 

 

Учитель мови.

  • Ви прослухали цікаві легенди про зникаючі рослини, їх склав народ. А що говорить нам наука біологія про рослини, занесені до Червоної книги?

Учитель біології.  ( слайд № 11 )

       За даними Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), близько 20 тис. видів рослин на грані загибелі. В Україні 230 видів під загрозою зникнення.

      Із родини Злакові до Червоної книги занесені такі види, як пирій крейдяний, ковила дивна, ковила дніпровська, ковила закарпатська, ковила Лессінга. Тонконіг різнобарвний.

       Із родини Лілійні: лілія лісова, тюльпан гранітний, тюльпан дібровний, тюльпан скіфський, тюльпан Шренка.

      Із родини Айстрові (Складноцвіті): волошка карпатська, волошка донецька та інші.

      Шляхами збереження рослинного світу є збереження генофонду в заповідниках, національних парках, культивування в ботанічних садах, дотримання норм експлуатації корисних рослин.

     Особливе місце в здійсненні природоохоронних заходів займають біосферні заповідники. В Україні їх 4 : Асканія – Нова і Чорноморський, які знаходяться на території Херсонської області,  та Карпатський і Дунайський.

 

Зупинка 5.                             У творчій лабораторії

Учитель мови.                        Робота з текстом                       (Додаток №2)

Завдання:

  •                                                                                              прочитати, визначити стиль і тип мовлення тексту;
  •                                                                                              відшукати прикметники, розікласти їх у «скриньки» за розрядами; свій вибір обґрунтувати;
  •                                                                                              утворити ступені порівняння від двох прикметників, де це можливо

                                   ( таблиця «Прикметник», слайд № 12);

  •                                                                                              пояснити правопис складних прикметників.

1 текст «Підсніжник»              ( художній стиль мовлення ).

2 текст «Травнева конвалія»  ( науковий стиль мовлення ).

3 текст «Біле латаття»             ( науковий стиль мовлення ).

 ( Робота в групах)

Словникова скринька

якісні

відносні

присвійні

Складні прикметники

 

 

 

 

 

 

                                   

                             Фізкульхвилинка  ( слайд № 13 )

 

Зупинка 6.                        «Сторінками Червоної книги»                  

Учитель біології..

                                          Словникова робота     (Слайд № 14 )

       Червона книга України  - це державний документ про сучасний стан видів тварин і рослин, які перебувають під загрозою зникнення, та про заходи щодо їхнього збереження і відтворення.

       В Україні перше видання Червоної книги вийшло у світ у 1976 році, друге видання – 1994 року.

      Зелена книга  України – це список рідкісних і типових для певної місцевості рослинних угрупувань, які потребують особливого режиму їх використання. Перша Зелена книга була видана в 1937 році.

 

Зупинка 7.                           «Відгадай слово»                           (Додаток №3)

Учитель мови.   

  -    Ми – українці, частиночки свого мудрого народу, тому теж повинні бути розумними, кмітливими.

Завдання:

  • відгадати загадки, підкреслити прикметники;
  • виконати морфологічний та морфемний розбір виділених слів, пояснити правопис  ( робота з підручником: с. 165 – послідовність розбору прикметника як частини мови ; робота в парах).
  1. Я гордо голову тримаю

І перед вітром не схиляю.

Я жовтий, білий, полум’яний

І, наче яблуко, рум’яний.

В саду я квітну навесні,

Скажи, яке ім’я мені?                       (Тюльпан)

  1. На просторах поля золотого

Синьоокі зірочки тремтять.

Мов шматочки неба голубого,

Виграють, виблискують, горять.      (Волошки)

  1. Він маленький, він біленький,

Має ніженьку тоненьку

З ним легенько вітер грає,

Все гойдає, колихає ,

Сповіщає рідний край:

- Гей! Весна прийшла! Стрічай!        (Підсніжник)

 

 

 

Учитель мови.

  • Молодці, чудово справилися із завданням. А тепер давайте зробимо висновок: яка ж роль прикметників у мовленні?  

          (Уживаються для опису рослин, надають мовленню точності, виразності,  образності)

 

VІ.   Підсумки уроку

1.Трихвилинний  твір – рефлексія 

                               Метод  «Синтез думок»   (слайд № 15 )

                                          Я знаю, що…

  • Прикметник – це…                                           -  Червона книга – це …
  • За значенням прикметники                              -  Її видають для того, щоб …

 поділяються на такі розряди: …

  • Через дефіс пишуться такі                                -   Зелена книга – це …

прикметники: …

              Я знаю, навіщо…

  - Прикметники вживаються                                    - Охороняти природу треба для                                                                                  

в мовлення для того, щоб …                                    того, щоб …

 

2. Прийом «Мікрофон»   (слайд № 16)

- Мені цікаво було дізнатися …

- Після уроку я обов’язково прочитаю …

- Найбільшим відкриттям для мене було …

 

 

VІІ.    Домашнє завдання     (слайд № 17 )

 

Мова:             написати твір або скласти вірш про одну із рослин, занесену до 

                                                        Червоної книги.

Біологія:        підготувати невелику доповідь  про  зникаючі  рослини

                                                           Херсонщини.

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел

 

  1. Біологія: Довідник для абітурієнтів та школярів  загальноосвітніх навчальних закладів: Навчально – методичний посібник. – К. : Літера ЛТД, 2008. – 656 с.
  2. Глазова О.П. Українська мова: підручник для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / О.П.Глазова. – К. : Видавничий дім «Освіта», 2014. – 240 с.
  3. Інноваційні технології навчання української мови і літератури / Укладач О.І. Когут. – Тернопіль : Астон, 2005. – 204 с.
  4. Соболь В.І. Біологія. Довідник, тестові завдання. Повний курс підготовки до ЗНО / В.Соболь, - Кам’янець Подільський: ФОБ, 2013. – 796 с.
  5. Станкевич Т.О. Атлас тварин і рослин України: Ілюстроване енциклопедичне видання. – Х. : дверна служба, 2010. – 64 с.
  6. Тихоша В.І. Українська мова. 6 клас. – Х. : Вид. група «основа», 2008. – 302 с.
  7. Червона книга України. – Х. : Торсінг, 2002. – 336 с.
  8. Інтернет – ресурси.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

                                                                                                          Додаток №1

Картинки по запросу пролісок квітка фото

                                     Легенда про пролісок

             Ця історія сталася зимою. Жила собі дуже красива пані на ім'я Сніжинка і була в неї дочка - Квітка. Мати дуже її любила. І мати з дочкою ніколи не зустрічалися, бо Сніжинка одразу ж після зими летіла на Північ, додому, а її донька там могла замерзнути. Тому донечка цвіла весною і красувалася влітку. І не могли вони жити разом, бо мати б розтанула від сонячного тепла. Вони досі не бачилися. Навесні та влітку всі втішали маленьку квіточку – і звірі, і інші квітки. У Сніжинки було не менше горе, її теж втішали інші сніжинки. Так і спливав час: сумували і Сніжинка, і Квіточка.

                Якось до землі, де жила Квіточка, прилетіла добра Чарівниця. Побачила вона Квіточку і запитала, чому та сумує. Квіточка розповіла своє горе. Чарівниця подумала і каже: «Он воно як! Але я можу зменшити твоє горе. Ти станеш квіткою-проліском і цвісти будеш тільки-но прийде весна. Тоді буде зима йти, і твоя мати також. Я точно знаю, що вона буде тут. Ви будете зустрічатися раз на рік», - посміхнулася Чарівниця.

            Так з'явилася квітка Пролісок.

                                                                                      

 

                                                                                                         

Картинки по запросу латаття біле фото

 

                          Латаття  сніжно - біле

Це було в давнину, коли на широкі степи України налітали орди татарські. Страшний то був час: горіли села, голосили матері, просили захисту діти, а їх безжалісно рубали шаблями. Лилася кров, лилися сльози. Старих людей вбивали, молодих дівчат та хлопців забирали  в полон.

В одному селі росли і розцвітали вродою статні, чорноокі, працьовиті красуні, ніжні, як цвіт лілій.

Одного разу на село напали татари. Дівчата, щоб не йти в полон, втопилися в бистрій і глибокій річці. І в тому місці, де темна вода сховала від ворогів красунь, на світанку з'явилися білі пуп'янки невідомих квітів. Коли зійшло сонце, проміння освітило згарище на місці села і, неначе злякавшись побаченого, пробігло по неспокійній поверхні річки, де з'явився яскравий,  сліпучий світ.
         Здавалося, то ніжні руки дівчат тягнуться до сонця, вітають світло. А ввечері, із заходом сонця, ховаються від чорної ночі. З того часу ці чудові квіти, які прозвали водяними ліліями, прокидаються з сонцем і засинають з його заходом.

                                                                                                             

 

 

                                                                 

Похожее изображение

                                   

 

                               Легенда про ковилу

Легенда розповідає, що край наш був дуже багатий.  Численні племена і народи боролися за ці землі, поливаючи їх своєю кров'ю. І поросла на цій землі сива трава - ковила. Голівка ковили завжди схилена до землі в глибокій печалі, в траурі по воїнах, загиблих у битвах, захищаючи  свою Батьківщину.

                                            

                                  

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                      

Картинки по запросу волошка синя фото

 

 

Легенда про волошку

          Одного разу закохалася русалка в молодого красивого парубка Василя. Здалеку із - за очерету невідривно слідкувала вона за красенем - юнаком. 
          Але одного разу, коли підійшов Василь до річки умитися, вона не витримала і постала перед ним у всій своїй красі. Вони покохали одне одного, і стала русалка кликати юнака у свою водну стихію, а Василь умовляв її залишитися на землі. У всьому в них було розуміння, не могли вони лише домовитись, де їм жити разом. І коли зрозуміла русалка, що не залишить Василь - хлібороб свою рідну землю, у відчаї перетворила його в скромну квітку, що росте на полях, але цвітом нагадує голубу стихію.

      Люди ж. співчуваючи молодому хлопцю і його матері, в якої він був один, в пам´ять про нього назвали цю квітку іменем юнака – Васильком. Може, через те в багатьох районах України волошку називають саме так – "васильок”.

 

 

                                                                                                           

                                                                                                               Додаток №2

                                                      Робота з текстом

Картинки по запросу підсніжник фото

                                                

                                                      Підсніжник

         Одного разу з морської піни з'явилась молода дівчина - Галатея. На березі на неї чекав стрункий і далекозорий юнак Ацис. Він був одягнений в сизо-зелені шати. Але замріяного юнака підстеріг горбатий циклоп і розчавив його гранітною скелею.     

       Не дочекавшись коханого, Галатея пішла провідати названу матір. Посейдон, почувши, що в його царстві з'явилась невідома красуня, прийшов познайомитись з нею. Бог запропонував дівчині бути помічницею - володаркою кількох морів, проте Галатея відмовилась. Образився кучеряво-сивий Посейдон і вирішив помститися. На дівчину, яка купалася в морі, звалився страшний дев'ятий вал. Неначе кришталева ваза, розбилась Галатея на дрібні частинки, які розлетілись в різні куточки світу. Ті, що полетіли догори, утворили Молочний Шлях і далекі Галактики, а ті, що впали на землю, проросли підсніжниками.

       Квіти були білосніжними, як тіло Галатеї, а листочкм сизо-зеленими, неначе одяг  Ациса.

          Легенда стверджує, що ті, хто їх зриває, дарує, а також ті, хто їх продає чи купує, ніколи не будуть щасливими в коханні. Правда це чи ні? Невідомо.                                  

                                                                                               

                                                                                                

                                                   

 

                                                     Робота з текстом

 

Похожее изображение

 

 

Біле латаття

 

         Латаття біле - це  красива, корисна і цікава рослина. Вона відноситься до багаторічних водних рослин, відрізняється товстим кореневищем і плаваючими на воді листками.

          Зустрічається латаття майже по всій Україні в стоячих і повільно текучих водах глибиною до 2 метрів. Листки зелені, серцеподібні, до 20 - 25 см в діаметрі, з восковим нальотом. Цвітіння латаття починається в травні - червні і триває до вересня 

        Квітки великі – 9-12 см у діаметрі, з 4-5 чашолисточками та білими пелюстками. Плід рослини зелений і округлий, схожий на коробочку маку. Насіння розноситься водою.

   Рослина занесена до Червоної книги України.

                                          

 

                                                                                          

                                                                                                   

                                             

 

                                         Робота з текстом

 

Картинки по запросу конвалія фото

 

                                         

                                                     Конвалія травнева 

 

      Конвалія травнева – трав’яниста багаторічна рослина з родини Спаржевих. Міжнародна назва перекладається з грецької, як «лілія долин». Росте в листяних лісах і чагарникових заростях.

      Висота рослини – 10-25 см.

      Кореневище конвалії повзуче, листки широкі, яйцеподібні, темно-зелені, блискучі. Квітки дрібні, з сильним запахом, витончені, пелюстки білі. Суцвіття – довга однобічна китиця. Після закінчення періоду цвітіння з’являються плоди конвалії – дрібні червоні ягоди, які є отруйними.

      Цвіте в травні – червні. Уперше зацвітає на 7 році життя.

      Декоративна та лікарська рослина використовується в парфумерії.

 

   

                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                   

                                                                                                 Додаток №3

                                                

                                                    «Відгадай слово !»                          

  1. Я гордо голову тримаю

І перед вітром не схиляю.

Я жовтий, білий, полум’яний

І, наче яблуко, рум’яний.

В саду я квітну навесні,

Скажи, яке ім’я мені?  

                   

  1. На просторах поля золотого

Синьоокі зірочки тремтять.

Мов шматочки неба голубого,

Виграють, виблискують, горять.  

 

  1. Він маленький, він біленький,

Має ніженьку тоненьку

З ним легенько вітер грає,

Все гойдає, колихає ,

Сповіщає рідний край:

- Гей! Весна прийшла! Стрічай!       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
25 травня 2021
Переглядів
914
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку