Мета: розширити знання здобувачів освіти про життя і творчість видатного українського педагога і письменника В. О. Сухомлинського; розвивати зв'язне мовлення , критичне мислення , творчу уяву , спостережливість та уміння добирати слова поетичної мови;
виховувати ціннісне ставлення до природи, здатність дивитися і бачити, слухати і чути.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, книжки В. Сухомлинського, презентація, малюнки з осінніми пейзажами, слова для гри, репродукції картин.
Хід заняття І.Організаційний момент.
1.Привітання.
- Доброго дня, діти. Я рада вас вітати на наших літературних посиденьках. Давайте привітаємося , посміхнемося і пошлемо усмішкою один одному частинку своєї доброти і радості.
Усміхнімось сонечку: «Здрастуй, золоте!» Усміхнімось другові, хай він підросте! Ми сьогодні кожному додамо тепла,
Усміхнемось й побажаєм успіхів й добра!
2.Створення позитивного емоційного настрою .
- Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе і сусіда по голівці.
- Якщо ви хочете допомагати один одному, простягніть руку товаришу.
- Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть рученята вгору.
- Якщо ви хочете бути дружніми, візьміть одне одного за руки.
- Якщо ви хочете бути веселими, здоровими, поплескайте в долоньки.
3.Стимулювання та мотивація пізнавальної діяльності.
- Сьогодні під час літературних посиденьок ми здійснимо подорож цікавою і пізнавальною країною рідної мови, рідного слова, а допомагатимуть вам у цьому знання отримані на уроках української мови.
- Першою зупинкою нашої мандрівки буде ,,Мовленнєва розминка” .
ІІ. Мовленнєва розминка.
1. Гра ,,Вимов ланцюжок звуків”. ( Фліпчарт)
- Повторіть ,, ланцюжки” звуків : а- у – о – і; а – у –і –е ; а – о –е –и; і – у – е – а.
2.Читайте, знайдіть «зайве» слово. (Фліпчарт) Вода, водичка, підводний, водій, водяний.
Мило, милуватися, мильниця, милитися, мильце. Гуси, гусячий, гусінь, гусак, гусятниця. 3. Промовляння потішки за вчителем Жу – жу – жу – на пеньочку я сиджу.
Улі – улі – улі – жолуді, як кулі.
Іло – іло – іло – листя пожовтіло.
4. Вправа «Скоромовники». ( Запис на таблиці ) Курличі курличуть,
Курличаток кличуть :
- Курли, курли, курличеньки,
До річеньки, до річеньки.
Г.Бойко.
Прочитайте : - напівголосно повільно; - напівголосно швидко; - голосно швидко.
- Хто бажає повторити скоромовку напам’ять ?
- Наша наступна зупинка ,,Перевіряйко” .
ІІІ . Актуалізація опорних знань.
1. Ми з вами знаємо багато творів про природу. Давайте пригадаємо їх і поділимося своїми знаннями з друзями. Гра «Хто краще?»
(Конкурс на кращого читця скоромовок та розповідача прислів’їв, віршів тощо.)
2. Поетична хвилинка (Слайд 2. Презентація)
Віє, віє вітер, віє повіває
Листячко жовтеньке з дерева зриває.
І летять листочки зверху на доріжку,
Падають листочки, і тупотять ніжки.
- Яку пору року описано у вірші?
3. Вправа «У картинній галереї».
- Подивіться, як художники передали красу осені.( Демонстрація репродукцій картин).
- І рухаємося дружно на зупинку «Тематичну».
IV. Повідомлення теми та мети заняття.
3. Прочитайте.
«Яхочусказатисвоєслово» (Слайд 3. Презентація) - Прочитайте цей запис, роз’єднуючи слова.
- «Я хочу сказати своє слово» — це назва оповідання Василя Сухомлинського, з яким ми сьогодні познайомимося. А ще ми будемо вчитися бути уважними, спостережливими, здатними дивитися і бачити, слухати і чути.
- Як , на вашу думку, що ви повинні вміти на кінець заняття? (Відповіді дітей ) - Отже, підсумовуючи ваші відповіді на кінець заняття ви повинні :
- виразно читати ;
- розуміти зміст прочитаного;
- визначати головну думку ;
- мислити ;
- робити висновки. ( Таблиця )
V. Робота над темою заняття.
1.Ознайомлення з літературною спадщиною В. О. Сухомлинського.
а) Розповідь. (Слайд 4. Презентація)
В. О. Сухомлинський – педагог, письменник. Народився у селі Василівці на Кіровоградщині. Багато років був директором і вчителем Павлиської школи.
Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику стали книгами. Для наймолодших він написав понад 1200 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки. (Виставка книг В.О.Сухомлинського) У його творах переважає доброта, бо сам він був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, любили природу і берегли її.
3. Робота над оповіданням Василя Сухомлинського «Я хочу сказати своє слово»
а) Загадка.
- Про що розповідається у цьому творі ви дізнаєтесь відгадавши загадку.
Блакитний шатер увесь світ накрив. (Небо).
- Як названо небо у загадці?
- Яким ще може бути небо?
б) Вправа «Входження в картину».
Айвазовський «Дев’ятий вал», Нестеров «Мовчання», Левітан «Золота осінь».
- Яке небо на зображених картинах?
в) Читання оповідання вчителем.
- Чи сподобалося вам оповідання? Чим саме?
- Як звали головну героїню оповідання?
- Чи дійсно в оповіданні розповідається про небо?
- Коли відбувається подія, описана в оповіданні?
- Як звали вчительку?
- В який клас ходили діти?
- Що значить ,, трепетало” ? ( Дрижало , трусилося ,тремтіло ) д) Читання слів , що зустрінуться в тексті. ( Таблиця)
- Прочитайте слова , що зустрінуться в тексті , зверніть увагу на наголос.
Читаємо ,,луною”.
Повела, осінній, перелітні, курликали, зажурене.
- Чи є незрозумілі слова ?
3. Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири, п’ять- Вже пора відпочивати. Руки вгору піднімайте, Ними добре помахайте, Головою покрутіть, |
Ніжками потупотіть. Оберніться кругом себе. Лінуватися не треба! Стало легко й добре враз- Відпочив увесь наш клас! |
е) Читання оповідання «ланцюжком» до слів «Збоку стояла маленька Валя». Бесіда.
- В яку пору (у яку частину доби) повела дітей в поле Катерина Іванівна?
- Що вчилися робити діти?
є) Гра «Бджілки». (Самостійне читання оповідання до кінця )
4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
- Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.
- Чому в степу було сумно ? (Вони тихо курликали , тому в степу було сумно ) - Які слова з цього опису передають спокій , сум ? ( Тихо курликали)
- Чи можна сказати , що вчителька була задоволена відповідями дітей?
- Хто з школярів дібрав найвлучніше слово ?
- Яким Валя побачила небо ? Як вона про це сказала ? Прочитайте.
- Який був у неї настрій ?
- Яким діти побачили небо після Валиних слів?
5. Гра «Буксир».
Пара із четвертокласника і третьокласника. Четвертокласник веде у читанні, а третьокласник намагається досягнути темпу читання товариша.
6. Розвиток зв’язного мовлення. Вправа «Мікрофон».
- Яким ви бачили небо, коли ішли до школи? Сірим чи синім? - А який воно мало «настрій»? Чому ви так вважаєте?
7. Визначення головної думки оповідання.
- Прочитайте мовчки останній абзац.
- Як ви зрозуміли його зміст? ( Ці слова передають головну думку оповідання) - Отже, треба бачити красу рідного краю, навколишньої природи, бути спостережливими.
- А як потрібно ставитися до природи? (Треба оберігати її, насаджувати дерева, квіти, не забруднювати навколишнє середовище).
8. Слухання запису криків журавлів.
- Закрийте, будь ласка , очі і послухайте запис. Які на вашу думку рядки твору відповідають прослуханому запису? Знайдіть їх у тексті і прочитайте.
9. Гра «Загубився склад». (Слайд 5. Презентація)
- Прочитайте кінцівку оповідання на дошці. Додайте склади, які загубилися.
І ді. . диви. . ся в йо. . сум. . си. . - си. . осін. . очі.
- Що робило небо, коли діти побачили те, чого не бачили раніше?
Небо - …. . (грало, трепетало, дихало).
- Перечитайте виділені слова.
- Що вони передають? (Настрій. ) - Чому небо було сумне, зажурене?
- Із чим порівнює автор небо?
10.Гра «Розвідники».
- Скільки разів у тексті зустрічається слово?
1-ша група — небо (12 разів).
2-га група — діти (4рази).
11. Гра «Чи є таке речення в оповіданні?»
(Читаю речення, учні відповідають, знайшовши речення в тексті.)
• Був тихий осінній вечір. (Ні)
• Вони дивилися в небо і думали. (Є)
• Праворуч стояла маленька Валя. (Ні)
• І діти дивилися в його лагідні сині-сині осінні очі. (Ні)
12. Гра «Чиї це слова?»
• Сьогодні ми будемо навчатися розповідати про осіннє небо. (Учителька)
• Я хочу сказати своє слово. (Валя)
• Небо ласкаве... (Валя)
• Яке ж твоє слово про небо? (Учителька)
- Скажіть і ви своє слово про небо. А для цього,встаньте , будь ласка, з-за парт і подивіться на небо. Яке воно? На небі ви не побачили хмар, бо воно сьогодні безхмарне. Але ви пофантазуйте, ніби вони є на небі. На кого або на що вони можуть бути схожі?
- Остання наша зупинка «Рефлексія».
VІ. Підсумок заняття..
1. Вправа «Мікрофон».
- Ось і закінчуються наші літературні посиденьки. Давайте перевіримо чи з усіма завданнями ми справилися ?
- Чи досягли мети, яку ставили перед початком заняття ? (Звертаємося до
таблиці.) (Слайд 6. Презентація)
- Чого вчилися діти в степу?
- Чого ми вчилися на сьогоднішньому занятті?
- Що зрозуміли? Який висновок зробили?
- Я задоволена вашою роботою, бажаю вам завжди бути уважними, спостережливими бо дива завжди є поруч .
2. Самооцінювання
(Роздаю усім листочки.)
- Діти, на листочках оцініть свою роботу на занятті і прикріпіть листочки до магнітної дошки.
3. Висновок. Вправа «Стілець відвертості».
- А хто з вас хоче сказати «своє слово» про наш захід? Який він був?
(Слайд 7. Презентація)