Турнір «На літературному ринзі»
Мета: викликати інтерес до скарбниці зарубіжної літератури, розвивати пізнавальні інтереси, логічне мислення, спонукати до читання художньої літератури та самовдосконалення.
Музичне оформлення: інструментальна музика.
Технічні засоби: проектор (презентація, музичний супровід)
Любіть книгу!
У книги люди, наче бджоли в соти
Знесли духовний, чародійний мед.
Сліпцеві очі ним протри, і вмить
Побачить сонце й голубі висоти,
Відчує мислі найстрімкіший лет,
Збагне людські страждання і турботи,
Поможе іншим темряву збороти,
Рвучи з очей пов’язки чорних літ!
Благословенна та ясна година,
Коли буквар до рук бере дитина,
Коли читає “Кобзаря” юнак,
Коли Франка “Огромнії сонети”
Підносять дух, коли говорять Гете,
Шекспір, Міцкевич, Лермонтов, Бальзак.
Дмитро Павличко
Запрошуємо гравців зайняти місця за ігровими столами.
Грають дві команди
Звучить музика, ведучий знайомить усіх присутніх зі складом команд, члени яких займають місця за ігровими столами
Ведучий: А зараз нагадаємо правила та умови гри. Гра проводиться в три тури. Коротко – про зміст кожного:
І тур: ”Автори, твори, герої, персонажі”. Завдання: команди відповідають на запитання ведучого. Хто швидше зорієнтується і підніме сигнальну картку, той має право відповідати. За правильну відповідь нараховується один бал. Команда має право лише на одну відповідь. Час для обговорення відповіді на запитання – 20 секунд. У першому турі гра продовжується до того часу, доки не будуть вичерпані всі заплановані для гри запитання, всього їх – 15. Якщо команди одночасно піднімуть сигнальні картки, то капітани команд записують в ігрових картках відповіді і передають помічнику ведучого.
ІІ тур: “Впізнай мене”. Завдання командам: по черзі ставити одна одній запитання (описові портрети літературних героїв з відомих творів – 3-5 питань), підготовлені заздалегідь. За кожну правильну відповідь зараховується два бали. За умови відсутності варіанта відповіді у команди, яка її повинна дати, відповідає команда, яка готувала запитання.
ІІІ тур: “Хто автор? Який твір?”. Завдання командам: назвати автора і назву твору за уривком з тексту. Кожна правильна відповідь оцінюється в три бали.
Результати гри оголошуватимуться після кожного туру.
Переможцем буде визнано команду, яка матиме більшу кількість балів.
Ведучий: Чи всі зрозуміли правила гри?
Ведучий: Гравці готові? Вболівальники готові? Оголошуємо початок І туру.
Зміст запитань І туру ”Автори, твори, герої, персонажі”
Для того, щоб визначити яка команда першою даватиме відповіді на питання проведемо гру «Дешифрувальник»
Та команда, що першою дасть відповідь і буде починати змагання
Ведучий. кожні 3 букви відповідають певному числу; підставивши букви замість чисел у таблиці, можна відгадати напрям в літературі
АБВ 1 |
ГГД 2 |
ЕЄЖ 3 |
ЗИІ 4 |
ЇЙК 5 |
|
ЛМН 6 |
ОПР 7 |
СТУ 8 |
ФХЦ 9 |
ЧШЩ 10 |
ЬЮЯ 11 |
Відповідь
7 |
3 |
1 |
6 |
4 |
4 |
6 |
Р |
Е |
А |
Л |
І |
З |
М |
Зміст запитань ІІ туру “Впізнай мене”
Зміст запитань ІІІ туру “Хто автор? Який твір?”
3. «Якось у салоні віконтеси де Гранльє до першої години ночі засиділись два гостя, що не належали до її родини. Один з них молодий граф Ернест де Ресто, другий — стряпчий Дервіль, якого вважили за друга сім’ї, бо він свого часу допоміг віконтесі повернути втрачені під час революції гроші і маєтки. Помітивши, що її дочка Каміла з прихильністю ставиться до графа Ернеста де Ресто, віконтеса, як тільки граф поїхав, суворо докоряє їй і нагадує, що мати графа не приймають в жодному порядному домі, що доки вона жива, ніхто з батьків не довірить графу де Ресто майбутнє і посаг своєї дочки. Стряпчий Дервіль давно вже здогадався про почуття Каміли до Ернеста де Ресто, він втручається в розмову віконтеси з дочкою і просить дозволу розповісти історію, яка, на його думку, може змінити погляд на графа де Ресто у вишуканому товаристві.» (Бальзак повість «Гобсек»)
4.«Усе пішло шкереберть у сім’ї Облонських відтоді, як Доллі, дружина Степана Аркадійовича Облонського, дізналася про зв’язок її чоловіка з француженкою-гувернанткою й сказала, що не може жити з невірним чоловіком в одному домі. Усі, від членів сім’ї до слуг, напружено чекали, що буде далі. Того дня Степан Аркадійович, якого у товаристві звали Стіва, прокинувся на дивані у своєму кабінеті й одразу пригадав, що було три дні тому, і застогнав. Не те щоб він переймався через свій учинок, але він щиро жалкував про те, що не зумів як слід приховати свою інтрижку від дружини і тепер усі страждають: він, вона, діти. Він розумів, що треба якось зарадити лихові, піти до дружини, перепросити її, але він відчув, що зараз йому це не під силу. Він пригадав, як безглуздо повівся, коли дружина, показавши йому записку до француженки, спитала, що це означає. А він нічого не заперечував і тільки безглуздо посміхався своєю звичною доброю посмішкою, наче це його не стосувалося. Він бачив, як Доллі здригнулася від болю й більше не схотіла його бачити.» (Л.Толстой «Анна Кареніна»)
5.«Новий секретар маркіза — цей блідий юнак у чорному костюмі — справляв дивне враження, і пані де Ла-Моль запропонувала навіть своєму чоловікові відсилати його куди-небудь, коли в них будуть збиратися особливо поважні особи. «Я хочу довести дослід до завершення,— відповів маркіз.— Абат Пірар вважає, що ми чинимо неправильно, пригноблюючи самолюбство людей, яких ми наближуємо до себе. Спиратися можна лише на те, що завдає опору». Господарі дому, як помітив хлопець, занадто звикли принижувати людей просто заради розваги, тому їм не доводилося розраховувати на справжніх друзів» (Стендаль роман «Червоне і чорне»)
6. «Анна щиро раділа можливості побачити племінників, про яких вона добре знала — і коли хто народився, і на що хворів. Доллі приємно вражена. Коли вони залишаються наодинці, Анна говорить їй те, Юро що та сама вже не раз думала: якщо любиш чоловіка, маєш простити заради дітей і себе. Після цієї розмови Доллі відчула полегшення, і коли вони обідали вдома, вперше за час розладу говорила чоловікові «ти». І хоч певна відчуженість залишалася, про розлучення вже не йшлося. Після обіду приїхала Кіті, яка спочатку почувалася ніяково в присутності «поважної петербурзької дами», але потім сердечність і щирість Анни її підкорила, і вони дружньо говорили про Вронського, про майбутній бал.» (Л.Толстой «Анна Кареніна»)
7.» Наступного дня він прокинувся вже пізно, після тривожного сну, що анітрохи не підкріпив його. Прокинувся він жовчний, роздратований, злий і з ненавистю озирнув свою кімнату. Ця малюсінька комірчина, кроків на шість завдовжки, мала жалюгідний вигляд з своїми жовтенькими запиленими шпалерами, що скрізь повідліплювалися від стін, і була така низенька, що хоч трохи високій людині ставало в ній моторошно, і все здавалося, що от-от стукнешся головою об стелю. Меблі пасували до приміщення: було три старих стільці, не зовсім справних, фарбований стіл в кутку, на якому лежало кілька зошитів і книжок; вже з самого того, який товстий шар пилу укривав їх, видно було, що до них давно вже не доторкалася нічия рука; і, нарешті,— незграбна велика софа, яка займала мало не всю стіну і вшир половину всієї кімнати, колись оббита ситцем, але тепер геть уся обідрана, що правила хлопцеві за ліжко. Часто він спав на ній так, як був, не роздягаючись, без простирала, вкриваючись своїм старим, зношеним студентським пальтом і користуючись невеликою подушечкою, під яку підкладав усе, що мав з білизни, чисте і брудне, щоб було вище в головах. Перед софою стояв маленький столик.» (Достоєвський роман «Злочин і кара»)
8. «Минуло кілька років, Дервіль завершив курс права і одержав посаду старшого клерка у конторі стряпчого. Незабаром він має нагоду купити патент свого патрона. Гобсек дає Дервілю гроші у борг лише під тринадцять процентів (зазвичай він брав від п’ятдесяти до п’ятисот відсотків заборгованої суми). Сумління і наполегливість у праці Дервіля дали йому змогу розрахуватися з лихварем через п’ять років» (Бальзак повість «Гобсек»)
ОМОНІМИ
◘ Не тільки геометрична крива, але і сильне перебільшення для створення художнього образу. (Гіпербола.)
◘ Не тільки сітчаста тканина для вишивання з клітин, але і основна сюжетна лінія твору. (Канва.)
◘ Не тільки документ про успішність школяра, але і форма літературного твору.(Щоденник.)
◘ Не тільки частина ноги, але і мінімально повторюється у вірші ритмічний малюнок.(Стопа.)
◘ Не тільки важке подія, переживання, заподіює моральні страждання, але і рід літературних творів.(Драма.)
◘ Не тільки фахівець по розкриттю кримінальних злочинів, але і літературний твір, що зображує розкриття заплутаних злочинів.(Детектив.)
◘ Не тільки металевий посуд для смаження, але й український поет, музикант, філософ і педагог.(Сковорода - Григорій Сковорода Савич.)
◘ Не тільки морське безхребетне загону десятиногих ракоподібних, але і ім'я перського поета, автора всесвітньо відомих філософських чотиривіршів.(Омар - Омар Хайям.)
◘ Не тільки броньована військова машина, але й народний поет Білорусії.(Танк - Танк Максим.)
◘ Не тільки ім'я другого в світі космонавта, але і прізвище російського письменника з ім'ям першого у світі космонавта.(Герман. Герман Титов і Герман Юрій Павлович.)
◘ Не тільки прем'єр-міністр Великобританії - «залізна леді» -, але і юна героїня Марка Твена, якій зізнався в любові Том Сойєр.(Тетчер: Маргарет і Беккі.)
◘ Не тільки яскраве видовище, але й англійський письменник, лауреат Нобелівської премії 1925 р.(Шоу - Шоу Джордж Бернард.)
◘ Не тільки одноразова субсидія, що присуджується науковій установі, творчому колективу або окремому виконавцю будь-якої праці, але і капітан твори Жюля Верна.(Грант.)
◘ Не тільки книжкова одиниця зібрання творів якого-небудь автора, але і ім'я юного героя Марка Твена.(Том.)
◘ Не тільки мешканець Фінляндії, але і юний герой Марка Твена.(Фін - Гек Фінн.)
◘ Не тільки марка автомобіля, але і богиня краси, любові, подружжя в російській міфології.(Лада.)
◘ Не тільки герой Олександра Дюма, який став казково багатим графом, але і французький монархіст, який убив на дуелі А. С. Пушкіна.(Дантес. Едмон Дантес став графом Монте-Крісто.)
◘ Не тільки місто «Золотого кільця» Росії, але і персонаж роману Л. Н. Толстого «Війна і мир».(Ростов.)
ЖАРТІВЛИВА ВІКТОРИНА
◘ Дантист - це літературознавець, який спеціалізується по творчості Данте, або зубний лікар?(Зубний лікар.)
◘ Педантичність - це наслідування Данте або надзвичайна точність і акуратність?(Друге.)
◘ Белетристика - це опис винаходу А. Р. Белла або масова літературна продукція розважального характеру?(Друге.)
◘ Гример - це дослідник творчості братів Грімм або працівник театру?(Працівник театру, який займається гримировкой артистів.)
◘ Хоббіт - це людина, у якого є хобі, або казковий персонаж?(Казковий персонаж Джона Толкієна.)
◘ Критик - це житель грецького острова Крит або людина,яка займається тлумаченням і оцінкою творів літератури з точки зору сучасності?(Людина, що займається критикою. А житель острова Крит - критянин.)
◘ Всього лише два якихось прийменника необхідні прозаїку для створення всіх його творів?(Про-за - проза.)
◘ Скільки років було А. С. Пушкіна, коли він народився?(Нуль.)
◘ Ким бути краще: бібліофілом або библиоманом?(У библиомана любов до збирання книг просто патологічна, він забуває про культурної цінності предметів збиральництва. Краще бути бібліофілом.)
◘ Глибокий сенс байки Крилова «Ворона і лисиця» полягає в тому, що лише втративши сир, ворона знайшла ... Що?(Свободу слова.)
◘ І Мазай, і Піхто - вони хто?(Кожен з них - дід.)
◘ Яка дуже відома казка ... псує дітям зуби?(«Золотий ключик» - це цукерки-іриски, відмінно вытаскивающие пломби.)
◘ Якою казковою героїнею Ш. Перро може поласувати не тільки вовк, то і всі дітлахи?(«Червоною шапочкою», адже це шоколадні цукерки.)
◘ Який казковий герой ще з радянських часів втамовує спрагу російських дітлахів?(«Буратіно» - газована вода.)
◘ Якогось американського письменника фізики-жартівники охрестили «нульовою індуктивністю»?(О. Генрі = 0 генрі, а генрі вимірюється індуктивність.)
◘ Російські програмісти довели, що Карлсон - це комп'ютерний глюк! В чому полягає їх доказ?(Карлсон з'являється тільки тоді, коли у Малюка відкриті вікна windows.)
◘ У якогось героя Тургенєва не було звукової карти?(У Герасима - німого двірника.)
◘ За що математика дуже люблять епіграми та епітафії?(За те що в них є їх улюблене число Пі - : епіграма, епітафия.)
◘ Іменем якого персонажа А. А. Мілна закінчуються всі вітчизняні адреси в Інтернеті?(Ру - кенгуреня. Саме так читаються символи - .RU)
◘ Ім'я якоїсь головної героїні роману Л. Н. Толстого однаково читається як зліва направо, так і справа наліво?(Анни Кареніної - Анна.)
Граємо всі
Таблиця відповідей (прізвище, ім'я учня)
№ |
Вірю |
Не вірю |
||
команди |
І |
ІІ |
І |
ІІ |
1 |
|
— |
|
|
2 |
|
|
|
|
3 |
+ |
|
|
|
4 |
+ |
|
|
|
5 |
+ (оповідання в оповіданні) |
|
|
|
6 |
|
- |
|
|
7 |
+ |
|
|
|
8 |
|
— |
|
|
9 |
|
— |
|
|
10 |
+ |
|
|
|
11 |
|
—(тхора) |
|
|
12 |
+ |
|
|
|
13 |
+ |
|
|
|
4. Гобсек одержав від графині де Ресто за вексель діамант.
9. Статтю Родіона Раскольникова видрукував журнал «Сучасник».
Підсумки гри