Логопедичне
індивідуальне заняття
з учнем з порушенням інтелектуального розвитку.
Нетрадиційний урок з використанням пісочної терапії.
Підготувала
вчитель-логопед
Башук Л. І.
Тема: Автоматизація звука [л] у складах і словах. Лексична тема:
Дикі звірі.
Мета: Формувати вміння правильно вимовляти звук [л] у складах і словах за
допомогою пісочної терапії. Виділяти його у словах. Виконувати
артикуляційні, дихальні, голосові вправи.
Поширювати словниковий запас з теми «Дикі звірі», вчити
утворювати назви дитинчат, присвійні прикметники. Виконувати
вправи для розвитку дрібної моторики. Складати речення до малюнку.
Розвивати чіткість мовлення, роботу артикуляційного апарату,
кінестетичні відчуття від власних рухів, фонематичне сприймання,
мовленнєве дихання, пам’ять, увагу, дрібну моторику пальців рук,
словниковий запас, зв’язне мовлення.
Виховувати допитливість, цікавість до живого довкілля, інтерес до
заняття.
Обладнання: пісочниця з дрібними іграшками, іграшка лисички, картка для
голосових вправ, іграшкова чашка для дихальних вправ, завдання
«Чий хвіст?», «Чиє дитинча?», індивідуальне дзеркало, предметні
малюнки (звірі), сюжетний малюнок, малюнки слідів диких тварин,
шматочки вати, фартух.
Хід заняття:
І. Підготовча частина.
– До нас сьогодні завітали гості. Давай з ними привітаємося. А ще до нас прийшла лисичка. Вона каже, що її лисенятко неправильно вимовляє звук [л]. Треба йому допомогти, навчити його правильно говорити. Де живе лисичка? Ото ж ми помандруємо до зимового лісу.
ІІ. Основна частина.
1) «Іде сніг».
- У лісі намело багато снігу. Зараз будемо здувати сніжинки (шматочки вати) з долоньки.
2) «Зігріємо лапки». Імітація дуття на «змерзлі лапки».
3) «Гарячий чай». Щоб зігрітися, лисичка пропонує нам чай, але він гарячий. Давай подмухаємо на нього.
Подмухати на чашку, на якій є смужки, так, щоб вони почали рухатися.
1)Правила роботи у пісочниці:
- не можна викидати пісок із пісочниці;
- не обсипатись піском;
- не брати його до рота;
- не вдихати пісок;
- мити руки до і після занять з піском;
- не бруднити одяг. Одягати фартух.
- Тому зараз одягай фартушок і починаємо грати.
2)Вправи для розвитку дрібної моторики рук.
- Торкнутися піску, відчути, який він.
- «Незвичайні сліди». Створити відбитками долонь, кулачків, кісточок кистей рук, ребрами долонь всілякі візерунки на поверхні піску.
- «Тупають ведмеді». Кулачками і долонями з силою натискати на пісок.
- «Стрибають зайці». Кінчиками пальців вдаряти по поверхні піску, рухаючись у різних напрямках.
- «Повзуть змійки». Розслабленими або напруженими пальцями рук робити поверхню піску хвилястою (в різних напрямках).
- «Біжать жучки-павучки». Рухаємо всіма пальцями, імітуючи рух комах.
3) Артикуляційні вправи для звуку [л].
- Лисенятко не вміє вимовляти звук [л]. Треба його навчити. А для цього треба виконати вправи для язика. Я буду розповідати про пригоди язичка, а ти виконуй вправи.
Пригоди язичка
- Прокинувсь язичок. Потягнувся, позіхнув. Поглянув у дзеркало і посміхнувся.
Вправа «Усмішка». Утримати кілька секунд губи у посмішці. Намагатися не показувати зуби.
(На піску малювати посмішку пальчиком).
Вправа «Парканчик». Усміхнутися так, щоб зуби були зімкнені й трохи оголені.
(На піску малювати вертикальні лінії – парканчик).
Вправа «Дятел». Напружений язик стукає за верхніми зубами: д-д-д.
(На піску ставити відбитки пальчиком).
Вправа «Чищу зуби». Язик рухається за нижніми зубами зліва направо, потім за верхніми.
(На піску малювати лінії зліва направо).
Вправа «Годинник». Рот трохи відкритий. Губи розтягнуті у посмішці. Кінчик язика по черзі торкається куточків рота.
(На піску малювати лінії то вправо, то вліво).
Вправа «Літак». Язик прикусити зубами і промовляти довгий звук [л].
(На піску іграшка літак «летить» по доріжкам).
Вправа «Смачне варення». Злизувати з верхньої губи «варення» і, не поспішаючи, протягувати язик за верхні зуби і залишати на альвеолах.
(На піску проводити короткі вертикальні лінії зверху донизу).
Вправа «Чашка». Передні й бокові краї язика підняти вгору.
(Насипати пісок у чашку ).
Вправа «Гойдалка». Кінчик язика тягнеться до носа, потім до підборіддя, до верхніх і до нижніх зубів.
(На піску малювати лінії вгору-вниз).
Вправа «Конячка». Відкрити рот. Поцмокати за верхніми зубами. Спочатку цмокати повільно, а потім швидше.
(На піску залишає сліди іграшка конячка).
Кінчик язика прикусити зубами і вимовляти ла-ла-ла.
4) Ізольована вимова звука [л].
Сипати пісок гіркою між пальцями і вимовляти звук [л].
5) Розвиток фонематичного слуху.
- якщо почуєш звук [л] у словах, сховай руки у пісочок. Якщо цього звуку немає в слові, витягни долоньки з піску.
Слова: лис, лисеня, заєць, лось, їжак, білка, олень, ведмідь.
6) Автоматизація [л] у складах.
А) - Машинка їде – ла-ла-ла.
- Кораблик пливе – ли-ли-ли.
- Літак летить – ле-ле-ле.
- Мотоцикл їде - ло-ло-ло.
(Попередньо зробити доріжки для іграшок).
Б) Вимовити ряди складів.
Зробити з піску 3 купки. Жабеня стрибає по купках:
Ла-ли-ле ол-іл-ал
Ли-ле-ла ал-ол-іл
ле-ла-ли іл-ал-ол
в) Викласти на піску доріжку з черепашок. Лисеня йде по доріжці і співає:
ала-ала-ала или-или-или
еле-еле-еле оло-оло-оло
Викласти другу доріжку з морських камінчиків. Вимовляти слова:
лак лис лев
лапа липа левеня
лама лисиця лебідь
Фізхвилинка
Лапки в боки, вгору вушка –
Скачуть білочки – подружки.
1, 2, 3, 4, 5,
По гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
Спритно роблять вільні вправи.
1, 2, 3, 4, 5,
Люблять білочки стрибать.
7) Автоматизація [л] у словах.
А) - Звірі залишили свої сліди на галявині. Нам треба пройти по цих слідах і вимовити правильно склади і слова:
Ла-ла-ла – у нас білочка жила;
Ли-ли-ли – діти лисеня знайшли;
Ле-ле-ле – оленя мале.
(сліди розміщені на підлозі).
Б) -Лисичка приготувала ще одне завдання. Воно заховано у пісочку. Давай знайдемо і виконаємо його.
Гра «Чиє дитинча?». Утворити назви дитинчат. На колі зображені дорослі дикі звірі, на прищіпках – їх дитинчата. Допомогти дитинчатам відшукати їхніх матусь. Скласти маленькі речення: «У лисиці – лисеня.» і т.д..
В) Гра «Чий хвіст?».
- Звірі загубили свої хвостики. Допоможи звірятам знай ти їх. Утворити присвійні прикметники: хвіст лисиці – лисячий і т.д..
8) - Скласти речення до сюжетного малюнка. (Лисеня катається на санчатах.). Викласти схему речення. Скільки слів у реченні? Яке перше слово? т.д..
ІІІ. Заключна частина.