Конспект відкритого заняття: Подорож у казку:
«З Попелюшкою на бал». Автоматизація звука «Ш» в словах.
Мета заняття:
-Вчити виразно і чітко вимовляти слова і словосполучення з поставленими звуками; удосконалювати дрібну моторику рук; вчити впізнавати предмети за їх описом, узгоджувати слова в словосполученнях; збагачувати словниковий запас дітей; закріплювати правильну вимову поставлених звуків у словах;
- Розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення;рухливість мовних артикуляційних органів; активізувати мімічну мускулатуру;
-Виховувати почуття доброти, привчати дітей піклуватися про тих, хто слабший або потрапив у біду; бажання прийти на допомогу; виховувати культуру мовного спілкування.
Хід заняття:
І. Організаційна частина.
--Психологічний настрій класу.
У наш клас завітали гості щирі.В народі кажуть, що добрий гість-дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Тож давайте привітаєм їх.
--Вітання дітей.
Добрий день! У добрий час! Радо ми вітаєм Вас!!
Хлопці, ви любите казки? Хочете потрапити в казку?
(Звучить тиха чарівна музика.)
--Повідомлення теми, мети заняття.
От сьогодні ми з вами і підемо в гості до казки, де будемо допомагати казковим героям, вчити їх правильно вимовляти звуки та виконувати їхні завдання.
А щоб потрапити в казку
Всім спочатку треба встати,
Хлопнути, тупнути і нагнутися.
Знову піднятися і посміхнутися,
Тихо сісти, закрити очі,
Про все на мить забути,
Дружно всім сказати слова:
«Здрастуй, казка та гра!»
(Діти закривають очі, відкривають очі.)
ІІ. Основна частина.
1. Артикуляційна гімнастика-казка.
-- Подивіться, до нас знову прийшов Казкарик - головний знавець казок про язичок. Хочете послухати його нову казку? Тільки допоможіть йому розповідати: нехай, ваші язички покажуть, що вони вміють робити.
---Жив - був у свїй домівці жук сонечко. Вийшов він одного разу зі свого будиночка і побачив на небі яскраве Сонечко. І воно побачило жука, і вони посміхнулися один одному (усмішка). Пішло сонечко по доріжці і знайшло лопаточку (лопаточка). Хотіло пограти, але на небо набігла хмаринка, і пішов дощик. Взяло сонечко велику чашку (чашка) і набрала води для чаю. Накрило стіл під грибком (грибок) і покликало гостей: жука (як він дзижчить?), змійку (як вона шипить?), комарика (як він дзвенить?) і конячку (як скаче коник?). Конячка трохи не проскакала мимо будиночка сонечка, зупинимо її (зупинили конячку). На сусідньому дереві дятел грав на барабані (барабан). Всі гості пили чай з варенням і тихенько облизували верхню губу (смачне варення з верхньої губи). А потім конячка показувала фокуси: піднявши язичок наверх на свій носик (фокус).
2. Самомасаж, з використанням методу « Су-джок»
(звучить ритмічна музика)
В коло швидше всі стаємо,
Міцно за руки беремось.
І тепер ми разом з вами
Пограємо з м`ячиками руками.
Я м`ячем круги катаю,
Узад-вперед його ганяю.(Прямолінійні кочення по долоні від зап`ястка до кінчиків пальців)
Ним погладжу я долоньку, (Погладити м`ячем долоні).
І затисну його трішки,
Як стискає лапку кішка, (По черзі стиснути м`ячик у кожній руці).
І по щічках покатаю, вправно я його тримаю.
Кожним пальцем м`яч притисну,
Маю вправу я корисну. (Стиснути м`ячик між долонями).
3. Вправа «Казкарі» Подорож у нову казку:
--- Хлопці, хочете потрапити в нову казку? Сідайте на килим.
(звучить чарівна музика)
Тихо сісти, закрити очі,
Про все на мить забути.
Дружно всім сказати слова:
«Здрастуй, казка та гра!»
Оченята відкриєте тоді, коли почуєте дзвіночок:
Казку я вам розповім, в гості до казки запрошу.
Слухайте, діти!
Жила на світі сім'я: Чоловік, дружина, 3 дочки з ними.
Дочки були вже великими. Тільки дві з них ледарки,
Нечупари, задираки, задаваки... Лише одна з них була
І сердечна і красива І це...(хто?) Діти говорять- Попелюшка була.
(Лунає дзвоник, діти відкривають очі, з'являється Попелюшка.)
Попелюшка:
У палаці сьогодні бал, всіх король туди позвав.
Мачуха і сестри зі злості вбрання свої розрізали на шматочки.
Не встигну я на бал.
---Зараз ми попадемо у казкову майстерню і допоможемо Попелюшці зі шматочків зібрати їх вбрання.
4. Складання з частин цілого, закріплення назв кольорів,геометричних фігур.
---Дидактична гра «Казкова майстерня»
Діти з частин складають малюнки суконь, говорять якого сукня кольору, та з яких геометричних фігур складена
5.Орієнтація в просторі та часі , тренування в рахунку:
---Гра «Дні тижня пригадай».
--- Які невдячні дівчатка. Попелюшка старалась, працювала, голкою шила, не лінувалась. Довго працювала над сукнями, Попелюшка?
Попелюшка: З понеділка по середу.
--- З понеділка по середу, значить, Попелюшка працювала... Скільки ж днів працювала Попелюшка? Назвіть ці дні.(повторення назв днів тижня, міркування і відповіді дітей)
Фізкультхвилинка.
В казочці нашій розминка.
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками
Вгору їх піднімем з вами.
Пригадаєм дружно вмить,
як пшениченька шумить?
- Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш.
Як шумлять у птаха крила?
-Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш.
Вітер з гаєм розмовляє?
- Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш.
Поміж листячком гуляє?
-Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім направо наліво поклали,
Рівно і струнко ми стали.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
6. Класифікація предметів. Мовні узагальнення.
---Гра « Прибиральники»
--- Попелюшко, ми з хлопцями тобі допомогли, вбрання зібрали.
Попелюшка: Але ми на місце нічого не прибрали.
--- Що робити, хлопці?
Попелюшка: Сестри поїхали на бал і залишили такий безлад.
(На килимі лежать речі: чашка, шуба, шапка, тарілка, каструля, шорти,ложка.)
Визначення предмета за описом. Прийом «Одним словом».
--- Сьогодні вранці Попелюшчина старша сестра втратила (слідує опис якого-небудь предмета - діти вгадують, потім йде опис предмета від імені середньої сестри; описати кілька предметів).
( Головний убір, м`який та теплий.Невелика склянна посудина, з якої пють чай, каву,воду та інші напої.Літні, укорочені штани.)
--- Я пропоную вам прибрати всі речі на свої місця. Куди будемо прибирати все це? --У шафи.
Як назвати одним слово те, що ми прибираємо в шафу на кухні?
---Посуд.
У шафу в кімнаті?
---Одяг.
--- Що ще може там лежати?
(Діти наводять порядок і класифікують предмети.)
7.Робота над скоромовкою.
На шафі –шапка,
У шафі—шубка.
--- Ми тобі, Попелюшко, допомогли? Можеш відправлятися на бал!
8.Розвиток дрібної моторики пальців та граматичного стану мови.
---Гра «В Попелюшки в комірчині»
Попелюшка: Але мачуха сказала:
«Якщо хочеш танцювати, роботу треба виконувати.
Посидь, насіння перебери».
А що залишила мачуха Попелюшці, ми зараз узнаємо. Але перш за все, щоб краще бачити нам потрібно настроїти наші оченята.
9. Гімнастика для очей.
---Так подивимось що ж потрібно перебрати?
---Горішки та насіння.
---А з якої рослини це насіння? (З соняшника).
10. Словникова робота.
---Тож давайте разом повторимо назву рослини.
---СОНЯШНИК.
--- Ось подивіться як він виглядає.( Малюнок соняшника)
---Інформаційна хвилинка.
Метод «Крісло автора»
Попелюшка приготувала для нас інформацію про соняшник:
Сідай, Попелюшко, на своє казкове крісло. І ми тебе уважно слухаємо.
В Україні соняшник з'явився у середині 18 ст., спочатку його розводили як декоративну рослину,для красоти на клумбах, згодом заради зерна, яке використовували, як ласощі. Тепер із соняшника добувають олію, яка в Україні є найкращим харчовим продуктом .
Також її використовують для технічних потреб (при виготовленні мила, лаків, фарб, лінолеуму, тощо). Соняшник — цінна культура.
Узагальнююча бесіда.
---Якщо насіння із соняшника, то як ми правильно скажемо. Яке насіння?
---СОНЯШНИКОВЕ. Повторили всі разом.
--- Тож давайте тепер допоможемо Попелюшці.
Робота в групах і парах. (За вибором учнів).
(діти діляться на групки і сортують соняшникове насіння і горішки;)
Попелюшка дякує хлопцям.
--- Зроблено все це швидко! Попелюшко. Нумо на бал.
( Попелюшка виходить)
А щоб швидкою була Попелюшчина карета, нам потрібно швидко прочитати склади.
11. Читання складів, слів. Вправа «Луна».
А О У И Е
Ш
І
Шуба, миша, шум, шишка.
---Слова читає один учень. За ним всі хором повторюють.
Заключна частина.
1. Підсумок заняття.
Узагальнююча бесіда.
---Отже як ми правильно вимовляємо звук «Ш»?
---Молодці!! Ось і поїхала наша Попелюшка на бал. Ви всі чудово їй в цьому допомогли. На бал приїжджають ошатні гості, якщо ви хочете слідом за Попелюшкою потрапити на бал, то теж повинні причепуритися. А для цього вам потрібно теж гарно вдягнутися. Давайте і ми приготуємось на бал. (Діти переодягаються).
2. Вправа на релаксацію. «Бал».
А тепер прошу на бал, час для танців вже настав.
Гості танцюють, гості танцюють
І ось так, ось так! І по парах, і гуртком,
І вистрибом, і кроком!
(Діти танцюють; потім музика зупиняється і лунає бій годинника.)
--- Казка наша закінчується. Ми з нею зустрінемося ще не раз.
А на згадку про нашу казку ми падаруємо нашим гостям по красивій бальній сукенці, щоб і вони на слідуючий раз потрапили разом з нами на бал.
(діти роздають гостям малюнки сукеньок)
3.Організоване закінчення заняття.
А нам з казки щоб повернутися:
Кругом себе потрібно обернутися.
Хлопнути, тупнути, посміхнутися,
Тихо сісти, закрити очі,
Що побачили не забути.
Дружно всім пора сказати:
«До побачення казка,
Нам час додому».
(Діти говорять із закритими очима; діти відкривають очі і виявляються у себе в класі.)