Логопедичне заняття на тему "Диференціація звуків і букв С і З. "

Про матеріал
Тема. Диференціація звуків і букв С і З. (2 клас) Програмовий зміст: Учити розрізняти букви та звуки [с] і [з] на слух, у вимові (початок, середина, кінець.) Складати із вивченими словами словосполучення, речення. Вчити запам’ятовувати вірш і виразно його читати, диференціюючи звуки [с],[з] Закріпити поняття «приголосний», «глухий», «дзвінкий». Удосконалювати навички читання. Розвивати фонематичний слух, пам’ять, мислення.
Перегляд файлу

Логопедичне заняття з корекції  мовлення  з учнями з ООП інклюзивних класів

Тема. Диференціація звуків і букв С і З. (2 клас)

 

Програмовий зміст: Учити розрізняти  букви та звуки [с] і [з] на слух, у вимові (початок, середина, кінець.) Складати із вивченими словами словосполучення, речення. Вчити запам’ятовувати вірш і виразно його читати, диференціюючи звуки [с],[з] Закріпити поняття «приголосний», «глухий», «дзвінкий». Удосконалювати навички читання. Розвивати фонематичний слух, пам’ять, мислення.

 

Матеріал: предметні малюнки (слова із звуками [с] і [з]), м’яч,

Хід заняття

Логопед     Наш язик – трудівник,

                   Працювати в нас він звик,

                   І тому ми на початку

                   Робимо із ним зарядку.

Артикуляційні вправи: «Посмішка», «Трубочка», «Парканчик», «Маятник», « Млинчики».

-З чого складається наша мова?

- З чого складаються речення?

-З чого складаються слова?

- Які бувають звуки?

З якими звуками ми будемо працювати сьогодні,  дізнаєтесь коли послухаєте скоромовку.

          Зима морозяна надворі,

          Замети білі на землі,

         Санчата на ставок з розгону,

         Скотились весело з гори.

-Які звуки найчастіше зустрічались у скоромовці? (Звуки [с] і [з].)

- Назвіть слова, у яких звук і [з] на початку слова, всередині слова.

-Назвіть слова,  у яких звук [с] на початку слова, у середині.

Логопед  Сьогодні ми з вами працюємо над розрізненням звуків [с] і [з].

-Артикуляція звуків [с] і [з] перед дзеркалом, їх порівняльна характеристика.

Артикуляція звуку  [с]:

-губи розтягнуті в посмішку, зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені, широкий кінчик язика за нижніми зубами, струмінь повітря проходить посередині синки язика, по утвореному жолобку, голосові зв’язки не вібрують.

Артикуляція звуку  [з]:

-губи розтягнуті в посмішку, зуби розкриті на декілька міліметрів, трохи оголені, широкий кінчик язика за нижніми зубами, струмінь повітря проходить посередині синки язика, по утвореному жолобку, голосові зв’язки  вібрують.

-Де знаходиться кінчик язика при вимові  звуків [с] і [з]?

-Що чуємо при вимові звука [с]?

-Як ви думаєте, чому звук [з] дзвінкий?

(Звуки приголосні, свистячі,  передньоязикові, щілинні, тільки звук [с] – глухий,  звук [з]-дзвінкий.)

Співставлення звуку та букви

-яка буква позначає звук [с]? Знайдіть цю букву в алфавіті, покажіть її. На що схожа літера «ес»?

- яка буква позначає звук [з]? Знайдіть цю букву в алфавіті, покажіть її. На що схожа літера «зе»?

Каліграфічна хвилинка (Викласти із мотузки букви  З і С.)

Диференціація звуків [с] і [з] у складах, у словах

Гра «Навпаки» (з м’ячом)

Склади

                ЗА-СА              АЗ-АС               ЗО-СО            АСА-АЗА

                ЗУ-СУ             ИЗ-ИС                ОЗ-ОС           АСО-АЗО

               СЕ – ЗЕ            УС-УЗ                СА –ЗА          АСУ-АЗУ

Слова

Коза-коса               (Зверніть увагу, слова в написанні відрізняються лише однією буквою,            

Каска-казка                  і як змінилось значення слова)

Осел-козел

Чистомовки

ОСУ-ОСУ-ОСУ- нагострив дід косу.

ЗУ-СУ-ЗУ- на базар веде козу.

АЗКА-АЗКА-АЗКА- цікава казка.

СЕЛ-ЗЕЛ-СЕЛ- стоїть впертий осел.

Дидактична гра «Порахуємо 1-2-5» (слова коза, козел, казка)

Дидактична гра   « Кого не бачу на малюнку?»

Скласти словосполучення

Рогата        осел

Гостра        коза

Впертий     коса

Цікава        каска

Залізна       казка

Пальчикова гра «Ішла коза»

Ішла коза дорогами

Похитувала рогами,

Іде коза рогата,

Коза бородата.

Козенятко спішить,

Дзвоником дзвенить.

Послухай вірш. Знайдіть багатозначне слово. Скільки значень воно має? Поясніть.   

Косу дівчина плете, на косі трава росте,

Пляж найкращий на косі.

Поки ще трава в росі,

Із косою йде на косу хлопець той, що трави косить.

А. Свашенко

Багатозначність слова «коса»

Піщана коса – це ділянка суші, яка врізається у водойму, має клиноподібну форму.

Коса – волосся, зачіска.

Коса – інструмент, яким косять траву.

Скласти речення (робота із деформованим реченням)

Лузі, пасеться, коза, у. (У лузі пасеться коза.)

Косить, гостра, траву, коса. (Траву косить гостра коса.)

Читали, казку, діти, цікаву.  (Діти читали цікаву казка.)

-Діти, зверніть увагу, «казку» чи «каску»? Якщо сумніваєшся, яку  букву писати, що треба зробити? (Треба змінити слово, або підібрати спільнокореневі слова, щоб після сумнівного приголосного стояв голосний звук.)

Вивчити скоромовку

       Коза у лузі – лоза у тузі.

       Бери лозу, жени козу.

-Про що розповідається у  скоромовці?

-Які слова римуються?

-Повільно промовимо перший рядок скоромовки

- Повільно промовимо другий рядок скоромовки

- Повільно промовимо всю скоромовку

- Промовляємо скоромовку пошепки

-Промовляємо скоромовку в швидкому темпі

-Хто швидше промовить скоромовку?

 

Підсумок заняття

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
4 січня 2022
Переглядів
1921
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку