Логопедичне заняття на подолання дисграфії в учнів молодших класів «Диференціація написання букв П-Т»

Про матеріал
В розробці використано цікаві дидактичні завдання, основною метою яких є розвиток в учнів навичок мовленнєвої діяльності, що дає можливість зробити серйозну роботу цікавою, підкреслює навчальний характер гри, направленість навчального змісту на процеси пізнавальної діяльності учнів. Ігри сприяють формуванню повноцінної особистості дитини - логопата, створенню правильних взаємовідносин між дітьми. Головним критерієм підбору гри є врахування мовленнєвих можливостей дитини і ступінь її участі в грі.
Перегляд файлу

Логопедичне заняття на подолання дисграфії в учнів молодших класів

Тема: «Диференціація написання букв П-Т»

 

Мета: вчити диференціювати на письмі та слух звуки П-Т; вдосконалювати навички звуко – буквеного аналізу; розвивати зорову увагу, уяву, пам’ять, мислення, фонематичний слух, мовлення; розвивати дрібну і загальну моторику; збагачувати словниковий запас.

Обладнання: вітрячки, букви «П», «Т». картки з малюнками на звуки, звукові лінійки, фішки, картки з індивідуальними завданнями.

                                                         

Хід заняття

І. Організаційний момент.

Артикуляційна зарядка.

Відчинив язик віконце. «Відкрити рота»

Дуже гарно світить сонце.   «Посмішка»

Чути пісенька лунає.

На дуді дударик грає. «Трубочка»

Вийшов Язичок на  ганок. «Лопатка»

День почався, добрий ранок!

Починає він зарядку.

Вправи робить по порядку.

Рухи вгору – рухи вниз. «Гойдалка»

Чітко робиь, подивись.

Повернувся ліворуч- праворуч. «Годинник»

Вправи ці корисна річ.

Штангу наш підняв Язик. «Язик вгору»

Наче важковаговик.

Потім гарно причесався. «Гребінець»

І до справ важливих взявся.

 

Вправи для дихання: ніс-ніс, ніс-рот, рот-ніс (контроль за діафрагмальним диханням за допомогою руки дитини).

 

Пальчикова гімнастика.

Доброго ранку!
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку тобі i мeнi!

(Пальцями правої руки по черзі „вітатися" з пальцями лівої руки, торкаючись один до одного кінчиками).

 

ІІ. Постановка мети і завдань заняття.

ІІІ. Основна частина.

 

1.Казка «Про Поспішайку».   

Логопед: Жила-була буква Т. У неї були три ноги, тому вона дуже швидко бігала. Всі називали її Поспішайкою. Бігала-бігала Поспішайка, і одного разу зламала одну ніжку. Прийшла вона до лікаря: «Що мені робити? У мене зламалася ніжка. Було 3 ніжки і я була літерою Т, а тепер у мене лише 2 ніжки, і я стала майже як літера П». Дуже не подобалося Поспішайці, що її плутали з літерою П. Адже вона Поспішайка і в неї має бути 3 ніжки. Лікар подумав і сказав: «Я вилікую тебе,  якщо побачу, що діти не плутають літери П і Т.» 

 

- То ж, діти, давайте допоможемо Поспішайці.

 

 

2. Уточнення артикуляційно-акустичних характеристик звуків [п],[т].

        Вимова звуків перед дзеркалом.

 

Охарактеризуйте звук [т]. (Приголосний, твердий, глухий). А чому він приголосний? Що заважає вільно виходити повітрю? Де розташований язик? 

 

(Аналогічно зі звуком [п]).

 

- Чим схожі ці звуки?  А чим вони відрізняються?

 

3. Співвіднесення звуків [п], [т] з відповідними літерами.

 

- Якою літерою ми позначаємо звук [п]? А звук [т]? З яких елементів складається літера П? А літера Т?

 

- Чим вони схожі? А чим відрізняються?

 

4.Озвучення цифрового ряду.  (2- пара- читаємо як П; 3 – читаємо як Т)

 

 

2

3

3

2

3

2

2

2

3

3

2

3

3

2

3

2

3

3

3

2

3

2

2

2

3

3

2

3

2

3

3

3

2

3

2

3

3

3

2

2

 

5.Читання складів, замінюючи цифри буквами. 

(замість цифри 2 читаємо П, а замість цифри  3 – читаємо Т)

 

                               

 

6.Каліграфічна хвилинка. (Прослухати число, на пальцях показати кількість елементів, записати букву).  

 

2 3 3 3 2 2 3 2 3 2 2 3 3 3 2 3 3 2 3 2 3 3 3 2 2  3 3 3 2

 

7.Робота з картками. (Дописати рисочки до букви, писати, промовляючи).

 

// // // // // // // // // //

/// /// /// /// /// /// /// ///

// /// // /// // // /// /// // ///

 

8.Читання складових рядків.

 

 

По-по-то

Те-те-пе

То-по-то

Ти-ти-пи

Тя-тя-пя

Тю-пю-пю

Ті-пі-ті

 

Па-па-та

Тя-пя-пя

Пе-те-пе

Та-па-та

Тя-пя-тя

Пе-те-пе

Па-та-па

 

 

Фізкультхвилинка. 

 

- Уявимо, що ми котики (кожна вправа виконується 7 разів).

  •                Намалювати коло –  очками.
  •                Намалювати трикутник – носиком.
  •                Вмити – обличчя, не торкаючись його.
  •                Намалювати квадрат «хвостиком».
  •                Потягнутися, як котик.

Молодці! Справжні котики!

9.Розвиток фонематичного слуху. (Робота із звуковими лінійками).

 

Білет, туман, листопад, плавати, пташка, потилиця, капітан, простір, стовпчик.

 

10.Читання вірша. (Замінити опозиційними буквами цифри 2,3)  

 

 

 

2ахне м,я3а,  2ахне м,я3а

Дужче 2ерсиків, вишень.

Х3о 2омне у 2альцях м,я3у –

С3ане 2ахнуть цілий день

 

 

 

 

.

 

11.Відгадування загадок (Літературні вузлики).

 

у

л

п

я

т

н

и

ц

я

ш

у

о

р

к

п

у

с

т

е

л

я

г

н

і

п

о

р

т

р

е

т

к

н

о

к

н

п

а

с

п

о

р

т

с

п

у

а

к

а

р

т

о

п

л

я

 

 

 

 

 

 

 

 

12.Виправити помилки.

 

Кіт пилип і слон антон

Вдвох кутили телехвон.

Цілу ніч іцілий ден

Чупи вхаті цень-целень

 

V. Підведення підсумків заняття.

 

Вам сподобався сьогоднішній урок?

Про які букви ми сьогодні говорили?

Чим вони відрізняються?

Всі молодці.

Заняття закінчено.

До побачення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел

 

1.Дяченко К.Г. Інновації в корекції писемного мовлення молодших школярів.- Тернопіль: Навчальна книга-Богдан,2010.-320 с.

 

2.Сєдих Н. О. вчимося писати й говорити правильно. Поради логопеда. Х.: Вид. група «Основа», 2007.-176 с.

 

3. Літала сорока по зеленім гаю : дит. та молодіж. укр. нар. Ігри / упоряд. та авт. прим. Г. В. Довженок; худож. С. Г. Урбанська. – К. : Молодь, 1990. – 160 с.

 

4. Рібцун Ю. В. Братики-автомобілі : багатоваріативна дидактична гра з мовленнєвими завданнями для дітей старшого дошкільного і молодшого шкільного віку із ЗНМ (ІІІ рівень) і ФФНМ / Ю. В. Рібцун // Логопед. – 2011. – № 5 (5). – с. 25– 26

 

5. Рібцун Ю. В. Гра як засіб мовленнєвого розвитку молодших дошкільників із ЗНМ / Ю. В. Рібцун // Теорія і практика сучасної логопедії : зб. наук. пр. – К., 2004. – Вип. 1. – С. 150–165. 5. Хватцев М. Е. Логопедия. – М., 1959. – С. 140

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
5 січня 2022
Переглядів
2351
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку