Логопедичне заняття для дітей другого класу.
Тема: Диференціація та автоматизація звуків [ч] і [ц] з використанням твору В. Сухомлинського «Сонце і Сонечко».
Мета: Корегувати у дітей правильну вимову звуків [ч] і [ц], вчити деференцюювати їх на слух, формувати вміння та навички безпомилкового вживання цих звуків у складах, словах, реченнях, активізувати вживання прикметників. Розвивати рухомість артикуляційного апарату, фонематичні процеси (слухове сприйняття, навички звукового аналізу), зорове сприйняття, увагу, зв’язне мовлення, дрібну моторику рук. Виховувати старанність і бажання у дітей чітко й виразно говорити, навички самоконтролю за власним мовленням.
Обладнання: діти-герої: зайчик, лисичка; матеріал для проведення артикуляційних вправ: сніжинки для проведення дихальних вправ, малюнки, дзеркала на кожну дитину, серветки; коректурні таблиці; картки із завданнями для читання; музичні записи: «заметіль», «гудок потягу», «фізкультхвилинка з зайчиком»; дидактичні гри: «Збери картинку», ілюстрації до твору, букви, коробки для звуко-буквеного аналізу.
Хід заняття
І. Організаційний момент
(діти заходять до залу)
1. Створення психологічного мікроклімату.
Логопед. – Я рада, діти, бачить вас.
Треба всім нам привітатись.
Вліво-вправо поверніться,
Один одному всміхніться.
Чи готові до уроку? Молодці!
Тож сідайте. Працювати почали.
Логопед. - Дітки, скажіть мені, будь ласка, чому ми радіємо і що нас зігріває коли ми виходимо на вулицю.
Відповіді дітей. - Сонечко.
Логопед. - Правильно. Скажіть мені, а яке сонечко?
Відповіді дітей. - Жовте, яскраве, тепле (активізація вживання прикметників).
2. Психогімнастика «Сонечко»
Логопед. - Давайте ми уявимо, що наші руки – це сонячні промінчики
торкнемося ними один одного і подаруємо тепло своїм друзям.
Логопед. - Давайте привітаємося с сонечком!
3. Вітання з сонечком гімнастика (розвиток дрібної моторики)
Слова |
Відповідні рухи дітей руками |
|
Добрий день, сонечко! |
Руки вгору, пальці розкриті зображують сонячні промені |
|
Добрий день, пташечко! |
Долоні повернуті до себе, великі пальці схрещені, решта пальців рухаються, зображуючи рухи крил |
|
Добрий день, ялиночко! |
Долоні повернуті до себе, великі пальці схрещені під кутом
|
|
Добрий день, сніжок! |
Діти нахиляються до підлоги. |
|
Добрий день, нам! |
Долоні до грудей |
|
Добрий день, тобі! |
Долоні й обличчя до дітей |
|
Добрий день, мені! |
Долоні до себе |
|
ІІ. Основна частина.
Логопед : - Малята, а зараз, будь ласка сідайте за столи. Скажіть , як ми з вами будемо працювати?
Відповіді дітей: «Ми будемо працювати
Всі звуки вимовляти
Голосно, чітко вміло, щоб усі нас розуміли».
Логопед. - Дітки, скажіть мені, яка зараз пора року?
Відповіді дітей. - Зима.
Логопед. - Опишіть мені цю пору року. Яка вона?
Відповіді дітей. - Холодна, морозяна, сніжна. (активізація вживання прикметників)
Підготовка дітей до артикуляційної гімнастики
Логопед: «Діти, сядьте, будь-ласка, на свої місця, підсуньте до себе дзеркала, так щоб було видно ротик. Спинка рівна, ручки від обличчя приберіть. Не забувайте, що на столах є серветочки».
1. Артикуляційна гімнастика (розвиток артикуляційної моторики)
Логопед: «Дітки, покажіть як ви взимку радієте снігу (усміхнутися, язичок за нижніми зубами, повторити 2-3 рази), потім наші язички подивляться на сонечко (висунути язик та підняти кінчик угору) повтор 2-3 рази, потім подивився на сніжок (покласти язик на нижню губу, потримати декілька секунд, повторити ). А тепер давайте перетворимо наші язички на бурульки
( висунути язик з рота і тримати напруженим 10с, повтор 2-3 рази). А тепер
налетів ураганний вітер і збив наші бурульки ( повернути язичком вліво, потім вправо, повтор 2-3 рази). І бурулька впала на снігову гірку ( губи в усмішці, язик за нижніми зубами, тримати в такому положенні 10 с, повторити 2-3 рази)».
Логопед: « Розумнички, відгадайте загадку!
Тихо падають вони взимку на дерева і будинки, в повітрі весело кружляють і на землю тихенько лягають».
Відповіді дітей. - Сніжинки.
2. Дихальна вправа (розвиток мовленнєвого дихання)
Логопед: « Візьміть, будь ласка сніжинки, що лежать біля вас на столі, глибоко вдихаємо повітря через носик і видихаємо через рот дмухаємо на сніжиночку».
Логопед. - Молодці дітки, ви гарно попрацювали.
Прислухайтесь, що це за звук ? (розвиток слухової уваги)
Відповіді дітей. – Потяг.
Логопед: «Тож у потяг всі сідайте,
Поспішіть часу не гайте.
В чарівний ліс рушайте!
Ми не будемо сумувати
Ніжки будуть танцювати».
3. Закріплення правильної вимови звука [ч]
(Діти стають у потяг, «їдуть» промовляючи звуконаслідування: Ч-Ч-Ч-Ч!)
Логопед. - Діти, як гуде потяг?
Відповіді дітей: «Ч-Ч-Ч».
Логопед. - Діти, а який ми з вами звук вимовили голосний чи приголосний? (виставляю на мольберт коректурну таблицю)
Відповіді дітей. - Приголосний звук.
Логопед. - Подивіться, малюнок будь ласка. Якої форми в нас губки?
Відповіді дітей. - Круглої!
Логопед. - Що з зубками, язичком?
Відповіді дітей. - Зубки зближені, кінчик язика за нижніми зубками!
Логопед. - Дзвоник дзвенить у горлі?
Відповіді дітей. - Ні!
Логопед. - Звук дзвінкий чи глухий?
Відповіді дітей. - Глухий !
|
Артикуляція звуку Ч: |
Логопед. - А якою буквою ми позначимо з вами звук [ч]?
Діти. - Буквою Ч
Логопед. – Давайте прочитаємо склади та слова з буквою Ч. ( Роздаю дітям картки із завданнями, діти читають)
Логопед. - Ось і опинилися ми з вами у лісі діти, а тут і ялинки ростуть і тварини різні живуть.
Відповіді дітей. - Ялинки шумлять .
Логопед. - Як шумить завірюха, малята?
Відповіді дітей: «Ц-Ц-Ц-Ц».
4. Закріплення правильної вимови звука [ц]
Логопед. - Діти, а який ми з вами звук вимовили голосний чи приголосний? (виставляю на мольберт коректурну таблицю)
Відповіді дітей. - Приголосний звук.
Логопед. - Подивіться, малюнок будь ласка. Якої форми в нас губки?
Відповіді дітей. - В усмішці!
Логопед. - А які в нас зубки і язичок?
Діти. - Зубки зближені, язичок за нижніми зубками!
Логопед. - Як ми вимовляємо цей звук дзвоник у горлечку дзвенить?
Відповіді дітей. - Ні!
Логопед. - Звук дзвінкий чи глухий?
Відповіді дітей. - Глухий !
|
Артикуляція звуку Ц: |
Логопед. - А якою буквою ми позначимо з вами звук [ц]?
Діти. - Буквою ц
Логопед. – Давайте прочитаємо склади та слова з буквою ц. ( Роздаю дітям картки із завданнями, діти читають)
5. Диференціація звуків [ч]i[ц]
Логопед. - Малята, давайте подивимося на малюнок і скажемо чим відрізняється вимова звуків [ч]i[ц].
Відповіді дітей. - Як вимовляємо звук [ц] губки в посмішці язик за нижніми зубами, а як вимовляємо звук [ч] губки круглі язик за верхніми зубами.
Логопед. - Дітки, подивіться, хто це прибіг до нас? Відгадайте загадку!
Влітку сіренький,
А взимку біленький,
Довгі вуха має,
Швидко стрибає.
(Заєць)
До класу заходить дитина одягнена в костюм зайця.
Логопед. - Зайчик, приніс нам букви, зараз ми з ними пограємо. Дітки, назвіть їх будь ласка. (Діти називають)
Логопед. - Я буду називати склади, якщо ви чуєте у складі звук [ч] значить показуєте букву ч, якщо звук [ц] значить показуєте букву ц.
7. Вправа «Будь уважний» (диференціація звуків [ч] i [ц] у словах)
Логопед. - Давайте тепер ми з вами вимовимо чистомовки:
8. Повторювання чистомовок (автоматизація звуків ч] i [ц] у словах)
Ац – ац - ац - в лісі чарівний палац.
Онце – онце - онце – лагідне і тепле сонце.
Чок – чок – чок – веселий сніговичок.
Очка – очка – кольорова ялиночка.
Чи - чи – чи – в лісі стрибають зайці.
Цу- цу- цу – зустріли лисицю.
Ча - ча - ча – ми побачили вовченя.
Цу - цу цу - сидить білка на суку.
Логопед: «Малята, зайчик приніс нам пазли, давайте складемо їх і подивимося хто його друзі». (Діти складають пазли)
Відповіді дітей. - Лисичка, білочка, вовчик.
Логопед. - Правильно, дітки. Я буду називати тварин , а ви будете називати її дитинчат.
9. Гра « Назви дитинчат тварин» (розвиток дрібної моторики рук, автоматизація [ч] i [ц] )
Відповіді дітей. Лисенятко, білченя, зайченя, вовченя.
10. Фізкультхвилинка «Зайчик»
Логопед. - Відгадайте загадку! (розвиток логічного мислення
«Руда, з пухнастим хвостом,
Живе в лісі під кущем».
(Лисиця)
Відповіді дітей. - Лисичка
(Забігає лисичка, діти вітаються з лисичкою)
Логопед. - Зараз ми пограємо з лисичкою і зайчиком. Один кошик я поставлю біля зайця туди ми поскладаємо малюнки із звуком [ц], а інший біля лисички,
туди ми поскладаємо малюнки із звуком [ч].
11. Гра « Не помились» (диференціація звуків [ч] I [ц] у словах)
Логопед. - Діти, сідайте послухайте вам прочитаю оповідання В. Сухомлинського « Сонечко і Сонце».
(Читання оповідання)
в) Запитання до дітей:
1. Хто це Сонечко? А хто – Сонце?
1. Сонечко – це жучок, а сонце світить нам з неба.
2. З під кори дерев вилізло Сонечко жучок.
3. Вилізло,тому що сонце пригріло кору дерев і стало жарко.
4. Сонце сказало Сонечку, щоб воно заховалося бо загине від холоду.
Логопед: « Діти, давайте ми з вами зробимо звуковий аналіз слів: Сонце і Сонечко».
11. Звуковий аналіз слова Сонце (розвиток звукового аналізу та синтезу)
Логопед. - Який перший звук у слові Сонце ? (діти викладають у себе на столах відповідні позначки звуків).
Відповіді дітей. - Звук [с] - приголосний, твердий.
Логопед. - Який другий звук у слові сонце?
Відповіді дітей. - Звук [ о] - голосний звук.
Логопед. - Який третій звук у слові сонце.
Відповіді дітей. - Звук [н] – приголосний, твердий звук.
Логопед. - Який четвертий звук у слові?
Відповіді дітей . - Звук [ц] - приголосний, твердий.
Логопед. - Який п’ятий звук у слові сонце.
Відповіді дітей. - Звук [е] – голосний звук.
Логопед. - Скільки звуків у слові сонце?
Відповіді дітей. - П’ять звуків.
11. Звуковий аналіз слова Сонечко (розвиток звукового аналізу та синтезу)
Логопед. - Який перший звук у слові Сонечко ? (діти викладають у себе на столах відповідні позначки звуків).
Відповіді дітей. - Звук [с] - приголосний, твердий.
Логопед. - Який другий звук у слові сонце?
Відповіді дітей. - Звук [ о] - голосний звук.
Логопед. - Який третій звук у слові сонце?
Відповіді дітей. - Звук [н] – приголосний, твердий звук.
Логопед. - Який четвертий звук у слові?
Відповіді дітей. - Звук [ е] - голосний звук.
Логопед. - Який п’ятий звук у слові?
Відповіді дітей . - Звук [ч] - приголосний, твердий.
Логопед. - Який шостий звук у слові?
Відповіді дітей . - Звук [к] - приголосний, твердий.
Логопед. - Який сьомий звук у слові?
Відповіді дітей. - Звук [о] – голосний звук.
Логопед. - Скільки звуків у слові сонечко?
Відповіді дітей. - Сім звуків.
Логопед. - Молодці, малята. Нам вже час вертатися в школу.
Логопед: « Тож у потяг всі сідайте,
Поспішіть часу не гайте.
І в нашу школу ви рушайте!
Ми не будемо сумувати.
Ніжки будуть танцювати».
(Діти прощаються з тваринами, стаємо у потяг і «їдуть» до школи ).
ІІІ. Підсумок.
Логопед. - Ось знову ми опинились у нашому садочку. Малята, який ми з вами сьогодні вчилися вимовляти звук?
Відповіді дітей. - Звук [ч] і [ц].
Логопед: Малята, як вони вимовляються, чим відрізняється їхня вимова?
Відповіді дітей: «Звуки приголосні, тверді. Вимовляємо звук [ч] губи кружечком, кінчик язика угорі. Вимовляємо звук [ц] губи в усмішці язичок внизу».
Логопед. - Дітки, а що вам сьогодні найбільше сподобалось на уроці?
Відповіді дітей: «Зарядка для язичка, гра з буквами, читати склади, слухати оповідання, гра з звірятами».
Додатки до заняття.
1. Ілюстрація до твору В. Сухомлинського «Сонечко і сонце»
2. Матеріал для звуко-буквеного аналізу
3. Картки для читання
І. Ац – ац – ац. Оц – оц – оц. Уц – уц – уц. Ца – ца – ца.
Цап, цапеня, циркуль, цибуля, цукор, цукерка, кільце, блюдце.
Це – це – це - кругле яйце.
Це - це- це - відчини віконце.
Це – це - це – вимий блюдце.
ІІ. Ач – ач – ач. Оч – оч – оч. Уч – уч – уч. Ча – ча - ча. Чу – чу - чу. Чо - чо – чо.
Чашка, чайник, черепаха, чоботи, червоний.
Квочка, квіточка, частокіл, силач, синичка.
Ачка- ачка - ачка – у Соні собачка.
Чата – чата -чата – ідуть санчата.