Логопедичне заняття "Вживання слів у родовому відмінку (кого?, чого?)" проводиться з учнями початкових класів з діагнозом "Аграматична форма дисграфії".
Тема: Вживання слів у родовому відмінку (кого?, чого?)
Мета:
Навчальна: тренувати дітей у практичному засвоєнні родового відмінка, граматично оформлювати словосполучення та речення.
Розвиваюча: розвивати логічне мислення, увагу, зв'язне мовлення.
Лексична: збагачувати словник з теми «Тварини».
Виховна: виховувати бережне ставлення до тварин.
Обладнання: малюнки, картки, комп’ютер.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
1. Психологічна настанова.
2. Мовленнєва зарядка.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Загадки про тварин.( презентація на комп’ютері)
З рогами, з бородою,
Хвіст зовсім куций,
Заколе, якщо злий.
Хто це? (козел)
По землі ходить,
А неба не бачить. (свиня)
Сірий, та не вовк
Довговухий, та не заєць.
З копитами, та не кінь. (осел)
Маленький, горбатенький,
Все поле перерив. (кріт)
Спереду – рогач,
А на хвості – квач.
Огрядна, боката,
Молоком багата. (корова)
Мале, забавненьке воно:
У дворі гуляє,
Або підійде під вікно,
Хлібця дожидає. (теля)
Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Як намисто, оченята.
Хто це? (білка)
-Про кого ці загадки? ( про тварин)
2. Гра «Сонечко спить». (Виставляються малюнки тварин. Діти запам'ятовують їх, потім відгадують, якого малюнка не стало).
Сонечко спить,
Сонечко встало:
Що пропало?
3. Мета заняття: Сьогодні на занятті ми будемо вивчати тварин, їх малят і вчитися вживати слова, які відповідають на питання «кого?», «чого?».
ІІІ. Основна частина.
1. Вправа «Чия голова?», «Чий хвіст?». Діти за малюнками визначають, якій тварині належать голова і хвіст.
Це голова (кого?) – корови...
2. Гра «Карусель». У кого які малята? З'єднати слова у словосполучення (робота в парах).
№1 №2
Теля у свині Мишеня в зайчихи
Цуценя у корови Зайченя в лисиці
Порося у кобили Лисеня у вівці
Ягня в лисиці Ведмежа у вовчиці
Кошеня в собаки Вовченя у ведмедиці
Курча в гуски Гусеня в качки
3. Письмове завдання.
Від кого отримуємо?
М'ясо – від корови, свині, курки, гуски...
Яйця –
Молоко –
Шерсть –
Пір'я –
Масло –
Сир –
4. Фізхвилинка.
Раз – підняли руки вгору,
Два – нагнулися додолу.
Повернулись, нахилились,
вправо – вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись.
До товариша всміхнулись.
5. Скоромовка.
Їжачкові жабка пошила шапку.
6. Скласти речення, порівнюючи предмети за розміром і силою.
Корова більша за вівцю.
Кішка сильніша за мишку (та ін.)
7. Переписати текст, правильно змінюючи слова в дужках (самостійна робота).
Пізньої осені на деревах немає листя. Не чути голосів (пташки). На болоті багато (комари). У дальньому лісі багато (вужі). Скоро прийде зима. Але тварини не бояться (мороз). Вони готують собі (хатинка).
8. Бесіда про допомогу тваринам. Послухайте вірш і скажіть, що потрібно робити, щоб допомогти нашим найменшим друзям – тваринам.
Холодно взимку зайчатам і білці,
Песику в будці, в сараї корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона в лиху завірюху.
В будку Шарикові постеліть соломи,
Зайчикові покладіть під кущик
Кілька морквинок, листочок капусти.
Теплу корівці поставте водичку,
Пташкам насипте крихт в годівничку.
Як допоможете дружно, малята,
Виживуть взимку птахи і звірята.
9. Складання розповіді за малюнком «Діти допомагають птахам».
ІV. Підсумки заняття.