Матеріал стане у нагоді вчителеві технологій. Презентація дає можливість висвітлити багату історію українського народу.В презентації міститься інформація про види ляльок мотанок,свята та звичаї на які виготовлялись ляльки-мотанки
Лялька-мотанка: історія виникнення та традиції виготовлення Лялька-мотанка: історія виникнення та традиції виготовлення
Номер слайду 2
Мотанки давні родинні обереги українців. Такі ляльки уособлюють собою єднання сімейних зв’язків поколінь.
Номер слайду 3
Перші вузликові ляльки, так інколи ще називають мотанки, зявилися приблизно 5 тисяч років тому. Мотанка – символ добра та благополуччя, символ надії на краще та сильний сакральний предмет. І зовсім не має значення чи створилася лялька на швидкоруч для забавки дитині, чи як важливий оберіг чи подарунок до свята.
Номер слайду 4
З історичних джерел відомо що перші прототипи мотанок на території україни з’явилися на стоянці в Чернігівській області. Древні ж греки використовували такі ляльки як жертву для свого пантеону богів. Мотанки в різних варіаціях зустрічаються в багатьох світових культурах.
Номер слайду 5
Загалом процес створення ляльки майстрині називають «кутанням» і це не дивно, адже він дуже схожий на сповивання маленької дитини. Задля того аби готова лялька виглядала гарно та яскраво в давнину шматки тканини підфарбовували та розмальовували натуральними барвниками. Тряпчана основа мотанки символізує дух та мудрість предків. Якщо подивитися на загальний вигляд таких іграшок, то мотанки мали гарно виражену голову, а тулуб, руки та ноги мають більш схематичний вигляд..
Номер слайду 6
Групи ляльок-мотанок Мотанки можна поділити на три групи: обрядові, оберегові та гральні. Обрядову ляльку виготовляли до певних свят і називали відповідно: Коляда, Весільна, Масляна, Вербниця, Веснянка, Пасхальна, Купавка тощо. Оберегові мотанки створювали для певної функції: на вагітність і здоров’я, на добробут і багатство, на злагоду, успіх і щастя. У середину таких ляльок закладали цілющі трави, а іноді монети. Ігрові ляльки для дітей були не тільки забавками, а й допомагали розвивати дрібну моторику, а також формували у дівчат навички майбутнього материнства. .
Номер слайду 7
Лялька –Мотанка Вербниця Значення кольорів Важливу роль у виготовленні ляльки-мотанки відігравали й кольори: червоний — захист від хвороб і злих духів; жовтий — уособлення життєдайної сили Сонця; зелений — символ відродження, здоров’я, молодості й Матінки-Природи; синій і блакитний — безперервний рух цілющої води; коричневий асоціювали з Матір’ю-Землею та родючістю; білий — божественні небеса, чистота і гармонія.
1) Підготовка матеріалів та інструментів; 2) Виготовлення елементів (голови,рук,тулуба); 3) Виготовлення одягу; 4) оздоблення ляльки-мотанки; 5) Презентація. Етапи роботи:
Номер слайду 10
1) Завершити виготовлення ляльки-мотанки Вербниці; 2) Підготувати матеріалів для виготовлення ляльки-мотанки Пасхальної. Домашнє завдання