Урок позакласного читання в класі комплекті(3-4класи).
Тема: Людина народжена творити добро.
Мета: Освітня:Формувати розуміння поняття «добро», усвідомлення того, що кожна людина приходить в цей світ, щоб творити добро.
Розвиваюча: Розвивати зв`язне мовлення,спостережливість,уміння висловлювати власні думки,творчу уяву,критичне мислення, навички роботи в парах,групах; розширити і збагатити словниковий запас учнів;
розвивати вміння своїми добрими вчинками прокладати шлях до добра.
Виховна: Виховувати людяність, милосердя, доброту; прагнення повсякчас творити добро.
Обладнання: паперові пелюстки з написами слів для створення «Асоціативного куща», картки для роботи в парах, мікрофон, наочний демонстративний матеріал.
Тип уроку:вивчення нової теми.
Хід уроку
І. Організаційний момент. СЛАЙД 1
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю.
Урок новий,цікавий
Я з радістю почну.
Хай сьогодні в кожнім серці СЛАЙД 2
Наш урок додасть тепла.
Хай прийде до нас натхнення,
А в очах сіяє доброта.
ІІ. Актуалізація опорних знань. СЛАЙД 3
1.Гра «Незвичайна математика».
До + бім – ім + рік – ік + око – ко
- Яке слово утворилось? (ДОБРО)
ІІІ.Робота над темою уроку.
1.Оголошення теми і мети уроку.
-Діти,чому наш урок розпочався з цього слова?(Діти:На уроці ми будемо говорити про добро). Слайд 4
-Тема нашого уроку «Людина народжена творити добро».
-Отже господинею нашого уроку буде доброта.
2.Очікування.
Вчитель.
1.На сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про найголовніший людський скарб-доброту.
2.Навчимося відрізняти добрі вчинки від злих.
3. Розберемо,як же ви можете творити добро?
4.Якою має бути добра людина?
Вчитель: - Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?(- Зрозуміти,що таке добро і зло.)
Вчитель:Сьогодні ми будемо подорожувати і здійснювати цікаві зупинки,їх у нас 9.Кожна з них має свою назву,їх ви дізнаєтеся в ході нашого уроку.
3.Словникова робота 1 Зупинка називається « Світ добра»
Як ви розумієте: - Що таке добро?
- Що таке доброта?
СЛАЙД 5
(Добро – це корисна справа, вчинок)
(Доброта – це чуйне, дружнє ставлення до людей)
З чим асоціюється слово"доброта"?(З мамою,сонечком)
- Чи відрізняється зовнішньо добра людина від інших? (Ні)
– А як ми дізнаємось про її доброту? (За вчинками. Вона завжди допоможе у скрутну хвилину. А якщо радість – вона не буде заздрити, а буде щиро радіти за інших.)
– Де живе доброта? (Доброта живе у нашому серці)
– Все має свій початок. З чого починається доброта? (Доброта людини починається від її народження).
Дорогою добра в житті ступай,
Образи вмій прощати і люте зло.
Бо ти-людина,завжди пам’ятай,
Роби добро,щоб менше зла було!
— За легендою, коли народжується дитина, Бог запалює на небі нову зірку і посилає дитині Янгола-охоронця, щоб той охороняв її від усякої біди. Увісні Янгол цілує дитину тричі: в чоло — щоб вона росла розумною, в обличчя — щоб була красивою, і в груди — аби
здоров’я, любов і доброта вселилися в її тіло, серце і душу. Коли людина робить добрі справи, Янгол радіє, а якщо злі — плаче, тужить, утрачає свої сили.
Вчитель:-А коли радіє ваш ангел?(Діти:- Коли ми робимо гарні вчинки).
4.Складання асоціативного куща до слова "добро"(квітка добра)
2 Зупинка «Велика таємниця природи добра».(Складають квітку добра на дошці).
На пелюстках записані слова:жорстокість,милосердя,працьовитість,злість,ледарство, заздрість,наполегливість,правдивість,грубість,щирість,тепло.
Діти по черзі виходять до дошки і з пелюсток складають квітку.
Вчитель:Кожна ваша добра справа – це маленьке сонечко, що робить наше життя світлішим.
- Який антонім до слова "добро"? (зло)
Дуже мудро говорить народ: роби добро - і воно повернеться до тебе. Будеш робити зло -
зло і повернеться до тебе. Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла, мають дуже велику силу.
5.Третя «Зупинка мудрості.» Слайд 6
-Я вам пропоную прочитати легенду і пояснити відповідь мудреця.
Легенда: Все у твоїх руках
Дуже давно в стародавньому місті жив Майстер, оточений учнями. Найбільш здібний із них якось задумався: “Чи є питання, на яке наш Майстер не зміг би дати відповіді?” Він пішов на квітучий луг, піймав найкрасивішого метелика й сховав його між долонями. Метелик чіплявся лапками за його руки й учневі було лоскотно. Посміхаючись, він підійшов до Майстра і запитав:
– Скажіть, який метелик у мене в руках: живий чи мертвий?
Він міцно тримав метелика в зімкнутих долонях і був готовий у будь-яку мить стиснути їх заради своєї істини.
Не дивлячись на руки учня, Майстер відповів:
– Все у твоїх руках.
а)Робота над змістом:
-Коли відбулася ця історія?(Дуже давно)
-Де відбуваляся подія?(В стародавньому місті).
-Назвіть головних героїв легенди.(Чоловік,мудрець і метелик).
-Що ви можете сказати про мудреця?(Був розумним).
Вчитель-так був розумним і тому давав людям мудрі поради і про нього знала велика кількість людей.
-Що ж придумав чоловік , щоб доказати, що він теж розумний?(Спіймав метелика і пішов спитати у мудреця чи живий метелик у нього в долонях).
-Що мав на увазі мудрець, коли відповів – Все у твоїх руках,чоловіче. (Від вибору чоловіка буде залежати життя метелика).
Вчитель: -Який прихований зміст цієї легенди?(Від нас дорослих і вас дітей залежить чого на світі буде більше добра чи зла. Ми з вами повинні вчитися якомога більше робити добрих справ. Адже ми з вами люди,ми наділені розумом, вміємо говорити, мислити,планувати своє життя.)
6.4 Зупинка «Вчися робити добро»
Як би ви поступили в даній ситуації:(відповідають по рядах)
Іряд -Ти йдеш по вулиці і бачиш,що один літній чоловік тримається за серце,твої дії.(Викличу швидку допомогу, дам йому ліки(можливо вони у нього у руці),покликати дорослих на допомогу…)
ІІряд -Захворіла твоя матуся (подати ліки,допомогти приготувати їжу, ходити тихень не турбувати…).
7.5 Зупина «Давайте пограємо»Гра «Так- Ні » .Слайд 7
— Як треба ставитися до людей?
(«Стався до людей так, як хочеш щоб вони ставилися до тебе».)
— Як ви розумієте ці слова?
Молодці! Всі ви хочете доброго ставлення до себе, а тому і самі мусите добре
ставитися до інших. А зараз я запропоную вам запитання, а ви, якщо так вчинить
добра людина показуєте сонечко , якщо погана людина-хмаринку.
-Вийняти пташку із гнізда та принести додому;
-Зібрати букет з клумби на вулиці;
8.ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА.-
Добрим бути просто, чи не просто?(розводять руки в сторони)
Не залежить доброта від зросту. (вказівним пальце помахали і присіли)
І дитина робить добру справу, (пари за руку неначе вітаються)
Як не кине друга на призвалу.
Як людей полюбиш – пошануєш, (розводять руки в сторони)
Силу для добра в душі відчуєш. (руки притуляють до серця)
І закрутиться земля скоріше, (крутяться навколо себе)
Якщо разом станемо добріші.
Доброта з роками не старіє, (вказівним пальцем показують-ні)
Доброта від холоду зігріє. (присіли і показали ніби гріються-обняли себе руками)
І якщо вона, як сонце світить, (піднялися і руки простягли вверх)
То радіють і дорослі, й діти. (стрибають)
9.Робота над змістом оповідання «Добре слово».
6 Зупинка «Добре слово».
Діти почерзі вголос читають текст оповідання.
а)Ознайомлення із змістом.
-Що сталося з дівчинкою?
-Як її звати?
-Що приносили родичі для Олі?
-Які поради вони давали?
-Про кого забули родичі?
-Що змусило прабабцю вийти з хати?
-Що ж вона принесла для Олі?
-Як прабабця називала Олю?(квітонька,внученька).
-Від чого засяяли очі у дівчинки?
-Так чого ж не вистачало їй?
б)Знайдіть помилку:
-Коли дівчинці виповнилося 7 років, вона тяжко захворіла.
-Гостинці дівчинці почали допомагати і вона вже почала вставати з ліжка.
-Раптом двері відчинилися і в хату ввійшла бабуся Олі.
Коротке оповідання вчить у житті бути щедрими на добрі щирі слова. Вони втішать та розрадять у тяжку хвилину, вселять надію на краще, бо ніщо не може замінити живого людського спілкування
Кажуть, що три нещастя є в людини: старість, смерть і погані діти. Старість невідворотна, смерть- неминуча. А від поганих дітей, як від пожежі, уберегтися можна. Треба їх тільки належно виховати.
10.Складання сенкана до слова добро(робота в групах)
Добро Добро
щире, чисте Чарівне,милосердне
Дає надію, не полишає, приносить щастя Змінює,зачаровує,ощасливлює
Немає добра без зла Добро змінить світ.
Милосердя С
Іменниик – добро.
Прикметник – чудове, життєдайне.
Дієслово – творить, допомагає, піклується.
Речення – Твори добро на радість людям.
Синонім – радість.
Учні від кожної групи вибирають свого спікера,який буде зачитувати складений сенкан.
11.7 Зупинка «Народна мудрість». СЛАЙД 8
Діти складають прислів’я і по черзі їх називають:
Краще добро робити,… сміливо.
Не одяг красить людину,… стежка утоптана.
Добре діло твори… ніж гарно говорити.
До доброї криниці… а добрі діла.
12 . Творча робота 8 «Зупинка поетична».
- Доберіть слова-рими, щоб закінчити вірш:
Вчитель читає:
- Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє … ( віконце),
Щоб в теплі ми виростали
Й світло людям … ( дарували)
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов … ( несли).
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім … ( було).
В світ прийшли ми: я і ти –
Для любові й … ( доброти)!
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і … ( сильним)
Вчися завжди допомагати
І людині … ( співчувати)
І старайся так прожити,
Щоб, як сонечко… ( світити)!
І в душі завжди нести
Теплий промінь… ( доброти)!
13.9 «Творча зупинка». Гра «Коло на воді».До слова сонце діти підбирають слова за першими літерами,а потім з ними складають зв’язані за змістом речення.
14. Тест (робота в парах)
Як вчините, якщо…
• Плаче дівчинка:
а)скажете лагідне слово;
б)запитаєте, чому плаче і допоможете;
в)пройдете мимо.
• Старший хлопчик ображає молодшого:
а)будете спостерігати;
б)обороните;
в)пройдете мимо, ніби не помітили.
• Маленьке кошеня сидить високо на дереві, нявчить і не може злізти:
а)пройдете мимо;
б)полізете на дерево знімати кошеня;
15. Гра «Мої добрі справи»
У кожного учня на парті — шаблон серця.
— Діти, як ви вважаєте, якого кольору серце у доброї людини? (Червоного)
— А у злої й сердитої? (Чорного)
— А у якої людини може бути біле серце? (У байдужої)
— Дітки, на червоному серці вирізаному з паперу запишіть добру справу,яку ви зробили на цьому тижні і прикріпіть на дошку.
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
-Чи можна прожити без добра?
-Кого в нашому класі можна назвати добрим?
Дерево успіху. Учні оцінюють свою роботу на уроці, на дерево кожен вивішує листочок свого кольору.
-Кому ви скажете спасибі за гарну роботу на уроці?(Діти називають імена )
VІ.Домашнє завдання.
- До наступного уроку позакласного читання зробити “ Сторінку добрих справ ”, куди будете записувати добрі справи, які зробили .Можете прикрасити її своїми малюнками.