Представлена система уроків по вивченню твору М.Твена "Пригоди Тома Сойєра". В даних конспектах п'яти уроків представлені різноманітні форми і методи роботи на уроці з метою зацікавити учнів, підтримувати їхню увагу, мотивувати до читання.
1
5 класс. 1 урок.
Тема: |
М.Твен «Пригоди Тома Сойєра» |
Мета: |
Ознайомити учнів із життям і творчістю Марка Твена, американського дитячого письменника; розвивати навички узагальнення окремих фактів;виділення головних епізодів; переказування їх; виховувати допитливість; розкрити особливості поведінки, внутрішнього світу головних героїв твору, розвивати образне мислення, акторські здібності школярів, вчити уважного ставлення до художньої деталі
|
Обладнання: |
Карта США, портрет М.Твена; зображення містечок Флорида, Ганнібал (Додаток А) |
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Країна |
США. |
Штат |
Міссурі. |
Місто народження |
Флорида. |
Батьки |
Джейн і Джон Клеменс. |
Ім’я |
Ленгхорн Клеменс. |
Місто проживання |
Ганнібал. |
Робота |
Розсильний в газеті, лоцман на Міссісіпі, шукач срібла, журналіст, капітан корабля. |
Псевдонім |
Марк Твен, тобто «мірка два». |
Твори |
Гумористичні оповідання, «Пригоди Тома Сойєра», «Принц і злидар», «Пригоди Гекльберрі Фінна», «Янкі при дворі короля Артура» |
Псевдонім – (грец. — «помилковий, брехливий, вигаданий» і грец. όνομα — «ім'я») — ім'я, використовуване людиною замість справжнього (даного при народженні, зафіксованого в документах) в тій або іншій публічній діяльності. В західній культурі найчастіше псевдонімами користуються діячі мистецтва.
Прототип – конкретна особа, факти життя або риси характеру якої покладені в основу образу персонажа.
Автобіографічність твору – наповненість твору фактами з власного життя письменника.
Флорида
|
Містечко, де народився письменник. |
Ганнібал |
Містечко, куди переїхала родина, міс течко, описане в книжках про Тома Сойєра та Гека Фінна. |
Міссісіпі |
Річка, на якій знаходилось містечко Ганнібал; річка, яку змалював письменник у своїх творах; працював лоцманом на пароплаві, який курсував уздовж Міссісіпі. |
США |
Країна, родом з якої письменник. |
Сент - Пітерсберг |
Містечко, де жили герої Марка Твена: Том Сойєр та його друзі |
4. Текстуальне вивчення твору. Знайомство з героєм твору.
Розділ 1. Том вдома.
1. Том жив разом зі своїми батьками та сестрою в затишному будиночку. |
- |
2. Тітка Поллі зловила Тома на гарячому: вибігав з комірчини, де їв варення. |
+ |
3. Тома виховувала тітка Поллі, сестра його покійної матері. |
+ |
4.Сід був близьким другом Тома, між ними панувало взаєморозуміння. |
- |
5. Том, як і завжди, цього дня ходив до школи, повернувшись допомагав тітці по господарству. |
- |
6. За вечерею, як завжди, Том пустував: нишком тягав цукор. |
+ |
7.Тітка Поллі, здогадуючись, що Том не ходив до школи, а бігав купатися, зловила його на гарячому: у нього була мокра сорочка |
- |
8. Томові вдалося б викрутитись від допитів тітки Поллі. якби не Сід, який звернув увагу, що комірець пришитий не білою, а чорною ниткою. |
+ |
9. Втікши від тітки Поллі, Том почав випробовувати особливий спосіб свисту. |
+ |
10. На дорозі Том зустрів незнайомого хлопця, з яким познайомився і заприятелював. |
- |
11. Найбільше у незнайомцеві Тома дратував ошатний одяг. |
+ |
12. Розпочавши бійку з незнайомцем, Том вийшов переможцем. |
+ |
ІІІ. Закріплення.
ІV. Домашнє завдання.
Додаток А
Дом, где Марк Твен провел детские и юношеские годы — ныне музей.
Ганнибал, Миссури
Могила Марка Твена на кладбище Вудлон в Эльмире, штат Нью-Йорк.
Додаток Б
5 класс. 2-3 урок.
Тема: |
Марк Твен (1835-1910). «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетний світ дитинства у повісті. |
Мета: |
розвивати навички узагальнення окремих фактів;виділення головних епізодів; переказування їх; виховувати допитливість; розкрити особливості поведінки, внутрішнього світу головних героїв твору, розвивати образне мислення, акторські здібності школярів, вчити уважного ставлення до художньої деталі
|
Обладнання: |
Текст твору, розділи 2-6. |
Епіграф до уроку: |
Гімн дитинства, перекладений прозою . Марк Твен |
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Знайомлячи нас зі своїм героєм Томом Сойєром, автор в тексті використовує цілий ряд фразеологізмів. Ваше завдання: записати фразеологізми, витлумачити їх зміст і визначити, як їх можна співвіднести з героями твору та їх вчинками.
Викидати коники |
Вередувати, виявляти свою примхливість; Робити що-небудь незвичайне, несподіване або легковажне. |
Так говорить тітка Поллі про Тома, який був здатен на будь-які витівки |
Збити з пантелику |
Дезорієнтувати, заплутувати кого-небудь. |
Своєю поведінкою Том міг спантеличити будь-кого |
Руки опускаються |
Хто-небудь впадає в апатію, стає байдужим, пасивним, бездіяльним; не хоче робити чогось. |
Це тітка Поллі втрачала часом сили і терпіння при вихованні Тома |
Дурня клеїти |
Безвідповідально ставитися до виконання своїх обов’язків, вдаючи, що не розумієш шо потрібно робити, що від тебе вимагають. |
Поведінка хлопчаків |
Голову відірвати |
Суворо покарати кого-небудь. |
Так могли покарати хлопчаків містечка, передусім Тома |
Сунути носа не в свої справи |
Безцеремонно втручатися в що-небудь, переважно в те, що не стосується когось. |
Хлопчати могли втрутитись у будь-чиї справи |
ІІ. Вивчення нового матеріалу: текстуальне вивчення твору.
1. Фронтальне опитування.
Розділ 2. Том на вулиці.
/ Він був покараний: змушений був фарбувати паркан у вихідний день – суботу, коли інші хлопчаки відпочивали. /
/ Носити воду з міської криниці Том не любив, але це було більш привабливіше, тому що там збиралася дітвора містечка: відпочивали, спілкувались, пустували. «Обмін» не відбувся, тому що втрутилась тітка Поллі. /
/ Томові було неприємно тому, що з нього почнуть глузувати хлопчаки. /
/ Наблизився Бен Роджерс, який імітував пароплав і насмішок якого найбільше побоювався Том. /
(Зачит. діалог хлопців. С.18-19)
/ Право білити паркан він став «продавати», обмінювати на дрібнички, що мав кожен хлопчик містечка. /
/ Зачит. власником яких «багатств» став Том? С. 20.)
(Зачитати: « Для того, щоб хлопчику чи дорослму захотілось чогось, потрібно лише одне - аби цього було нелегко добитися» С.20-21)
Підсумкове слово вчителя: Вам, нинішнім дітям, власникам сучасних телефонів, айфонів та інших пристроїв важко уявити, що справжнім скарбом для Тома та його товаришів можуть бути скляні кульки, апельсинові шкірки та подібні дрібниці. Але для ровесників Марка Твена, дитинство яких проходило в бідності, без іграшок, без солодощів і розваг, це було справжнім скарбом, багатством (саме так почувався Том), тому що кожну річ він міг обміняти на потрібну, в чому ви переконаєтесь, читаючи твір.
Розділ 3. Том на вулиці та вдома.
/Яблуко/
/Кинув жмені землі/
/Том очолив одну з армій хлопчаків, які влаштували битву. Армія Тома отримала перемогу/
/Коли побачив на подвір’ї незнайомку./
/ Робив різні «вихиляси» , отримав квітку маргаритку./
/ Сід розбив цукорницю, прочухана за це отримав Том./
/Вона була впевнена, що він все рівно щось натворив./
/Уявляв себе тяжко хворим, померлим, що заставило б тітку жалкувати про своє ставлення до нього./
/На подвірї незнайомки, де на нього вилили воду, почув дзвін розбитого скла; засмучений повернувся додому./
Розділ 4. Том в недільній школі.
/ Обіцянка сестри Мері дати йому щось у винагороду./
/ Ніж фірми Барлоу./
/Помився; одягнув недільний костюм; одягнув черевики./
/Могли заробити білетики, вивчивши вірші з Біблії:
1 синій = за 2 біблійних вірша
10 синіх = 1 червоному
10 червоних = 1 жовтому
10 жовтих = Біблія
/ Прихід джентльменів: судді Тетчер, його брата адвоката Тетчеар з дружиною та донькою, яка виявилась тією самою незнайомкою ./
/ Він скупив за різний дріб’язок різнокольорові білетики у хлопчаків недільної школи./
/Хотів похизуватись перед гостями недільної школи, передусім привернути увагу дівчинки./
Розділ 5. Том в церкві.
/ Не лише Тому, а й більшості дітлахам, та й частині дорослих, але вони це робили слідуючи традиціям і певним правилам./
/ Спочатку він почав спостерігати за мухою з метою її впіймати, але коли тітка примусила відпустити зловлену комаху зайнявся жуком-щипачем, який виявився у нього в кишені. \
/ Через жука, якого приніс до церкви Том, розпочалась «вистава» з пуделем, що відволікла увагу і розважила всіх парафіян. /
/ Він покидав церкву у такому настрої переконаний, що церковна служба може бути й не такою нудною, якщо її «трішки урізноманітнити». /
Розділ 6. Том в школі.
Слово вчителя. Діти, чи були у вас випадки, коли ви дуже не хотіли йти до школи. Які причини ви вигадували своїм батькам, аби залишитись вдома (по секрету). Чи вдалося вам хоч раз об хитрити своїх батьків? Зараз ми з вами дізнаємось, на які витівки був здатен Том, аби не піти до школи.
/Тому що потрібно було йти до щколи/
/ Міг плюватись особливим манером /.
/ Вони не любили і зневажали за те, що він був бешкетником, не визнавав жодних правил, тобто був поганим прикладом для їхніх дітей. /
/ Діти йому заздрили тому, що Геку можна було робити все що заманеться, не дотримуючись правил і заборон. /
/ Він був безхатченко, ночував на вулиці де прийдеться, їв що прийдеться; ходив не в одязі, а в мотлоху; тому, якщо задуматись, заздрии йому було нічого. /
/За допомогою гнилої води, бобів (горохового стручка), дохлої кішки/.
/Том обміняв свій зуб на кліща/.
/Том сказав правду, що зустрівся побазікати з Геком Фінном./
/Різки, посадити за парту до дівчаток./
/ Думаємо, він навмисне так зробив, тому що вільне місце за партою було лише біля новенької дівчинки і він хотів саме туди сісти. /
/Будинок, людина, саму дівчинку./
/ Персиком./
/ «Я вас люблю»./
/ Осоромився, читаючи вголос, зробив хаос на Землі на уроці географії, втратив олов’яну медаль за правопис./
ІІІ. Закріплення.
Пригоди, вчинки, поведінка |
Том, риси характеру |
Вдома |
Шибеник, розбишака, витівник. |
На вулиці |
Забіяка, організатор бійок, командувач військом, залицяльник. |
В недільній школі |
|
В церкві |
Порушник порядку і підвалин благо чинності. |
В школі |
Ледар, порушник дисципліни; шляхетний лицар |
|
|
ІV. Домашнє завдання.
5 класс. 4 урок.
Тема: |
Марк Твен (1835-1910). «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетний світ дитинства у повісті. |
Мета: |
розвивати навички узагальнення окремих фактів;виділення головних епізодів; переказування їх; виховувати допитливість; розкрити особливості поведінки, внутрішнього світу головних героїв твору, розвивати образне мислення, акторські здібності школярів, вчити уважного ставлення до художньої деталі
|
Обладнання: |
Текст твору, розділи 2-6 |
Епіграф до уроку: |
Гімн дитинства, перекладений прозою . Марк Твен |
Хід уроку
1. Актуалізація.
1. У понеділок зранку Том почував себе нещасним, тому що…..
/не хотів іти до школи/.
2. Він знайшов вихід і вирішив…. /захворіти/.
3. Авантюра Томові не вдалась і тітка йому …/видалила зуб/.
4. По дорозі до школи Том зустрівся з …/Геком Фінном/.
5. Предметом розмови хлопчаків слало:… /способи виведення бородавок/.
6. Хлопці домовились про зустріч на кладовищі, щоб …/виводити бородавки дохлою кішкою/.
7. За запізнення до школи Том був покараний таким чином:…/ був посаджений до дівчаток/.
8. Том пригостив дівчинку за партою …/персиком/.
9. Щоб привернути увагу дівчинки, Том став …/малювати на грифельній дошці/.
10. Том познайомився з дівчинкою, її звали …/Беккі Тетчер/.
11. На грифельній дошці Том дівчинці написав:…/Я вас люблю/.
12. За розваги на уроці Тома за вухо… /було пересаджено до хлопчиків/.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Розділ 9. Пригода на кладовищі та її наслідки.
1. Читання розділу, складання плану прочитаного.
План
1.Нічна вилазка Тома.
2.Нічне кладовище.
3. Біля могили сліпого Вільямса.
4. Три невиразні постаті.
5. Трагедія на кладовищі.
6. Невинний вбивця.
2. Обговорення прочитаного:
/ Пішли на цвинтар, щоб випробувати «рецепт» лікування бородавок за допомогою дохлої кішки /
/Лікаря Робінзона, індіанця Джо, Мефа Поттера/
/Розкопати труп/.
/Помічники лікаря стали вимагати більше грошей, чим за попередньою домовленістю/
/В бійці індіанець Джо вбиває лікаря; коли Меф Поттер приходить в себе після удару, Джо звинувачує його у вбивстві, підкидаючи йому ніж/
/ Індіанець Джо легко переконав Мефа, тому що той після удару лікаря дещо втратив свідомість, завжди був напідпитку і міг нічого не пам’ятати, навіть не подумав позбавитись засобу убивства-ножа. /
Розділ 10.
/ В старому шкіряному заводі./
/ Вони стали обговорювати наслідки побаченого для Мефа Поттера./
/ Вони заприсяглися нікому не розповідати про побачене, остерігаючись помсти індіанця Джо./
Розділ 11.
/ Новина про вбивство./
/ Вони були налякані, але ії сильно і несвідомо тягнуло туди./
/ Меф Поттер, якого вже розшукував шериф, сам прийшов на місце злочину?
/Його так мучило вдіяне, що він прийшов на місце злочину і був заарештований./
/ Індіанець Джо під присягою дав свідчення проти Мефа Поттера, і хлопчаки вирішили, що він заключив угоду із самим дияволом. /
/ Том став неспокійно спати, вночі нести всілякі нісенітниці, перестав грати в школі у судові слідства, особливо виконувати роль свідка./
/ Він став майже щодня приносити до в’язниці невеликі гостинці, не стільки щоб підбадьорити вбивцю, а щоб заспокоїти свою совість./
Розділ 23
1.Обговорення прочитаного:
/ Було призначено день суду над вбивцею Мефом Поттером/.
/ Нечисте сумління/.
/ Щоб поговорити про те, що його непокоїло/.
/Хлопці пригадували, як Меф часом їм допомагав; бажали допомогти йому втекти із в’язниці; розуміли, що на нього чекає жорстока розправа; почували себе зрадниками і боягузами/.
/ Намагались Мефу принести сірники, тютюн, щоб хоч якось заспокоїти своє сумління/.
/ Він був вдячний хлопчакам, що вони єдині його не покинули у скрутний час і застерігав, щоб вони ніколи не пили спиртного, яке й стало причиною його злочину./
/Попри свої страхи, виступив на суді свідком і містечко дізналось, хто справжній вбивця/.
Розділ 24.
/ Том став знаменитим, про нього написали в газеті, йому пророкували стати президентом./
/ Кожен день був для Тома днем торжества і радості, а вночі знемагав від страху від можливості розправи індіанця Джо./
/ Він жалкував, що так і не зміг утримати язик за зубами, і тепер загроза нависла і над ним, і Геком, про якого міг повідав адвокату./
/ Том відчув би себе у повній безпеці, якби на власні очі побачив труп індіанця./
ІІІ. Домашнє завдання.
5 класс. 5 урок.
Тема: |
Марк Твен (1835-1910). «Пригоди Тома Сойєра». Сонячний, радісно-бешкетний світ дитинства у повісті. |
Мета: |
розвивати навички узагальнення окремих фактів;виділення головних епізодів; переказування їх; виховувати допитливість; розкрити особливості поведінки, внутрішнього світу головних героїв твору, розвивати образне мислення, акторські здібності школярів, вчити уважного ставлення до художньої деталі
|
Обладнання: |
Текст твору, розділи 2-6 |
Епіграф до уроку: |
Гімн дитинства, перекладений прозою . Марк Твен |
І. Вивчення нового матеріалу.
Розділ 31,32. В заміських печерах.
ІІ. Узагальнення вивченої повісті М.Твена «Пригоди Тома Сойєра»
Вам будуть пропонуватись зображення предметів на картках, що знаходяться на дошці. Повернувши їх до себе, сказати, із яким епізодом повісті цей предмет пов’язано і як саме.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Підведення підсумків вивченого.
1. Тома, який втратив батьків, виховувала … |
Тітка Поллі |
2. Родина Тома жили в місті … |
Сент-Пітерсберг |
3. Том мав названих брата і сестру |
Сід, Мері |
4. За те, що Том прогуляв школу, отримав покарання в суботній день: |
Побілити паркан |
5. За кольорові білетики, які обміняв у хлопчаків, Том отримав у недільній школі … |
Біблію |
6. Не бажаючи йди до школи у понеділок, Том симулював хворобу … |
гангрену |
7. Жив у містечку хлопчина, якому всі дорослі не любили і забороняли дітям спілкуватись, а всі дітлахи йому заздрили |
Гек Фінн |
8. Том зі своїм товаришем відправились на кладовище виводити на кладовище з допомогою … |
Дохла кішка |
9. За вбивство лікаря Робінзона до в’язниці посадили невинного … |
Мефа Поттера |
10. Що змусило Тома свідчити в суді. |
Докори сумління |
11. Заради якої дівчинки Том забув Еммі Лоренс? |
Беккі Течер |
12. Діти заблукали в печерах, тому що вони являли собою …. |
лабіринт |
ІУ. Домашнє завдання: Читати Е.Портер «Полліанна». Розділи: 1-5.