Мельнице-Подільська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Відкритий урок на тему:
«Мандрівка в економіку»
(6 клас)
вчитель математики
Ткачик Людмила Олексіївна
Тема уроку: „Мандрівка в економіку”
Мета: |
- освітня |
закріпити свідоме розуміння правил знаходження невідомого члена пропорції; формувати вміння розв’язувати задачі економічного змісту на прямо пропорційну залежність складанням пропорцій; систематизувати знання учнів про види задач на відсотки та способи їх розв’язку |
|
- розвиваюча |
використати міжпредметні зв’язки для формування в учнів цілісного уявлення про систему знань; розвивати творчі здібності, гнучкість мислення, спостережливість, кмітливість; формувати вміння аналізувати, пояснювати, давати відповіді на запитання, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, вибирати раціональний спосіб розв’язування задач |
|
- виховна |
розвивати інтерес до предмета, виховувати культуру математичного мовлення, активність, увагу, працьовитість та самостійність, колективізм під час роботи в групах; прищеплювати бажання мати якісні та глибокі знання |
|
|
|
|
|
|
Тип уроку: |
застосування знань, вмінь та навичок |
|
|
|
|
Обладнання: |
комп’ютер, картки для самостійної роботи, таблиця результатів роботи учнів в командах |
Хід уроку.
І. Організація початку уроку.
1. Вітання.
Доброго дня, діти! Сьогодні на уроці
Знову світ пропорцій вас чекає,
І порозумітьсь з ними я вам бажаю.
Хай сяють очі у вас яскраво
І на уроці вам буде цікаво!
2. Черговий учень повідомляє про присутність та готовність учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя.
Позаду тема „Відношення і пропорції” – це одна із важливих і цікавих тем математики.
А попереду життя.
Де в житті ви можете зустрітися з пропорціями? Чи потрібні пропорції у повсякденній діяльності людини?
Ми вивчили різні типи задач на відсотки та способи їх розв’язування. Чи пригодиться це вам у майбутньому?
Все своє життя людина має справу з економікою: вона купує і продає, отримує прибутки і сплачує податки, наймається на роботу, розпочинає свою справу. Саме тому знання з економіки стануть для вас нагальною потребою. Чи потрібні пропорції, відсотки при розв’язуванні задач економічного характеру? Відповідь на це питання і дасть сьогоднішній урок.
Станемо лише на один урок банкірами, підприємцями та просто покупцями.
2. Організаційні питання.
Клас поділимо на дві команди – команду „Банкірів” та команду „Підприємців”. Кожна команда обирає капітана. Протягом уроку команди накопичують капітал. Правильна відповідь оцінюється „грошовою одиницею” – балом. Для обліку накопичених командами балів оберемо „незалежного експерта”.
Почнемо наш діловий урок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування. Методичний прийом „Вірю – не вірю”.
Команда „Банкірів”.
Команда „Підприємців”.
2. Тест – контроль „Математичне лото”
№ завдання |
Банкіри |
Підприємці |
1 |
Знайти значення відношення |
|
: |
3,5 : 0,7 |
|
2 |
Записати у відсотках |
|
|
0,7 |
|
3 |
Чи правильна пропорція? |
|
8 : 2 = 6 : 24 |
2 : 14 = 21 : 3 |
|
4 |
Знайти невідомий член пропорції |
|
= |
= |
|
5 |
Знайти 20% від |
|
500 |
600 |
|
6 |
Знайти відсоткове відношення чисел |
|
15 від 50 |
12 від 40 |
Учні шукають у картках клітинку, в якій, на їх думку знаходиться правильна відповідь на питання, та закреслюють її.
3% |
8 |
|
30% |
|
|
|
|
Ні |
10 |
100 |
25% |
Так |
2,5% |
|
12 |
|
4 |
|
0,5 |
8 |
|
Ні |
5 |
70% |
|
30% |
|
120 |
7% |
12 |
3% |
|
Так |
4 |
|
IV. Застосування знань, умінь, навичок.
„Добробут народу залежить від прогресу математики”
Наполеон
1). 1,3 : 3,9 = х : 6;
х = = 2 (добробут)
2). 0,8 : х = 3,2 : 2,4
х = = 0,6 (від)
3). =
х = = 3 (залежить)
4) =
х = = 2,4 (народу)
5) 5 : 0,5 = 90 : х
х = = 9 (математики)
6) х : 0,8 = 15 : 2
х = = 6 (прогресу)
2.Конкурс капітанів.
350 доларів США – 2800 грн.
х доларів США – 7000 грн.
х = = 875 доларів США
Відповідь: 875 доларів США.
2800 : 350 = 8 (гривнів коштує один долар США)
1250 грн – 100%
х грн. – 105%
х = = 1312,5 грн.
Відповідь: Ні
Інфляція – це процес зростання середнього рівня цін, що спричиняє зниження купівельної спроможності грошей.
Відповідь: 2100 грн.
Відповідь: 5000 грн.
Відповідь: 30 грн.
Відповідь: на 25 %.
Відповідь: приблизно на 3%
V. Підсумок уроку.
Розшифрувати слово економічного змісту
И Т Е Р К Д - КРЕДИТ
ТБУПРИОК - ПРИБУТОК
Зарплата, ціна, кредит, інфляція, вартість, курс обміну валюти.
Без математики ні на ринку, ні в банку, ні в магазині, ні в бізнесі не обійтися.
Учні одержують оцінки та подарунки – номінації:
„Найкращий на уроці!”
„За творчість”
„За зусилля”
VI. Домашнє завдання.