"Математична масляна. Раціональні числа"

Про матеріал
Форма проведення: подорож «Математична масляна» тип уроку: формування вмінь і навичок
Перегляд файлу

Тема уроку: Додавання і віднімання раціональних чисел

Мета уроку:

навчальна: повторити правила додавання і віднімання раціональних чисел, властивості додавання; формувати вміння учнів додавати і віднімати раціональні числа;

розвиваюча: розвивати логічне мислення, пізнавальну  активність учнів, обчислювальні навички, увагу, цікавість учнів до математики;

виховна: виховувати допитливість , уважність, любов до навчання та вміння працювати разом.

Тип уроку: формування вмінь і навичок.

Форма проведення: урок- подорож «Математична масляна»

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні наш урок буде дещо незвичним. Ми проведемо урок математики, використовуючи народні звичаї. Через декілька днів настане весна і весь православний народ буде святкувати….., а що саме, дізнаємося, розгадавши кросворд.

 

 

 

 

 

 

 

М

о

д

у

л

ь

 

 

 

к

о

м

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С

у

м

а

 

 

 

 

 

 

н

у

Л

ю

 

 

 

 

 

 

р

і

в

н

Я

н

н

я

 

 

 

 

 

 

Н

у

л

ь

в

і

д

є

м

н

А

 

 

 

 

  1. Відстань від початку відліку до точки на координатній прямій.
  2. Знак, який використовується для запису десяткових дробів.
  3. Результат дії додавання.
  4. Сума протилежних чисел дорівнює …
  5. Рівність, що містить невідоме.
  6. Число, яке не є ні додатним, а ні від’ємним.
  7. Сума від’ємних чисел буде завжди …

Отже, наступний тиждень Масляна. Приймемо і ми з вами в цьому святі участь і проведемо «Математичну масляну» з теми «Додавання і віднімання раціональних чисел». Сьогодні на уроці повторимо правила додавання і віднімання раціональних чисел та будемо застосовувати ваші вміння і навички при розв’язуванні вправ.

Запис числа і теми.

Що ж таке масляна? Люди прощалися із зимою, зимовими святами, зустрічали весну. За народними звичаями Масляну святкували тиждень. Кожний день у тижні Масляної має свою назву і супроводжувався відповідними дійствами. Щоб нам було цікавіше, будемо працювати у командах.

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Понеділок – «Зустріч»

Зустрічалися знайомі, родичі. Ми приходимо в понеділок до школи і нам хочеться поговорити, що відбулося  на вихідних.

Розпочнемо і ми урок математики з повторення.

Опитування:

  1. Які числа називають додатними?

  2. Які числа називають від’ємними?

  3. Де застосовують від’ємні числа?

  4. Яке число не є ні від’ємним, ні додатним?

  5. Як додати два від’ємних числа?

  6. Як  знайти суму додатного і від’ємного числа?

  7. Чому дорівнює сума двох протилежних чисел?

  8. Як від одного раціонального числа відняти друге?

 

ІV. Актуалізація опорних  знань учнів.

Вівторок «Загравання»

Цього дня починалися ігри, розваги. За потішання і сміливість пригощали млинцями. І ми з вами пограємо в математичні сніжки. В кого влучить сніжка,той обчислює приклад:

1. Обчисліть  (усно):

-10 -2                 -7+8                       -14+14                  20- 25

-4+10                  -8+5                        6-12                    -13- 7

 

V. Формування знань, умінь і навичок.

Середа – «Ласунка»

Назва говорить сама за себе. Пригощали всіх ласощами і я пригощаю вас цукерками з сюрпризом.

На виконання завдання 3 хв., потім представники кожної команди коментують виконання біля дошки.

Четвер – «Розгуляй»

Фізкультхвилинка

Вправа з конструктором для активізації правої і лівої півкулі головного мозку.

 

П'ятниця «Тещині посиденьки».

П'ятниця давала шанс тещам відпочити від приготування їжі й вирушити з відповідним візитом до зятів, обов’язок яких виявити повагу й  3почастувати млинцями. Оскільки, хлопці - майбутні зяті, то їм сьогодні і пекти млинці.

(Учень біля дошки розв'язує задачу на пропорційний поділ - повт. матеріалу, решта учнів працюють на місцях).

Задача.

Необхідно розрахувати скільки треба взяти продуктів: молока, муки, цукру і яєць, щоб приготувати 4.8 кг рідкого тіста для млинців, якщо вони входять до його складу в такому відношенні: 10:2,5:1:1,5. (1 яйце = 62,5 г )

Розв’язання

Нехай к-коефіцієнт пропорційності, тоді - молока 10к, муки - 2.5к, яєць - 1.5к, за умовою задачі складемо рівняння:

10к + 2,5к + к + 1,5к = 4800

15к = 4800

К = 320.

Отже, молока треба взяти 320 · 10 = 3200 (г)

Муки 320 · 2,5 = 800 (г)

Цукру 320 (г)

Яєць 480 (г).

       

 Субота  «Посиденьки»

Відвідували рідних, спілкувалися.

Отже, ми також зараз сядемо всі рівненько і розв’яжемо рівняння.

 | x | - 21 = 30                       | 4 - x | = 9       |x+12| - 4=0

| x | = -5                              | x | =  -4            |x| = -11

 x + 9 = -1,3                          x + 0,7 = -5          x + 0,1 = 1

 

VІ. Підсумок уроку

Неділя-«Прощення»      

Прощалися з Масляною, з зимою, просили вибачення за колишні образи  близьких та знайомих. І ми зробимо підсумок уроку, наших знань.

Дерево «успіху»

Зелений – знаю і вмію виконувати вправи, які були на уроці;

Жовтий – допускаю деякі помилки;

Червоний – потрібна допомога. 

 

VІІ. Домашнє завдання

Хочу вас пригостити млинцями із домашнім завданням. Завдання по рівнях.

Рівень А
1. Замініть віднімання додаванням і обчисліть:
а) -1 + 5-(-12);    б) -17-8 -(-25);    в) 40-(-76)-38.
 2. Розв 'яжіть рівняння і зробіть перевірку:
а) -7+х = -15;    б) х + (-35) = -20;    в) -11+х = -18.
 3. Знайдіть відстань між двома точками координатної прямої:

 а) С(-7) і Д(-2);    б) К(1,3) і М(7,1);    в) М(-3,2) і N(4,8).
 Рівень Б

  1.  Знайдіть значення виразу:

  1.  Розв 'яжіть рівняння:
    а)|х| + 7=11;      б) 10,2-|х| = 3,8;     в) |х|-5,2 = -2;    

г)|х-2| = 8;       д)|х + 3| = 9;      е)|3-х| = 4.

1

 

docx
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
3 березня 2019
Переглядів
1077
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку