Ідейно-художній аналіз твору М. Коцюбинського
«Тіні забутих предків»
Діалектні слова: царинка, вориння, плай, габа, маржинка.
Зорові і слухові образи: уособлення, нагромадження яскраво-метафоричних епітетів та порівнянь, постійне підкреслення багатої гами кольорів.
Іван Палійчук – дев’ятнадцята дитина у родині. Не відчуває себе комфортно серед людей, часто втікає в ліс. Добре знається на травах ще з семи років. Після смерті батька змушений іти працювати на полонину, і коли повертається , дізнається, що Марічка загинула з великого горя. Іван іде до лісу і там живе 6 років. Потім повертається додому, одружується з Палагною. Закінчиться його життя зустріччю із нявкою в образі Марічки. Падає з гори.
Марічка Гутенюк – кохана Івана. Познайомилася з Іваном ще змалечку. Поетична душа, складає і співає пісні, в той час як Іван грає на флоярі. Коли Іван пішов в найми, гине в Черемоші під час повені.
Палагна – дівчина з багатого роду, добра господарка. Вона не була вдоволена своїм мрійливим чоловіком, який все більше любив пасти маржинку, а не ходити коло хати. Не розуміла вона й Іванових пісень. Палагна стає коханкою сусіда Юри.
Юра - мольфар. Людина, наділена надприродними здібностями. Йому під силу відігнати грозову хмару чи, навпаки, викликати дощ, урятувати худобу чи звести людину – залежало від обставин та уподобань. Стає коханцем Палагни.
Юра
Іван Міфологічні особи:
Гутенюки Марічка Мавка, Русалка, Щезник, Чугайстер
Палагна
Міфологічні
особи
Марічка
Міфологічні особи
Іван Палагна
Гутенюки
Юра
Конфлікт:
Іван – Марічка суспільство
родинні стосунки
Палагна
Юра
Експозиція – повідомлення про Іванову сім’ю, про ворожість між родами.
Зав’язка: знайомство Івана і Марічки в пеклі сутички.
Розвиток подій: зустрічі, кохання між ними, Іван іде на роботу.
Кульмінація: смерть Марічки.
Розвиток подій: Іван на 6 років іде з села; одруження з Палагною; її зрада з Юрою; хвороба Івана.
Кульмінація: Іван іде за Мавкою і кінчає своє життя.
Розв’язка: похорони Івана і веселощі.
Кульмінація Кульмінація
Розвиток подій Розвиток подій
Експозиція Зав’язка Розв’язка
Гуцули – це «тіні забутих предків», глибокі язичники, які усе своє життя проводять у боротьбі зі злими духами, які населяють ліси, гори, води.
Естетична – висока
Суспільна – низька
Виховна цінність – висока.
Твір актуальний: проблеми сучасності.
Її фольклорно-етнографічна основа повертає читачів до витоків національної культури, допомагає віднайти національну ідентичність, познайомитись із майже втраченою культурою.