Зорова гімнастика
На сьогоднішній день причини хвороби очей у дітей часто виникають через те, що малюки з самого раннього віку користуються комп'ютерами та електронними пристроями. Дитячі оченята не витримують покладеної на них «електронного» навантаження.
Ці вправи допоможуть зняти напруження з очей, покращать циркуляцію крові, сприятимуть тренуванню очних м’язів.
Вправа 1. Жмурки
Ця вправа-гра попереджає розвиток порушень зору.
Замружитися і полічіть до трьох. Потім відкрити оченята. Повторити 5-6 разів.
Вправа 2. Крила метелика
Вправа покращує циркуляцію крові.
Запропонуйте уявити, що вії - це крильця метелика. Поморгайте очима. Через десять секунд закінчіть вправу і дайте очам відпочинок на п'ять-десять секунд. Далі повторіть рух ще один-два рази.
Вправа 3.
Ця зарядка дозволить зняти напругу і зміцнити очні м'язи.
Сидимо в автобусі ми,
Дивимось на всі боки.
(дивимося вправо-вліво не повертаючи голови)
Дивимося вгору, дивимось униз
А автобус наш стоїть, що ж це він притих?
(замружуватися)
Внизу річка - глибоко,
(відкриваємо очі і дивимося вниз, на кінчик носа, не опускаючи голови)
Вгорі пташки - високо.
(дивимося вгору, на точку між бровами)
Двірники – туди-сюди
Витирають личенько.
(швидко моргаємо)
Колеса закрутилися,
Вперед ми покотилися.
(Здійснюємо кругові рухи очима)
Вправа 4. Малюємо геометричні фігури
Вправа спрямована на зміцнення очних м'язів.
Малюємо очами різні геометричні фігури: коло, трикутник, квадрат.
Вправа 5. Малювання очима
Це завдання буде корисним не тільки для зору, але й для розвитку талантів дитини. Воно схоже на попереднє, але вимагає більш творчого підходу.
Намалюємо будиночок, собаку, дерево, чоловічка, тільки замість пензлика і фарб використовуючи погляд. Можна подати приклад, намалювавши очима який-небудь нескладний малюнок або букву.
Вправа 6. Розминка
Один, два, три, чотири.
Оченята щось втомились.
(закриваємо вічка)
Треба глибоко дихати,
(робимо вдих)
А оченятам по колу бігати.
(відкриваємо очі, поглядом «малюємо» окружність)
Швидко-швидко відкрили й закрили.
(часто моргаємо)
Оченята відпочили.
(закриваємо очі, накриваємо їх долоньками)
Один, два, три, чотири.
(відкриваємо очі, посміхаємося)
Вправа 7. Будиночок з долоньок
Вправа спрямована на поліпшення кровопостачання.
Вправа рекомендована в якості розминки перед основною зарядкою для очей, а також для розслаблення очних м'язів. Лікарі-офтальмологи рекомендують виконувати цю вправу через кожні півгодини роботи за комп'ютером, читання, перегляду телевізора.
Складіть долоні навхрест так, щоб перехрещувалися тільки пальці. Одержаний «будиночок» з долонь «надіньте» на перенісся. Таким чином, очі повинні опинитися під виїмками в долонях, а схрещені пальці - на лобі. Руки повинні щільно прилягати до обличчя, не пропускаючи світла.
Тепер, коли очі перебувають в абсолютній темряві, починайте «малювати» очними яблуками цифри і букви. Для різноманітності можна зробити базові рухи: часте моргання, рухи вліво-вправо, вгору-вниз.
Час цієї розминки становить від однієї до двох хвилин.
Вправа 8. Малюємо носом
Вправа на зняття напруги з очей і шиї.
Очі - не єдине вразливе місце школярів. Довге сидіння за партою сприяє погіршенню кровотоку в області шиї, через що виникають напруга і навіть біль, що також впливає на зір. Запобігти цим неприємним наслідкам допоможе проста вправа.
Намалюємо носом в повітрі будь-який предмет або букву, цифру, слово.
Подивилися на слово, запам’ятали. Замружили очі. Напишіть слово носиком. Відкрийте очі, подивіться на слово.
Можна хтось малює, а інші відгадують і повторюють. Дітям дуже подобаються такі завдання, тому гімнастика вийде не тільки корисною, а й приємною.
Вправа 9.
Відкритими очима намалюй в повітрі «вісімку»: по горизонталі, по вертикалі, по діагоналі. Повтори цю вправу 5-7 разів у кожному напрямку.
Вправа 10.
Розслабся і заплющи очі. Обертай очними яблуками з боку в бік - справа наліво і зліва направо. Потім зроби те ж саме, але вже з відкритими очима. Такі вправи для очей вправу слід повторити не менше 10 разів з перервою в кілька секунд.
Вправа 11.
Заплющи очі і легкими рухами подушечок пальців промасажуй область під очима, а потім круговими рухами акуратно зроби масаж надбрівних дуг. Ця вправа дуже корисна для тих, хто проводить багато часу за комп'ютером - це найефективніша зарядка для очей.
Вправа 12.
Кругові рухи очима за годинниковою стрілкою і в протилежному напрямі дуже корисні для м'язів очного яблука. Повторюй обертання по 10 разів на обидві сторони, а потім заплющи очі і відпочинь протягом хвилини. Ти здивуєшся, наскільки швидко піде відчуття втоми і напруги!
Вправа 13.
Вказівний палець правої руки постав перед собою на відстані 25-30 см від обличчя, сфокусується на ньому, а потім повільно наближає його до кінчика носа, продовжуючи стежити за його рухом поглядом.
Вправа 14. Розфарбовування.
Замружуємо очі і уявляємо великий білий екран. Потім розфарбовуємо екран кольором: жовтим, зеленим і т. д. У кінці улюбленим кольором. Розфарбовувати повільно, не допускаючи просвітів.
Вправа 15. Розширення полю зору.
Вказівні пальці обох рук поставити перед собою. За кожним пальцем слідкує своє око(за правим – праве, за лівим - ліве). Розвести палці у різні боки і звести разом. Направити в протилежні сторони. Повернути на свої місця.
Вправа 16. Буратіно.
Замружте очі і подивіться на кінчик носу. Учитель рахує від 1 до 8. Діти уявляють, що їх носик росте і слідкують за його кінчиком. Потім, не відкриваючи очі, учитель рахує від 8 до 1, а діти слідкують за зменшенням носика.
Комплекс вправ
* Швидко моргати очима, закрити очі та спокійно сидіти, повільно рахувати до 5-ти. Повторити 4-5 разів.
*Міцно замружити очі (рахуючи до 3), відкрити очі та подивитися вдалечінь (рахуючи до 5). Повторити 4-5 разів.
*Витягти праву руку вперед. Слідкувати очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки ліворуч та праворуч, вгору і вниз. Повторити 4-5 разів.
*Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1-4, потім перевести погляд вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.
*В середньому темпі виконувати колові рухи очними яблуками ліворуч, та стільки ж праворуч. Розслабити очні м'язи, подивитися вдалечінь на рахунок 1-6. Повторити 1-2 рази.
*Вправа виконується сидячи. Відкинутися назад, зробити глибокий вдих, потім, нахилившись вперед, видих. Повторити 5-6 разів.
*Вправа виконується сидячи. Відкинутися на спинку стільця, прикрити повіки, міцно замружити очі, відкрити повіки. Повторити 5-6 разів.
*Виконується сидячи. Руки на поясі, повертаючи голову праворуч дивитися на лікоть правої руки; повертаючи голову ліворуч, дивитися на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення. Повторити 5-6 разів.
*Виконується сидячи. Підняти очі догори, зробити очима колові рухи за годинниковою стрілкою, потім зробити очами колові рухи проти годинникової стрілки. Повторити 5-6 разів.
1