МЕТА: пояснити основні функції мови, зосередивши увагу на
таких, як пізнавальна, комунікативна, волюнтативна;
розвивати комунікативні вміння, емоційну й естетичну
сфери;
формувати вміння аналізувати висловлювання,
складати невеликі тексти відповідно до
комунікативного
завдання; виховати любов і повагу до рідної мови,
збагатити словниковий запас.
ТЕМА: Мова – найважливіший засіб спілкування, пізнання і
впливу.
МЕТА: пояснити основні функції мови, зосередивши увагу на
таких, як пізнавальна, комунікативна, волюнтативна;
розвивати комунікативні вміння, емоційну й естетичну
сфери;
формувати вміння аналізувати висловлювання,
складати невеликі тексти відповідно до комунікативного
завдання; виховати любов і повагу до рідної мови,
збагатити словниковий запас.
ТИП УРОКУ: урок формування й удосконалення знань,умінь
та навичок.
ХІД УРОКУ
Актуалізація опорних знань
СЛОВО
Споконвіку було слово, У глибині моїх темнот і снів
Й було слово в Бога. Твоя лунала мова солов’їно;
Й було Богом святе Слово, – Той світ,що ти дала мені у віно
Все постало з нього. Від сяйва слова знову б заяснів.
Помагай же Слову, Боже, А глухоти не зможу перенести,
із пітьмою в герці, Бо не вкладе ніхто в печальні
щоб жило, правдиве й гоже, жести
у людському серці. Шум Черемоша, співи солов`я.
Д. Білоус
Дивитися на радощі обнови,
Та материнської не чути мови,
Ото була б загибель-смерть
моя.
Д. Павличко
Чи впливає на людину поетичне слово? Як саме поезія впливає на тебе?
Вплив поезії на людину
↓ ↓
↓
викликає сплеск збагачує, надихає
емоцій звеличує душу
Помагай же Слову, Боже,
із пітьмою в герці…?
Організація пізнавальної діяльності учнів.
Робота з текстом.
Прочитайте текст. Визначте тему та головну думку. Розкрийте алегоричні образи матері, синів, золотих піщинок. Доберіть заголовок.
В одної нещасної жінки народилося двоє синів-близнят. Коли їм було сім років, Мати дала їм відра, взяла за руки й сказала:
- Ходімо, сини, здобувати розум.
Ішли вони день, ішли другий, а на третій прийшли до високої гори.
- В оцій горі, - сказала Мати, - маленькими золотими піщинками розсипано розум. Щоб здобути його, треба назбирати повне відро золотих піщинок. І дала синам по маленькій ложечці.
Близнята були дуже схожі один на одного, але душі були дуже різні. Один –Працьовитий, другий –Ледачий.
Ледачий узяв відро, ложечку й каже:
А Працьовитий сів під високою горою та пересипає ложечкою землю з місця на місце. Набере, висипле, гляди, інколи й упаде золота піщинка. Він ту піщинку й покладе у відро.
Минуло багато років. Ледачий згадав свого Працьовитого брата. Піду, думає, подивлюся, чи він хоч живий.
День іде, другий, а на третій приходить до гори. Але гора зовсім не там, де була раніше. Стоїть біля неї Працьовитий брат, а біля нього повне відро золотих піщинок.
Здивувався Ледачий. Але дотямив, що його Працьовитий брат пересипав цілу гору й здобув розум. А він, Ледачий, тільки й навчився ловити рибу та юшку варити.
Що ж ти тепер робитимеш? –питається Ледачий брат Працьовитого.
Піду здобувати матері щастя.
За золото купиш?
- Щастя не купується, - відповів Працьовитий, підняв відро із золотом, махнув ним –і піщинки золоті знову розсипалися по землі.
Щастя й розум здобувається працею.
Розкрити значення функцій мови.
Робота у групах:
1 група. Комунікативна, пізнавальна, волюнтативна(впливу)
функції.
2 група. Мислеоформлююча, номінативна, виражальна.
3 група. Емоційна, естетична, об’єднуюча.
Опрацювання таблиці.
Функції мови
Комунікативна |
За допомогою мови люди обмінюються думками й почуттями |
Пізнавальна |
Мова є засобом пізнання та освоєння навколишнього світу й поширення набутих знань |
Волюнтативна |
Засобом мови люди впливають одне на одного:переконують, спонукають, застерігають, надихають |
Мислеоформлююча |
Думки формуються й виражаються за допомогою мови |
Номінативна |
За допомогою мови всі предмети, особи, явища тощо одержують свою назву |
Виражальна |
Через мову людина розкриває свій інтелект і реалізує свої здібності |
Емоційна |
За допомогою мови людина виражає свої почуття й переживання |
Естетична |
Через мову людина увиразнює свої смаки й уподобання; мова –основа мистецтва |
Об’єднуюча |
Мова об’єднує людей, створює в них відчуття групової єдності |
Пояснювальний диктант.
Людина, яка втратила свою мову, - неповноцінна, вона другорядна у порівнянні з носієм рідної мови (П. Мовчан). Слово –зброя. Як усяку зброю, його треба чистити й доглядати (М. Рильський). Чудова думка втрачає всю свою цінність, коли вона погано висловлена (Вольтер). Слово Шевченкове й Франкове, художні шедеври нашої класики хай стануть для нас взірцем і мірилом (Олесь Гончар).
Словникова скарбничка.
Мова є засобом спілкування, але тільки для тих, хто її знає.
Знайдіть продовження народних висловів:
Свій розум май, _________а людей питай.
Слово не мни –__________думку борони.
Треба знати, ___________ що де казати.
Багато знай, ___________ та ще питай.
Слово усе називає, _______ а думка за словом поспішає.
Пригадайте фразеологізми зі словом мова. При потребі користуйтеся фразеологічним словником.
Вести мову, гострий на мову, езопівська мова, заводити мову, зайшла мова, знайти спільну мову, марнувати мову, не здаватися на мову, не може бути й мови, перевести мову, скупий на мову, тільки й мови, утратити мову, загубити мову, забракло мови.
Контрольно-оцінювальний етап.
Олесь Гончар говорив: «Протягом століть, відбираючи по словечку, по зернятку, геній народу витворив нам у спадок, у вічне користування неосяжне, розкішне у своїй красі і блиску розуму лінгвістичне багатство: майте, гордіться, не будьте німі!»
Напишіть твір-мініатюру на тему: «Якого кольору слова».
Рефлексія.
Домашнє завдання: написати лист-звернення до українців
«Не будьте німі!»