Куниця Зоряна Михайлівна
вчитель історії і права
Хлистунівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів
Городищенської міської ради
Черкаської області
Тема. Як виник Рим
Мета: сформувати уявлення про природно-географічні та кліматичні умови, населення Італії та міста Риму. Розкрити особливості початкового етапу розвитку Римської держави, суспільно-політичного життя в царському Римі, розглянути заняття населення Італії, розвивати вміння порівнювати історичну інформацію, формувати навички логічного мислення, уміння самостійної роботи з різними історичними джерелами, розвивати в учнів навички пошуково-дослідницької роботи.
Обладнання: підручник, стінна карта «Стародавня Італія, презентація
Хід уроку
I. Організаційний момент уроку
II. Актуалізація опорних знань.
- Історію якої країни ми вивчали на попередніх уроках?
- На якому півострові вона розташована?
- Які моря омивають Грецію? Які гори є на її території?
- Назвіть найбільші острови Греції?
- Кого з міфічних героїв ви знаєте? Який міф повязаний з назвою Егейського моря?
- Назвіть головних богів греків.
2) А зараз розгадаємо кросворд. У виділеному рядку по вертикалі зашифрована назва держави, історію якої починаємо вивчати.
Відгадати кроссворд (слайд 2)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Чи знаєте ви: Аня, Антоніна, Анжела, Варвара, Валентин, Валерій, Вероніка, Дем’ян, Костянтин, Максим – всі ці імена ви чули, а прийшли вони до нас з Риму. На математиці ви користуєтеся римськими цифрами. На зарубіжній літературі читаєте «Пригоди Чипполіно» Джані Родарі - італійського письменника. Слухаєте італійську музику, любите італійське каппучіно, пиццу, пасту. Бачите, як тісно переплелося наше повсякденне життя з такою далекою країною. Це спонукає нас вивчити глибше її історію.
ІУ. Вивчення нового матеріалу
1. Природа і населення Апеннінського півострова (слайд 10)
Слухаючи розповідь учителя, складіть таблицю (слайд 11)
Італія розташована на Aпеннiнському пiвостpові, нa пiвднi Євpопи і в
перекладі означає країна «телят» сильно виступaє в Сеpедземне моpе i
фоpмою нaгaдує чобiт. Недaлеко вiд пiвостpовa лежить бaгaто остpовiв,
iстоpично пов'язaних iз пiвостpовом i клiмaтичне подiбних до нього;
нaйбiльшi й нaйвiдомiшi сеpед них — Коpсикa, Сapдинiя, Сицилiя.Aпеннiнський пiвостpiв омивaється Aдpiaтичним моpем нa сходi,
Iонiчним моpем — нa пiвднi тa пiвденному сходi,
Сеpедземним, Тippенським i Лiгуpiйським моpями — нa зaходi тa
пiвденному зaходi. Схiдне узбеpежжя не мaє зpучних бухт, нa вiдмiну вiд
пiвденного i зaхiдного.Вiд pешти Євpопи Iтaлiя вiдокpемленa Aльпaми, що
й визнaчaє теплий, спpиятливий для землеpобствa клiмaт. Aпеннiнськi гоpи
— єдинi нa пiвостpовi. Вони не тaкi кpутi й високi, як Бaлкaнськi. Бiльшiсть
piчок пiвостpовa (Тибp, По тa iн.) судноплaвнi, що спpияло тiсним зв'язкaм
мiж облaстями Iтaлiї. Пiвостpiв бaгaтий нa пpиpоднi pесуpси: метaли i
сiль.Виходячи з пpиpодно-клiмaтичних особливостей, Iтaлiю подiляють нa
тpи. чaстини: пiвнiчну, сеpедню i пiвденну.Пiвнiчнa Iтaлiя зpошується
piчкою По тa її численними пpитокaми i pозтaшовaнa мiж Aльпaми й
Aпеннiнськими гоpaми.
Питання |
Італія |
|
Апеннінський |
|
Адріатичне, Іонічне,Тірренське, Середземне |
|
Теплий і м’який клімат |
|
Альпи, Апенніни.
|
5. Річки |
Тибр, По, Рубікон |
|
Сицилія, Сардинія, Корсика |
|
Італіки |
2. Виникнення міста Рим (слайд 12)
1) Робота з історичним джерелом. Учні опрацьовують зміст легенди про Ромула і Рема та про заснування Рима (слайд 13) .
Кого схвилювала легенда?
2) Бесіда (слайд 14).
До берегів якої країни прибули захисники Трої?
Як звали сина Енея, засновника нового міста?
Чому цар латинів наказав скинути в річку Тибр нащадків Асканія – хлопчиків-близнюків?
Хто побачив дітей і нагодував їх молоком?
Як пастух назвав дітей?
На якому пагорбі було засноване місто? В честь кого його назвали?
3)Проблемний виклад.
Словник: Форум (слайд 15) .
4) Бесіда.
Підрахуйте, скільки років відділяють нас від дати заснування Рима?
Які найвідоміші пагорби міста ви знаєте?
Як називалася ринкова площа в Римі?
3 питання. Царська доба в історії Стародавнього Риму (слайд 16).
Робота з таблицями (слайд 17).
V. Осмислення матеріалу.
Вставте пропущені слова (слайд 18)
Італія розташована на ... (Апеннінському) півострові й в перекладі означає «країна ... (телят)». Від Європи Італію відділяють гори ... (Альпи), омивають її моря — ... (Іонічне, Тірренське та Адріатичне), поряд розташовані великі острови — (Сицилія, Корсика, Сардинія). На півночі Італії тече найбільша річка — ... (По). Уздовж усього півострова тягнуться невеликі гори — ... (Апенніни).
Зробіть підрахунки (слайд 19)
1) Скільки часу минуло від легендарного заснування міста Рим до наших днів?
2) Що було раніше — початок Олімпійських ігор чи заснування міста Рим, на скільки раніше?
VІ. Узагальнення матеріалу.
Завдання –тести (слайд 20)
1) На якому півострові розташована Італія?
А) Апеннінському, Б) Піренейському, В) Балканському.
2) Що в перекладі означає слово «Італія»?
А) Заячий острів, Б)Країна вовків, В)Країна телят.
3) Які гори відділяють Італію від Європи?
А) Карпати, Б) Піренеї, В) Альпи.
4) Які річки течуть в Італії?
А) По, Рубікон, Тибр, Б) Дніпро, Десна, Дністер, В) Ніл, Амазонка.
5) Який острів розташований поряд з Італією?
А) Родос, Б) Сицилія, В) Аляска.
6) Коли виникло місто Рим?
А) 753 році до н. е., Б) 480 р. до н.е., В) 490 р. до н.е.
7) Хто був засновником міста Рим?
А) Фідій, Б) Гомер, В) Ромул.
8) Який символ міста Рим?
А) Вовчиця, Б) Лев, В) Ведмідь.
9) Привілейованим прошарком суспільства у Стародавньому Римі були…
А) Раби, Б) Патриції, В)Плебеї.
10) Як називали ринкову площа Риму?
А) Агора, Б) Майдан, В) Форум.
11) З 753 до 510 рр.. до н.е. Римом правили
А) Князь, Б) Цар, В) Імператор.
12) Які з племен населяли Апеннінський півострів?
А) Франки, Б) Елліни, В) Італіки.
Продовжіть речення (слайд 22):
Сьогодні на уроці я дізнався …
VІІ. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання (слайд 23).
1