Активізувати знання учнів про глобальні проблеми, причини їх виникнення та наслідки;
розвивати навички аналізу, узагальнення, пошуку причинно-наслідкових зв'язків, уміння робити висновок;
виховувати відповідальне ставлення до навколишнього середовища, свого здоров'я, екологічну культуру та культуру здоров'я.
Тема: Розвиток людства і глобальні небезпеки
Мета: Активізувати знання учнів про глобальні проблеми, причини їх виникнення та наслідки;
розвивати навички аналізу, узагальнення, пошуку причинно-наслідкових зв'язків, уміння робити висновок;
виховувати відповідальне ставлення до навколишнього середовища, свого здоров'я, екологічну культуру та культуру здоров’я.
Актуалізація уроку: “Чи здатне людство вирішити глобальні проблеми сучасності?” Глобальні проблеми - це найбільш суттєві, злободенні, які торкаються життєвих інтересів народів і для свого розв’язання вимагають колективних зусиль світового співтовариства.
Очікувані результати: Визначати рівень ризику життя, користуючись необхідними даними. Користуватися основними правовими положеннями державного і міжнародного законодавства щодо безпеки життєдіяльності.
Оволодіння методами визначення рівня ризику свого життя.
Зрозуміти необхідність дотримання основних психологічних і моральних засад безпеки та важливість створення комплексу безпечних умов життєдіяльності.
Обладнання: ІКТ, маркери, папір А-2, А-4, стікери, підручники, зошити, кольоровий папір
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-дослідження з використанням ІКТ
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. Привітання з учнями.
2. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель.
Вчитель.
(Виступи бажаючих учнів з використанням ІКТ)
Вчитель.
Експерт.
Учень.
Вчитель.
(відповіді учнів)
Вчитель.
Вчитель.
(відповіді учнів – дбати про свою безпеку, бути пильним, уважним, уміти передбачати наслідки своїх дій, працювати над самовихованням, саморегуляцією)
Вчитель.
(учень працює біля дошки, створюючи схему-модель)
Вчитель (до учня, що біля дошки)
(відповідь учня)
Вчитель.
(звучать відповіді учнів класу)
Вчитель.
Твердження:
Вчитель.
(інформаційне поле і громадська думка)
(супутниковий зв'язок, телебачення, Інтернет)
(інформаційні війни)
Вчитель узагальнює етап уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель.
Завдання: Назвати негативні і позитивні наслідки науково-технічного прогресу
(виконання завдання та їх презентація спікерами груп)
Вчитель.
(на екрані з’являється таблиця, у якій розміщені наслідки НТП у хаотичному порядку)
(учні вказують на недоліки, вчитель демонструє слайд з правильними відповідями)
Вчитель узагальнює етап уроку
ІV. Повідомлення теми уроку.
Вчитель.
(на екрані з’являється слайд з темою і девізом уроку)
V. Вивчення нової теми і засвоєння знань.
Вчитель.
1. Колективна робота по складанню моделі «Глобальні загрози»
(вчитель працює біля дошки, учні - у зошитах)
2. Робота в групах.
* об’єднання в групи за кольорами
* виконання завдання за методом «Карусель»
Вчитель.
Вчитель.
(учні працюють)
Вчитель.
Вчитель.
(учні презентують інформаційний блок з підручника із використанням мал.38 та демонструють власні дослідження)
Вчитель.
(учні ставлять запитання)
Вчитель.
(демонструється слайд з мал.38 підручника, а після нього слайд із даними досліджень учнів)
Вчитель.
(учні приходять до висновку, що у нас екологічна зона, прибираються смітники, є певна стабільність у працевлаштуванні і т.д.)
VІ. Закріплення та узагальнення вивченого на уроці.
Вчитель.
(показ слайда до розділу «Атомна загроза»)
Вчитель.
(учні відповідають, на екрані з’являється слайд з відкоректованою
таблицею)
Вчитель.
Вчитель.
(відповіді учнів)
Вчитель.
(Учні демонструють презентацію з коротким коментуванням)
Вчитель.
VІІ. Підсумок уроку.
Вчитель.
Вчитель.
(учні пишуть і утворюють квітку)
Україна
Головне управління освіти і науки
Дніпропетровської облдержадміністрації
Відділ освіти Синельниківської райдержадміністрації
Комунальний заклад
Майська середня загальноосвітня школа
Методична розробка уроку основ
у 9 класі на тему:
«Розвиток людства. Глобальні небезпеки»
Форма проведення: урок-дослідження з використанням ІКТ
Вчитель основ здоров’я:
Краснова А.Г.
Додатки до уроку.
Додаток №1.
Практична робота №4
№ з/п |
Ситуації і ризики |
Ризик низький |
Ризик середній |
Ризик високий |
1 |
Прогулянки на велосипеді – травма, ДТП |
Їздити у парку в шоломі |
- |
Їздити без шолома на автомагістралі |
2 |
Користування газовою плитою – отруєння газом, пожежа |
Користуватися газовою плитою без витяжки |
Користуватися газовим обладнанням без фахової перевірки |
Залишити без нагляду газову плиту |
3 |
Користуватися лікарськими препаратами без консультації дорослих чи лікаря |
- |
Запитати в однокласника які ліки прийняти від головного болю |
Самовільно користуватися медпрепаратами |
4 |
Повертатися увечері з кіно |
Йти з кіно разом з друзями |
- |
Повертатися додому самому |
Додаток №2.
Модель національної безпеки
Додаток №3.
Наслідки науково-технічного прогресу
ПОЗИТИВНІ |
НЕГАТИВНІ |
Транспорт |
Забруднення повітря |
Побутові зручності |
Викиди газів |
Інтернет та мобільний зв'язок |
Хвороби, які спричинені залежністю |
Відкриття світових курортів |
Масова вирубка екваторіальних лісів |
Скупівля землі та їх облаштування з метою відпочинку людей |
Гори сміття у лісі, закриття пляжів |
Космічні винаходи і подорожі |
Озонові дірки, які порушують баланс Землі з космосом, глобальне потепління |
Використання нітратів, пестицидів у с/г |
Погіршення якості питної води |
Заміна ручної праці людини машиною |
Енергетична криза, війна за ресурси |
Застосування новітніх технологій у медицині та науці, клонування |
Соціальні негаразди, расова нетерпимість |
Додаток №4.
Глобальні небезпеки
Додаток №5.
Атомна загроза
Причини |
Наслідки |
Дії людини |
Випробовування атомної бомби |
Тепловий удар, повітряна ударна хвиля, пожежа |
Ретельне дослідження наслідків випробовувань вченими, толерантність стосунків між країнами, мир |
Несправність обладнання на атомних електростанціях |
Тепловий удар, повітряна ударна хвиля,пожежа, розповсюдження радіації, масова евакуація населення |
Відповідальне відношення до обов’язків кожного працівника електростанцій, відповідне державне забезпечення справним обладнанням атомних електростанцій |
Низка атомних випробувань, ядерна війна |
Тепловий удар, повітряна ударна хвиля, пожежа, розповсюдження радіації, підняття пилу в атмосферу, температурний контраст у вигляді холоду, неймовірний стрес, ядерна зима |
Гуманність, людяність у стосунках між людьми на планеті Земля, між країнами цілого світу, далекоглядність з метою збереження життя на Землі |