Поняття виду. Вид — сукупність особин, що характеризується спадковою подібністю ознак, вільно схрещуються і дають плодюче потомство, пристосовані до певних умов життя і займають у природі певну територію - ареал. Шафран Гейфеля. Еритроній. Зозулині черевички. Аконіт Жакена. Тис ягідний
Фізіологічний критерій. Фізіологічний - це подібності й відмінності в процех життєдіяльності особин одного виду. Він не є абсолютним, оскільки особини, які не схрещуються в природних умовах, можуть схрещуватися в штучних і давати безплідне потомство (мул) або подюче потомство (декілька видів тополі, верби)Мул – міжвидовий гібрид кобили та осла Лігр – гібрид лева і тигра. Тхонорик – гібрид тхора і норки.
Біохімічний критерій. Біохімічний – це особливості будови та складумакромолекул і перебігу певних біохімічних реакцій, характерні для особин певного виду. Він не є абсолютним, оскльки білки і нуклеїнові кислоти можуть змінюватися в межх виду. Смородина1) у споріднених видів (родів, родин) виробляються в організмі подібні органічні речовини вид Ведмідь бурий вид Пацюк сірий у всіх ссавців виробляються подібні білки ( наприклад, інсулін)
Етологічний критерій. Етологічний – визначається за особливостями поведінки тварин. Піночка-веснянка. Піночка-тріскотуха. Специфічність поведінкивид Ведмідь білий вид Ведмідь бурий (самці не готуються (готуються восени до зимової сплячки) до зимової сплячки і самці, и самки) Але є виключення
Екологічний критерій. Екологічний – кожен вид має свою екологічну нішу – сукупність чинників середовища, у якому існує вид. Він не є абсолютним, оскільки в одній екологічній ніші можуть існувати різні види (види-двійники з ареалами, що перекриваються) специфічність пристосувань виду до середовищавид ластівка міська вид ластівка сільська (гнізда під дахом) (гнізда на кручах)АЛЕ є виключенняу різних груп одного виду можуть бути несхожі адаптації до середовищавид Людина розумна : людські раси– приклад пристосувань до різного середовища. Виключення
Географічний критерій. Географічний – кожен вид має свою екологічну нішу – сукупність чинників середовища, у якому існує вид. Він не є бсолютним, оскільки в одній екологічній ніші можуть існувати різні види (види-двійники з ареалами, що перекриваються) Кропива дводомна – типовий космополіт. Птах – ківі – типовий ендемік. Ареал таргана рудого
Географічне (алопатричне) видоутворення. Формування нових груп у результаті розширення ареалу під час географічної ізоляціїВідбувається: Шляхом фрагментаціїРозрив суцільного ареалу на частини (утворення різноманітних видів в‘юрків на різних островах Галапагоського архіпелагу)Шляхом міграціїРозширення арелу і відбір в нових умовах (утворення виду Модрина даурська від Модрини сибірської)Серподзьобка. Попугайська. Чубата. Гавайські квіткові пташки. Конвалія травнева (Convallaria majalis) поширена в широколистяних лісах Європи Конвалія кейске (Convallaria keiskei) зустрічається на далекому Сході, крупніша (30 см)Льодовик. Конвалія кавказька (Convallaria transcaucasica) росте в лісах Кавказу
Відбувається за рахунок мутаціїНова форма утворюється зі старої шляхом поліплоїдизації. Цей спосіб видоутворення поширений у рослин. Поліплоїдія – спосіб симпатричного видоутворення. В роді Хризантем всі види мають набір хромосом кратний 9: 18, 27, 36…90 В роді Картопля вихідний набір хромосом кратний 12: 24,36
Лосось і золота рибка Лосось і золота рибка — представники надкласу Риби, тож вони мають багато спільних рис. Але в той же час вони дуже різняться. Зокрема, вони живуть у різних середовищах, харчуються різною їжею, відрізняються поведінкою і анатомією і ніколи не схрещуються. За даними досліджень, лосось і золота рибка походять від спільного предка. Але в якийсь момент у далекому минулому, можливо, їхні предки не були настільки різні між собою.
Бурі і білі ведмеді Бурі ведмеді живуть переважно у Північній півкулі. Вони харчуються плодами, а також різноматнітними рослинами та м’ясом. Білі ведмеді мешкають у холодній Півночі, де вони бродять льодовими щитами і полюють на тюленів. Обидва ведмеді мають різну анатомічну будову, а також різняться за поведінкою, отож найчастіше розглядаються як різні види. Втім, ДНК-аналіз свідчить про те, що близько 400 000 років тому вони мали спільного предка. За свідченнями дослідників, у певних місцевостях можна зустріти гібрид білого та бурого ведмедя.
Мухомори. Ці отруйні гриби живуть у багатьох місцях світу. Різні популяції мають різні характеристики. Більшість мають шапинку червоного кольору з білими цятками, але в інших — шапинки жовті, оранжеві, білі чи коричневі. Мухомори розмножуються за допомогою спор, які можуть розповсюджуватись вітром на великі відстані. Популяції, що живуть на різних континентах, традиційно вважалися різними видами, тому що є ізольованими, мають невеликі шанси на схрещування. Аналіз ДНК показав, що навіть сусідні популяції, які існують в Північній Америці, утворюють генетично різні групи. Кожна із них займає конкретне середовище існування, і не спостерігається вільний обмін генами.
Звичайні й Австралійські Чорнопері Акули. Австралійська чорнопера акула мешкає біля берегів північної та східної Австралії та виглядає майже ідентично до звичайної чорноперої акули, котру можна зустріти в прибережних водах усього світу. Проте австралійська акула є дещо меншою, має меншу кількість хребців і унікальний молекулярно-генетичний маркер. Донедавна вважалось, що ці акули схрещуються лише з представниками свого виду, але біля узбережжя Австралії вченими було знайдено десятки акул, які є гібридами Звичайної та Австралійської Чорноперих акул.
Павіан анубіс і павіан бабуїн. Ці два типи бабуїнів живуть в Африці. Вони вважаються різними видами, бо існують зазвичай в окремих місцевостях і мають чіткі відмінності в соціальних структурах, анатомії і поведінці парування. Проте вони можуть існувати в однаковому середовищі, наприклад, в деяких районах Кенії. Коли ці бабуїни зустрічаються, вони схрещуються, формуючи «гібридну зону». Здебільшого алелі павіана анубіса (Olive Baboon) змішуються з алелями павіана бабуїна (Yellow Baboon), не навпаки. Генетичний аналіз свідчить, що ця гібридизація триває вже довгий час. Через це популяція павіана бабуїна повільно поширюється в середовищі існування павіана анубіса.
Славка Чорноголова. Велика кількість цих співочих птахів проводить літо в Німеччині, де вони спарюються та виховують своїх пташенят, а потім перелітають зимувати до Іспанії. Протягом останніх 60-ти років почали з’являтись підгрупи, котрі почали зимувати у Британії. Виявляється, їхня міграція є запрограмованою генетично, отже їхнє потомство теж відлітає зимувати до Британії. Оскільки шлях з Німеччини до Британії є дещо коротшим, вони мають тенденцію прилітати до Німеччини раніше, де вони знову ж таки починають спарюватись та ростити потомство. Результати ДНК дозволяють з високою точністю визначити, де птах провів близько 85% зимівлі, а ще підгрупа птахів, що зимує у Британії, починає дещо відрізнятись за зовнішністю.
Темні й Світлі Кишенькові МишіУ південно-західних землях Сполучених Штатів Америки, у сухому кам’янистому середовищі мешкають кишенькові миші. Представники цього виду можуть мати як світлий колір шерсті, так і колір близький до кольору темної лави. Якщо ви вирішите спіймати мишку на світлій скелі, очевидно, що її колір переважно буде таким же світлим. На темній лаві ви відповідно натрапите на мишей темнішого кольору. Проте, незважаючи на це, миші не виявляють переваги до якогось певного кольору та можуть вільно схрещуватись.
Західні і східні койоти Койоти — дикий вид, пов‘язаний з вовками й собаками. До 1900 року койоти жили лише на заході Північної Америки. Коли вони почали поступово поширюватися на сході, частина койотів схрещувалась з вовками, пізніше собаками. Можливо, це сталось через обмежену кількість самих койотів на даній території. Сьогодні нащадки цих тварин — східні койоти (Eastern Coyotes) — живуть на сході Північної Америки. Вони схрещуються з іншими койотами частіше, аніж з собаками чи вовками. Проте вони несуть в собі значну кількість алелей собак і вовків, які, можливо, пояснюють їхні великі розміри, різним кольорам шерсті тощо.