Метод «Шість капелюхів»
Метод «Шести капелюхів» — це один з найдієвіших прийомів з організації мислення, розроблений англійським письменником, психологом і фахівцем в області творчого мислення Едвардом де Боно. Він допомагає розвивати гнучкість розуму, креативність, приймати правильні рішення.
Метою використання методу «Шість капелюхів» на уроках історії є структурування матеріалу, підвищення розумової діяльності, як особистої, так і колективної, засвоєння учнями нових знань та навичок, перевірка та корекція опорних знань учнів.
Інтерактивний урок на основі методу «Шість капелюхів»
Мета уроку: засвоєння та корекція учнями опорних знань та навичок, здобутих впродовж вивчення теми «Розгортання Української революції. Боротьба за відновлення державності» (10 клас)
Удосконалювати вміння учнів роботи в групах, пошуку історичних фактів, селекції історичних фактів за певними групами та критеріями, аргументації власної точки зору;
Закріпити знання учнів про передумови, причини та розгортання Української революції.
Розвиваюча мета уроку:
-
Розвивати логічне мислення учнів через такі операції як аналіз, порівняння, систематизація;
-
Підвищувати стилістичну культуру мовлення;
-
Розвивати зв’яне усне і писемне мовлення, критичне мислення і творчу уяву;
-
Розвивати вміння і навички правильного відбору історичних фактів і спів ставляти їх до певної категорії;
Виховна мета:
-
Виховувати в учнів національну свідомість, самосвідомість, любов до рідної держави та своєї історії, мови та свого народу.
-
Виховувати в учнів самостійність, мислення та кмітливість, вміння аргументувати і доводити власну позицію;
-
Виховувати в учнів старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.
Міжпредметні зв’язки: правознавство, громадянська освіта, українська література; всесвітня історія;
Тип уроку: Інтерактивний урок
Обладнання: схеми (шість капелюшків), текстові завдання, ілюстративний матеріал; кольорові олівці;
Хід уроку
-
Організаційна частина уроку
-
Привітання
-
Перевірка присутності учнів
-
Підготовка до уроку
-
Актуалізація опорних знань учнів
-
Нагадування учням теми попереднього уроку
-
Оголошення теми уроку та представлення методу «Шість капелюшків» учням:
-
Учитель ділить клас на 4 рівні групи; кожна група повинна сісти поряд;
-
Кожна група повинна обрати свого капітана команди, після чого жеребкуванням капітани обирають завдання для своєї команди у вчителя;
-
Кожна команда має завдання: описати на 6 капелюхах діяльність однієї з запропонованих осіб періоду Української революції: Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Павло Скоропадський, Симон Петлюра;
-
Учитель роздає заготовки для кожної команди ( роздруковані шаблони 6 капелюхів), на яких діти будуть виконувати завдання;
-
На 6 капелюхах потрібно вказати:
-
Ким є особа, роки її діяльності;
-
Походження особи та її родинні зв’язки;
-
Позитивні аспекти діяльності особи;
-
Негативні сторони, або за що можна засудити запропоновану історичну персону;
-
Цікаві факти з життя відомої особистості;
-
Висновок про видатну постать і історії;
-
Виконання завдання
-
Як тільки капітани отримали завдання, команди можуть починати працювати в своїх командах;
-
Під час виконання завдання діти можуть користуватися підручниками, зошитами, мережею Internet;
-
Час виконання завдання – 20 хвилин;
-
Представлення кожної команди
-
Після виконання завдання, кожна команда має по 2-3 хвилин та представлення своїх «Шести капелюхів» ;
-
Підбиття підсумків уроку
-
Учитель робить висновок уроку, називаючи , чого вдалося учням навчити та яких цілей вдалося досягти, впродовж інтерактивного уроку;
-
Інструктаж домашнього завдання: кожен учень має обрати видатну постать історії України (на вибір учня) та описати діяльність особи за допомогою методу «Шести капелюхів»