Дайте відповідь на запитання: До якої категорії належать працівники, що здійснюють підготовку та оформлення документації, облік та контроль, господарське обслуговування (тобто виконують суто технічну роботу), зокрема — діловоди, обліковці, архіваріуси, агенти, креслярі, секретарі-друкарки, стенографісти тощо.
Задача: Визначити відрядний заробіток працівника, що перебуває на відрядно-прогресивній оплаті праці. Норма виробітку працівника - 120 одиниць продукції за місяць. Відрядна розцінка за одиницю продукції становить 8,00 грн. при виконанні норми й 22,60 грн. при перевищенні норми. Працівник зробив за місяць 160 одиниць продукції.
Дайте відповідь на запитання: До якої категорії належать працівники, що займають посади керівників підприємств та їхніх структурних підрозділів. До них належать директори (генеральні директори), начальники, завідувачі, керуючі, виконроби, майстри на підприємствах, у структурних одиницях та підрозділах; головні спеціалісти (головний бухгалтер, головний інженер, головний механік тощо), а також заступники перелічених керівників.
Дайте відповідь на запитання: Це частина працездатного населення, що за своїми віковими, фізичними, освітніми даними відповідає певній сфері діяльності. Слід відрізняти трудові ресурси реальні (ті люди. які вже працюють) та потенційні (ті, що колись можуть бути залучені до конкретної праці).
Дайте відповідь на запитання: Винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові досягнення і винахідливість, а також за особливі умови праці. Вона включає: доплати, надбавки, гарантійні й компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані із виконанням виробничих завдань і функцій. Наприклад, надбавки і доплати за бригадирство, за суміщення професій, оплата праці у вихідні й святкові дні, премії за виконання й перевиконання виробничих завдань, економію сировини і матеріалів тощо.
Розв’язання: Відрядна заробітна плата робітника:1000 грн. х 2 т = 2000 грн. Сума премії за реалізацію товару:1250 грн. х 2% / 100% = 25 грн.2. До відрядної заробітної плати за заготівлю вторинної сировини додамо суму премії і отримаємо повний заробіток:2000 + 25 = 2025 грн. Відповідь: повний заробіток робітника складе 2075 грн.
Задача: Визначити розмір відрядної заробітної плати допоміжного робітника підприємства. Робітником відпрацьовано за місяць 176 години. Часова тарифна ставка допоміжного робітника – 18,85 грн. Коефіцієнт виконання норми виробітку основними робітниками, яких він обслуговує, склав 1,07.
Дайте відповідь на запитання: Це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, обслуговування, посадових обов'язків). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників і посадових окладів для службовців.
Задача: Визначите загальну заробітну плату робітнику, який працює в умовах акордно-преміальної системи. Заробітна плата за виконане завдання складає 3200 грн. Завдання виконане за 20 днів, замість установленого строку 25 днів. Передбачений розмір премії - 2% за кожний відсоток скорочення строку виконання завдання.
ЗАВДАННЯ №3 «ПРАВИЛЬНО НЕПРАВИЛЬНО».(за правильну відповідь кожна команда отримує 2 бали)Під поняттям надійність розуміють властивість виробу виконувати свої функції зі збереженням експлуатаційних показників у встановлених межах протягом відповідного проміжку часу. Кількісно вона характеризується тривалістю безвідмовної роботи, тобто середнім часом роботи між двома несправностями. Абсолютний рівень якості продукції визначається шляхом визначення якісних показників продукції без їх порівняння з показниками аналогічних виробів. Якість - як економічна категорія відбиває сукупність властивостей продукції, що зумовлюють міру її придатності задовольняти потреби людини відповідно до свого призначення. Деталі, що виготовляються на заводі, підрозділяються на групи. (класи). Асортимент – це перелік усіх видів продукції, що виробляється, із зазначенням обсягів випуску.
В Україні сертифікацію продукції здійснюють державні випробувальні центри. Органолептичний метод ґрунтується на сприйманні властивостей продукту з допомогою органів чуття людини (зір, слух, смак, нюх, дотик) без застосування технічних вимірювальних та реєстраційних засобів. Диференційований метод оцінки рівня якості передбачає порівнювання одиничних показників виробів із відповідними показниками виробів-еталонів або базовими показниками стандартів (технічних умов). Планування — процес формування цілей, визначення пріоритетів, засобів і методів їх досягнення на основі знань про закономірності функціонування різних господарських систем і обліку можливих змін умов господарювання. Ремонтопридатність техніки характеризує можливість швидко виявляти й усувати несправності в ній. Сертифікат продукції – це документ, який засвідчує право власності на продукцію. (засвідчує рівень якості продукції).