COVID-19 До недавнього часу фахівці були впевнені, що штам SARS-Co. V-2 (COVID-19) для домашніх вихованців безпечний і передаватися їм від людини не може. Буквально днями в ЗМІ з'явилося повідомлення, що в Бельгії господиня заразила коронавірусом кішку, причому йдеться саме про Co. V-2. Медики схильні розглядати цей випадок як виняток, але оскільки віруси мутують, в майбутньому ситуація може змінитися. Зі стовідсотковою впевненістю стверджувати, що коронавірус людини не передається кішкам і не переноситься ними, вже не можна. І все ж під коронавірусом у кішок зазвичай мають на увазі захворювання, викликані іншими видами:
ККВК (FECV), кишковий коронавірус кішок, може взагалі не турбувати тварину або викликати ентерит різного ступеня тяжкості;ВІПК (FIPV, FCo. V, FIP, ФІП), вірус інфекційного перитоніту кішок – мутація ККВК, високопатогенний штам, прогноз несприятливий, хвороба не піддається лікуванню, найчастіше тварина гине.
Шляхи зараження кішок коронавірусомчерез лоток, контакт з виділеннями;через корм, якщо здорова тварина доїдає за інфікованою;через предмети побуту, на які потрапили виділення;рідше – повітряно-крапельним шляхом;також можливе зараження кошенят від матері в процесі внутрішньоутробного розвитку (трансплацентарно), пологів, при годуванні, вилизуванні;вірус може переносити на одязі, руках людина, яка контактує з хворою кішкою.
Симптоми коронавірусу у кішок. Кішка, інфікована ККВК, не обов'язково захворює, симптоми можуть бути відсутніми або захворювання проявляється разовою блювотою, нетривалою діареєю (2-4 дні) без інших тривожних симптомів. Навіть при безсимптомному перебігу кішка є вірусоносієм і становить загрозу зараження для інших котів. Типові симптоми більш важкої форми коронавірусного ентериту у кішок:млявість, апатія;погіршення апетиту (або апетит нормальний, але тварина втрачає вагу);розлади травлення, спочатку нетривала блювота, потім діарея, стілець часто пінистий через підвищене газоутворення в шлунково-кишковому тракті;можливі симптоми простудного захворювання – виділення з носа, сльозотеча, рідше кашель;можливе підвищення температури (зазвичай в разі поєднаних інфекцій);неприємний запах з рота, білий наліт на язиці. Котячий ентерит частіше вражає кошенят і літніх тварин, але можливе захворювання в будь-якому віці. Якщо вірус не мутує та не ускладнюється іншими інфекціями, а його концентрація в організмі середня, тварина через пару тижнів одужує, але тривалий час продовжує виділяти вірус з калом. Іноді імунній системі організму вдається повністю знищити вірус ККВК, іноді кіт довічно залишається вірусоносієм, але сам на рецидиви ентериту не страждає. При високих титрах вірусу в організмі захворювання може затягнутися надовго, без лікування не мине.
Кишковий коронавірус небезпечний тим, що послаблює імунітет і може привести до приєднання грибкової або бактеріальної інфекції, активізації найпростіших, які мешкають в кишечнику. В цьому випадку картина більш тривожна, спостерігаються додаткові симптоми, в залежності від інфекції, що приєдналася. Часте явище при ускладненні вірусного ентериту – домішки крові в стільці.
Вологий інфекційний перитоніт Вологий інфекційний перитоніт характерний для тварин з ослабленою імунною системою, розвивається стрімко. Хвороба супроводжується пошкодженням капілярів, запальними процесами в різних тканинах. В результаті порожнини всередині організму заповнює запальний ексудат, кров і лімфа, які просочується через стінки пошкоджених капілярів. У цієї форми перитоніту яскраво виражені симптоми:загальне нездужання, млявість, відмова від їжі;виснаження, у кошенят-зупинка росту;здуття живота, пов'язане зі скупченням рідини в черевній порожнині, як при водянці;підвищення температури, її безсистемні коливання, лихоманка;жовтушність склер внаслідок ураження печінки;утруднене дихання, легенево-серцева недостатність внаслідок скупчення рідини в плевральній порожнині.
Які тварини входять у групу ризику?Підібрані з вулиці. Ті, що колись контактували з вуличними котами. І необов’язково 1-2 тижні тому. Буває, що поява перших клінічних ознак спостерігається лише через декілька років після контакту. Тваринки з розплідників, де не контролюється циркуляція ретровірусних інфекцій. Пухнастики з притулків, де велике скупчення котів у неналежних санітарних умовах. Котики, народжені від вірус-уражених матерів.
Лікування коронавірусу у кішокпротивірусні препарати;протимікробні, антибіотики широкого спектру дії, що ефективні також проти простіших;імуномодулятори. У деяких випадках потрібно не стимулювати імунну систему, а пригнічувати її активність, тому будь-які засоби, що впливають на імунітет, можна давати вихованцеві тільки за призначенням кваліфікованого ветеринарного фахівця;сорбенти, препарати для лікування діареї;при затяжному вірусному ентериті з хронічною діареєю необхідні крапельниці для профілактики зневоднення;пробіотики обов'язкові після антибіотикотерапії.
Профілактика коронавірусу у кішок. Фармацевти заявили про створення вакцини від ФІП, але її ефективність поки офіційно не підтверджена. Ветеринарні фахівці не рекомендують давати цю вакцину кішкам з ще однієї причини: вона може попередити зараження здорової тварини ККВК, але не перешкоджає його мутації в ФІП. А якщо ввести вакцину кішці, в організмі якої вже є вірус, вона може погіршити ситуацію. Вакцина поти коронавірусу собак для кішок не підходить. Основні заходи профілактики коронавірусу у кішок зводяться до зміцнення імунітету та підтримки здоров'я шлунково-кишкового тракту. Цьому сприяє, перш за все, якісне збалансоване харчування, кращий варіант – промисловий корм категорії преміум і вище з профілактичними добавками для підтримки імунітету, нормалізації травлення.