Методична розробка
уроку – презентації
з виробничого навчання
на тему:
«Оздоблення виробу гладдєвим валиком з
ниткою-прокладкою
за контурами нескладного малюнка»
Розробив: майстер в/н
Маринчук Л.В.
2020р.
Тема уроку. “Оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка”
Мета уроку:
- навчальна: навчити правильним прийомам при оздобленні виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка ;
- розвиваюча: розвинути професійне мислення, пізнавальні навички під час оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка;
- виховна: виховувати свідому дисципліну праці.
Тип уроку: Удосконалення нових знань і формування професійних умінь та навичок.
Вид уроку: урок - презентація, розв'язання завдань.
Хід уроку
I. Організаційна частина
- перевірка явки учнів на уроках;
- їх готовність до уроку виробничого навчання
Перевірити:
- робочий стан обладнання;
- заземлення;
- кількість шпульних ковпачків та шпульок.
II. Вступний інструктаж
Майстер
1.Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка»
Метою нашого уроку є розвинути професійне мислення, пізнавальні навички під час оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка.
Сьогодні ми з вами повторимо та закріпимо пройдений матеріал, засвоїмо нову тему, сформуємо навички та вміння.
1.Повторення пройденого матеріалу
Зараз ми з вами повторимо пройдений матеріал у вигляді творчих завдань. Групу поділимо на дві підгрупи.
Завдання 1. «Міжпредметний зв'язок»
Вам потрібно дати відповіді на запитання.
Запитання.
Завдання 2. “Учнівські проекти”
Кожна група отримала випереджувальне завдання розробити проект-презентацію для повторення та закріплення раніше вивченого матеріалу.
Перша творча група - Виготовлення сколка для перенесення орнаментів на тканину»
Друга творча група - «Виготовлення сколка для перенесення орнаментів на тканину»
Для закріплення раніше вивченого матеріалу пропоную вам подивитись відео матеріал.
Демонстрація відео
Для закріплення раніше вивченого матеріалу майстер роздає буклет.
2.Вивчення нового матеріалу.
У сучасну моду все більше входить дитячий, жіночий і чоловічий одяг та речі домашнього вжитку, оздоблений машинною вишивкою. Від того, як буде виконуватись процес вишивання, значною мірою залежить її якість.
Насамперед слід підготувати потрібне обладнання, інструменти, матеріали.
Гладдєвий валик з ниткою - прокладкою використовують в ажурній вишивці, для оздоблення скатертин, серветок, виробів легкого одягу.
Демонстрація презентації на тему: «Оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка»
Інструкційно - технологічна карта.
Оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка
№ п/п |
Назва неподільної операції |
Технічні умови та прийоми виконання операції |
Графічне зображення операції |
||
1. |
Підготовити матеріали та інструменти. |
1-тканина з нанесеним орнаментом. 2-п’яльця. 3-нитки для машинної вишивки. 4-нитка- прокладка. 5-маленикі ножички. |
|
||
2. |
Зап’ялити тканину в п’яльця. |
Більше кільце п’ялець підкласти під тканину, менше кільце накласти на верх тканини. Натягнути тканину в п’яльцях, по повздовж- ній та поперечній нитці основи. |
|
||
3. |
Закріпити початок машинної строчки. |
Закріпити машинну строчку кількома стібками на одному місці. |
|
||
4. |
Кінець нитки відрізати ножичками. |
Кінець нитки відрізати маленькими ножичками. |
|
||
5. |
Прокласти дрібну машинну строчку. |
По контурах малюнка прокласти дрібну машинну строчку, одночасно машинною строчкою заповнити середину рослинного орнаменту. |
|||
|
|
||||
6. |
Закріпити нитку -прокладку. |
Нитку-прокладку скласти вдвоє закріпити на контурі кількома ударами голки. |
|
||
7. |
Настелити настилки на нитку- прокладку гладдєвим валиком. |
Ударами голки з одної та другої сторони нитки- прокладки, виконати поперечний настил однакової величини, перпендикулярно до нитки-прокладки. Удари голки не повинні попадати в нитку- прокладку щоб вона не роздвоювалася. |
|||
|
|
||||
8. |
Роз’єднати нитку -прокладку. |
Роз’єднати нитку-прокладку, другу нитку- прокладку прикріпити машинним зигзагом до краю малюнка на тканині. |
|||
|
|
||||
9. |
Зашити гладдєвий валик. |
На зворотному напрямку зашити гладдєвий валик. |
|||
|
|
||||
10. |
Виконати гладдєвий валик по контуру рослинного орнаменту. |
Продовжити виконувати гладдєвий валик по контуру рослинного орнаменту. |
|
||
|
|
||||
11. |
Відрізати і закріпити нитку-прокладку. |
В кінці складену вдвоє нитку- прокладку відрізати і закріпити кількома ударами голки в тканину. |
|
||
|
|
||||
12. |
Виконати бісерний шов. |
Виконати бісерний шов щільною спіральною строчкою, вздовж нитки-прокладки. По закінченні роботи готовий виріб замочити у мильному розчині (25◦С) та попрати у мильному розчині (50◦С). |
|||
|
|
||||
Вимоги до оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка:
- дотримуватися правил з техніки безпеки праці в майстерні вишивальниць.
Демонстрація відеоматеріалу робочого режиму робітника при виконанні роботи з оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка.
Показ прийомів майстром
4.Закріплення нового навчального матеріалу.
Завдання:
1. Алгоритм послідовності роботи з оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка з використанням презентації.
2. «Контролери»
Кожна творча група визначає представника, котрий отримає завдання виконати фрагмент оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка за 2 хвилини.
Під час виконання представниками завдання учні детальніше ознайомлюються з методичним матеріалом ( інструкційними картами, зразками виробів) для забезпечення уроку. Після виконання роботи групи обмінюються виконаними завданнями і називають недоліки, допущені під час виконання роботи.
Для закріплення нового матеріалу майстер роздає буклет.
Правила з техніки безпеки:
Перед початком роботи:
- одягнути робочий одяг;
- перевірити справність обладнання, ізоляцію проводів, наявність ізоляційних килимів, заземлення, кріплення двигуна;
правильно організувати робоче місце.
Підчас роботи:
- дотримуватись чистоти робочого місця;
- користуватися інструментами і обладнаннями за прямим призначенням;
- усувати несправності або залишати робоче місце можна лише тоді, коли вимкнуто двигун;
- дотримуватись правил положення тіла, рук і ніг (корпус вишивальниці має бути злегка нахиленим уперед, ноги треба ставити на спеціальну підставку);
- забороняється нахилятися дуже близько до машини, бо ниткопритягувач може розсікти шкіру на обличчі і намотати волосся;
- не тягнути тканину з-під голки, а обережно виймати її;
- уважно заправляти нитки, не ставити бобіни з пошкодженими краями;
- акуратно заправляти шпульний ковпачок;
- не можна руками притримувати приводний пас;
- не можна кидати на підлогу порожні бобіни і поламані голки;
- на платформі машини не можна смикати за електричний дріт, витягуючи його з розетки, а треба витягувати електричну вилку;
- порожні бобіни, котушки відходи ниток, тканини слід збирати в спеціальні ящики.
- під час прасування не допускати перегріву праски, ставити її треба на спеціальну підставку;
- стояти під час прасування треба на ізоляційному гумовому килимку;
Після закінчення роботи:
- прибрати робоче місце;
- здати готову продукцію;
- інвентар скласти у відповідне місце;
- провести технічне обслуговування машини;
- передати робоче місце вишивальниці, що приймає зміну.
5.Видача завдань:
Сьогодні ви повинні сформувати правильні прийоми оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка,
розвинути професійне мислення та пізнавальні навички.
III. Самостійна робота учнів і поточний інструктаж:
1.- обхід з метою перевірки організації робочого місця;
- обхід з метою перевірки правильності виконання трудових прийомів;
- обхід з метою перевірки дотримань правил з охорони праці.
- раціональне використання робочого часу;
- якість виконання даного завдання учнями та вміння проводити самоконтроль.
2. Індивідуальна робота з учнями (допомога невстигаючим учням, додаткові завдання тим, хто успішно виконав всі обов’язкові завдання).
3. Додатковий фронтальний інструктаж для групи (у разі потреби).
IV.Заключний інструктаж.
Сьогодні ми з вами повторили та закріпили пройдений матеріал, сформували правильні прийоми виконання оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка.
Розвинули професійне мислення та пізнавальні навички.
Оцінювання роботи учнів на уроці.
По закінченні заключного інструктажу:
- прийняти роботу учнів;
- відмітити кращі роботи;
- вказати на типові помилки;
- підвести загальний підсумок;
- виставити оцінки;
- задати домашнє завдання.
- прибрати робочі місця майстерні.
Повідомлення теми наступного уроку.
V. Домашнє завдання.
Повторити технологічну послідовність оздоблення виробу гладдєвим валиком з ниткою-прокладкою за контурами нескладного малюнка.