Методична розробка уроку
з теми «ЗЕРНОВІ СІВАЛКИ»
Таранцова Ольга Петрівна, викладач
спеціаліст вищої категорії,
Маринівського професійного аграрного ліцею
До методичної розробки уроку з предмета «Організація і технологія механізованих робіт» професії Тракторист машиніст сільськогосподарського виробництва з теми «Зернові сівалки» додається матеріал, призначений для методичного супроводу проведення уроку та в якості комплексно-методичного забезпечення уроку, а саме:
ПЛАН УРОКУ
Професія: 8331 Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва.
Кваліфікація: категорія «А1».
Базовий навчальний блок: БК.8 «Організація і технологія механізованих робіт».
Предмет: Організація і технологія механізованих робіт.
Тема програми: Машини для сівби та садіння сільськогосподарських культур.
Тема уроку: Зернові сівалки.
Мета уроку:
Навчальна:
Розвивальна:
Виховна:
Методична:
Тип уроку:
Вид уроку:
Бесіда з елементами інтерактивних вправ з показом презентацій.
Форми і методи проведення уроку:
робота в парах, робота в малих групах
Засоби навчання:
Література: Експлуатація та ремонт сільськогосподарської техніки: підручник у трьох книгах для учнів ПТУ. Кн. 3. Машини сільськогосподарські / А.Ф. Головчук, В.Ф. Орлов, О.П. Строков; За ред. А.Ф. Головчука. - К. : Грамота, 2003. - 336 с.
Міжпредметні зв’язки:
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
1. Привітання, перевірка наявності учнів та їх готовності до уроку;
1. Мобілізація уваги учнів; психологічна підготовка до навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка опорних знань, умінь і навичок учнів, необхідних для проведення наступних структурних елементів урок.
Для перевірки домашнього завдання розподіляю групу на чотири ланки. Кожна ланка отримує індивідуальні завдання для перевірки рівня знань з попередньої теми уроку.
Акцентую увагу учнів на необхідності бути старанними, уважними, активними для успішного виконання завдань.
Щоб не просто слухали, а чули.
Щоб не просто дивилися, а бачили.
Щоб не просто відповідали, а міркували.
Дружно і плідно працювали.
Завдання І ланки - вправа «Доміно». Встановіть відповідність марки сівалки до її призначення.
Методична доцільність: розвиває спостережливість та вміння висловлювати свої думки. (додаток 1)
Завдання ІІ ланки- вправа «Угорський кросворд». Розв'яжіть угорський кросворд, в якому зашифрована крилата фраза.
Методична доцільність: розвиває спостережливість, формує увагу, виховує колективізм і вміння логічно мислити. (додаток 2)
Завдання ІІІ групи - вправа «Пазли». Складіть «пазли», щоб з'ясувати призначення сівалок за способом посіву.
Методична доцільність: розвиває спостережливість, формує увагу, виховує колективізм. (додаток 3)
Завдання ІV групи - вправа «Незакінчені речення». Доповніть речення в пропущених місцях числовими значеннями.
Методична доцільність: розвиває спостережливість, формує увагу, виховує вміння працювати в групах. (додаток 4)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Мотивую учнів на важливість вивчення та засвоєння нової теми, налаштовую на сприйняття нового матеріалу.
Називаю тему уроку (тема уроку записана на дошці і показана на слайді 1)
Учні записують тему уроку в зошит.
Вивчення нового матеріалу дозволить:
ІV. Формування нових знань.
Викладення нового матеріалу.
Повідомляю учням, що для досягнення поставленої мети уроку, будемо працювати за таким планом:
План.
Пропоную учням записати план уроку в зошит. (план уроку записаний на дошці і показаний на слайді 2)
Робота над новою темою
Щоб визначити призначення машини, яку ми будемо вивчати на сьогоднішньому уроці, необхідно розгадати шараду ( фр. Сharade - гра, суть якої в тому, щоб відгадати слово за інсценованими підказками) «Шарада» (додаток 5 ) слайд 5
Методична доцільність: розвиває логічне мислення, формує увагу.
Перед початком пояснення роздаю учням опорний конспект з теми і пропоную записати технічні характеристики сівалки СЗ-3,6А в зошити. (Опорний конспект 1, додаток 6, слайд 6)
Пояснюю питання за допомогою плаката «Зернова сівалка СЗ-3,6», макета сівалки в розрізі, відео фрагменту https://drive.google.com/file/d/1U4Z-xHpxk-lFaL4K6lFe8AT6GAJVqnEW/view?usp=sharing
Пояснюю за допомогою натуральних зразків сошників, насіннєпроводів, висіваючих апаратів, відео фрагменту https://drive.google.com/file/d/1Ihz0OecrZZTkhFgsvpGCAstxJmwfPKDG/view?usp=sharing
Опорний конспект демонструю на слайді. (Опорний конспект 2, додаток 7, слайд 7)
Опановуємо за допомогою відео фрагменту https://drive.google.com/file/d/1bpDVXBXbv8q_Wp5uzERmpTr_IV965gzh/view?usp=sharing
Регулювання норми висіву насіння та регулювання туковисівного апарату пояснюю на макеті зернової сівалки.
Регулювання сівалки на рівномірність висіву та на розмір насіння (положення клапана висіваючого апарату) пояснюю на натуральному зразку висіваючого апарату.
Регулювання сошників розглядаємо за допомогою опорного конспекту та відео фрагменту https://drive.google.com/file/d/1BObGvtbGBOqV_m9iUxM02WATJ3TJYQyN/view?usp=sharing
Розрахунок вильоту маркерів опрацьовуємо за допомогою опорного конспекту та працюючи з підручником.
Опорний конспект демонструю на слайді. (Опорний конспект 3, додаток 8, слайд 7)
Самостійна робота
Доопрацювати опорні конспекти, зробити записи в зошит.
Первинна перевірка знань
Перевірити опрацювання опорних конспектів.
V. Узагальнення, систематизація та закріплення вивченого матеріалу.
Після повідомлення нового матеріалу пропоную учням виконати завдання на застосування нових знань. Учні отримують диференційовані завдання різної складності.
Завдання – «Вчись працювати сам!» Необхідно прочитавши речення, дати найкоротшу відповідь на поставлене запитання
Методична доцільність: розвиток навичок самостійної роботи, вміння стисло відтворювати потрібну інформацію, аналізувати. (додаток 9)
Завдання - гра «Діагностичне лото» Прочитавши твердження, учні повинні дати відповідь «Так» чи «Ні»
Методична доцільність: розвиток комунікативних навичок учнів, тренування уяви та логічного мислення. (додаток 10)
Завдання «Розгадайте криптограму» Розгадавши криптограму, згадаєте рядок української народної пісні.
Методична доцільність: розвиток комунікативних навичок учнів, вміння демонструвати логічно обґрунтовані судження. (додаток 11)
Завдання - схема – «Фішбоун». Проведіть систематизацію матеріалу та зробіть висновок, щодо підготовки зернової сівалки до роботи.
Методична доцільність: розвиває навички роботи з інформацією, критичне мислення учнів і вміння ставити і вирішувати проблеми. (додаток 12)
VІ. Підведення підсумків уроку
Аналізую проведений урок. Оголошую оцінки за роботу учнів на уроці. Коментую виставлення оцінок. Пропоную учням обговорити урок.
VІІ. Повідомлення домашнього завдання
Учні отримують диференційовані завдання, які мають різну складність в залежності від рівня знань учнів.
Середній рівень.
§3.4; 3.5; стор. 163-175;
Дайте відповідь на запитання:
Достатній рівень
Високий рівень
«Пневматичні сівалки для висіву кукурудзи та соняшнику».
Дидактичний сенкан - це п’ятирядковий нерифмований вірш, що складається за заданим алгоритмом із 11 слів.
І Рядок – 1 іменник ( що це);
ІІ Рядок – 2 прикметника (яке воно);
ІІІ Рядок – 3 дієслова (що воно робить);
ІV Рядок – фраза – висновок з 4 слів.
Рядок – іменник – синонім до теми або ж слово – асоціація до теми (додаток 15)
В звязку з введеням карантинних обмежень, пов’язаних з необхідністю запобігання поширенню коронавірусу COVID-19, виникла необхідність розробити електронний варіант опрацювання даної теми, який знаходиться за посиланням:
https://docs.google.com/document/d/1EPgwY2M47qhEzEVJtwwaR9L56diHtTjuHZm3OtW86_k/edit?usp=sharing
Використані та рекомендовані джерела
1
Додаток 1
ВПРАВА «ДОМІНО»
ЗАВДАННЯ: Встановіть відповідність марки сівалки до її призначення
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
а) |
б) |
в) |
г) |
д) |
5 |
2 |
4 |
3 |
1 |
Додаток 2
УГОРСЬКИЙ КРОСВОРД
ЗАВДАННЯ: Розв'яжіть угорський кросворд, в якому зашифрована крилата фраза.
Кросворд складається з клітин, у яких вже присутні букви відповідей. Кожна відповідь являє собою ланцюжок клітин. Слова-відповіді не перетинаються і не мають спільних клітин з іншими словами. При цьому клітини сусідніх відповідей повинні стикатися.
Ми вивчаємо посівні та садильні машини. В кросворді зашифровані сільськогосподарські культури, які висіваються такими машинами.
П |
Х |
Я |
Ч |
М |
І |
Н |
Ь |
Л |
І |
Ш |
Б |
О |
Ж |
О |
У |
Р |
І |
П |
А |
Е |
Н |
В |
И |
Т |
С |
О |
С |
О |
К |
Ь |
И |
Е |
О |
К |
У |
Р |
М |
О |
Н |
Г |
Ц |
С |
У |
У |
К |
П |
Г |
С |
Я |
О |
Я |
О |
Л |
Р |
У |
Д |
З |
А |
Ш |
Р |
Б |
У |
Р |
Я |
К |
О |
К |
В |
Н |
О |
Х |
А |
О |
Г |
І |
Р |
О |
К |
И |
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ: Крилата фраза: «Хліб всьому голова»
Додаток 3
ВПРАВА «ПАЗЛИ»
ЗАВДАННЯ: Складіть «пазли» так, щоб з'ясувати призначення сівалок за способом посіву.
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
В |
Г |
Б |
А |
Д |
Додаток 4
ВПРАВА «НЕЗАКІНЧЕНІ РЕЧЕННЯ»
ЗАВДАННЯ: Доповніть речення
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
Додаток 5
ГРА «ШАРАДА»
ЗАВДАННЯ: Необхідно розгадати шараду ( фр. Сharade - гра, суть якої в тому, щоб відгадати слово за інсценованими підказками)
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
Додаток 6
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ №1
Загальні відомості про зернову сівалку СЗ – 3,6 |
|
Призначення |
Технічна характеристика сівалки СЗ-3,6А |
|
Причіпна, гідрофікована |
Ширина захвату 3,6 м |
|
Кількість рядків 24 шт. |
|
Ширина міжрядь 15 см. |
|
Норми висіву: кг/га |
|
|
|
|
|
Глибина загортання насіння і добрив 40-80 мм |
|
Робоча швидкість до 12 км/год. (4,2м/с). |
|
Продуктивність до 4,3 га/год |
|
Ємність бункера: дм3 |
|
|
|
|
|
Агрегатується з тракторами класу тяги 0,9—1,4 |
|
Схема процесу роботи та загальна будова зернової сівалки |
|
|
1 — насіннєвисівний апарат; 2 — відділення ящика для насіння; 3- відділення ящика для добрив; 4 — туко-висівний апарат 5 — лоток; 6 — насіннєпроводи; 7- підніжна дошка; 8 і 14 — підставки; 9 і 11 — задній і передній дискові сошники; 10 — загортач; 12 — опорно-привідне колесо; 13 — рама; 15 — сниця; 16 — гідроциліндр; 17— механізм піднімання сошників |
Додаток 7
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ №2
Висівні апарати |
Насіннєпроводи |
|||
Насіннєвисівний апарат |
|
а — гумові рівні; б — гумовий гофрований; в — спірально-стрічковий; г — лійкоподібний
|
||
|
а-деталі; б-загальний вигляд; 1-болт; 2-клапан; 3-пружина; 4-вставка клапана; 5-гвинт; 6-вал котушки; 7-штифт циліндричний; 8-котушка; 9-вал клапана; 10-насіннєва коробка; 11-муфта; 12-шайба; 13-розетка |
|||
Сошники |
||||
|
||||
Туковисівний апарат |
||||
|
1 — клапан; 2 — вал клапанів; З — котушка зі штифтами; 4 — заслінка; 5 — вал висівних апаратів; 6 — корпус
|
|||
а — анкерний; б — кілеподібний; в — трубчастий; г — лаповий; д — дводисковий однорядковий; е— дводисковий дворядковий; е — однодисковий; 1 — розтруб; 2 — наральник; З — стрілчаста лапа; 4 — корпус; 5 — повідець; 6— диск; 7 і 9 — чистики; 8 — розподільник потоку насіння |
||||
Механізм заглиблення і піднімання сошників |
||||
а — схема механізму; б — загальний вигляд кріплення гідроциліндра; 1— кронштейн; 2 — регулювальний гвинт; 3 — гідроциліндр ЦС-75; 4 і 9 — важелі; 5 — гвинтова стяжка; 6 — важелі підняття сошників; 7— пружина; 8 — натискна штанга |
|
|||
Маркери та слідопокажчики |
||||
а — маркер; б — гідравлічний механізм для підняття і опускання; 1 — сферичний диск; 2 — вісь; 3 — трос; 4 — труба; 5 — розсувна штанга; 6 — кронштейн; 7 — ролик; 8 — важіль; 9 — гідроциліндр |
|
|||
Додаток 8
ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ №3
Технологічні налагодження зернових сівалок |
|
Регулювання зерновисіваючих апаратів сівалки |
|
Норма висіву насіння регулюється:
заміною зірочок в редукторі механізму приводу |
|
|
|
3.Положення клапана: а) клапан вгорі (зазор між клапаном і котушкою 2-3мм); б)клапан відкритий (зазор 10-12мм) для великого насіння; в)клапан повністю відкритий - для спорожнення бункера при переході на інший сорт або вид насіння. |
|
Регулювання туковисівного апарату |
|
1. Норма висіву туків: регулюється зміною швидкості обертання котушки; заміною зірочок в редукторі механізму приводу (чим більша швидкість тим більша норма внесення і навпаки). |
|
2. Норма висіву туків регулюється зміною положення шибера (засувки). 3.Положення клапана (регулюється так, як і висів зерна). |
|
Регулювання сошникової групи |
|
1. Глибина загортання насіння-регулюють, гвинтом перед циліндром у межах 4-8см. - якщо гвинт закрутити глибина збільшиться і навпаки |
|
2.Глибина ходу окремого сошника – регулюється стисненням пружини на штанзі - чим тугіше пружина, тим глибше йде сошник. |
|
3.Ширина міжрядь регулюється перестановкою повідків на рамі. 4.Дорожній просвіт регулюється зміною довжини тяги в механізмі підйому сошників. |
|
Розрахунок вильоту маркера |
|
Мпр.(лів.) = |
Де В – ширина захвата сівалки, см; m-ширина міжряддя, см; k –відстань між серединами передніх коліс трактора, см. |
Додаток 9
ВПРАВА «ВЧИСЬ ПРАЦЮВАТИ САМ»
ЗАВДАННЯ: Необхідно прочитавши речення, дати найкоротшу відповідь на поставлене запитання
|
Кріпиться до дна насіннєвого ящика під вихідними отворами для насіння |
|
Змонтований на нижній частині коробки на валу, положення якого можна регулювати залежно від розміру насіння |
|
Який тип висівного апарату застосовується в сівалці СЗ-3,6А |
|
Використовують для підведення насіння від висівних апаратів до сошників |
|
Призначений для утворення у ґрунті борозни і укладення на її дно насіння та добрива, присипання їх вологим шаром ґрунтом |
|
Призначений для переведення сошників з робочого положення в транспортне. |
|
Призначені для загортання борозенок, утворених після проходження сошників |
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
Насіннєва коробка |
Кріпиться до дна насіннєвого ящика під вихідними отворами для насіння |
Клапан |
Змонтований на нижній частині коробки на валу, положення якого можна регулювати залежно від розміру насіння |
Котушковий |
Який тип висівного апарату застосовується в сівалці СЗ-3,6А |
Насіннєпроводи |
Використовують для підведення насіння від висівних апаратів до сошників |
Сошник |
Призначений для утворення у ґрунті борозни і укладення на її дно насіння та добрива, присипання їх вологим шаром ґрунтом |
Механізм підняття |
Призначений для переведення сошників з робочого положення в транспортне. |
Загортачі |
Призначені для загортання борозенок, утворених після проходження сошників |
Додаток 10
ВПРАВА «ДІАГНОСТИЧНЕ ЛОТО»
ЗАВДАННЯ: Прочитавши твердження, учні повинні дати відповідь «Так» чи «Ні»
Сівалки зернові бувають, як механічні так і пневматичні |
|
Котушка зернової сівалки приводиться в дію від карданного валу трактора |
Насіннєва коробка кріпиться до дна насіннєвого ящика під вихідними отворами для насіння |
|
|
Кількість висіву насіння котушковими апаратами регулюють зміною довжини робочого валу |
|
|
Для висівання дрібного насіння трав застосовують котушкові апарати з котушками меншого діаметра та з закріпленим дном (клапаном) |
Лійкоподібні насіннєпроводи легкі, гумові і досить гнучкі, але не стійкі проти дії низьких температур, а також сонячного проміння |
|
Трубчасті сошники застосовують при сівбі зернових культур по попередньо обробленій стерні на ґрунтах, що піддаються вітровій ерозії. |
|
Сучасні причіпні сівалки обладнують ручними механізмами підняття сошників |
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
ТАК |
|
НІ |
ТАК |
|
|
НІ |
|
|
ТАК |
НІ |
|
ТАК |
|
НІ |
Додаток 11
ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ «ВИРОБНИЧА СИТУАЦІЯ»
ЗАВДАННЯ:
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
1.За діаграмою, з урахуванням заданої норми висіву насіння пшениці 170 кг/га:
2.Перестановкою шестерень Д (25), Е(17), Є(30),Ж(17) в передавальному механізмі можна забезпечити передаточні відносини - 0,428
Додаток 12
ВПРАВА - СХЕМА «ФІШБОУН»
ЗАВДАННЯ: Проведіть систематизацію матеріалу та зробіть висновок, щодо підготовки зернової сівалки до роботи.
|
Вимоги |
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
Способи подолання |
|
ОЧІКУВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ:
|
Глибина загортання насіння |
Глибина ходу окремого сошника |
Норма висіву туків
|
Ширина міжрядь |
Норма висіву насіння |
Дорожній просвіт |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
гвинтом перед циліндром у межах 4-8см.
|
стисненням пружини на штанзі . |
зміною швидкості обертання котушки, зірочок в редукторі механізму приводу та положення шибера (засувки) |
перестановкою повідків на рамі |
зміною частоти обертання, довжини робочої частини котушок та положення клапана |
зміною довжини тяги в механізмі підйому сошників |
|
Додаток 13
ВПРАВА - ІНФОРМАЦІЙНЕ ГРОНО "БУДОВА ЗЕРНОВОЇ СІВАЛКИ"
ЗАВДАННЯ: Скласти інформаційне гроно на тему: "Будова зернової сівалки" до словосполучення «Зернова сівалка»
Додаток 14
ДИДАКТИЧНИЙ СЕНКАН
ЗАВДАННЯ: Складіть дидактичний сенкан на тему «Зернова сівалка».
Дидактичний сенкан - це п’ятирядковий нерифмований вірш, що складається за заданим алгоритмом із 11 слів.
Рядок – іменник – синонім до теми або ж слово – асоціація до теми)
Додаток 15
Урок 38. Зернові сівалки.
Мета уроку:
План уроку №38 Для дистанційного навчання Відео 1 №38
Самоконтроль № 38 Тести №38 Відео 2 №38
Відео 3 №38 Відео 4 №38 Презентація №38
Домашнє завдання:
Прочитати та проаналізувати матеріал з підручника: Головчук «Експлуатація та ремонт сільськогосподарської техніки. Машини сільськогосподарські», ІІІ том, стор -162-167.