Методична розробка уроку з всесвітньої історії на тему «Римська республіка у ІІ – І ст. до н.е.»

Про матеріал
Методична розробка уроку з всесвітньої історії на тему: «Римська республіка у ІІ – І ст. до н.е.». 6 клас Мета:  ознайомити учнів із суперечностями римського суспільства в ІІ ст. до н. е. політичною ситуацією в Римі в І ст. до н. е.;  розвивати вміння аналізувати діяльність історичних осіб (реформаторська діяльність братів Граків, диктатура Сулли);  розглянути причини і перебіг повстання Спартака; розвивати загально навчальні компетентності, вміння аналізувати документи, історичні події, складати таблиці;  формувати ціннісне ставлення до людей, виховуючи моральні якості: рішучість, цілеспрямованість.
Перегляд файлу

Методична розробка уроку з всесвітньої історії на тему:                                «Римська республіка у ІІ – І ст. до н.е.». 6 клас                                                                                

Мета:

  •      ознайомити учнів із суперечностями римського суспільства в ІІ ст. до н. е. політичною ситуацією в Римі в І ст. до н. е.;                                                     
  •      розвивати вміння аналізувати діяльність історичних осіб (реформаторська діяльність братів Граків, диктатура Сулли);                                                     
  •      розглянути причини і перебіг повстання Спартака;                    розвивати загально навчальні компетентності, вміння аналізувати документи, історичні події, складати таблиці;                    
  •      формувати ціннісне ставлення до людей, виховуючи моральні якості: рішучість, цілеспрямованість.                                                                                                          

Обладнання: портрети історичних діячів, таблиці.                                                                                   Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ                                                                                        ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ                                                                                                    Учитель. На попередньому уроці ми ознайомились з темою «Римська республіка в V – ІІІ ст. до н. е. Війни ІІ ст. до н. е. та утворення нових провінцій».                                                                                                                   Протягом уроку ви будете оцінювати роботу, виставляючи на полях певну кількість балів за різні види роботи. Зараз же на полях поставте бал, який би ви хотіли отримати за урок.                                                                                                          

  •      Історичний диктант                                                                                                                                               

Кожне запитання оцінюють у 0,5 бали.                                                                                           1. Найвища нагорода республіки, урочистий проїзд полководця вулицями Рима в супроводі війська.                                                                                                             2. Метод покарання в римському війську в разі порушення дисципліни, коли за жеребом страчували кожного десятого солдата.                                                                      3. Кого римляни називали пунами?                                                                                                        4. Полководець, що програв єдину битву в житті.                                                                   5. Кому належать слова: «Проте Карфаген все одно має бути зруйнованим»?                             6. Хто здійснив цю мрію?                                                                                                             7. Грошове відшкодування переможцю.                                                                                         8. Яка нова провінція на Балканському півострові була приєднана до Римської імперії 147 року до н.е.?                                                                                                              (Учні обмінюються зошитами і здійснюють взаємоперевірку. Правильні відповіді записані на дошці. Бали виставляють на полях.)                                                                                                Відповідь: 1 – тріумф, 2 – децимація, 3 – карфагенян, 4 – Ганнібал, 5 – Марк Порцій Катон, 6 – Сципіон, 7 – контрибуція, 8 – Македонія.                                                                ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ                                                                                   Учитель. На сьогоднішньому уроці ми продовжимо подорож Римською республікою і скористаємося машиною часу, але для того, щоб вона запрацювала, необхідно надати відповіді на запитання.                                                                      1. У якому випадку селянин мав служити у війську?                                                                 2. Які права та обов’язки були передбачені для народного трибуна?                                               3. Кого в Давньому Римі називали диктатором?                                                                                             4. У яких випадках влада в республіці переходила до диктатора?                                                                                                                                                              ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ                                                                                                  Учитель. Перед нами Римська республіка ІІ-І ст. до н.е. Тож з’ясуймо, яким був склад його населення у ці часи.                                                                                                        

  •      Робота зв схемою                                                                                                                                                                           

Римське суспільство (населення) е Вершники (комерсанти, лихварі, купці ) е Раб и е Провінціали (жителі провінцій, вільні люди ) Негромадян и е Патриції (аристократи ) е Г ромадяни Плебеї (бідні громадяни) Пролетарі (найбідніші громадяни ) е Розгляньте схему і скажіть: яка нова складова з’явилася в структурі населення Рима? Яким чином це відбулося?                                                                                           Учитель. Внаслідок завоювань Рим поступово перетворився на величезну державу.                                                                                                                                   

  •      Як же це вплинуло на життя і господарство римлян?                                                                          
  •      Робота з таблицею                                                                                                                       

Опрацювавши додатковий матеріал, заповніть таблицю «Наслідки римських завоювань ІІ ст. до н.е.».

Орієнтовний вигляд таблиці

  1. Розширення території Риму

1.Селяни надовго залишали свої господарства

  1. Збільшення кількості рабів

2.Падіння цін на хліб

  1. Пограбування провінцій (контрибуції, вивезення металів, цінних речей, податки)

     3.Розорення малоземельних селян, утворення люмпен -пролетаріату

  •      Бесіда                                                                                                                                               

1. Що відбувалося у Римській республіці в ІІ-І ст. до н.е.?                                                        2. Чому? Які наслідки це мало?                                                                                                       Учитель. Уявіть, що частина з вас – це рабовласники, а решта – селяни.                                                              Чи вигідними для вас були наслідки римських завоювань? Чому?                                                                                                                            Отже, ви бачите, що в суспільстві посилюються суперечності. Безземельні селяни втрачають право служити у війську. Це підриває його боєздатність, адже саме селяни складали основу війська, необхідного, щоб тримати у покорі підлеглі території і рабів. Тож виникає потреба у змінах, перетвореннях, тобто реформах. Саме такі реформи намагались запровадити народні трибуни – брати Гракхи (звертає увагу на їхні портрети).                                                                                          

  •      Робота в групах                                                                                                                                     

Учні діляться на 6 груп. Завдання груп – опрацювати відповідний матеріал підручника, історичні джерела та історичну інформацію і надати відповідь на запитання.                                                                                                                                                                     

  •      1-ша група                                                                                                                                                                                         

Опрацювати історичні документи, з’ясувати причини, що зумовили необхідність реформ.                                                                                                                                              Плутарх про Тіберія Гракха та причини його реформ                                                                                                        Багачі і власники, яких спонукало користолюбство, ставилися з ненавистю до закону, гнівались на законодавця, хотіли бути його суперниками. Вони намагались умовити народ не приймати закону, бо Тіберій хоче ввести переділ землі з метою порушити державний порядок і викликати загальне сум’яття. Проте багатії не досягли своєї мети. Тіберій боровся за свій прекрасний і справедливий проєкт настільки красномовно, що його уміння могло б зробити привабливою і лиху справу. Тіберій був небезпечним і нездоланним, коли він у присутності народу, що оточував трибуну, виступав на захист бідних. «Дикі звірі, - говорив Тіберій, - що бродять Італією, мають нори і лігво для ночівлі, а ті люди, які б’ються і вмирають за Італію, мають тільки повітря й світло. У них немає постійного місця проживання, з дітьми і жінками блукають вони повсюди; полководці умовляють солдатів битися з ворогами за могили предків і храми, а у скількох римлян нема ні отчого вівтаря, ні могил предків! Солдати б’ються і вмирають за чужу розкіш і багатство, солдати, яких називають володарями світу, а тим часом у них немає ні одного клаптя землі …»

  •      2-га група

Опрацювати історичні документи, з’ясувати, у чому полягала суть реформ Тіберія Гракха.                                                                                                                                       Плутарх про реформи Тіберія Гракха                                                                                           Тіберій Семпроній Гракх знатного роду, дуже честолюбний, чудовий оратор, завдяки всім цим якостям дуже добре всім відомий, став народним трибуном і виголосив гучну промову.                                                                                                                                              … З обуренням говорив Гракх про масу рабів, непридатних для військової служби, завжди невірних щодо своїх панів. Він нагадав про те, як незадовго до того в Сіцілії пани потерпіли від рабів, кількість яких дуже зросла через потребу в робочих руках для польових робіт …                                                                              Після своєї промови Тіберій відновив чинність закону, згідно з яким ніхто не повинен був мати більш ніж 500 югерів громадської землі.                                                                     До цього закону Тіберій зробив ще додаток, що синам належить мати половину цієї кількості югерів, а решту землі розподілити між бідними троє виборних осіб, що змінюються щорічно …                                                                                  Аграрний закон був затверджений.

  •      3-тя група

Опрацювати додаткову інформацію, зясувати, чим закінчилася реформаторська діяльність Тіберія Гракха.                                                                                                           Аппіан про загибель Тіберія Гракха                                                                                                                                        І ось настав день народного зібрання. На центральній площі Рима – форумі, біля трибун, зібрався багатотисячний натовп. Люди вітали Тіберія, підбадьорювали його … Вони почали благати Гракха не допустити кровопролиття і звернутися до сенату … Але коли сенатори не підтримали його пропозицій, він знову скликав народне зібрання. «Громадяни! – звернувся він до римлян. – Трибуни, яких ви надали таку велику владу, не можуть дійти згоди. Тому я пропоную: хай волею народу одного з нас буде усунений з посади».                                                                                                                                  І, обернувшись до свого противника, Тіберій спокійно виголосив: «Октавіє! Запитай думку громадян. І якщо римський народ позбавить мене звання трибуна, я негайно піду в свій будинок і житиму як простий громадянин. Присягаюся тобі, Октавіє, що ти не побачиш мене серед твоїх недругів, якщо народ відзначить тебе своєю довірою».                                                                                                                     Розуміючи, що народ ні за що не позбавить Тіберія звання трибуна, бо всі знають, як сміливо бореться він за народне щастя, Октавій мовчав. Тоді заговорив Тіберій. «Народний трибун, - сказав він, звертаючись до принишклого натовпу, - особа священна і недоторканна, оскільки діяльність його присвячена народові, і він покликаний захищати інтереси народу. Але якщо трибун, відвернувшись від народу, заподіює йому шкоду, зменшує його владу, перешкоджає його свободі, - такий трибун сам усуває себе з посади, бо не виконує свого боргу. Той, хто скидає демократію, вже не трибун. Я пропоную вирішити, чи може обіймати посаду трибуна Марк Октавій, якщо він перешкоджає ухваленню закону, який дасть римському народові дах, хліб і роботу».                                                                                                                                                                                                Почалося голосування. Ось вже 17 трибунів з 35 висловилися за те, аби Октавій був усунений з посади трибуна. Але Тіберій припинив голосування. Дружньо узявши Октавія за руку, Тіберій знов спробував переконати його в безрозсудності завзятості.                                                                                                                      Натовп людей, озброєних палицями, каменями, ніжками від розбитих лавок, попрямував на площу, де відбувалося народне зібрання. Відданих прибічників Тіберія на площі було небагато. Селяни, зобов’язані Тіберієві своєю землею, були відсутні, оскільки настав час польових робіт. Міська біднота переважно складалася з людей, залежних від аристократії, що жили її подачками. Вони розступилися перед сенаторами і не чинили опору. Друзі Тіберія були або убиті, або повтікали. У сутичці на площі загинув і сам Тіберій. Це сталося 133 року.                                                                                                                   Розправа над прибічниками Тіберія Гракха тривала ще декілька днів. Людей страчували без суду. Тіла Тіберія і 300 його прибічників були кинуті в річку.

  •      4-та група

Опрацювати історичні джерела, з’ясувати, у чому полягав зміст реформ Гая Гракха.                                                                                                                                              Аппіан про реформи Гая Гракха                                                                                                                                  … Гай Гракх, молодший брат Гракха, автор закону про поділ землі, колишній член комісії, якій доручено було цю справу, охоче виставив свою кандидатуру в народні трибуни. Гракх одразу ж створив опозицію до сенату. Він провів постанову про щомісячний розподіл грошей на харчування кожному плебеєві з громадських сум – нічого подібного доти не було. Тільки цим державним актом, у проведенні якого йому допомагав Фульвій Флакк, Гай рішуче здобув прихильність народу до себе і завдяки цьому одразу ж був обраний трибуном і на другий рік …                                                                                                                                Подібно до того, як раніше він підкупив народ (своїм аграрним законом), так тепер він прихилив на свій бік і так званих вершників, які мали середнє становище між сенатом і плебеями. Вдався він при цьому до такого державного заходу: передав суди, що мали через хабарництво погану славу, від сенаторів у руки вершників. … Таким чином, суди перейшли від сенаторів у руки вершників. Кажуть, що Гай відразу ж після того, як закон був прийнятий, висловився так: «Я одним ударом знищив сенат». … Значення вершників стало зростати, вони не тільки починають заправляти всім у судах, але навіть одверто знущаються з сенаторів. Вони засвоїли від останніх властиве їм хабарництво і, діставши нахил до наживи, ще більш ганебно і невтримно користувались можливістю наживатися …                                                                                  А Гракх почав прокладати по Італії великі шляхи, привернув на свій бік багато підрядчиків та ремісників, готових виконувати всі його накази. Він вивів також багато колоній. Латинів він спонукав вимагати всіх тих прав, які мали римляни. … Іншим союзникам, які не мали права голосу під час виборів римських урядових осіб, Гай відтоді надав це право, щоб мати і їх під час голосування на своїй стороні.                                                                                                                                                       Плутарх про реформи Гая Гракха                                                                                                                               Із законів, які запропонував Гай на догоду народові і з метою підірвати авторитет сенату, один стосувався заснування колоній і розподілу громадської землі між бідняками, а другий мав на увазі солдатів, яким Гай запропонував видавати казенний одяг, не вираховуючи вартості його з солдатської платні, а також не зараховувати в ополчення осіб, молодших від сімнадцяти років.                                                                     

  •      5-та група                                                                                                                                                                                 Опрацювати інформаційний матеріал та з’ясувати, чим закінчилися реформи Гая Гракха.                                                                                                                                      

Про смерть Гая                                                                                                                                        Одного дня під час жертвоприношення, що здійснювалося консулом, один з лікторів грубо крикнув друзям Гая: «Ей ви, негідники! Поступиться місцем порядним людям!»                                                                                                                         Це викликало таке обурення, що образник тут же був убитий. Дізнавшись про те, що сталося, Гай був у розпачі: «Що ви накоїли? Ви що, не розумієте, що наші вороги лише і чекають приводу, аби оголити мечі? Зараз вони отримали цей привід».                                                                                                                                        Сенатори вдалися до надзвичайних заходів. Опімій дістав диктаторські повноваження. Він наказав сенаторам і вершникам з’явитися зі зброєю у супроводі озброєних рабів.                                                                                                               Один за іншим гинули друзі Гракха. Гай не хотів брати участь у битві, не хотів піднімати зброю на співгромадян. Він пішов до храму Діани, де мав намір накласти на себе руки.                                                                                                        «Хай боги покарають римський народ за невдячність, - сказав він друзям. – Народ, який залишає своїх вождів в біді, гідний вічного рабства».                                                                      Друзі все-таки умовили Гая рятуватися втечею. На жаль, Гай оступився і вивихнув ногу. Друг Гая Помпоній взявся затримати переслідувачів. Тим часом Гай, ледь ступаючи на хвору ногу, спускався до Тібру, сподіваючись через міст потрапити на протилежний незаселений берег. Зустрічні співчували Гаю і підбадьорювали його. Але марно він благав дати йому коня, аби врятуватися від переслідувачів. Страх перед помстою аристократів пересилював співчуття. На мосту … Ліциній повторив подвиг Помпонія: декілька хвилин відбивав він удари ворогів, поки не загинув.                                                            «Друзів у мене більше немає, а до ворогів я не хочу потрапити живим», - сказав Гай своєму рабові і показав на меч. Той зрозумів бажання пана і завдав йому смертельного удару.                                                                                                                                                                                                                            Через деякий час перед Олімпієм зявилася людина, що несла на вістрі списа відрубану голову. Це приятель Опімія Септімулей прийшов за винагородою: адже консул обіцяв за голову Гая стільки золота, скільки вона важитиме. Але негідник не стримався від підлоти: вийнявши мозок, він наповнив голову Гая свинцем, аби отримати більше золота.                                                                                                                                 Цілий день хвилі Тібру несли до моря трупи: близько 3 тисяч прибічників Гая були убиті й кинуті в річку за наказом консула.                                                                                 

  •      6-та група                                                                                                                                       

Опрацювати інформаційний матеріал та скласти розповідь на 5-6 речень про Луція Корнелія Суллу, зазначивши позитивне і негативне в його діяльності.                                                                                                            (Виступи груп. Оцінювання роботи.)                                                                                                                                    

  •      Метод «Прес». Обговорення.                                                                                                                       

У чому полягала суть реформи, запропонованої Тіберієм Гракхом?                                                                             2. Який спосіб проведення земельної реформи обрав Тіберій Гракх?                                                      3. Як закінчилось життя Т. Гракха? Що є незвичайним у цій ситуації?                                                  4. Чи продовжив Гай справу старшого брата?                                                                          5. Чому Гая Гракха також убили?                                                                                                 6. Доведіть, що діяльність Сулли була суперечливою за характером.                                                            Учитель. Отже, мета, якої прагнули брати Гракхи, була шляхетною – рівність і щастя громадян Італії. Народні трибуни героїчно загинули, захищаючи інтереси бідноти.                                                                                                                                                   Поразка реформи Гракхів розхитала римську законність, прискорила зростання нерівності й загострила суперечливість у суспільстві. У відповідь на це була встановлена в Римі диктатура.                                                                                                                     Диктатура Сулли була проголошена в умовах, коли знать боролась за владу. Ситуація ускладнювалася посиленням боротьби рабів за свободу. Найбільш відомим стало повстання на чолі зі Спартаком.                                                                           

  •      Робота з візуальним джерелом                                                                                                                                                                   

Розгляньте малюнок в підручнику і скажіть, яким ви собі уявляєте Спартака.                                                                                                                                                                                      Учитель. Повстання Спартака було жорстоко придушено. Рабовласницький лад ще був доволі потужним.                                                                                            V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ                                                                                                

  •      Графічний диктант                                                                                                                                                                  

Позначити ствердну відповідь знаком «+», а негативну – «-».                                                                                                      1. Диктатор – це особа, яка диктує диктанти.                                                                                         2. Спартака так називали, бо він був родом зі Спарти.                                                                             3. Диктатором Рима був Сулла.                                                                                                           4. «Хліба і сала!» - вимагав плебес.                                                                                                   5. Брати Гракхи провели земельні реформи.                                                                                 6. Сулла розгромив повстання Спартака.                                                                                         Самоперевірка                                                                                                                                                   Відповідь: 1 - ; 2 - ; 3 + ; 4 - ; 5 + ; 6 - .                                                                                                                                                                           VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ                                                               1. Про які ж історичні події ви дізналися?                                                                                     2. З якими історичними постатями ви познайомилися?                                                                                Учитель. Обчисліть бали, проставте загальну кількість балів на полях. Чи справдились ваші очікування? Підніміть руки, у кого збіглася набрана кількість балів із записаною на початку уроку.                                                                                                           VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.                                                                                                                               1. Опрацювати відповідний параграф у підручнику. Відповісти на питання в кінці параграфа.                                                                                                                                      2. Письмово відповісти на запитання: Чому в стародавній Греції не було гладіаторських боїв, а в Римі були?

docx
Додано
30 квітня
Переглядів
52
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку