Методична розробка з розвитку різних видів пам'яті для учнів початкових класів «ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ - ПАМ'ЯТЬ»

Про матеріал
Методична розробка з розвитку різних видів пам'яті для учнів початкових класів з ігровими вправами
Перегляд файлу

                                                                                      Кобилинська С. В.,

                                                                                          практичний психолог

                                                                                           Кирданівського ЗЗСО

                                                                             І-ІІІ ступенів,

                                                                                              Коростенського району

                                                                                                Житомирської області

Методична розробка з розвитку різних видів пам'яті

для учнів початкових класів

 

«ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ - ПАМ'ЯТЬ»

Мета уроку:

  • формування уявлення про механізми пам'яті, її види і значення;
  • формування мотивації саморозвитку учнів.

Завдання:

  • освітні:
    • допомогти учням отримати уявлення про пам'ять;
  • виховні:
    • виховання інформаційної культури учнів, посидючості;
  • розвиваючі:
    • розвиток пізнавальних інтересів,
    • розвиток кругозору.

Ресурси:

• Презентація, картки із зображенням (хмаринка, стакан з водою, салют), індивідуальний маршрутний лист.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Привітання

Цільова установка на урок

Учитель: Всі ми маємо можливість сприймати красу, відчувати запах квітів, аналізувати події, запам'ятовувати гарне і забувати погане. Завдяки чому ми володіємо такою можливістю? (Пізнавальним процесам).

Учитель: А які пізнавальні процеси ви знаєте? (Увага, пам'ять, мислення, сприйняття, відчуття).

Сьогодні ми теж дізнаємося, як максимально можна використовувати пізнавальні процеси в навчанні і підвищити свій інтелектуальний рівень.

2. Оцінка свого настрою (1 хв.) Використовуючи знайомі вже вам картинки, оцініть свій стан на початок уроку. (Хмаринка, салют, склянка води).

3. Актуалізація знань

Усне опитування учнів з питань:

ПИТАННЯ (3 хв)

1. Яким ласкавим словом вас називають батьки, бабусі, дідусі?

2. Чи бачили ви веселку? Як вона виглядає?

3. Які асоціації у вас виникають зі святом Новий Рік?

4. Можете згадати запах мандаринів? Свіжої хвої? Шоколаду?

Всі ці спогади забезпечує нам такий пізнавальний процес як…..? (ПАМ'ЯТЬ).

Характеристика пам'яті:

1 учень: Пам'ять - це розумова діяльність. Проявляється вона в закріпленні, збереженні та наступному відтворенні людиною того, що вже було зафіксовано в її свідомості. Завдяки пам'яті ми маємо можливість постійно розширювати коло своїх знань і користуватися ними в міру потреби.

2 учень: Пам'ять є основною умовою успішного навчання і виховання дитини. Якщо у людини проблеми з пам'яттю, виникають проблеми у навчанні, праці, придбанні найпростіших побутових навичок.

Учитель: Види пам'яті: довготривала, слухова, зорова, словесно - логічна, наочно - образна, механічна, короткочасна. Довготривала пам'ять - це пам'ять, де зберігається інформація в перебігу всього життя. Подивіться на дошку. Давайте хором прочитаємо слова вголос. Їх 10. Запам'ятайте їх.

Пенал, ластик, книги, зошит, телевізор, телефон, тарілка, рюкзак, яблуко, шафа.

Слухова пам'ять - здатність сприймати вербальну (звукову) інформацію і відтворювати по пам'яті.

Уважно слухайте слова, які я буду читати вголос і запам'ятовуйте.

ЛИПА. НОЖИЦІ. ЛАМПА. ЯБЛУКО. ОЛІВЕЦЬ. ГРОЗА. ОБРУЧ. МЛИН. ПОПУГАЙ. ЛИСТОК.

Слова, які запам'ятали, запишіть в графу вашого маршрутного листа «Слухова пам'ять. Тест №1».  

Учитель: Я зачитую вголос цифри, ваше завдання - запам'ятати їх.

84, 72, 15, 44, 83, 6, 37, 18, 56,47.

Які запам'ятали, запишіть в графу вашого маршрутного листа «Слухова пам'ять. Тест №2 »

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0b66/000fe9e5-a5fa2c9d/hello_html_5c94ca69.pngЗорова пам'ять - різновид пам'яті на зорові враження, образи, фігури тощо. Протягом 10 секунд прочитайте і запам'ятайте малюнки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Які запам'ятали, запишіть в графу вашого маршрутного листа «Зорова пам'ять. Тест №1 »

Подивіться на цифри, написані на дошці. Запам’ятайте їх.

34,  15,   8,   52,   78,   41,   18,   63,   85,   39

Які запам'ятали, запишіть в графі «Зорова пам'ять. Тест №2 »

Фізкультхвилинка «Лічилка»

Раз – ялинка,

Два – дубок,

Три – березовий гайок,

А чотири – це травичка,

П’ять – мурашка-трудівничка,

Шість – колючий їжачок.

Сім – грибок боровичок,

Вісім – білка,

Дев’ять – пташка,

Десять – квіточка ромашка.

Діти виконують рухи під музику.

Після фізкультхвилинки вчитель задає питання:

- Які персонажі ви запам'ятали? (Грибок, їжачок, мурашка тощо))

Вправи на розвиток пам'яті

Учитель: Щоб добре навчатися пам'ять необхідно тренувати. Одна людина від природи процеси може швидко і тривало запам'ятовувати, а іншій людині треба запам’ятовувати довго. Але в реальності ці дві вони обидві можуть демонструвати однакову швидкість і глибину запам'ятовування, якщо перша людина не дбає про розвиток пам'яті, а друга цілеспрямовано вправляє свою пам'ять.

Давайте і ми спробуємо покращити свою пам'ять

Вправа  «Хто зайвий?» В кожному ряду назви зайве.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гра  «Назви персонажів з казок і мультфільмів»

https://drasler.ru/wp-content/uploads/2019/08/%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D1%87%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B8-%D0%B2-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D1%85-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-021.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А тепер  перевіряємо довготривалу пам'ять !!!

Діти! Запишіть у своєму дорожньому листі в графі «Довгострокова пам'ять» ті слова, які ми з вами вимовляли вголос на початку уроку!

Пенал, ластик, книги, зошит, телевізор, телефон, тарілка, рюкзак, яблуко, шафа.

Скільки у кого вийшло??? Перевіряємо!

Учитель: А як тренувати пам'ять можна в домашніх умовах ???

(Ігри, кросворди, сканворди, читання книг).

Вітаміни для пам'яті

Крім тренування пам'яті, її потрібно ще «підгодовувати!»

• горіхи, яйця, крупи, насіння, хліб з висівками, паростки пшениці, зелені листові овочі (вітамін Е);

• ягоди - чорниця і чорна смородина (вітамін С);

•морські продукти;

• насіння гарбуза (цинк).

• молоко (В2), сир, м'ясо (B12)

• Яловичина, баранина, зелені овочі, сухофрукти (залізо)

Рефлексія. Оціни себе на уроці.

 

 

docx
Пов’язані теми
Психологія, Розробки уроків
Додано
11 березня 2021
Переглядів
272
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку