Комунальний заклад «Бериславський медичний коледж»
Херсонської обласної ради
Методична розробка заняття на тему: «Звуковий склад української мови. Класифікація звуків. Співвідношення звуків і букв. Транскрипція»
Розглянуто та затверджено на засіданні
циклової комісії загальноосвітніх дисциплін
Протокол №___від_______20__року
Голова циклової комісії ______Л.І.Драган
Берислав 2019
Тема заняття: Вступ. Звуковий склад української мови. Класифікація звуків. Співвідношення звуків і букв. Транскрипція.
Мета заняття:
навчальна:- навчити студентів дотримуватися норм української літературної вимови; визначати і виправляти допущені в усному мовленні орфоепічні помилки; досягти уміння розрізнювати звуки і букви шляхом запису транскрипції; навчити студентів грамотно вимовляти слова, познайомити з основними нормами української вимови;
виховна: Формувати відчуття причетності до світового українства і переконаність у тому, що доля української мови та становлення і зміцнення української державності є нерозривно пов'язаними.
Тип заняття: вивчення нового матеріалу
Вид заняття: вступна лекція
Міжпредметні зв’язки: культура мовлення та стилістика
Структура заняття і розрахунок часу:
І. Організаційна частина 8хв.
ІІ. Основна частина заняття 65хв.
ІІІ. Заключна частина заняття 7хв.
Навчально – методична література:
Технічні засоби навчання: комп’ютер.
Забезпечення заняття:
картки, опорні конспекти
Попередня підготовка заняття:
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів. Перекличка.
1.2 Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів.
І. Актуалізація знань студентів
Спостереження:
Шарля вразила білість її нігтів. Вони були блискучі й звужені на кінчиках, відполіровані краще від слонової кості й підрізані у формі мигдалин.
ІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу
Перекладіть з російської мови
Ресница, скула, прическа, извилина, зрачок, веснушки, макушка, прядь, небо, затылок, висок, челюсть, десны, кишечник, копчик, легкое, почка, подмышка, печень, поджелудочная железа, поясница, пищевод, позвоночник, позвонок, желудок, голень, ладонь, кисть, ягодица, бедро, ступня, лодыжка.
(вія, вилиця, зачіска, звивина, зіниця, ластовиння, маківка, пасмо, піднебіння, потилиця, скроня, щелепа, ясна, кишківник, куприк, легеня, нирка, пахва, печінка, підшлункова залоза, поперек, стравохід, хребет, хребець, шлунок, гомілка, долоня, п’ясть, сідниця, стегно, стопа, щиколотка.
Збагачення словника
Поставте наголос у словах
Брова, волосся, вухо, горло, груди, грудна клітка, губа, живіт, зап 'ястя, зуб, кисть, кишка, коліно, лікоть, лоб, локон, лопатка, ніготь, ніздря, ніс, палець, передпліччя, плече, рот, серце, спина, ступня, талія, щока, язик.
Вивчіть правильний варіант слововживання
Неправильно |
Правильно |
Різка біль |
Різкий біль |
В області серця |
У ділянці серця |
Більш симпатичніший |
Більш симпатичний |
Розкрий книжку |
Розгорни книжку |
Відсутній із-зі хвороби |
Відсутній через хворобу |
Прийшло в голову |
Спало на думку |
Кидатися в очі |
Впадати в око |
Зійти з розуму |
збожеволіти |
Утратити свідомість |
Знепритомніти, зомліти |
Робити вигляд |
вдавати |
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.
Алфавіт=Абетка=Азбука
Алфавіт – сукупність літер, прийнятих у системі мови й розміщених в усталеному порядку, закріпленому традицією.
Найпоширеніші слова з літерою г
Аґрус, габлі, ґава, газда, гандж (вада), ганок, ґатунок, ґвалт, глей(вишневий клей), гонта, грати, ґречний, ґринджоли, грунт, ґудзик, гуля, гуральня (спиртово-горілчаний завод), джиґун, дзиґа, дзиґлик, зигзаг, ремигати
Фонетика (від грец. phonetikos — звуковий) — розділ мовознавства, який вивчає звукову систему мови та різноманітні звукові зміни, що відбуваються в мовному потоці.
Орфоепія (від грец. orthos — прямий, правильний, рівний і epos — слово, мова) — розділ науки про мову, який вивчає правила нормативної літературної вимови.
33 літери алфавіту 38 звуків (6 голосних і 32 приголосних)
Звуки — найменші мовні одиниці, які є матеріальною основою мовлення.
Голосні — це звуки людської мови, основу яких становить голос.
Класифікація голосних
Ряди Підняття"^^--.^^ |
Передній |
Задній |
Високе |
[І], [И] — неогублені (нелабіалізовані) |
[У] — огублений (лабіалізований) |
Середнє |
[Е] — неогублений (нелабіалізований) |
[О] — огублений (лабіалізований) |
Низьке |
— |
[А] — неогублений (нелабіалізований) |
Лабіалізація — творення голосних звуків за участю губ.
Приголосні — це звуки людської мови, основу яких становить шум з більшою чи меншою часткою голосу або тільки шум.
Критерій |
Різновид |
Звуки |
Як запам’ятати |
За участю голосу і шуму |
Сонорні
Шумні |
[м, в, н/н', л/л', р/р', й]
Глухі: ([п, т/т', х, ф, с/с', ц/ц', ш, ч, к])
Дзвінкі: ([б, д/д', з/з', ж, дж, дз/дз', г, ґ])
|
«Ми не Валерiй» або «Ми винили рiй».
Усе це кафе, птах і чаша
решта |
За тевердістю чи м’якістю |
М’які
Пом’якшені
Тверді |
[д'] [з'] [дз'] [л'] [н'] [р'] [с'] [т'] [ц'] [й]
Якщо після приголосного звуку ідуть букви Я, Ю, Є, І, Ь, тоді попередній приголосний звук буде м’яким або пом’якшеним твердим звуком.
б] [в] [г] [ґ] [д] [ж] [з] [дж] [дз] [к] [л] [м] [н] [п] [р] [с] [т] [ф] [х] [ц] [ч] [ш] |
Де ти зїси ці лини Дзеню+р |
За слуховим сприйняттям |
Шиплячі
Свистячі |
з, с, з’, с’, дз, ц, дз’, ц’. ж, ш, дж, ч. |
Ще їжджу
Сце їздзу |
Транскрипція – фонетичний запис, що передає на письмі вимову звуків зі змінами, яких вони зазнають у процесі мовлення фонетичний запис, що передає на письмі вимову.
Звуків більше |
Звуків менше |
ї, щ - завжди 2 звуки |
Ь - не позначає окремого звука |
Я.ю.є можуть позначати 1 звук: свято, синє, пюре 2 звуки позначають:
|
ДЖ Дз- позначають один звук: джміль, дзвоник. Позначають 2 звуки: На межі кореня і префікса: віджити, підзамчя. У словах і з подвоєнням і подовженням: життя, знання У словах із уподібненням: сміються |
Севілья |
ІV. Виконання вправ на закріплення здобутих знань.
Схарактеризуй пропоновані приголосні звуки, відповівши на питання.
а) Звук глухий, дзвінкий чи сонорний?
б) Твердий, м’який чи пом’якшений?
5-й звук у слові Великдень', . |
|
|
|
|
5-й звук у слові боротьба-, |
|
|
|
|
8-й звук у слові стараються; |
|
|
|
|
1-й звук у слові стійкість; |
|
|
|
|
7-й звук у слові вітаються; |
|
|
|
|
1-й звук у слові слід; |
|
|
|
|
4-й звук у слові просьба; |
|
|
|
|
11-й звук у слові відкриваєшся; |
|
|
|
|
5-й звук у слові намажся; |
|
|
|
|
Запиши слова фонетичною транскрипцією.
пишається.
річці.
Перегляд відео
Робота над тестовими завданнями ЗНО
1. Вкажи, у якому рядку в усіх словах приголосні тверді.
2. У якому рядку в усіх словах слід писати літеру г?
3. У якому рядку в усіх словах кількість звуків відповідає кількості букв?
4. Вкажи, у якому рядку літери я, ю, є, ї позначають два звуки.
А дочка
Б разом
В рукопис
Г жаркий
А дзвін, ескадрилья, вишня
Б любов, пасьянс, щупальце
В київський, пояснення, шістсот
Г жульєн, різьбяр, неприязнь
Д ячмінь, джерельце, лінощі
V. Підведення підсумків заняття.
*Бесіда.
Скільки всього літер в українському алфавіті? Яке походження цього слова?
Що потрібно враховувати, розташовуючи слова в алфавітному порядку?
Що таке фонетика? Яке походження цього слова?
Чим відрізняються голосні звуки від приголосних?
Як запам’ятати класифікацію приголосних звуків?
VІ. Домашнє завдання
Сопілці, дивишся, Вишгород, зозуля, пишаєшся, відлік, наважся, рюкзак,
відтінок
Подружці, осьде, легковий, кучці, зозуленька, привокзальний, кожухівський.
Гекзаметр, колун, діжці, молотьба, порубаний, бідолашці, студентський,
порука.
Піднігтьовий, косуля, хвіртка, зберігся, горілочці, сопілонька, впишешся, внучці.