Шичева Оксана Миколаївна,
Маріупольський механіко-металургійний коледж ДВНЗ «ПДТУ»
Викладені методичні матеріали для проведення занять з дисципліни «Безпека життєдіяльності» за напрямком «Цивільний захист». Може бути використаний також для проведення позааудиторних виховних заходів.
ТЕРОРИСТИЧНІ АКТИ. ПОНЯТТЯ, ФОРМИ І МЕТОДИ ЇХ ЗДІЙСНЕННЯ. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ДІЙ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ЗАГРОЗАХ І ВИНИКНЕННЯ ВИБУХУ, А ТАКОЖ ВНАСЛІДОК ТЕРОРИСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Тероризм як антигромадське явище сягає в глибину віків у вигляді насильницького способу захоплення та утримання влади. Узагальнення світового досвіду свідчить, що терористична діяльність може приймати срорми внутрішнього і міжнародного тероризму. Протягом XIX ст. тероризм залишався переважно внутрішнім явищем. У XX ст. міжнародний тероризм набув загрозливих масштабів.
Безпосередньо тероризм втілюється у вигляді вчинення терористичного акту - здійснення злочину терористичного характеру, що є завершальним етапом терористичної операції. Терористична операція продовжується тривалий час, включає підготовку і здійснення терористичного акту. У проведенні операції можуть брати участь бойові групи, групи розвідки, матеріального, пропагандистського забезпечення і забезпечення безпеки. Терористична група - підрозділ терористичної організації, в обов'язок якої входить діяльність, безпосередньо зв'язана з підготовкою і проведенням терористичного акту. Терористична група характеризується тісною взаємодією між собою членів, об'єднаних конкретними цілями і складається з терористів, що беруть безпосередню участь у терористичній діяльності.
Терористичний акт - це застосування зброї, вчинення вибуху, підпалу чи інших дій, які створювали небезпеку для життя чи здоров'я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків, якщо такі дії були вчинені з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення.
Об'єктивна сторона терористичного акту має дві форми:
Під застосуванням зброї слід розуміти використання її вражаючих властивостей проти життя, здоров'я, майна чи довкілля.
До інших дій, які створювали небезпеку для життя чи здоров'я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків, можуть бути віднесені застосування радіоактивних, отруйних та інфекційних речовин, біотероризм, затоплення, обвали, каменепади, газові атаки, зруйнування будівель, споруд, доріг, засобів зв'язку, пошкодження об'єктів довкілля, нафтових родовищ, систем життєзабезпечення тощо.
Для закінченого складу терористичного акту у формі застосування зброї, вчинення вибуху, підпалу чи інших загальнонебезпечних дій, необхідно щоб будь-яка з них створювала реальну небезпеку для життя чи здоров'я людини або заподіяння значної майнової шкоди чи настання інших тяжких наслідків.
Небезпека для життя чи здоров'я людини або заподіяння значної матеріальної шкоди чи настання інших тяжких наслідків — це реальна можливість, висока, максимальна вірогідність настання цих наслідків. Вона дорівнює або наближається до неминучості, призвела 6 до настання тяжких наслідків, якби її не було зупинено, усунено.
Суб’єктом злочину є осудна особа, яка досягла 14-річного віку.
Суб’єктивна сторона терористичного акту характеризується прямим умислом і хоча б однією спеціальною метою :
Порушення громадської безпеки як мета терористичного акту є намаганням терориста кинути певний виклик суспільству, його захищеності, гарантованості від загроз, позбавити людей почуття безпеки (спокою), поставити в небезпеку життя і здоров'я людей та інші цінності суспільства, створити і продемонструвати небезпеку настання тяжких наслідків або їх заподіяння..
Залякування населення - це прагнення терориста зробити населення боязким, лякливим, застрашувати його, посіяти страх, жах, паніку тощо.
Доцільно виділити три види тероризму: кримінальний, політичний і патологічний.
Практика показує, що при виникненні надзвичайної ситуації,пов'язаної з розбійним нападом на об'єкт, вчиненням терористичногоакту або диверсії, необхідно вірно визначити вид злочинного посягання, зібрати реальні дані про що складається оперативноїобстановці, учасників злочинних груп, кількості потерпілих, їхстан, про масштаби руйнувань (якщо це споруди). Відсутність таких даних виключає можливість прийняття правильного рішення, що, у своючергу, може спричинити необгрунтовані жертви, втрату слідів на місцізлочину, догляд злочинців від відповідальності.
Інтернет-ресурси:
РЕКОМЕНДАЦІЇ УЧАСНИКАМ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ І ПРАЦІВНИКАМ ГАЛУЗІ ЩОДО ДІЙ У ВИПАДКУ ЗАГРОЗИ АБО СКОЄННЯ ТЕРОРИСТИЧНОГО АКТУ
Терористи можуть встановити вибухові пристрої у самих непередбачених місцях: на дорогах, в будинках, на транспорті, у громадських місцях, автомобілях. На сьогоднішній день можуть використовуватися як промислові, так і саморобні вибухові пристрої, замасковані під будь-які предмети.
Заходи безпеки при загрозі терористичного акту
Якщо вами виявлено вибухонебезпечний предмет
Якщо стався вибух
Якщо вас завалило уламками стін
ПАМ'ЯТАЙТЕ! ПРАВИЛЬНІ ТА ГРАМОТНІ ДІЇ ДОПОМОЖУТЬ ЗБЕРЕГТИ ВАШЕ ЖИТТЯ І ЗДОРОВ'Я!
Штаб ЦО коледжу
1