Рекомендації батькам гіперактивної дитини.
1.У своїх стосунках з дитиною дотримуйтеся "позитивної моделі". Підкреслюйте її успіхи та заохочуйте її зусилля, особливо у всіх видах діяльності, які потребують концентрації уваги, навіть якщо результати далекі від досконалості. Це укріплює впевненість дитини у власних силах та підвищує її самооцінку. Заохочення бажаної поведінки може бути не лише словесним, але й матеріально відчутним: можна заохочувати дитину наклейками, вирізаними з паперу зірочками, смайликами та ін., а при нарахуванні певної їх кількості – винагороджувати.
2.Намагайтеся рідше говорити "ні" і “не можна" – краще спробуйте переключити увагу дитини. Розмовляйте з дитиною завжди стримано, спокійно, м'яко.
3.Давайте дитині лише одне завдання на певний відрізок часу, щоб вона могла його завершити.
4.Не давайте довгих вказівок і не читайте довгих нотацій – вона вас просто не вислухає до кінця.
5.Для підкріплення усних інструкцій використовуйте зорову стимуляцію.
6.Підтримуйте вдома чіткий розпорядок дня.
7.Уникайте, по можливості, скупчення людей. Перебування в натовпі діє на таку дитину надто збуджуюче.
8.Під час ігор обмежуйте дитину одним партнером. Уникайте неспокійних, галасливих приятелів.
9. Оберігайте дитину від перевтомлення, оскільки воно призводить до зниження самоконтролю і наростання гіперактивності.
10. Неможливо і не слід пригнічувати підвищену рухову активність – направте її в потрібне русло. Корисні щоденна фізична активність на свіжому повітрі, тривалі прогулянки, біг, спортивні заняття, ігри, особливо такі, що одночасно розвивають увагу (наприклад, фізичні вправи, коли ви показуєте одне, а говорите інше, і дитина повинна слідувати лише вказівкам).
11. Заохочуйте сильні сторони дитини. Допоможіть дитині стати знавцем і віртуозом в якій-небудь справі (музика, шахи та ін.), яка їй цікава і краще дається. Будь-які знання, уміння і захоплення піднімуть ії самооцінку і рейтинг в очах інших дітей.
12. Більше грайте з дитиною: через цю найближчу і зрозумілішу діяльність ви багато чому зможете її навчити.
13. Працюйте в постійному контакті з педагогом.
14. Розберіться в своїх почуттях. Ця проблема викликає в батьків зазвичай цілу гаму суперечливих почуттів: недовіру, розчарування, почуття провини, почуття несправедливості. Впоратися зі своїми емоціями - ваше перше завдання.
15. Прочитайте все, що можете знайти про ту проблему, з якою ви зіткнулися. Поговорите з фахівцями. Проблема виникла не вчора, по ній вже накопичено досить спостережень, висновків і методик. Ознайомтеся з ними і виберіть те, що найбільш підходить для вас і вашої дитини.
Рекомендації вчителю по роботі з гіперактивними дітьми.