Алегорія (від грец. Allegoria — іносказання) — це перенесення властивостей та характеристик одного предмета чи явища на інший для кращого відображення образу. Таким чином утворюється переносне значення. Першими використовувати алегорію почали стародавні греки. Пригадаймо, Феміда (жінка з вагами і зав’язаними очима) або Амур (янгол, який влучно стріляє з лука) — це відомі образи, які є алегоріями правосуддя, кохання. Дослідники стверджують, що алегорія зародилася в Стародавній Греції, коли сформувалися їхні міфи та легенди. Алегорії використовуються для розкриття та підкреслення рис характеру того чи іншого героя.
Для допитливих. Фонтан Бартольді — один із найвідоміших і найпопулярніших символів міста Ліон (Франція). Автором пам’ятника є Фредерік Бартольді. Фонтан — це дивовижна алегорична композиція, в якій у вигляді величної жінки, що керує колісницею із чотирьох коней, зображена Франція, а коні — це річки: Рона, Сона, Сена, Луара — і вони щосили мчать до океану.
А чи знаєте ви героїв міфів та легенд України? Хто такі Мавки, Водяники, Дажбог, Сварог? Що таке «Зоряний віз»? Пригадайте те, що вивчали на уроках української літератури у 5 класі.https://cloud.orioncentr.com.ua/index.php/s/Xt8smq. Qf. Ff. BLa. Mchttps://cloud.orioncentr.com.ua/index.php/s/TDZGZa29s. TN258j
Українська міфологія своїм корінням сягає сивої давнини, далеких дохристиянських часів. Прадавні племена, які проживали на території України, творили перекази про обожнений світ природи. Слов'янські міфи пов'язані також із землеробською працею наших предків, які жили в повній гармонії з довкіллям. Вони одухотворяли природу, вірили в її чарівну силу, створювали міфологічні образи в різних видах мистецтва. Олексій Альошин. Перун. Статуетка «Русалка»
У міфах і легендах давні слов'яни оспівували сили і явища природи: сонце, місяць, зірки, грім і блискавку, мороз, вітер, вогонь. Люди створили образи різних духів — лісовиків, водяників, русалок, мавок, польовиків, перелесників, домовиків. Які обрядові дії зображено на картині?Як художники передають єдність людини та природи?Микола Реріх. Весна священна
До головних божеств давніх слов'ян належать: Перун (бог блискавки), Берегиня (богиня домашнього затишку), Хоре (бог сонця), Стрибог (бог вітру), Даждьбог (бог урожаю). У фольклорі популярні також міфологічні персонажі: Ярило (символ сонця, родючості, весни), Купало (покровитель літнього сонцевороту, кохання) тощо. Деякі боги вважалися покровителями різних видів творчості: Велес — бог мистецтва, зокрема музики, поезії; Сварог — бог ковальства та ремесел, Мокош — богиня ткацтва, рукоділля. Віктор Коміссаров. Боги Давньої РусіСпробуйте визначити, яких саме богів Давньої Русі зобразив скульптор В. Коміссаров.
Мавки — міфічні істоти жіночої статі, що уособлюють душі дітей, котрі народилися мертвими або померли нехрещеними. Також побутувало повір’я, що мавки — це вкрадені нечистими силами діти. Такі образи як мавки, німфи, русалки, нявки – існували як в легендах інших народів, так і в українських. За легендами, вони виглядають як надзвичайно гарні молоді дівчата, котрі залишають після себе сліди босих дитячих ніжок. Полюють мавки на привабливих молодих хлопців, а хто піде за ними – заблукає і ніколи не знайде дороги додому. Також існував міф про те, що вони «залоскочують» свою жертву, як і русалки. Щоб вберегтись від їх чар, треба було взяти з собою як оберіг часник, цибулю або полин. А ще, вивернути на собі сорочку.
Більшість міфів передавалися від покоління до наступних поколінь в усній формі, однак живуть вони й у витворах мистецтва — дерев'яних скульптурах. Зображення богів, що вирізалися з колоди, називались ідолами. Після Хрещення Русі їх знищували, проте сучасні майстри не забули давню традицію і нині створюють скульптури за мотивами давньослов'янських міфів. Зображення Берегині поширене в народній творчості, зокрема у вишивці, витинанці. Тетяна Білокрилець. Лялька-мотанка «Берегиня»Тетяна Дидоренко. Рушник «Берегиня» (фрагмент)Маріанна Любас. Витинанка «Берегиня»