Множення і ділення на 10 і на 100. Розв’язування та порівняння взаємопов’язаних задач на зведення до одиниці

Про матеріал
Мета: пояснити правила множення і ділення на 10 і 100, проаналізувати систему простих і складних задач, які входять до сукупності задач на спосіб зведення до одиниці.
Перегляд файлу

Тема: Множення і ділення на 10 і на 100. Розвязування та порівняння взаємоповязаних задач на зведення до одиниці (787 – 795).

Мета: пояснити правила множення і ділення на 10 і 100, проаналізувати систему простих і складних задач, які входять до сукупності задач на спосіб зведення до одиниці.

Обладнання: картки із завданнями, приклади.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота з картками.

Картка 1

Обчислити.

10 · 2 + 23              100 · 5 – 270

1 · 8 + 72                10 · 3 + 100 · 6

Знайти значення виразу.

a + 10 · 5, якщо a = 26;   a =143.

Картка 2

Обчислити.

100 · 4 – 320                  10 · 8 – 62

100 · 7 – 10 · 6               7 : 7 + 33

Знайти значення виразу.

a – 10 + 8, якщо a = 243;  a = 180.

Картка 3

Обчислити.

10 · 6 – (15 + 15)             10 · 4 + 27

100 · 9 – 10 · 90               9 : 9 · 1 + 34

Знайти значення виразу.

a + 100 · 3, якщо a = 240,  a = 360.

2. Усні обчислення.

 10 · 5                   100 · 8                     10 · 9

 + 34                      – 732                     + 100

 – 3                            + 4                        + 10

 : 9                              : 9                        – 194

 · 0                               · 1                          + 0

 

Не обчислюючи, доведи, що рівність правильна.

3 + 3 + 3 = 3 · 3 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 7 · 5

6 · 6 · 6 · 6 = 6 · 4 5 + 5 = 5 · 2

18 · 18 · 18 = 18 · 3 22 · 22 · 22 · 22 = 22 · 4

Бліц-турнір.

а) У 2-му класі 18 хлопчиків, а дівчаток у 3 рази менше. Скільки всього дітей у 2-му класі?

б) У 3-му класі 21 дівчина, а хлопців у 3 рази менше. На скільки менше хлопців, ніж дівчат?

в) У 1-му класі 9 хлопців, а у 2-му класі 27 хлопців. У скільки разів у 2-му класі більше хлопців, ніж у 1-му класі?

           ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

• Обчислити, застосовуючи переставну властивість дії додавання, наприклад, 30 + 3 = 33.

171 + 100                 831 + 99

23 + 598                   57 + 276

           IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового

навчального матеріалу

Завдання 787, с. 117. Колективне виконання.

Учні застосовують при цьому переставну властивість дії множення.

Завдання 788, с. 117. Ознайомившись із завданням, учні з’ясовують, що 5 помножити на 10 дорівнює 50, тобто до числа, яке множили на 10, приписали

один нуль. 3 помножити на сто дорівнює 300, тобто до числа, яке множили на 100, приписали два нулі. Учні читають правило.

Завдання 789, с. 117. Фронтальна робота.262

Завдання 790, с. 117, 118. Ознайомившись із завданням, учні роблять такий висновок: 40 ділили на 10 отримали 4, тобто при діленні на 10 у числі треба відкинути справа один нуль. 500 ділили на 100 — дістали 5, тобто при діленні на 100 у числі треба відкинути справа два нулі. Учні читають правило.

            V. Розвиток математичних знань

Завдання 791, с. 118. Використовуючи правила, учні розв’язують приклади.

Завдання 792, с. 118. Ознайомившись із задачею, учні з’ясовують, що для того, щоб розв’язати задачу, треба перетворити 1 хвилину 40 секунд у секунди.

Узагальнення і систематизація знань.

Завдання 793, с. 118. Ознайомитись зі змістом задач. Проаналізувати кожну задачу. Записати розв’язання.

Додаткові завдання (на вибір)

а) Обчислити.

563 + 278 – (195 + 314) 563 + (278 – 195) + 314

б) Накреслити прямокутник із сторонами 6 і 9 см.

Знайти його периметр і виразити його в дециметрах.

в) Записати рівняння і розв’язати їх.

• На скільки треба зменшити число 456, щоб одержати 234?

• До якого числа треба додати 365, щоб одержати 989?

г) Як записати число 6 трьома однаковими цифрами, з’єднавши їх знаками дій? Шістьма однаковими цифрами?

ґ) У нашій школі навчаються 394 хлопчики і 352 дівчинки. Скільки всього дітей навчаються у школі? На скільки дівчат менше, ніж хлопчиків?

            VI. Підсумок  уроку

Пояснити:

70 : 10 · 5 400 : 100 : 4.

            VII. Повідомлення  домашнього  завдання

№ 794, 795, с. 118

docx
Додано
4 листопада 2019
Переглядів
872
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку