Мовна вікторина
«Подорож океаном рідної мови»
Мета: повторити і закріпити знання з лексикології, фразеології, морфології, усної народної творчості, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне й образне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість, кмітливість; виховувати культуру мовлення, любов до рідної мови, рідного краю, повагу до народної мудрості, пробудити почуття національної свідомості. Формувати розуміння того, що українська мова – скарб. Розширювати знання учнів про красу і багатство української мови.
Форма проведення виховного заходу: вікторина
Хід заняття
І. Організаційна частина
1. Вірш «А рідна мова – найсильніша зброя»
А рідна мова – найсильніша зброя
Осічки не дає вона в бою.
І гідно виступить в нерівному двобою
Та честь і славу захистить свою.
Бо в мові – сила! Мова – код народу!
В ній єдність наша, розум, мудрість – все!
Вона дає нам волю і свободу.
І до вершин найвищих піднесе.
То ж мови не цурайтеся, шануйте!
Ми українці, поки мова є.
І перед окупантом не плазуйте
Тримайтеся й боріться за своє!
Слово вчителя
Сьогодні, 21 лютого, за рішенням ЮНЕСКО всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови.
Міжнародний день рідної мови запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов усіх народів планети та шанобливого ставлення до них.
Це свято є особливим для всіх нас, адже мова є найціннішим багатовіковим надбанням, душею нашого народу його генетичним кодом.
Хочете перевірити наскільки добре знаєте українську мову?
Запрошую вас до участі у вікторині «Подорож океаном рідної мови»
Ви матимете можливість показати свої знання, уміння, навички, ерудицію, кмітливість.
Девіз вікторини:
Мову цінуйте свою українську
Дану нам Богом на вічні віки
Рідну і світлу, свою материнську
Ми є народ, мові цій завдяки
ІІ. Формування команд
У вікторині братимуть участь 2 команди: «Дивослово» і «Словограй».
Вироблення правил вікторини.
ІІІ. Оголошення складу журі
Журі буде підраховувати отримані бали і після кожного конкурсу та в кінці змагання зробить підсумки і визначить команду – переможницю.
IV. Основна частина
Зупинка № 1 «Поєдинок капітанів»
Капітан команди «Дивослово»
1. Як називається український народний танець? (гопак)
2. Скільки приголосних звуків в українській мові? (32)
3. Сукупність літер мови, що розташовані в певному порядку (Алфавіт)
Капітан команди «Словограй»
1. З якого слова розпочинається Гімн України? (Ще)
2. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
3. Назвати букву хвалька (Я)
Зупинка № 2 «Хто швидше»
Складіть і запишіть з поданих слів прислів’я про мову
Команда «Дивослово»
Команда «Словограй»
Зупинка № 3 «Загадки – Запитання, загадки – жарти»
Команда «Дивослово»
1. Два пани наділи одні штани (ножиці).
2. Де є річка без води? (на карті).
3. Що за трава, що й сліпий знає? (кропива).
4. З якого посуду не можна їсти? (пустого).
Команда «Словограй»
1. Який стане білий камінь, якщо його кинути в Чорне море? (мокрий).
2. Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (мокрим).
3. Завжди в роті, а не проковтеш (зуби, язик).
Що є зайвим у вазі?
4. Що воно за штука, що день і ніч стука? (серце)
Я не слово мусить повірити, що це воно?
Зупинка № 4 «Склади фразеологізм»
Команда «Дивослово»
Пригадайте якомога більше фразеологізмів, до складу яких би входили назви частин людського тіла.
(Вставати не з тієї ноги, накивати п’ятами, клювати носом, прикусити язика, зубами клацати, хоч в око стрельни)
Команда «Словограй»
Пригадайте якомога більше фразеологізмів, до складу яких би входили числівники.
(П’яте колесо до воза, семеро одного не ждуть, п’яте через десяте, два чоботи пара, як дві каплі води)
Зупинка № 5 «Хто швидше»
Із поданих літер скласти слова
Команда «Дивослово»
К, І, О, Р, А, В, Н, Б (Барвінок)
А, Р, Н, И, К, В, Е (Вареник)
Команда «Словограй»
Ш, Р, У, К, И, Н (Рушник)
А, С, Я, Т, Щ (Щастя)
Зупинка № 6 «Мовне асорті»
Команда «Дивослово»
1. Перша буква у власній назві? (велика)
2. Яка частина мови вказує на предмет, але не називає його? (Займенник)
3. Назвіть слова з префіксом прі- (прірва, прізвисько, прізвище)
4. Скільки звуків у слові кущ? (4)
5. Слова з протилежним значенням? (антоніми)
6. Словниковий склад мови? (Лексика)
7. На які питання відповідає прислівник?
Команда «Словограй»
1. Без чого загине народ? (без мови)
2. Другорядний член, що відповідає на питання непрямих відмінків (додаток)
3. Вигадане ім’я під яким автор друкує свій твір (псевдонім)
4. Поставте займенник «себе» в Н. в. ( - )
5. Частина слова перед коренем (префікс)
6. Дослівно наведений уривок з якогось тексту (цитата)
7. Слова, що вживають люди в певній місцевості (діалектизми)
Зупинка № 7 «Крученики»
А зараз пропонуємо командам позмагатись в читанні скоромовок.
Зупинка № 8 «Показуха»
Учасники команди повинні показати фразеологізми
Команда «Дивослово»
1. Водити за носа.
2. На лобі написано.
3. Зуби шкірити.
4. Дивитись крізь пальці.
5. Зарубай на носі.
Команда «Словограй»
1. Сім разів відмір, а один раз відріж.
2. Втерти носа.
3. Клювати носом.
Гладити по голові.
Зуб на зуб не попадає.
V. Підсумок вікторини
Мабуть, прийшов час висловити свої думки журі і підвести підсумки.
Дякуємо. Сподіваємося, що наша зустріч допоможе вам оцінити скарби рідної мови. Любіть і розвивайте рідну мову.