Мета:
активізувати опорні знання учнів з української мови та літератури;
сприяти розвитку розумових і мовленнєвих здібностей дітей, їхнього мислення, пам`яті, виробленню в учнів уважності, спостережливості, відповідальності, розширенню їхнього кругозору;
сприяти виховуванню в учнів почуття любові до рідної мови.
Обладнання : на дошці – вислови про мову:
Як парость виноградної лози, плекайте мову.
М.Рильський
Без мови рідної , юначе, й народу нашого нема.
Д.Павличко
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Вступна частина
- Сьогодні ми зібралися , щоб ще раз переконатися в тому, що українські школярі люблять і шанують рідну мову. А зробимо ми це у формі мовознавчого двобої між командами 5-7 класів.
Методом жеребкування визначається команда, яка першою почне розминку.
(За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу)
ІІ. Основна частина
І етап «Розминка»
Запитання для 1-ї команди
Запитання для 2-ї команди (6
ІІ етап «Жартівлива торбинка»
Гравці витягають з торбинки номери жартівливих запитань і відповідають на них
(За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу)
по 5 запитань кожній команді
10.Чого багато має болото, менше – море і зовсім не має річка? (Звука о)
ІІІ етап “Відгадай прислів`я”
Розставте слова за алфавітом.
Якщо правильно розставите слова, то з їхніх останніх букв прочитаєте народну приказку.
Завчасно, жолоб, застеріг, сформульоване, степ, жорстоке, завіз, сургуч, завіз, звітую, столичне.
ІV етап «Родина»
До дошки викликаються по одному представникові кожної команди.
Гравцям слід дописати на аркушах паперу відповідні іменники.
(За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.
Команда, яка першою справляється із завданням, отримує 1 додатковий бал)
Завдання для 1-ої команди: Записати відповідні іменники у жіночому роді.
Завдання для 2-ої команди: Записати відповідні іменники у середньому році.
КІТ – кішка, кошеня
КІНЬ - кобила, лоша
КАБАН - свиня, порося
БАРАН - вівця, ягня
ЦАП – коза, козеня
ПІВЕНЬ – курка, курча
БИК – корова, теля
V етап “Редактор”
Відредагувати речення
( Команда, яка перша відредагує речення , отримує 1 додатковий бал.
За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу)
Не сиди на полу – не сиди на підлозі .
Урок почнеться в 13 годин – урок почнеться о 13 годині.
Мені повезло: не визивали до дошки - мені пощастило: не викликали до дошки.
Дошку вимили чистою тряпкою – дошку вимили чистою ганчіркою.
Відкрийте форточку - відкрийте кватирку.
Учні взяли участь у змаганнях - учні брали участь у змаганнях.
VІ етап “Всезнайко”
Команди виділяють по одному учаснику, які повинні продовжити зачитані ведучим початки прислів`їв .
(За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу
1. 2.
Вчення світ, а невчення тьма. Слово не горобець, вилетить не спіймаєш.
Під лежачий камінь вода не тече. Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Краще синиця в руках, ніж журавель в небі. Рання пташка росу п`є, а пізня сльози ллє.
Яблуко від яблуні далеко не падає. Любиш кататися – люби й санчата возить.
Що посієш, те й пожнеш. Не плюй в колодязь – пригодиться води напиться.
Друзі пізнаються в біді. Вік живи – вік учись.
Чужий кожух не гріє. Зробив діло – гуляй сміло!
Одна голова – добре, а дві – краще. Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
VІІ етап «Анаграми»
- Переставляючи букви у словах, утворіть нові слова.
Аврал – (лавра)
Автор-( товар)
Арфа – (Куба)
Антон –(тонна)
Артек – (катер)
Банка –(кабан)
Баня-(баян)
Баку – (Куба)
VІІІ етап “Поєдинок капітанів”
Кожному капітану дається по 5 слів. вони мають розкрити значення цього слова, дати йому характеристику, описати його, але ні в якому разі не називати його.
прикметник іменник
апостроф знак м’якшення
підмет присудок
знак питання знак оклику
префікс суфікс
ІІІ. Заключна частина
Підсумок проведення двобою. Нагородження