Мовознавчий турнір для 8-х-9-х класів « Скарбниця рідної мови»
Мета: показати учням красу та багатство української мови; викликати бажання вивчати рідну мову, милуватися її красою; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння спостерігати мовні явища; виховувати любов до рідної мови, свого народу, рідної землі.
Обладнання: завдання для редакторів, фонограми пісень, соціальна реклама української мови, відеоролик тріо «Крайня хата» на пісню «Гімн українській мові».
Хід заняття
Учитель. Епіграфом нашого змагання пропоную взяти слова В. Сухомлинського: «Чим глибше людина пізнає тонкощі рідної мови, …тим активніше сприймає її серце красу слова».
Конкурс 1. Бліц-турнір «Мовне асорті»
Вчитель. Поети оспівали красу і багатство нашої мови, наділивши її безліччю епітетів:
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова,
Українська моя мова.
– А що говорять про нашу мову представники інших народів?
(Перегляд фільму «Соціальна реклама української мови»)
Вчитель. Спочатку гравцям потрібно розім’ятися. Протягом 2хв. Команди відповідатимуть на запитання, отримуючи за кожну правильну відповідь 1 бал.
Запитання для І команди
1. Скільки букв в алфавіті української мови? /33/
2. Слова, однакові за звучанням, але різні за лексичним значенням. /Омоніми/
3. Застарілі слова, які вийшли з ужитку. /Архаїзми/
4. Дієприслівник із залежними словами. /Дієприслівниковий зворот/
5. Частина слова, що стоїть після кореня. /Суфікс/
6. Підібрати прикметник до слова «тюль»
7.Поставте іменник «птах» у Кл. в.(пташе)
8. Що означає фразеологізм «замилювати очі»? /Обдурювати/
9.Чи ставиться апостроф у слові В’ячеслав.
10. Чуже мовлення передане дослівно , без будь-яких змін /Пряма мова/
11. Скільки літер ка у слові бароко?
12. Змінна частина слова. /Закінчення/
13. До якої частини мови належать слова згідно з, відповідно до(прийменник)
14. Речення, в якому граматична основа складається з одного підмета. /Називне/
15. Рід іменника кенгуру. /Чоловічий/
16. Що означає діалектизм когут? /Півень/
17. Що означає фразеологізм «ніде й голці впасти»? /Тісно/
18. Незмінна самостійна частина мови. /Прислівник/
19. Перекладіть українською слово «улитка». /Равлик/
20.До якої частини мови відноситься слово будь-який? /Займенник/
Запитання для ІІ команди
4. Дієприкметник із залежними словами. /Дієприкметниковий зворот/
5. Частина слова, що знаходиться перед коренем. /Префікс/
6. Що означає фразеологізм «грати першу скрипку» (бути лідером)
7. Службова частина мови, що сполучає однорідні члени речення /Сполучник/
8. Самостійна частина мови, що вказує на предмет, його ознаку чи кількість, але не називає його. /Займенник/
9.Поставити іменник «Олег» у кличному відмінку.( Олеже)
10. Речення, яке має дві і більше граматичних основ. /Складне/
11. До якої частини мови відноситься слово будь-куди? /Прислівник/?
12. Чи ставиться апостроф у слові мавпячий?
13.До якої частини мови належ. будь-коли, де-не-де.
14. Інфінітив—це… /Неозначена форма дієслова/
15. Рід іменника бідолаха. /Спільний/
16. Новоутворені слова та вислови мови. /Неологізми/
17. Слова, різні за звучанням та написанням, але близькі чи однакові за лексичним значенням. /Синоніми/
18. Чи ставиться дефіс у слові кінець кінцем?
19. Підберіть прикметник до слова «біль»
20. Що означає фразеологізм «хоч око виколи»? /Темно/
Конкурс 2. Конкурс редакторів.
Вчитель. Знайдіть помилки в реченнях:
І. 1.Через неділю в університеті день відчинених дверей.
2. Слідуюча зупинка площа Івана Франко.
3.Нашій вчительці подарували самі кращі квіти.
4. Закрийте двері - сквозняк.
ІІ. 1. Пенсіонери в городському транспорті мають льготи.
2. В скільки годин відходить автобус на вокзал?
3. Завдання не виконав із-за хвороби.
4. По всіх питаннях ти дав вірну відповідь.
Конкурс 3. «У пісні життя народу»
Вчитель. Наступний конкурс присвячений українській пісні. За фонограмою потрібно вгадати українську народну пісню.
Конкурс 4. «Поетичний»
Вчитель. Колись у суперечці з італійцем, англійцем і німцем, щоб довести, що українська мова багата й милозвучна, українець склав вірш, в якому кожне слово починалось на одну й ту ж букву. Наприклад:
Стихли струни, стихли співи,
Срібні співи серенад,
Срібно стеляться сніжинки -
Спить самотній сад.
5 конкурс «Конкурс капітанів»
Ведуча. Дякую. Шановне журі просимо підрахувати результати. Наступний конкурс «Поєдинок капітанів». Капітани команд за допомогою жестів повинні передати зміст фразеологізмів, а команда – сказати, який це фразеологізм:
І капітан
намилити шию
зуб на зуб не попадає
клювати носом
пальчики оближеш
прикусити язика
намотати на вус
рукою подати
ІІ капітан
засукавши рукава
обвести круг пальця
записати на лобі
руки чешуться
як у рот води набрав
надувати (копилити ) губи
гладити по голівці
Конкурс 6. «Римування»
Вчитель. А тепер вам потрібно заримувати слова.
І команда: буває, забуває, мова, діброва.
ІІ команда: сміх, сніг, весна, красна.
Завершується захід переглядом відеоролика «Гімн українській мові»
Додатки
Запитання для вболівальників
1. Два слова, серед яких одне головне, а друге залежне. /Словосполучення/
2. Речення, що має одну граматичу основу.
3. На які групи поділяються всі звуки? /Голосні і приголосні/
4.. Слова з протилежним лексичним значенням. /Антоніми/
5.Що означає фразеологізм «перелічити ребра»? / Побити/
6.Продовжіть вислів «Вовка боятися -..(в ліс не ходити)
7.Члени речення, які характеризують предмет з одного боку, відповідають на одне і питання і відносяться до одного і того ж слова. /Однорідні/
8. Як називається словник, у якому пояснюється лексичне значення слів
9.Чи пищемо ь у слові « тонший».
10.Виправити помилку у словосполученні «книжна шафа».
11. Чи може вставне слово бути членом речення.
12. Скільки всього частин мови.
13. Перекладіть українською слово «носки». /Шкарпетки/
14. Перекладіть українською слово «чулки» /Панчохи/
15. Розділ науки про мову, що вивчає речення і словосполучення. /Синтаксис/
16. Розділ мовознавства, який вивчає частини мови. /Морфологія/