Підготувала: Бурилкіна Л.В.
Навчання грамоти: навчання письма, 1 клас
За навчальним проектом «Росток»
Тема. Написання малих букв и, й, ш.
Мета:
навчальна: вчити правильно писати малі рукописні букви и, й, ш та поєднувати їх у буквосполучення; відрізняти друковані букви від рукописних; закріплювати вміння писати малі букви і, ї; удосконалювати правильну посадку під час письма, уміння правильно тримати ручку та розташовувати зошит на парті;
розвивальна: розвивати зв’язне мовлення, уяву, фантазію;
виховна: виховувати дружбу, взаємоповагу.
Обладнання: підручник «Українська мова» Прописи. 1 клас.2 частина. /Кальчук М.І.,Чабайовська М.І.. – С.: ТОВ НВП «Росток А.В.Т.», 2018. –76 с.; малюнок Казкової галявини, казкової сторінки, тренажер для письма, дощечки.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності.
В цьому класі друзі всі: (три хлопки)
Я і ти, і ми, і ви. ( три хлопки)
Добрий день, тому, хто зліва. (поворот наліво)
Добрий день, тому, хто справа. ( поворот направо)
Ми – одна сім’я. (розвести руки в сторони, показати на всіх)
ІІ. Актуалізація знань і фіксація утруднення в діяльності.
Казкова сторінка
Кольоропис
Вправа «Листочок»
і ї и
й ш
ІІІ. Виявлення причин утруднення і фіксація в діяльності.
Складіть казку про дружбу букв і, ї, и, й, ш. (Робота у парі)
ІV. Побудова проекту виходу з утруднення.
Пофантазуй та «оживи» на малюнку букви і, ї, и, й, ш, перетворивши їх на істот.
1.Гра – фантазія «Перетворення». (Робота у парах.)
і ї и й ш
(Учні виконують малюнки під музику)
Фізкультхвилинка
Дружно стали ми всі зранку
Разом робимо зарядку.
Похитали головою,
«раз» - ми тупнули ногою,
руки вгору, руки вниз.
«Два» – присіли, піднялись.
Гарно всі ми відпочили
й до роботи приступили.
V.Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.
1.Дай поради звірятам щодо правильного письма букв і, ї, и.
Напиши ці літери в зошитах звірят.
2.Розмалюй казкову галявину буквами і, ї, и, й, ш.
* Запам’ятай правильне написання букв. Які звуки позначають ці літери?
Позначення рукописною літерою вивчених звуків. Ознайомлення із правильним написанням маленьких букв и, й, ш.
Учитель. Із цієї групи букв сьогодні ми вивчимо написання маленьких букв и, й, ш.
*Написання букв и, й, ш вчителем на дошці з поясненням.
Учитель. Розгляньте уважно на схемах (с.9 – завдання від мудрої Сови) послідовність написання букв и, й, ш.
(Учні розглядають начерк букв и, й, ш, а вчитель вголос промовляє послідовність їх написання, одночасно пишучи літери на дошці.)
Учитель.
- Сьогодні ми навчимося писати малі літери и, й, ш.
Буква и
- Подивіться, як я пишу: починаю писати від верхньої рядкової лінії пряму похилу паличку до нижньої рядкової лінії, торкаючись її, заокруглюю праворуч і веду вгору до верхньої рядкової лінії. Потім, не відриваючи руки, знову вниз пряму похилу лінію. Заокруглюю біля нижньої рядкової лінії до середини рядка.
Буква й
-Рядкова буква й складається з двох прямих похилих паличок із заокругленням унизу та окремого заокруглення – невеличкої лінії, прогнутої вниз. Першу частину пишемо так, як буква и. Угорі над нею трохи вище від верхньої рядкової лінії пишемо зліва направо невеличку лінію, прогнуту вниз.
Буква ш
-Маленька буква "ш " (ша) складається з трьох однакових елементів: прямої палички з заокругленням внизу (як у букви "и" плюс ще одна паличка). З'єднуються ці елементи безвідривно.
* «Письмо в повітрі» під рахунок.
Буква и
- Напишіть елементи в повітрі: «раз – і, два – і».
Буква й
- Напишіть елементи в повітрі: «раз – і, два – і, три».
Буква ш
-Пишемо під лічбу: «раз-і, два-і, три-і».
*Письмо на дощечках.
Учитель. А тепер спробуйте самостійно записати букви и, й, ш на дощечках.
(Учні пишуть букви и, й, ш на індивідуальних дощечках. Учитель дає рекомендації щодо правильного їх написання).
*Письмо на тренажерах для письма букви (6 р.)
Діти пишуть букви и, й, ш.
VІ. Самостійна робота.
Написання літер и, й, ш у «Прописах»:
(Перед початком письма в зошитах потрібно повторити правила, яких слід дотримуватися під час письма. Учні озвучують, як правильно сидіти під час письма; правильно розміщувати зошит; правильно тримати руки на парті та ручку.)
VІ. Фізкультхвилинка.
Забавлялись зайченята (встати, підняти руки вгору, потягнутися)
Виглядаючи маму і тата. (руки на пояс, повороти вліво, вправо)
Ось так – лапку до лапки (поплескати в долоні)
Ось так – шапку до шапки (руки до голови, вгору)
Ось так – вусом потрусим (похитати головою)
Так, так, так! (пострибати)
VІІ. Включення в систему знань і повторення вивченого.
Продовження роботи в зошиті.
Знайди і закресли букви, які написані неправильно.
1. Вправа «Знайди помилку».
- Виконайте завдання від Білочки. Розгляньте уважно написання букв и, й, ш, закресліть літери, які написані неправильно.
Поясни свій вибір.
(Учні виконують завдання самостійно і висловлюють свої думки).
2.Завдання «Чарівне перетворення»
- Виконай завдання від мудрої Сови.
Назви друковані літери і допиши рукописні.
і ї и й ш
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Чого нового ви навчилися на уроці?
- Написання яких букв у вас сьогодні вийшло набагато краще?
- Що цікавого дізналися?
Вправа «Сонечко»