Наступ Російської імперії на автономію Гетьманщини.

Про матеріал
Тема уроку: Наступ Російської імперії на автономію Гетьманщини план: 1. Іван Скоропадський та Перша Малоросійська колегія. 2. Павло Полуботок, боротьба за збереження автономії України. 3. Данило Апостол(на самостійне опрацювання). Цар Петро ще у 1708 призначив гетьманом Івана Скоропадського. Від традиційного підписання статей цар відновився, пояснивши таке рішення воєнними обставинами.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Наступ Російської імперії на автономію Гетьманщини.

Номер слайду 2

План уроку:1. Іван Скоропадський та Перша Малоросійська колегія.2. Павло Полуботок, боротьба за збереження автономії України.3. Данило Апостол(на самостійне опрацювання).

Номер слайду 3

Пригадай! Якою була реакція Петра І на зраду І. Мазепи? Чи було призначено нового гетьмана?

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Іван Скоропадський (1708 - 1722)Гетьман Лівобережної України. Звернувся з проханням до царя про підтвердження прав і вольностей Гетьманщини.«Українці й так мають з ласки царя стільки вольностей, як жоден народ у світі».

Номер слайду 6

Решетилівські статті 1709 р.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} “Просительные статьи” “Решительный указ”Прохання підтвердити “права і вольності” Гетьманщини. Загальне підтвердження прав і вольностей Війська Запорозького й обіцянка пізніше дати детальні “Статті”. Залишити козаків у походах під командою свого старшого, а не російських офіцерів, що часто зловживали своєю владою. Відмовив, але категорично заборонив офіцерам зловживати владою над козаками. Повернути до Гетьманщини гармати, забрані в Батурині та інших полкових містах.Із гетьманської артилерії буде повернуто лише частину, а інші ні, оскільки вони вважаються військовим трофеєм.

Номер слайду 7

Решетилівські статті 1709 р.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}“Просительные статьи” “Решительный указ”Заборонити царським воєводам втручатися у внутрішні справи Гетьманщини. Царські воєводи, як і раніше, перебуватимуть у великих українських містах, але їм буде вказано не порушувати права і вольності “малоросійського народа”. Не обтяжувати населення Гетьманщини постоями російських військ.Із більшості міст російські війська будуть виведені. Питання про образи місцевим жителям мають розглядатися новопризначеним царським резидентом при гетьмані. Обіцянка, що питання про постої буде вирішене пізніше. Заборонити називати козаків “зрадниками”. Обіцяв видати окремий указ із цього приводу.

Номер слайду 8

“Явні статті” А. Ізмайлову 18 липня 1709 р. Перестерігати прояви політичного невдоволення російським пануванням. Стежити за тим, щоб не було відновлено Запорізьку Січ. Приймати послів від іноземних держав, листи посланців переписувати й надсилати царю і без його рішення ніякої відповіді не давати. Наглядати, щоб гетьман не призначав і не знімав старшин без дозволу царя. Контролювати, щоб гетьман не давав нікому маєтків, не пояснивши, за що саме. Установити нагляд над збиранням податку до Військового скарбу, щоб цар знав про доходи Гетьманщини.

Номер слайду 9

“Таємні статті” А. Ізмайлову 27 липня 1709 р. Таємний нагляд над гетьманом і старшино. Виявляти лояльних до царської влади старшин і співпрацювати з ними, відповідно оплачуючи їхню допомогу. Таємно розвідувати розміри прибутків Військового скарбу. Стежити за розмовами й поведінкою козаків і старшини, рекомендувати їх на посади.

Номер слайду 10

Яку мету переслідував російський уряд?Лист князя Голіцина канцлеру Головкіну. Задля нашої безпеки треба насамперед посіяти незгоду між полковниками і гетьманом. Не треба виконувати прохань гетьмана. Коли народ побачить, що гетьман уже немає такої влади, як Мазепа, то, сподіваюсь, буде приходити з доносами… Треба, щоб у всіх полках були полковники, незгодні з гетьманом; якщо між гетьманом і полковниками не буде згоди, то всі їхні справи будуть нам відкриті. Мовою джерел

Номер слайду 11

Становище українського населення. Будівництво каналів та фортифікаційних споруд, військові походи – повинності українських селян та козаків. Обмеження економічної самостійності Гетьманщини. Обмеження в освіті та книгодрукуванні. Козаки на будівництві Ладозького каналу

Номер слайду 12

Номер слайду 13

1720 – 1725 рр.на державній роботі загинуло понад 20 тис. козаків. За офіційними відомостями в 1725 р. з 6800 козаків тільки 646 повернулося додому

Номер слайду 14

Звернення гетьмана в 1722 р. з проханням полегшити обмеження для Гетьманщини. Маніфест від 1722 р. Утворення Малоросійської колегії – органа контролю за діяльністю гетьмана і Генеральної старшини.

Номер слайду 15

Малоросійська колегія (1722 - 1727)Причини створення: Цар мотивував недоліками внутрішнього управління, судочинства, податкової системи і скаргами її мешканців. Мета діяльностіПоступове обмеження політичної автономії Гетьманщини. Контроль за діяльністю гетьмана і генеральної старшини. Прирівняння Гетьманщини за статусом до звичайної провінції імперії. Президент Першої Малоросійської колегії - Степан Вельямінов.

Номер слайду 16

Малоросійська колегія (1722 - 1727)Основні функції: Здійснення нагляду за діяльністю гетьмана та старшини. Встановлення і стягнення податків до царської казни і провіанту для російської армії. Розквартиру -вання в Гетьманщині офіцерів та солдатів російської армії. Контроль за діяльністю Генеральної військової канцелярії. Розгляд апеляцій на судові рішення. Значення: Започаткувала реальний процес ліквідації російською владою української державності.

Номер слайду 17

Павло Полуботок (1722 - 1724)Наказний гетьман Лівобережної України. Провів судову реформу, активно боровся з хабарництвом у суді. Був ув´язнений в Петропавлівській фортеці, де й помер. Робота над джерелом, ст. 177 підручника.

Номер слайду 18

В. Волков. Петро І відвідує засудженого наказного гетьмана П. Полуботка.

Номер слайду 19

ПОСИЛЕННЯ КОЛОНІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ РОСІЙСЬКОГО УРЯДУ17081722 Скоропадський. Петро ІМалоросія. Малоросійська колегія. Автономія. Указ Петра ІРешетилівські статтіГетьманщина. Російська імперія

Номер слайду 20

Домашнє завдання: Опрацювати параграф 35 Зробити порівняльну таблицю на стр.179

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Крехелєв Володимир Гаррійович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
До підручника
Історія України 8 клас (Сорочанська Н.М., Гісем О.О.)
Додано
9 квітня 2023
Переглядів
2395
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку