Навколишнє середовище. Охорона довкілля.

Про матеріал
Узагальнюючий урок з теми "Навколишнє середовище. Охорона довкілля." Розвиток всіх мовних навичок. Використання умовних речень 2 типу.
Перегляд файлу

Урок 4. Навколишнє середовище. Охорона довкілля.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Мета уроку:

освітня: приведення засвоєних учнями понять з теми «Природа і погода» у струнку систему, яка передбачає розкриття та засвоєння зв’язків і відношень між її елементами;

навчальна: забезпечити свідоме вживання тематичних понять та граматичних конструкцій, удосконалювати навички аудіювання, читання, говоріння, письма;

розвиваюча: творче мислення, розвивати мовні здібності, здібності логічно висловлюватись; використовувати інформаційні технології для вивчення англійської мови;

виховна: формувати зацікавленість у вивченні англійської мови, працьовитість, виховувати уважність.

Учні повинні:

знати: поняття з теми «Природа і погода», розуміти зв’язки і відношення між її елементами;

вміти: сприймати інформацію за темою «Природа і погода», усно і письмово висловлювати свої ідеї з цього приводу.

Обладнання: комп’ютер з інтернет з’єднанням, телевізор, підручник “Solutions Pre-intermediate”, second Ukrainian edition, картки з QR- кодами, картки з завданням, смартфон/планшет, на якому встановлена програма QR-code reader.

Хід уроку.

 

  1. Привітання. Розмова з учнями. (2 хвилини)

T: Good morning students. How are you today?

Ss: We are fine. Thank you. And how are you doing?

T: I am great because today we are going to have a very interesting lesson, which will show me how good you are at environmental issues.

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація навчальної діяльності школярів. (8 хвилин)

Вчитель повідомляє, що зараз клас обговорюватиме питання переробки сміття, над якими учні повинні були подумати вдома.

На екрані по черзі показуються три запитання, а учні висловлюють свою думку щодо кожного з питань. (Учитель запитує учнів вибірково, так щоб кожний мав змогу висловитись).

T: At home you had to think over some questions about recycling. So I want to start with a short discussion on this topic. On the screen you will see the questions and I would like you to comment on every question.

 

ЗАПИТАННЯ:

  1. What sort of things do you recycle at home?
  2. How can people reuse or repair things instead of replacing them?
  3. Is there anything else you can do to help the environment?

 

  1. Відтворення та відпрацювання опорних знань учнів. (15 хвилин + 10 хвилин)

(загадки – 3 хвилини, складання списків – 7 хвилин, презентація – 5 хвилин)

a). Змагання: Хто швидше?

  • C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\jpeg.jpgУчні працюють в командах. Учитель зачитує описання поняття, стосовно оточуючого середовища. (Саме поняття ,що виділене червоним, не зачитується).

Команда, яка вгадала першою,

отримує картку з QR-кодом

для подальшої роботи.

Кожна команда повинна отримати по 3 QR-коди.

exhaust fumes  - gases ejected from an engine as waste products

flood- A form of natural disaster when there is more water than the lakes, rivers, oceans, or ground can hold

drought- temporary abnormalities determined by deficient precipitation

endangered species- species whose numbers are so small that the species is at risk of extinction

hurricane- an intense, rotating oceanic weather system that possesses maximum sustained winds exceeding 119 km/hr (74 mph)

industrial waste- Wastes from any factory, transportation apparatus, from scientific research, dredging, sewage and scrap metal.

greenhouse effect- increase in temperature caused when incoming solar radiation is passed but outgoing thermal radiation is blocked by the atmosphere

global warming- warming that results when solar radiation is trapped by the atmosphere

ozone hole- a region of the stratosphere over Antarctica (and a smaller one over the Arctic) that is depleted of ozone .

nuclear waste- The radioactive products formed by fission and neutron transmutation of materials in a reactor

oil spill- the release of a liquid petroleum hydrocarbon into the environment due to human activity

landfill- a location for the disposal of human waste be it domestic, commercial or industrial

water pollution - pollution of the water in rivers and lakes

garbage- waste

Pesticides- a chemical used to kill pests (as rodents or insects a chemical used to kill pests (as rodents or insects)

pollution - the introduction of contaminants into an environment that causes instability, disorder, harm or discomfort to the ecosystem

Deforestation-The process of destroying a forest and replacing it with something else, especially by an agricultural system.

Domestic garbage- Residential waste

Acid rain - Rain mixed with acids formed by gases released into the atmosphere when fossil fuels are burned.

Air pollution- The contamination of the atmosphere by noxious gases and particulates

 

  • Як тільки команда отримала 3 QR-коди, вона сканує і розшифровує їх за допомогою програми QR-code reader, яка завчасно була встановлена на смартфоні/планшеті. (навіть якщо інша команда ще не отримала свої коди. Відповідно, чим швидше команда діє, тим більше часу в неї буде на виконання завдання.)
  • В кожному QR-коді зашифрована картинка, що показує одну з проблем охорони довкілля. Завдання команди – назвати цю проблему англійською мовою та скласти список дій, які треба виконати, щоб вирішити цю проблему. а потім презентувати їх.

(QR-коди та картинки подані в додатку.)

T: Now you will work in teams. You will hear some definitions of notions connected with the topic “Environment”. The team, which guesses the notion correctly, gets a card with a QR-code. When you receive 3 codes you can start your work. Scan the code, see the picture which shows an environmental problem, name the problem and write as many solutions as you can think of. Are you ready?

Ss: Yes.

T: Then let the game begin.

 

b). Гра : «Якби я був мером Харкова, я б …..… щоб покращити стан оточуючого середовища» (10 хвилин)

Перший учень каже речення: «Якби я був мером Харкова, я б поставив більше баків для сміття (наприклад), щоб покращити стан оточуючого середовища»

Наступний учень продовжує: Якби я поставив більше баків для сміття, то на дорогах було б менше обгорток від цукерок.

Учень, що говорить за ним: Якби на дорогах було менше обгорток, то…

(Таким чином учні мають змогу вживати умовні речення другого типу та відпрацьовувати вживання лексики за темою).

T: Well done, guys. I think it is time for you to relax a bit and play a game. It is called “If I were the mayor of Kharkiv I would…”. The person, who begins, says: “If I were the mayor of Kharkiv I would put more rubbish bins in the park.”

The next person repeats the last part of the previous sentence and continues with saying what would happen next.

If there were more rubbish bins in the park, there would be fewer wrappings on the ground… And so on.

  1. Повторення, узагальнення та систематизація понять, засвоєння відповідної системи знань, провідних ідей та основних теорій.  (5 хвилин)

 

Учням пропонується виконати індивідуальне завдання на картках і віддати учителю.

1-Use the words in the box to complete this newspaper article about an environmental problem:

 

blood           chemicals               spray           mixture                   holidays               agricultural                   pesticides

 

CHEMICALS MAKE BLOOD-RED SEA

 

The valley of the river Po in Northern Italy is an important ………………………..area. The farmers in this region produce a lot of very good food but they use a lot of …………………….. to help them. They …………………….the fields with ………………………. and chemicals to feed and protect the crops.

Unfortunately , when it rains, a lot of these chemicals are washed away from the earth into streams and eventually into the River Po. This river carries the chemicals into the Adriatic Sea. In 1989, parts of the Adriatic sea became as red as ………………..: an algae, a type of sea weed, was growing in the rich ………………………..of chemicals in the water. Tourists didn’t want to swim in the red water and cancelled their ……………………….. .

 

(Інші завдання та відповіді в додатку.)

 

  1. Підбиття підсумків уроку і повідомлення домашнього завдання. (2 хвилини)

 

T: It looks like we have done a great job today. So to have a great finish, at home you will have to come up with the ideas for your own projects. The topic is: “How to improve our environment”. Please, post some projects on my site: http://englishlessons.com.ua/

And you also have to solve a crossword on environmental vocabulary.


ДОДАТОК.

 

  1. QR- коди та їх розкодування. Учням віддається лише QR- код.

 

Codes

Pictures

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\codes\chemicals.jpg.png

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\chemicals.jpg

chemicals

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\codes\drinking_water.jpg.png

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\drinking-water.jpg

Polluted drinking water

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\codes\toxic_waste.jpg.png

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\Toxic-Waste.jpg

Toxic waste

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\codes\cutting_down_trees.JPG.png

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\cutting down trees.JPG

deforestation

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\codes\waste.jpg.png

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\waste.jpg

Waste

C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\codes\gas_fumes.jpg.png

                                                                                                                                                                                                                                                                                              C:\Users\Misha\Desktop\environment\problems\gas fumes.jpg

Gas fumes

 


  1. Картки для індивідуального завдання, пункт 4.

 

1-Use the words in the box to complete this newspaper article about an environmental problem:

 

blood           chemicals               spray           mixture                   holidays               agricultural                   pesticides

 

CHEMICALS MAKE BLOOD-RED SEA

The valley of the river Po in Northern Italy is an important ………………………..area. The farmers in this region produce a lot of very good food but they use a lot of …………………….. to help them. They …………………….the fields with ………………………. and chemicals to feed and protect the crops.

Unfortunately , when it rains, a lot of these chemicals are washed away from the earth into streams and eventually into the River Po. This river carries the chemicals into the Adriatic Sea. In 1989, parts of the Adriatic sea became as red as ………………..: an algae, a type of sea weed, was growing in the rich ………………………..of chemicals in the water. Tourists didn’t want to swim in the red water and cancelled their ……………………….. .

2-Complete the text below by inserting the words/ phrases in the box:

 

            Pesticides            Rush hour        Wind                   Food chain                 Exhaust fumes            Polluting          Power stations             Chemicals                   Dangerous                          Traffic jams

 

  1. Every day during the ______________________you can see cars stuck in ________________sending their ______________________ up into the atmosphere, _____________________our environment. It is not only in town that the quality of life is being threatened. Although farmers say they have to spray _____________
  2. on their crops, some experts believe  that these ___________________could get into the _______________,
  3. which will result in a dramatic increase in the number of people  affected  by cancer and various allergies.
  4. Potentially the most _________________ threat to the environment is nuclear  waste from _____________.
  5. By developing alternative sources of energy, such as _________________and wave power , we can make our world much safer to live in.

3-Complete the text below by inserting the words in the box:

 

Recycling               Toxic                    Dirty         Dumping              Poisons             Smoke           Waste            Chimney

 

 

 

 

The main reason for pollution is ________________-- something which is no longer needed. Waste can be many things: it can be yesterday’s newspaper, an old car, your _____________bath water, or _____________ from a factory  _____________. Some  waste is dangerous, because it contains ____________________.This kind of waste is called __________________ waste and it is worrying many governments today.

If you want to do something better than _________________, you can change waste  into something different. You can sort your waste so that paper, metal and clothes, for example, can be sold to dealers for _____________________ .

 

4-Complete the text below by inserting the words/ phrases in the box:

 

Cut down            Droughts            Rubbish            Soil  (2x)  Rainforests               Plastic                Species              Land

 

 

 

Tropical _________________ in South America and in Africa are being cleared away for _________________ and to use the ________________ for farming. In the last 30 years , more than 80% of Africa’s Ivory Coast rainforest has been ____________________. But the loss of trees is leading to ____________erosion, mud slides  and _________________. Many plants and animals no longer have a home and 48 ____________of plants and animals are wiped out every day.

Another great threat to animals is __________________as many animals are strangled or choke on ____________________ bags, since plastic is not biodegradable.

 

 

 

 


5-Complete the text below by inserting the words   in the box:

 

pollution         problem              food              feed          agricultural               forests

distribution                   degradation

Less food, more people

 

A world Bank report  warns that ………………………………….practices  are destroying our ability to produce ………………… in the future. The ………………………………… of soil, the …………………… of water resulting from farming and the destruction of …………………………. are endangering future food supplies.  ( … ) Solutions  to the ………………………….  include  better ……………………………… of the food we produce, integrated farming –that is  sustainable and environmentally-friendly – and bio-engineering. By 2020 there will be  another one-and-a-half million people to ………………in the world( … )

 

6-Complete the text below by inserting the words   in the box:

 

produce        save          buy       recycle       waste              throw away                too        afterwards      rubbish                 products       factories        plates            handkerchiefs          tins          people             aluminium                     

 

In the wealthy …………………..of the world people……………………….a lot. They ……………a lot of unnecessary things and often ………………………good food. In order to make everyday life simpler, we ……………………….millions of things like paper…………………….. and throw away cups and ………………………….. In the USA you can buy special TV dinners, which the ………………….have packed in …………………………containers. No washing-up: you simply throw the container away ………………………….  .  Think how many materials we could …………………..if we didn’t manufacture these ………………………  .We might save a lot in other ways, ……………..  .If people sorted their ………………………, for example, and kept separate dustbins for paper, glass, ……………..and left-over food. Then we would be able to use a lot of things again – or …………………………them.

 

 


Відповіді:

 

  1. Mixture—fog—smog—power—chimneys—problem—clouds—water—rain—forests
  1. Rush hour—traffic jams—exhaust fumes—polluting—pesticides—chemicals—food chain—dangerous—power stations—wind
  1. Waste—dirty—smoke—chimney—poisons—toxic—dumping—recycling
  1. Rainforests—soil—cut down—soil—droughts—species—rubbish—plastic
  1. Agricultural—food—degradation—pollution—forests—problem—distribution—feed
  1. People—waste—buy—throw away—produce—handkerchiefs—plates—factories—aluminium—afterwards—save—products—too—rubbish—tins—recycle

 


 

D:\dokumenti\environment crossword.wmf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Answer key

 

D:\dokumenti\environment crossword (key).wmf

 

 

 

 

 

docx
Додано
26 січня 2021
Переглядів
764
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку