Цей матеріал рекомендовано до уроків позакласного читання авторів , яких немає в підручнику. Урок розроблено за творами письмениці О. Кротюк.
Конельська загальноосвітня
школаІ-ІІІ ступенів
Жашківської районної ради
Черкаської області
Найкраща земля – рідна сторона
Урок літературного
читання
2 клас.
Творчість Оксани Кротюк
(за оновленим колом читання)
Підготувала :
вчитель початкових класів
Костівська Тетяна Миколаївна
Мета: формування ключових компетентностей:
Навчальна: узагальнити знання учнів за прочитаним розділом, удосконалювати навички виразного, свідомого читання, ознайомити з творчістю української поетеси Оксани Кротюк.
Розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, уміння висловлювати оцінні судження.
Виховна: виховувати любов до рідного слова, любов до своєї Вітчизни.
Матеріал до уроку: казка О.Кротюк «Найкраща земля», ноутбук, ілюстрації та малюнки , роздатковий матеріал до ігор «Пеньочки», «Гусениця» ,іграшковий мікрофон.
Тип уроку : комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Щоб урок пройшов не марно
Треба сісти рівно, гарно.
І довкола озирнутись,
І сусіду посміхнутись.
А щоб знання здобути,
Треба уважним бути.
Хто гарно читає, той багато зробити встигає).
ІІ. Мовленнєва розминка
Як вгайку струмок дзвенить – дзінь–дзінь- дзінь.
А джміль в садочку як бринить –дж-дж-дж.
Як шумлять у птаха крила-шух-шух-шух.
В морі синьому вітрила – с-с-с-с.
Сидів горобець на сосні.
Заснув - і упав уві сні.
Якби не упав уві сні,
Сидів би він ще на сосні.
(Прочитати повільно, швидко, радісно, сумно.)
(Які скоромовки ми ще знаємо?)
Казка зима
Ка зати взим ку
Каз кар зиму вати
Каз ковий зимо вий
Слова спокійно жили в книжці,
В яку вдалось пролізти мишці.
Вона початки відкусила,
У себе в нірці схоронила.
…робець ….стівка
….ничка …ва
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Добери риму»
Лі-лі-лі-відлетіли (журавлі).
Ло-ло-ло- дні зимові (прийшли).
Ни-ни-ни – будем ждати (ми весни).
ІV. Фізкультхвилинка
V. Повідомлення теми уроку
1. Знайомство з поетесою (комп’ютер).
Оксана Петрівна Кротюк – українська дитяча письменниця, народилась в 1967 р. в місті Луцьку, Волинської області. Проживає та працює в Києві . Пише для дітей вірші, казки, які друкуються в дитячих журналах «Пізнайко», «Малятко», «Мамине сонечко», «Зернятко». І сьогодні ми познайомимось і прочитаємо її віршовану казку «Найкраща земля».
2. Метод передбачення
Про кого ми будемо читати дізнаєтесь, розгадавши загадку.
Він низенький бідолага.
Вірний помічник трудяга.
З пензликом у нього хвостик.
Ходить по горах упертюх .(Ослик)
VІ. Читання вірша О.Кротюк “Найкраща земля»
1.Словникова робота
Переліски – ділянка молодого лісу.
Левада- ділянка землі з деревами, сінокосом.
Чужинці – чужі.
Томив – втомився.
Прорекла – сказала.
Бідкався – жалівся.
2. Читання вірша учнями
3.Бесіда за малюнками (комп’ютер).
4. Фізкультхвилинка
VІІ.Робота над віршем
чижів, дятлів, стрижів, ворони)
Вибіркове читання
VІІІ.Закріплення вивченого матеріалу
Кожномумиласвоясторона .
Рідназемлямовколисказолота.
X. Підсумок уроку. Рефлексія
- Що сподобалось на уроці?
Ось дзвоник вже лунає.
Він усіх нас сповіщає,
Що урок кінчати час,
Бо перерва кличе нас.
XІ. Розвиток творчих здібностей. Складання віршика
В класі в нас сьогодні свято
Бо гостей у нас …(багато).
Ми уже усе читаєм
І гостям ми…( побажаєм),
Щастя, злагоди і миру
Вам у кожную…(родину).
НАЙКРАЩА ЗЕМЛЯ
Бідкався ослик
Мамі і тату:
– Як же то прикро –
Не вмітилітати!
Мріюпобачити
Я з височіні
Гори блакитні,
Переліскисині,
Луки барвисті,
І річку, і поле,
Рідну леваду
І все, щодовкола.
Кажуть, на світі
Країн є багато.
Кажуть, життя в них –
Справжнісіньке свято.
Та як в чужинські
Країпомандруєш,
Зараз же рідне,
Своєпоцінуєш.
Серцемтоді
Типобачишздаля,
Де в білімсвіті
Найкраща земля.
Я ж зрозуміти
Не можуніяк:
Справдіце так,
А чи йзовсім не так.
Щобтаємницю
Тих сліврозгадати,
Хай би там що,
Я навчусялітати. –
І заповзявся,
І заходився!
Спершу у сойки
Віндовгоучився.
Потімсиниця
Поради давала,
Й спритна сорока
Літатинавчала.
Досвідом щедро
Ділилисьчижі,
Горлиці, вивільги,
Дятли, стрижі.
Навіть ворона,
Взявшись у боки,
Гордо й поважно
Давала уроки.
Дивлячись в небо
Зранку до ночі,
Ослик томив собі
Голову й очі.
Вже і на луках
Учивсялітати,
В полі, на вигоні
І коло хати.
В балцістарався,
В зеленім яру.
Ледь не влетів
У борсучу нору.
І хоч наука була
Чимала,
Ослику втіхи
Вона не дала.
Аж нагодилася
Злісу сова.
І прорекла вона
Мудрі слова:
– Копита не крила,
І ослик не птах.
Ніхтоще не бачив
Осла в небесах.
Упертістьпохвальну
Тивиявив. Втім
Цяістиназдавна
Відомаусім:
Хочзблизька дивись,
Хочдивисяздаля,
Найкраща у світі –
Рідна земля.
Література
Т: Мандрівець, 2008 р.